Reklama

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmieji kūdikių tariami garsai neretai skamba labai panašiai kaip sąmoningai ištarti skiemenys ar žodžiai, tačiau taip nėra.

Pirmuosius sąmoningus žodžius ir jų junginius mažyliai paprastai ištaria sulaukę vienerių. Naujagimiai pradeda guguoti sulaukę maždaug 1-3 mėnesių amžiaus. Ir nors šie melodingi kūdikių skleidžiami garsai yra nesąmoningi – tai pirmieji mažylio žingsniai ilgame kalbos raidos kelyje.

Kaip jiems padėti įveikti netikėtus sunkumus ir ką daryti tėvams, jei norime, kad mažylis sklandžiai tobulintų savo kalbėjimo įgūdžius?

Kalbėkitės

Labai svarbu kuo daugiau kalbėtis su mažyliu, net ir su naujagimiu. Kūdikiai stebi ir mokosi kopijuoti tai, ką daro suaugusieji. Todėl kalbantis su mažu vaiku svarbūs ne tik jam sakomi garsai ir žodžiai, bet ir veido mimikos, balso tonas.

Kalbėtis su savo mažyliu reikėtų kuo daugiau, stengiantis tarti žodžius aiškiai, lėtai ir maloniu tonu.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Padėkite suprasti žodžius

Vaikams labai svarbu ne tik išmokti naujų žodžių, bet ir suprasti, ką jie reiškia. Padėti suprasti naujo žodžio prasmę padeda asociacijos su garsais, kuriuos skleidžia kai kurie daiktai, gyvūnai ar reiškiniai.

Paprasčiausias būdas padėti mažyliui suprasti apie ką kalbate – tai iliustravimas ir rodymas, pavyzdžiui, einant pasivaikščioti, žaidžiant ar skaitant knygeles.

Šie paprasti pratimai padės mažyliui greičiau pereiti nuo daiktų imitavimo ir apibūdinimo garsais prie žodžių.

Skaitykite, dainuokite, žaiskite

Skaitymas – neabejotinai padeda lavinti kalbą ir suteikia žinių. Vaikai, kuriems nuo mažų dienų daug skaitoma, lengviau išmoksta ne tik naujų žodžių, bet ir semantikos, pragmatikos.

Skaitymas praturtina žodžių bagažą ir vaikai išmoksta jį pritaikyti įvairiose situacijose. Pažintis su knygų herojais – gerais ar blogais – taip pat moko vaikus ir tam tikro elgesio, bendravimo taisyklių, kurias mažyliai pritaiko bendraudami su kitais.

Ne mažiau kalbos raidai svarbus ir klausymas. Švelni muzika, mamos dainuojama lopšinė – padeda stimuliuoti ir lavinti vaiko klausą.

Išmokti kalbėti mažyliui padėsite ir kartu su juo žaisdami. Kurkite skirtingus scenarijus ir situacijas, kurioms būtinas dialogas, teiraukitės mažylio nuomonės įvairiais klausimais, pavyzdžiui, kokios spalvos bus statomos DUPLO kaladėlių picerijos stogas, ką veiksime picerijoje.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Pasiskirsčius vaidmenimis žaidimas taps dar įdomesnis, o mažylis įgis daugiau pasitikėjimo ir ims drąsiau reikšti savo mintis žodžiais.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Motyvuokite

Tarti pirmuosius žodžius mažyliams gali būti nedrąsu, ypač jei „susikalbėti" su tėčiu ir mama pavyksta sava gugavimo kalba.

Palaikymas ir tėvų motyvacija mėginant mažyliui kalbėti ką tik išmoktais žodžiais – labai svarbi. Todėl kas kartą, vaikui ištarus naują žodį ar pirmuosius sakinius verta jį pagirti. Tėvų padrąsinimas – geriausia motyvacija.

Be to, pagyrimas visuomet suteikia vaikui daugiau pasitikėjimo ir pasitenkinimo savimi.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Užsakymo nr.: PT_77676965

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!