Reklama

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmieji kūdikių tariami garsai neretai skamba labai panašiai kaip sąmoningai ištarti skiemenys ar žodžiai, tačiau taip nėra.

Pirmuosius sąmoningus žodžius ir jų junginius mažyliai paprastai ištaria sulaukę vienerių. Naujagimiai pradeda guguoti sulaukę maždaug 1-3 mėnesių amžiaus. Ir nors šie melodingi kūdikių skleidžiami garsai yra nesąmoningi – tai pirmieji mažylio žingsniai ilgame kalbos raidos kelyje.

Kaip jiems padėti įveikti netikėtus sunkumus ir ką daryti tėvams, jei norime, kad mažylis sklandžiai tobulintų savo kalbėjimo įgūdžius?

Kalbėkitės

Labai svarbu kuo daugiau kalbėtis su mažyliu, net ir su naujagimiu. Kūdikiai stebi ir mokosi kopijuoti tai, ką daro suaugusieji. Todėl kalbantis su mažu vaiku svarbūs ne tik jam sakomi garsai ir žodžiai, bet ir veido mimikos, balso tonas.

Kalbėtis su savo mažyliu reikėtų kuo daugiau, stengiantis tarti žodžius aiškiai, lėtai ir maloniu tonu.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Padėkite suprasti žodžius

Vaikams labai svarbu ne tik išmokti naujų žodžių, bet ir suprasti, ką jie reiškia. Padėti suprasti naujo žodžio prasmę padeda asociacijos su garsais, kuriuos skleidžia kai kurie daiktai, gyvūnai ar reiškiniai.

Paprasčiausias būdas padėti mažyliui suprasti apie ką kalbate – tai iliustravimas ir rodymas, pavyzdžiui, einant pasivaikščioti, žaidžiant ar skaitant knygeles.

Šie paprasti pratimai padės mažyliui greičiau pereiti nuo daiktų imitavimo ir apibūdinimo garsais prie žodžių.

Skaitykite, dainuokite, žaiskite

Skaitymas – neabejotinai padeda lavinti kalbą ir suteikia žinių. Vaikai, kuriems nuo mažų dienų daug skaitoma, lengviau išmoksta ne tik naujų žodžių, bet ir semantikos, pragmatikos.

Skaitymas praturtina žodžių bagažą ir vaikai išmoksta jį pritaikyti įvairiose situacijose. Pažintis su knygų herojais – gerais ar blogais – taip pat moko vaikus ir tam tikro elgesio, bendravimo taisyklių, kurias mažyliai pritaiko bendraudami su kitais.

Ne mažiau kalbos raidai svarbus ir klausymas. Švelni muzika, mamos dainuojama lopšinė – padeda stimuliuoti ir lavinti vaiko klausą.

Išmokti kalbėti mažyliui padėsite ir kartu su juo žaisdami. Kurkite skirtingus scenarijus ir situacijas, kurioms būtinas dialogas, teiraukitės mažylio nuomonės įvairiais klausimais, pavyzdžiui, kokios spalvos bus statomos DUPLO kaladėlių picerijos stogas, ką veiksime picerijoje.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Pasiskirsčius vaidmenimis žaidimas taps dar įdomesnis, o mažylis įgis daugiau pasitikėjimo ir ims drąsiau reikšti savo mintis žodžiais.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Motyvuokite

Tarti pirmuosius žodžius mažyliams gali būti nedrąsu, ypač jei „susikalbėti" su tėčiu ir mama pavyksta sava gugavimo kalba.

Palaikymas ir tėvų motyvacija mėginant mažyliui kalbėti ką tik išmoktais žodžiais – labai svarbi. Todėl kas kartą, vaikui ištarus naują žodį ar pirmuosius sakinius verta jį pagirti. Tėvų padrąsinimas – geriausia motyvacija.

Be to, pagyrimas visuomet suteikia vaikui daugiau pasitikėjimo ir pasitenkinimo savimi.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?
© Gamintojo archyvas

Užsakymo nr.: PT_77676965

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.