Patarimai labai pavargusiai mamai

 (3)
Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Raskite veiklą, kuri būtų įdomi tik jums, kaip žmogui, profesionalui, ir kuri neleistų virsti priedu prie vaikų. Nesiūlome visos dienos universitete ar biure. Užsirašykite į kursus internetu, susiraskite papildomo darbo – net jei skirsite tam valandą per dieną, pasijusite geriau.

Neįklimpkite socialiniuose tinkluose, verčiau skaitykite, žiūrėkite gerus filmus ir serialus. Tai galima daryti maitinant vaiką krūtimi, o einant pasivaikščioti – klausyti audioknygų.

Lepinkite save. Leiskite sau manikiūrą, apsipirkti. Galiausiai nusipirkite šokoladą ir pati suvalgykite. Milijonai motinų užkimba ant meškerės „vaikams – tai, kas geriausia ir brangiausia". Iš tiesų vaikui labiausiai reikia sveikos ir laimingos mamos, o skirtumo tarp pigaus ir brangaus kombinezono jis nepastebės.

Nesistenkite būti idealia šeimininke. Netapsite prasta, jei pasisamdysite auklę ar namų šeimininkę, o pati praleisite laisvą laiką su vaikais arba pailsėsite. Na, arba tiesiog susitaikykite su nešvariomis grindimis, jei šiandien neturite nuotaikos ar jėgų.

Gaminkite dviem dienoms. Vakarykščiai kotletai nepakenks jūsų ir jūsų vyro sveikatai, priešingai nei neišsimiegojimas ir nervų išsekimas. Ir mažiau skaitykite apie pagamintų košių žalą vaikams.

Nesidrovėkite paprašyti pagalbos vyro, mamos, anytos, sesės, draugės. Net artimiesiems ne visada aišku, ką reikia daryti.

Leiskite laiką viena ar su draugais tik be vaikų – bent pora valandų kas dvi savaites. Pasinaudokite visomis progomis atsipalaiduoti, atitrūkti – net jei tai bus vonia su putomis, kai vaikai miega. Stenkitės paįvairinti pasivaikščiojimus su vaikais. Vietoj žaidimų aikštelės nueikite į zoologijos sodą, botanikos sodą ar atraskite naują maršrutą pasivaikščiojimui.

Leiskite laiką su vyru. Tai gali būti vakarienė su žvakėmis, sporto rungtynių aptarimas ar net stalo žaidimas – viskas, kas atitrauks jus nuo pokalbių apie buitį, vaikus, ir suteiks progų naujai pažvelgti vienas į kitą.

Filtruokite informaciją. Nežiūrėkite kriminalinių naujienų, geriau mielas humoro serialas nei gilus, bet nuobodus dramos filmas.

Venkite konfliktų. Manote, kad pardavėjas įžūliai elgiasi, o močiutė parke mestelėjo netinkamą pastabą? Mandagiai, bet tvirtai pareikškite savo nuomonę. Situacija neduoda ramybės? Paleiskite ją. Nesigardžiuokite, neaptarinėkite, jei pasakojate, pasakokite trumpai, emociškai neįsitraukdama ir iš naujo neišgyvendama. Kartokite lyg mantrą: „Esu rami."

Atsiminkite – esate pati už save atsakinga. Niekas (net ir vaikai) neįvertins jūsų aukos. Visi vertins jūsų darbą kaip savaime suprantamą dalyką. Darykite tik tai, kam pakanka jėgų. Nereikia virti barščių, turint temperatūros.

Keliaukite. Visų biudžetai skirtingi, bet net išvyka į gretimą miestą (ar kitą rajoną) – nuotykis, naujos emocijos ir pasikeitę vaizdai.

Nelyginkite savęs su vaikų neturinčiais žmonėmis. Skaudu žiūrėti, kaip buvę kurso draugai kyla karjeros laiptais ir kelis kartus per metus važiuoja atostogų, o savaitgaliais eina į parodas ir į kiną (ir žinoma, fotografuojasi ir dalinasi nuotraukomis instagrame)? Taip, dabar jūsų gyvenimas pasikeitė, bet vaikai auga, taigi galėsite atsigriebti už prarastą laiką.

Vykite šalin kaltės jausmą. Jūs – geriausia mama savo vaikui, jūs jį rengiate, maitinate, rūpinatės jo sveikata, kalbatės su juo, bučiuojate ir apkabinate. Jau to visiškai pakanka.

Visur stenkitės įžvelgti gerų dalykų, dažniau šypsokitės, žiūrėkite į veidrodį. Net jei jūsų baterija – ties nuliu, tai daro stebuklus, pozityvas traukia pozityvą. Mokykitės džiaugtis smulkmenomis – geru oru, šmaikščia mažylio išdaiga, gardžiu pyragu. Tada atsiras vis daugiau priežasčių džiaugtis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Kaip išrinkti dovaną pagal Zodiako ženklą (1)

Ką padovanoti vaikui artėjančių švenčių proga, gali pasufleruoti ir mažylio Zodiako ženklas. Kiekvienam iš jų būdingos tam tikros charakterio savybės, į kurias atsižvelgiant ir reikia rinkti dovaną.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kalbos raidą tyrinėjanti mokslininkė dr. Ingrida Balčiūnienė: dvynių kalba – iššūkis tėvams (4)

Dr. Ingridos Balčiūnienės, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros docentės, parengtas straipsnis apie dvynukų kalbos raidos ypatumus.

Kai vaikas sako NE, jis tėvams nori perduoti vieną svarbią žinią (1)

„Ar nori valgyti?“ „Ne!“ „Eime į lauką“ „Ne!“ „Kurią kepurę nori dėtis – raudoną ar geltoną?“ „Ne!“ Jeigu jums pažįstamos šios situacijos, skaitykite toliau.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: mums trūksta švelnumo

Apibaru vaiką, kad išpylė arbatą. Vyras niekur neranda, kur praėjusiais metais padėjo kalėdines lemputes. Visi vairuoja kaip išprotėję. Gana rimtai apsvarstau Geležinės lapės pasiūlymą „Susipykti su visais, tada nereikės pirkti tų nelaimingų kalėdinių dovanų". Facebook platybėse akį patraukia vaizdinga skritulinė diagrama: „Kodėl pykstu?". Atsakymas: „Nežinau", 100 proc. Juokiuosi.

Kiek iš tiesų skiriame laiko savo vaikams per dieną

Jau kone anekdotu tapęs posakis, kad „lietuviai tėvai savo vaikams skiria 7 minutes“ kažin ar yra statistiškai tikslus. Visgi kaip rodo tyrimai, tėvai vis daugiau skiria laiko vaikams, negu, pavyzdžiui, prieš keliasdešimt metų.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (4)

Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Patarimai labai pavargusiai mamai (3)

Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.

Pirmieji vaiko metai: svarbiausi raidos požymiai kiekvieną mėnesį

Nors pirmaisiais savo gyvenimo metais vaikas atrodo labai gležnas, o atsiranda ir manančių, kad šiuo periodu jis tik valgo bei miega, tačiau kūdikių raidos specialistai pataria atidžiai stebėti vaiko reakcijas, stimulus į aplinką, sudaryti jam tinkamas sąlygas vystytis tiek fiziškai, tiek emociškai.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

6 vaikų auginimo klausimai, dėl kurių dažniausiai susipeša mamos

Mamų interneto forumai Lietuvoje pamažu prarado savo turėtą populiarumą, kai išpopuliarėjo socialinis tinklas „Facebook“. Daugelis mamų grupių tiesiog persikėlė bendrauti čia.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.