Pavargusi mama: padėkite, mano vaikas labai prastai miega

 (10)
Berniukui tuoj bus treji metai, o naktimis jis labai prastai miega: daug kartų prabunda, verkia, ateina pas mamą į lovą. Gimus naujagimiui, toks gyvenimas tapo sunkiai pakeliamas, tad mama parašė laišką, prašydama patarimo.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Justė klausia:

„Prašau patarimo, nes nebežinome kaip teisingai elgtis. Mūsų pirmagimis (2 metų 8 mėn.) berniukas labai prastai miega jau nuo pat pirmųjų mėnesių. Prastai reiškia, kad nuolat prabunda, tampo mūsų rankas (taip ramindamasis), kartais klykia, rėkia ir net nesugebame nuraminti, toks jausmas, kad jis net negirdi mūsų.

Viskas nebūtų jau taip prastai, jei ne prieš 3 mėnesius įvykęs šeimos pagausėjimas. Nuo to laiko, kai pagimdžiau, miegu su naujagimiu viename kambaryje, o vyras ant čiužinio šalia pirmagimio kitame kambaryje.

Tai nebuvo toks staigus vaiko perkėlimas į kitą kambarį, mes jį pratinome jau nuo mano nėštumo vidurio. Dabar atrodo, kad pirmagimis miega prasčiau nei kai buvo kūdikis. Jis šaukia nesavu balsu mane naktimis, būna, kad atbėga į mano lovą.

Ar mums reiktų susirūpinti tokiu vaiko miegu? Ar tai normalu?

Bandėme miegoti ir visi keturi kartu, tačiau tada išvis neįmanoma – naujagimis prižadina vyresnįjį ir atvirkščiai. Prašau, patarkite, kaip mums elgtis, nes jau nebeturime vilčių, kaip tai išgyventi“.

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Iš tiesų, vaikus auginti yra sunku. Iš pradžių, jiems tik gimus, reikia daug fizinės jėgos ir ištvermės - stoti, nešti, keltis. Todėl dabar, susilaukusi naujagimio, pailsėkite vos tik radusi laisvą minutę. Prašykite drąsiai pagalbos visų aplinkui. Gal vertėtų porai mėnesių, kol įsivažiuosite į ritmą, paieškoti pagalbininkės, auklytės? Nes sunku priimti teisingus sprendimus, kai apėmęs jausmas „nebeturime vilčių, kaip tai išgyventi“.

Tad pirmas patarimas - susiorganizuokite sau atokvėpio, poilsio valandėles, laiko, kai darote tai, kas patinka, kas jus įkvepia ir suteikia jėgų.

Rašote, jog „viskas nebūtų taip blogai, jei ne naujas šeimos narys", kuris atima be galo daug laiko iš jūsų ir to laiko tiesiog nebelieka vyresnėliui.

Jūs turbūt suprantate, kad vyresnėlis negali suaugti per 1 dieną ar per 3 mėnesius. Jei vaikas rėkia, tai jam tikrai reikia pagalbos. Tad jums dabar reikia laiką, kai mažylis užmiega ar gali pabūti vienas su savimi, skirti vyresnėliui. Netgi susiplanuoti iš anksto tas valandėles ir pasikviesti vyrą ar kažką kitą į pagalbą, kad jie prižiūrėtų mažylį, kol jūs skirsite ramiai dėmesio savo pirmagimiui.

Tačiau lazdos nereiktų perlenkti. Mes mylime vaikus ne po lygiai. Teikiame dėmesio ir rūpesčio kiekvienam tiek, kiek jam reikia tuo metu. Jei vienas vaikas susirgo, tai juk neduodate vaistų ir nesergančiam vaikui? Taip, vyresnėliui atėjo laikas mokytis dalintis mamos ir tėčio dėmesiu su broliu ar sese, ir panašu, kad jam tai nepatinka. Išmoks. Jei būsite kantrūs, nuoseklūs ir leisite jam išreikšti jaučiamą pyktį.

Rašote, kad pratinote vyresnėlį miegoti kitame kambaryje, paskui vėl grįžote visi kartu į vieną kambarį miegoti, tada vėl kažką keitėte. Ir dabar tėtis laikinai miega ant čiužinio prie vaiko lovos. Nenuoseklu. Taip nieko nebus. Ir vaikui nuo to tik prasčiau.

Problema - pavargę ir nesusiorganizuojantys sau miego tėvai. Susitarkite tarpusavyje taip, kad bent vienas kas antrą naktį gautų išsimiegoti arba turėtų galimybę dieną pamiegoti. Vyras, močiutė, senelis, draugė, auklė turi daryti bet ką, kad tą naktį išsaugotų jūsų miegą. Ir atvirkščiai - kai jūsų laikas budėti, tai gerbkite vyro miego poreikį.

Kita problema, kurią minite, yra tai, jog berniukas naktimis pabunda, išsigąsta ir taip vyksta nuo pirmų gyvenimo dienų. Reikėtų daugiau informacijos apie jo gimimą, jūsų nėštumą, apie jūsų šeimą, kad būtų galima tiksliau suprasti problemos priežastį.

Tai gali būti ir dėl sunkaus gimdymo, ir dėl perkrautos vaiko dienos, ir dėl netinkamo maisto, ir dėl dienos ritmo nebuvimo, dėl jūsų abejonių priimtais savo sprendimais, dėl auklėjimo, ribų nebuvimo.

Kad vyresnėliui dabar sunkiau, kai gimė broliukas ar sesė - taip, bet sprendimas migdyti jį atskirai nuo savęs, perleidžiant daugiau atsakomybės vyrui, yra gera išeitis.

Tiesiog turėkite daugiau kantrybės, prašykite vyro, kad pasiimtų berniuką, kai atbėga prie jūsų lovos, ir leistų jums miegoti.

Sukurkite migdymo ritualus, kurie pakeistų jūsų rankos čiupinėjimą: duokite jam minkštą žaisliuką su jūsų kvapu; niūniuokite patinkančią lopšinę; palydėkite vaikus į sapnų karalystę sekdama pasaką apie tai, ką jie ten gražaus ir gero šiandien pamatys.

Kai kuriems vaikams reikia daug laiko išmokti užmigti patiems. Nes miegojimas jiems kažkuo panašus į mirtį. Tik jūsų kantrybė ir švelnumas, ramus palydėjimas, vaiko baimių supratimas padės vyresnėliui išmokti užmigti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (4)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?