Mama: apima toks pyktis, atrodo, galėčiau net primušti

 (3)
Yra situacijų, kai vaiko elgesys išveda iš kantrybės, ir mama ar tėtis supyksta taip, kad vėliau dėl to patiems būna gėda. Ką daryti tokiu atveju, kai apėmus emocijoms, prieš mylimą vaiką norisi pakelti ranką, pataria specialistė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Marina klausia:

„Jau tris mėnesius auginu įvaikintą 1,5 metų vaikutį. Kaip suvaldyti mano pykčio "priepuolius", kai nebetenku kantrybės? Ką patartumėte pykčio akimirką daryti? Atrodo, kad galėčiau vaikutį net primušti, o iš tikrųjų labai jį myliu, ir jis puikus vaikas. Labai bijau sužaloti savo vaikutį, todėl labai prašau patarkite - ką daryti?"

Atsako psichologė psichoterapeutė Jurga Dapkevičienė.

Turėtų būti baisu jausti tokius stiprius negatyvius jausmus mylimam sūnui. Emocijos intensyvumas ir agresyvūs impulsai gali nemaloniai nustebinti, tačiau iki šiol jūs juos sėkmingai suvaldydavote. Tai yra rimtas pagrindas tikėtis, kad ir toliau juos kontroliuosite, niekam nepadarydama žalos. Nepaisant to, galiu suprasti, jog tokia padėtis kelia daug įtampų ir kainuoja nemažai energijos. Gerai, kad ieškote pagalbos.

Situaciją palengvintų žinios apie vaikų raidą bei tėvystės įgūdžių lavinimas. Svarbu prisiminti, kad iki trečiųjų gyvenimo metų vaikai nemoka manipuliuoti. Jie tik nuoširdžiai trokšta patenkinti savo natūralius poreikius: pažinti aplinką, patirti artumą ar autonomiją. Galiausiai jie patys dar nepajėgūs palaikyti paros ritmo, patenkinti fiziologinių poreikių: laiku pavalgyti ar atsigerti, užmigti, kai yra pavargę ir keltis, kaip jau pailsėjo... Visur jiems reikia mūsų pagalbos. Kai kurie jautrūs mažyliai į bet kokius pasikeitimus bei rutinos pokyčius reaguoja ašaromis, pasipriešinimu. Ir visas jų emocijas tenka atlaikyti mums - tėvams. Reikia pripažinti, kad tai - sunkus darbas, kuris reikalauja daug kantrybės ir atjautos, savęs, savųjų poreikių ir norų atsižadėjimo. Kad galėtumėte visa tai atlikti, jums (kaip ir visiems būnantiems su vaikais) reikalingas, galimybė pabūti sau ir dėl savęs. Pirmasis mano patarimas ir būtų - atrasti laiko sau, pailsėti, pabūti su savimi.

Kontroliuoti savo pyktį, ugdyti kantrybę ir pakantumą, pagarbą asmenybei, mokytis brėžti ribas, nustatyti taisykles ir jų laikytis - svarbūs iššūkiai, su kuriais susiduria daugybė tėvų.
Psichologė Jurga DAPKEVIČIENĖ

Taip pat būtų prasminga išsiaiškinti, kokiose situacijose jūsų pyktis yra stipriausias? Kokie vaiko poreikiai jus suerzina? Gal būti, kad čia slypi jūsų pačios vaikystės nebaigtos situacijos, nepriimtos emocijos. Gali būti, kad nesąmoningai atkartojate savo vaikystės santykį su auklėjančiu asmeniu: jei vaikystėje buvo blokuotas savarankiškumas ar autonomija, gali iškilti nepakantumas šioms reakcijoms. Jei tėvai neleido laisvai išreikšti smalsumo ir tyrinėti aplinkos, tikėtina, kad būtent šios reakcijos sukels pyktį. Išgyvenus, įsisąmoninus ir perdirbus šias patirtis, pykčio reakcijos turėtų susilpnėti ir net visai išnykti.

Jei jaučiate užplūstant pyktį, pasistenkite pasitraukti iš situacijos: trumpam išeikite, o jei to padaryti negalite, valingai nukreipkite dėmesį į visiškai kitą sritį, nesusijusia su vaiku: paskambinkite draugei, pagalvokite, ką šiandien malonaus sau padarėte ar dar padarysite. Nepamirškite, kad jūs vaikui - visas pasaulis, jis jums - tik viena labai svarbi pasaulio dalis.

Tinkamai priimdami, įsisąmonindami ir nukreipdami agresyvius impulsus, mokome savo vaikus juos valdyti. „Pavyzdys - tai ne vienas iš auklėjimo metodų, tai - vienintelis metodas" - sakė Montenis ir panašu, kad buvo teisus. Neabejokite, sūnus jus stebi, jis iš jūsų mokosi. Aišku, kad kartais tai labai vargina. Sunku būti sąmoningam ne vien už save, bet ir už mažą žmogų, kuris kaip kempinė geria jūsų reakcijas ir formuoja savąsias. Ir vis dėlto, suvokimas, kad viskas ką sakote ir darote yra jūsų pavyzdys sūnui kartais tampa stipriu motyvu kalbėti ir elgtis kitaip - taip, kaip norėtumėte, kad vaikas elgtųsi.

Papildomų žinių apie vaiko raidą ir jo auklėjimą galėtumėte gauti lankydamasi tėvystės įgūdžių lavinimo grupėse (Lietuvoje veikia STEP programa, pozityvi tėvystė ir kt.). Šiose grupėse ne tik įgytumėte žinių, pasisemtumėte praktinių įgūdžių, bet ir gautumėte veiksmingą paramą iš kitų tėvų. Taip pat svarbu būtų pasidomėti, kokia pagalba ir parama teikiama globėjams ir įtėviams, nors iš klausimo ir nesusidarė įspūdis, jog čia susidūrėte su kažkokia labai specifine problema. Kontroliuoti savo pyktį, ugdyti kantrybę ir pakantumą, pagarbą asmenybei, mokytis brėžti ribas, nustatyti taisykles ir jų laikytis - svarbūs iššūkiai, su kuriais susiduria daugybė tėvų.

Sėkmės jums ir gero augimo.

Psichologas Vilniuje – psichologejurga.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.