Pavargusi mama: padėkite, mano vaikas labai prastai miega

 (10)
Berniukui tuoj bus treji metai, o naktimis jis labai prastai miega: daug kartų prabunda, verkia, ateina pas mamą į lovą. Gimus naujagimiui, toks gyvenimas tapo sunkiai pakeliamas, tad mama parašė laišką, prašydama patarimo.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Justė klausia:

„Prašau patarimo, nes nebežinome kaip teisingai elgtis. Mūsų pirmagimis (2 metų 8 mėn.) berniukas labai prastai miega jau nuo pat pirmųjų mėnesių. Prastai reiškia, kad nuolat prabunda, tampo mūsų rankas (taip ramindamasis), kartais klykia, rėkia ir net nesugebame nuraminti, toks jausmas, kad jis net negirdi mūsų.

Viskas nebūtų jau taip prastai, jei ne prieš 3 mėnesius įvykęs šeimos pagausėjimas. Nuo to laiko, kai pagimdžiau, miegu su naujagimiu viename kambaryje, o vyras ant čiužinio šalia pirmagimio kitame kambaryje.

Tai nebuvo toks staigus vaiko perkėlimas į kitą kambarį, mes jį pratinome jau nuo mano nėštumo vidurio. Dabar atrodo, kad pirmagimis miega prasčiau nei kai buvo kūdikis. Jis šaukia nesavu balsu mane naktimis, būna, kad atbėga į mano lovą.

Ar mums reiktų susirūpinti tokiu vaiko miegu? Ar tai normalu?

Bandėme miegoti ir visi keturi kartu, tačiau tada išvis neįmanoma – naujagimis prižadina vyresnįjį ir atvirkščiai. Prašau, patarkite, kaip mums elgtis, nes jau nebeturime vilčių, kaip tai išgyventi“.

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Iš tiesų, vaikus auginti yra sunku. Iš pradžių, jiems tik gimus, reikia daug fizinės jėgos ir ištvermės - stoti, nešti, keltis. Todėl dabar, susilaukusi naujagimio, pailsėkite vos tik radusi laisvą minutę. Prašykite drąsiai pagalbos visų aplinkui. Gal vertėtų porai mėnesių, kol įsivažiuosite į ritmą, paieškoti pagalbininkės, auklytės? Nes sunku priimti teisingus sprendimus, kai apėmęs jausmas „nebeturime vilčių, kaip tai išgyventi“.

Tad pirmas patarimas - susiorganizuokite sau atokvėpio, poilsio valandėles, laiko, kai darote tai, kas patinka, kas jus įkvepia ir suteikia jėgų.

Rašote, jog „viskas nebūtų taip blogai, jei ne naujas šeimos narys", kuris atima be galo daug laiko iš jūsų ir to laiko tiesiog nebelieka vyresnėliui.

Jūs turbūt suprantate, kad vyresnėlis negali suaugti per 1 dieną ar per 3 mėnesius. Jei vaikas rėkia, tai jam tikrai reikia pagalbos. Tad jums dabar reikia laiką, kai mažylis užmiega ar gali pabūti vienas su savimi, skirti vyresnėliui. Netgi susiplanuoti iš anksto tas valandėles ir pasikviesti vyrą ar kažką kitą į pagalbą, kad jie prižiūrėtų mažylį, kol jūs skirsite ramiai dėmesio savo pirmagimiui.

Tačiau lazdos nereiktų perlenkti. Mes mylime vaikus ne po lygiai. Teikiame dėmesio ir rūpesčio kiekvienam tiek, kiek jam reikia tuo metu. Jei vienas vaikas susirgo, tai juk neduodate vaistų ir nesergančiam vaikui? Taip, vyresnėliui atėjo laikas mokytis dalintis mamos ir tėčio dėmesiu su broliu ar sese, ir panašu, kad jam tai nepatinka. Išmoks. Jei būsite kantrūs, nuoseklūs ir leisite jam išreikšti jaučiamą pyktį.

Rašote, kad pratinote vyresnėlį miegoti kitame kambaryje, paskui vėl grįžote visi kartu į vieną kambarį miegoti, tada vėl kažką keitėte. Ir dabar tėtis laikinai miega ant čiužinio prie vaiko lovos. Nenuoseklu. Taip nieko nebus. Ir vaikui nuo to tik prasčiau.

Problema - pavargę ir nesusiorganizuojantys sau miego tėvai. Susitarkite tarpusavyje taip, kad bent vienas kas antrą naktį gautų išsimiegoti arba turėtų galimybę dieną pamiegoti. Vyras, močiutė, senelis, draugė, auklė turi daryti bet ką, kad tą naktį išsaugotų jūsų miegą. Ir atvirkščiai - kai jūsų laikas budėti, tai gerbkite vyro miego poreikį.

Kita problema, kurią minite, yra tai, jog berniukas naktimis pabunda, išsigąsta ir taip vyksta nuo pirmų gyvenimo dienų. Reikėtų daugiau informacijos apie jo gimimą, jūsų nėštumą, apie jūsų šeimą, kad būtų galima tiksliau suprasti problemos priežastį.

Tai gali būti ir dėl sunkaus gimdymo, ir dėl perkrautos vaiko dienos, ir dėl netinkamo maisto, ir dėl dienos ritmo nebuvimo, dėl jūsų abejonių priimtais savo sprendimais, dėl auklėjimo, ribų nebuvimo.

Kad vyresnėliui dabar sunkiau, kai gimė broliukas ar sesė - taip, bet sprendimas migdyti jį atskirai nuo savęs, perleidžiant daugiau atsakomybės vyrui, yra gera išeitis.

Tiesiog turėkite daugiau kantrybės, prašykite vyro, kad pasiimtų berniuką, kai atbėga prie jūsų lovos, ir leistų jums miegoti.

Sukurkite migdymo ritualus, kurie pakeistų jūsų rankos čiupinėjimą: duokite jam minkštą žaisliuką su jūsų kvapu; niūniuokite patinkančią lopšinę; palydėkite vaikus į sapnų karalystę sekdama pasaką apie tai, ką jie ten gražaus ir gero šiandien pamatys.

Kai kuriems vaikams reikia daug laiko išmokti užmigti patiems. Nes miegojimas jiems kažkuo panašus į mirtį. Tik jūsų kantrybė ir švelnumas, ramus palydėjimas, vaiko baimių supratimas padės vyresnėliui išmokti užmigti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.