Mama: apima toks pyktis, atrodo, galėčiau net primušti

 (3)
Yra situacijų, kai vaiko elgesys išveda iš kantrybės, ir mama ar tėtis supyksta taip, kad vėliau dėl to patiems būna gėda. Ką daryti tokiu atveju, kai apėmus emocijoms, prieš mylimą vaiką norisi pakelti ranką, pataria specialistė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Marina klausia:

„Jau tris mėnesius auginu įvaikintą 1,5 metų vaikutį. Kaip suvaldyti mano pykčio "priepuolius", kai nebetenku kantrybės? Ką patartumėte pykčio akimirką daryti? Atrodo, kad galėčiau vaikutį net primušti, o iš tikrųjų labai jį myliu, ir jis puikus vaikas. Labai bijau sužaloti savo vaikutį, todėl labai prašau patarkite - ką daryti?"

Atsako psichologė psichoterapeutė Jurga Dapkevičienė.

Turėtų būti baisu jausti tokius stiprius negatyvius jausmus mylimam sūnui. Emocijos intensyvumas ir agresyvūs impulsai gali nemaloniai nustebinti, tačiau iki šiol jūs juos sėkmingai suvaldydavote. Tai yra rimtas pagrindas tikėtis, kad ir toliau juos kontroliuosite, niekam nepadarydama žalos. Nepaisant to, galiu suprasti, jog tokia padėtis kelia daug įtampų ir kainuoja nemažai energijos. Gerai, kad ieškote pagalbos.

Situaciją palengvintų žinios apie vaikų raidą bei tėvystės įgūdžių lavinimas. Svarbu prisiminti, kad iki trečiųjų gyvenimo metų vaikai nemoka manipuliuoti. Jie tik nuoširdžiai trokšta patenkinti savo natūralius poreikius: pažinti aplinką, patirti artumą ar autonomiją. Galiausiai jie patys dar nepajėgūs palaikyti paros ritmo, patenkinti fiziologinių poreikių: laiku pavalgyti ar atsigerti, užmigti, kai yra pavargę ir keltis, kaip jau pailsėjo... Visur jiems reikia mūsų pagalbos. Kai kurie jautrūs mažyliai į bet kokius pasikeitimus bei rutinos pokyčius reaguoja ašaromis, pasipriešinimu. Ir visas jų emocijas tenka atlaikyti mums - tėvams. Reikia pripažinti, kad tai - sunkus darbas, kuris reikalauja daug kantrybės ir atjautos, savęs, savųjų poreikių ir norų atsižadėjimo. Kad galėtumėte visa tai atlikti, jums (kaip ir visiems būnantiems su vaikais) reikalingas, galimybė pabūti sau ir dėl savęs. Pirmasis mano patarimas ir būtų - atrasti laiko sau, pailsėti, pabūti su savimi.

Kontroliuoti savo pyktį, ugdyti kantrybę ir pakantumą, pagarbą asmenybei, mokytis brėžti ribas, nustatyti taisykles ir jų laikytis - svarbūs iššūkiai, su kuriais susiduria daugybė tėvų.
Psichologė Jurga DAPKEVIČIENĖ

Taip pat būtų prasminga išsiaiškinti, kokiose situacijose jūsų pyktis yra stipriausias? Kokie vaiko poreikiai jus suerzina? Gal būti, kad čia slypi jūsų pačios vaikystės nebaigtos situacijos, nepriimtos emocijos. Gali būti, kad nesąmoningai atkartojate savo vaikystės santykį su auklėjančiu asmeniu: jei vaikystėje buvo blokuotas savarankiškumas ar autonomija, gali iškilti nepakantumas šioms reakcijoms. Jei tėvai neleido laisvai išreikšti smalsumo ir tyrinėti aplinkos, tikėtina, kad būtent šios reakcijos sukels pyktį. Išgyvenus, įsisąmoninus ir perdirbus šias patirtis, pykčio reakcijos turėtų susilpnėti ir net visai išnykti.

Jei jaučiate užplūstant pyktį, pasistenkite pasitraukti iš situacijos: trumpam išeikite, o jei to padaryti negalite, valingai nukreipkite dėmesį į visiškai kitą sritį, nesusijusia su vaiku: paskambinkite draugei, pagalvokite, ką šiandien malonaus sau padarėte ar dar padarysite. Nepamirškite, kad jūs vaikui - visas pasaulis, jis jums - tik viena labai svarbi pasaulio dalis.

Tinkamai priimdami, įsisąmonindami ir nukreipdami agresyvius impulsus, mokome savo vaikus juos valdyti. „Pavyzdys - tai ne vienas iš auklėjimo metodų, tai - vienintelis metodas" - sakė Montenis ir panašu, kad buvo teisus. Neabejokite, sūnus jus stebi, jis iš jūsų mokosi. Aišku, kad kartais tai labai vargina. Sunku būti sąmoningam ne vien už save, bet ir už mažą žmogų, kuris kaip kempinė geria jūsų reakcijas ir formuoja savąsias. Ir vis dėlto, suvokimas, kad viskas ką sakote ir darote yra jūsų pavyzdys sūnui kartais tampa stipriu motyvu kalbėti ir elgtis kitaip - taip, kaip norėtumėte, kad vaikas elgtųsi.

Papildomų žinių apie vaiko raidą ir jo auklėjimą galėtumėte gauti lankydamasi tėvystės įgūdžių lavinimo grupėse (Lietuvoje veikia STEP programa, pozityvi tėvystė ir kt.). Šiose grupėse ne tik įgytumėte žinių, pasisemtumėte praktinių įgūdžių, bet ir gautumėte veiksmingą paramą iš kitų tėvų. Taip pat svarbu būtų pasidomėti, kokia pagalba ir parama teikiama globėjams ir įtėviams, nors iš klausimo ir nesusidarė įspūdis, jog čia susidūrėte su kažkokia labai specifine problema. Kontroliuoti savo pyktį, ugdyti kantrybę ir pakantumą, pagarbą asmenybei, mokytis brėžti ribas, nustatyti taisykles ir jų laikytis - svarbūs iššūkiai, su kuriais susiduria daugybė tėvų.

Sėkmės jums ir gero augimo.

Psichologas Vilniuje – psichologejurga.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“