Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikas krūpčioja

Yra toks posakis: „Miega kaip kūdikis", todėl ir įsivaizduojame, kad mažutis kūdikis turėtų miegoti labai ramiai, tarsi angelėlis, tačiau jis krūpčioja, pasispardo, pagniaužo delniukus. Ir tai neturėtų stebinti.

Krūpčiojimas yra įgimtas instinktas, apsauginė reakcija į galimą pavojų, kurį gali sukelti netikėtas garsas, vaizdas, judesys.

Štai gamtoje gyvenantiems žinduoliams ši reakcija padeda išgyventi, mat žvėris, išgirdęs netikėtą garsą, krūpteli, pabunda ir gali bėgti tolyn kiek kojos neša.

Naujagimis dar nepažįsta šio pasaulio garsų ir vaizdų, todėl krūpčioja nugirdęs bet kokį netikėtą ir nepažįstamą garsą.

Lengviausia tai pastebėti naktį. Kai aplink tylu, bet kuris garsas atrodo pavojingesnis. Mes, suaugusieji, jau esame pratę prie nakties garsų ir jų tiesiog negirdime, nekreipiame dėmesio, todėl sunku suprasti, kodėl krūpčioja kūdikis.

Kai vaikas paauga, pamažu apsipranta su namų garsais, nakties šešėliais ir krūpčioja vis mažiau. Pavyzdžiui, antrą gyvenimo pusmetį krūpteli išgirdęs jau tik stiprius ir netikėtus garsus.

Įdomu tai, kad ši apsauginė reakcija visiškai neišnyksta - suaugusieji irgi krūpteli, o miegodami net surinka ar pašoka iš lovos, jei išgirsta stiprų netikėtą garsą.

Galvos echoskopija

Galvos smegenys labai svarbios. Jos reguliuoja skrandžio, širdies, plaučių, kitų organų veiklą, „įsako" raumenims, sąnariams judėti, mąsto, jaučia, supranta vaizdus, garsus, skonį, kvapą, kaupia atmintį, padeda išmoksti kalbėti, skaityti, rašyti, šokti, dainuoti, džiaugtis ir liūdėti. Todėl smegenų, arba neurologinių, ligų požymiai gali būti labai įvairūs.

Įtarusiam galvos smegenų ligą gydytojui labai svarbu ištirti šį sudėtingą organą. Todėl nuo seno mokslininkai vis ieško būdų „pamatyti" smegenis ir surasti ligos priežastį - gal jos netaisyklingai susiformavo dar per nėštumą, gal jose įvyko kas nors negera, pavyzdžiu, kraujavimas, uždegimas ar kita.

Paprasčiausias ir nekenksmingas būdas jas ištirti yra smegenų echoskopija, arba neurosonoskopija. Šį tyrimą galima atlikti tik kūdikiams - ir tik kol momenėlis dar neužsitraukęs. Tai vienintelis „langelis", pro kurį galima pamatyti smegenėles.

Vėliau jas apžiūrėti įmanoma, bet jau sudėtingesniais metodais, pavyzdžiui, pasitelkus kompiuterinę ar magnetinio branduolių rezonanso tomografiją.

Todėl jeigu gydytojas įtaria kad ir nedidelę galvos smegenų ligą, siunčia kūdikį pas vaikų neurologą atlikti galvytės smegenų echoskopijos. Geriau patvirtinti, kad kūdikis sveikas, nei pražiopsoti ligą. O procedūra nėra nei nemaloni, nei juo labiau skausminga. Kūdikis praktiškai nejaučia nepatogumų.

Mažai miega

Tai, kiek miego reikia kūdikiui, priklauso ir nuo jo amžiaus, ir kartu yra labai asmeniška. Pavyzdžiui, jeigu mažylio tėvai kūdikystėje mažai miegojo, gali mažai miegoti ir vaikas.

Dažniausiai nurodomos vaikų paros miego normos yra šios: naujagimiai vidutiniškai išmiega 16-20 val., kūdikiai - 14-15 val., vienų-trejų metukų vaikai - 12 val., trejų-šešerių metukų - 11-12 val., šešerių -dvylikos metų - 10-11 val., dvylikos metų ir vyresni vaikai - 7-9 val. Tačiau tai tėra vidurkis.

Jei kūdikis visiškai nepaiso miego normų, atrodo, miega labai mažai, neramiai, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar gerai vystosi, ar yra gana aktyvus, kaip auga, ar sveikas. Jeigu gerai auga ir vystosi bei yra aktyvus, judrus, žvalus, domisi aplinka, tobulėja, retai serga, vadinasi, miego netrūksta.

Matyt, kūdikis spėja numigti per tas trumputes valandėles, per kurias mama nespėja net atsipūsti. Tačiau jeigu mažylis prastai auga, yra sutrikusi jo raida, jam trūksta energijos, dažnai serga, yra silpnas, būtina kreiptis į vaikų gydytoją, nes miegą gali trikdyti kokia nors liga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Populiariausi vaikų vardai JAV: kai kurie mėgstami ir Lietuvoje

Tęsiame temą apie populiariausius naujagimių vardus kitose šalyse ir šįkart žvalgomės po JAV.

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.