Mama: mano sūnus mėgsta puoštis karoliais, ar tai normalu?

 (7)
Mama pastebėjo, kad jos dvejų metų berniukas mėgsta dėtis karolius ir apyranke, o kartais imituoja, kad maitina savo pliušinius žaisliukus krūtimi. Ar jau laikas sunerimti, teiraujasi ji psichologės.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Diana klausia:

"Mūsų mažyliui netrukus dveji metai. Aš vis dar jį maitinu mamos pienu prieš dienos ir nakties miegą. Paskutiniu metu pastebėjau, jog sūnelis pradėjo žaisti, jog maitina krūtimi namuose esančius meškinus: pasikelia marškinėlius ir glaudžia žaislus.

Ar reikėtų dėl to sunerimti? Ar tai normalu, kaip ir noras dėtis mano papuošalus: žiedus, karolius, apyrankes?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Diana, ankstyvoji vaikystė - labai svarbus etapas tolimesnei asmenybės raidai. Individualiosios psichologijos pradininkas A. Adleris teigė, kad pagrindiniai asmenybės bruožai susiformuoja iki 5 metų.

Todėl jūsų nerimas dėl sūnaus elgesio suprantamas, nes būtent šeima ir santykiai joje pakloja pagrindą asmenybei toliau vystytis, o jūs, kaip mama, jaučiate atsakomybę už tai, kaip jis auga. Jūsų mažyliui greitai sukaks dveji metai.

Mama: mano sūnus mėgsta puoštis karoliais, ar tai normalu?
© Vida Press

Šiame amžiaus tarpsnyje intensyviai vystosi "savasis Aš", kuris vis labiau atsiskiria nuo mamos ir vis daugiau reiškia savo nepriklausomus norus.

Aktyviausias "savojo Aš" formavimasis vyksta vaikui žaidžiant vaidmenų žaidimus. Priimdamas ir atlikdamas tam tikrus vaidmenis vaikas atranda, kas tinka jam, atskiria save nuo kitų.

Jūsų sūnelis pradėjo žaisti, ir tai yra normalu. Jaučiu, kad jums kelia nerimą, kaip jūsų vaikas žaidžia, ar tam turi įtakos maitinimas krūtimi, ar tai turės pasekmių jo raidai. Tai, kokius vaidmenis vaikai pasirenka savo žaidimams, priklauso nuo įspūdžių ir žinių, kuriuos jie gauna iš juos supančios aplinkos.

Mama: mano sūnus mėgsta puoštis karoliais, ar tai normalu?
© Vida Press

Pagrindiniai motyvai žaidžiant gali būti noras atkurti emociškai svarbius įvykius arba suvaidinti svarbaus suaugusiojo veiksmus. Jūs esate labai svarbus žmogus savo sūnaus gyvenime, todėl žaisdamas jis kopijuoja jus ir jūsų veiksmus ir taip bando atrasti save.

Šiame amžiaus tarpsnyje pradeda formuotis savo lyties suvokimas, kuriam didžiulę įtaką turi šeima, nes nuo pačių pirmųjų dienų tėvai sąmoningai ar nesąmoningai elgiasi su mažyliais skirtingai, priklausomai nuo jų lyties.

Mama: mano sūnus mėgsta puoštis karoliais, ar tai normalu?
© Vida Press

Tai daroma įvairiais būdais - žaislai, apranga, bendravimas, knygutės, bendraamžiai, žiniasklaida ir t.t.. Panašu, kad jūsų sūnus bando suvokti savo lytį, kopijuodamas jūsų elgesį, nes tarp jūsų dar nenutrūko ryšys "mama-kūdikis".

Tam, kad vaikas suvoktų savo lytį, jam svarbu matyti ne tik moteriško elgesio modelius, bet ir susipažinti su vyriško elgesio pavyzdžiais, kuriuos jis gali pamatyti bendraudamas ne tik su tėčiu, bet ir su kitais svarbiais vyrais jo gyvenime (seneliu, dėde, krikštatėviu), žaisdamas su savo amžiaus arba vyresniais berniukais.

Mama: mano sūnus mėgsta puoštis karoliais, ar tai normalu?
© Vida Press

Jums, kaip mamai, svarbu suteikti savo sūnui galimybes bendrauti su kuo įvairesniais žmonėmis ir gauti kuo įvairesnės patirties, kas ir užtikrintų sėkmingą jo raidą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Kaip išrinkti dovaną pagal Zodiako ženklą (1)

Ką padovanoti vaikui artėjančių švenčių proga, gali pasufleruoti ir mažylio Zodiako ženklas. Kiekvienam iš jų būdingos tam tikros charakterio savybės, į kurias atsižvelgiant ir reikia rinkti dovaną.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kalbos raidą tyrinėjanti mokslininkė dr. Ingrida Balčiūnienė: dvynių kalba – iššūkis tėvams (4)

Dr. Ingridos Balčiūnienės, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros docentės, parengtas straipsnis apie dvynukų kalbos raidos ypatumus.

Kai vaikas sako NE, jis tėvams nori perduoti vieną svarbią žinią (1)

„Ar nori valgyti?“ „Ne!“ „Eime į lauką“ „Ne!“ „Kurią kepurę nori dėtis – raudoną ar geltoną?“ „Ne!“ Jeigu jums pažįstamos šios situacijos, skaitykite toliau.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: mums trūksta švelnumo

Apibaru vaiką, kad išpylė arbatą. Vyras niekur neranda, kur praėjusiais metais padėjo kalėdines lemputes. Visi vairuoja kaip išprotėję. Gana rimtai apsvarstau Geležinės lapės pasiūlymą „Susipykti su visais, tada nereikės pirkti tų nelaimingų kalėdinių dovanų". Facebook platybėse akį patraukia vaizdinga skritulinė diagrama: „Kodėl pykstu?". Atsakymas: „Nežinau", 100 proc. Juokiuosi.

Kiek iš tiesų skiriame laiko savo vaikams per dieną

Jau kone anekdotu tapęs posakis, kad „lietuviai tėvai savo vaikams skiria 7 minutes“ kažin ar yra statistiškai tikslus. Visgi kaip rodo tyrimai, tėvai vis daugiau skiria laiko vaikams, negu, pavyzdžiui, prieš keliasdešimt metų.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (4)

Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Patarimai labai pavargusiai mamai (3)

Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.

Pirmieji vaiko metai: svarbiausi raidos požymiai kiekvieną mėnesį

Nors pirmaisiais savo gyvenimo metais vaikas atrodo labai gležnas, o atsiranda ir manančių, kad šiuo periodu jis tik valgo bei miega, tačiau kūdikių raidos specialistai pataria atidžiai stebėti vaiko reakcijas, stimulus į aplinką, sudaryti jam tinkamas sąlygas vystytis tiek fiziškai, tiek emociškai.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

6 vaikų auginimo klausimai, dėl kurių dažniausiai susipeša mamos

Mamų interneto forumai Lietuvoje pamažu prarado savo turėtą populiarumą, kai išpopuliarėjo socialinis tinklas „Facebook“. Daugelis mamų grupių tiesiog persikėlė bendrauti čia.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.