Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikas krūpčioja

Yra toks posakis: „Miega kaip kūdikis", todėl ir įsivaizduojame, kad mažutis kūdikis turėtų miegoti labai ramiai, tarsi angelėlis, tačiau jis krūpčioja, pasispardo, pagniaužo delniukus. Ir tai neturėtų stebinti.

Krūpčiojimas yra įgimtas instinktas, apsauginė reakcija į galimą pavojų, kurį gali sukelti netikėtas garsas, vaizdas, judesys.

Štai gamtoje gyvenantiems žinduoliams ši reakcija padeda išgyventi, mat žvėris, išgirdęs netikėtą garsą, krūpteli, pabunda ir gali bėgti tolyn kiek kojos neša.

Naujagimis dar nepažįsta šio pasaulio garsų ir vaizdų, todėl krūpčioja nugirdęs bet kokį netikėtą ir nepažįstamą garsą.

Lengviausia tai pastebėti naktį. Kai aplink tylu, bet kuris garsas atrodo pavojingesnis. Mes, suaugusieji, jau esame pratę prie nakties garsų ir jų tiesiog negirdime, nekreipiame dėmesio, todėl sunku suprasti, kodėl krūpčioja kūdikis.

Kai vaikas paauga, pamažu apsipranta su namų garsais, nakties šešėliais ir krūpčioja vis mažiau. Pavyzdžiui, antrą gyvenimo pusmetį krūpteli išgirdęs jau tik stiprius ir netikėtus garsus.

Įdomu tai, kad ši apsauginė reakcija visiškai neišnyksta - suaugusieji irgi krūpteli, o miegodami net surinka ar pašoka iš lovos, jei išgirsta stiprų netikėtą garsą.

Galvos echoskopija

Galvos smegenys labai svarbios. Jos reguliuoja skrandžio, širdies, plaučių, kitų organų veiklą, „įsako" raumenims, sąnariams judėti, mąsto, jaučia, supranta vaizdus, garsus, skonį, kvapą, kaupia atmintį, padeda išmoksti kalbėti, skaityti, rašyti, šokti, dainuoti, džiaugtis ir liūdėti. Todėl smegenų, arba neurologinių, ligų požymiai gali būti labai įvairūs.

Įtarusiam galvos smegenų ligą gydytojui labai svarbu ištirti šį sudėtingą organą. Todėl nuo seno mokslininkai vis ieško būdų „pamatyti" smegenis ir surasti ligos priežastį - gal jos netaisyklingai susiformavo dar per nėštumą, gal jose įvyko kas nors negera, pavyzdžiu, kraujavimas, uždegimas ar kita.

Paprasčiausias ir nekenksmingas būdas jas ištirti yra smegenų echoskopija, arba neurosonoskopija. Šį tyrimą galima atlikti tik kūdikiams - ir tik kol momenėlis dar neužsitraukęs. Tai vienintelis „langelis", pro kurį galima pamatyti smegenėles.

Vėliau jas apžiūrėti įmanoma, bet jau sudėtingesniais metodais, pavyzdžiui, pasitelkus kompiuterinę ar magnetinio branduolių rezonanso tomografiją.

Todėl jeigu gydytojas įtaria kad ir nedidelę galvos smegenų ligą, siunčia kūdikį pas vaikų neurologą atlikti galvytės smegenų echoskopijos. Geriau patvirtinti, kad kūdikis sveikas, nei pražiopsoti ligą. O procedūra nėra nei nemaloni, nei juo labiau skausminga. Kūdikis praktiškai nejaučia nepatogumų.

Mažai miega

Tai, kiek miego reikia kūdikiui, priklauso ir nuo jo amžiaus, ir kartu yra labai asmeniška. Pavyzdžiui, jeigu mažylio tėvai kūdikystėje mažai miegojo, gali mažai miegoti ir vaikas.

Dažniausiai nurodomos vaikų paros miego normos yra šios: naujagimiai vidutiniškai išmiega 16-20 val., kūdikiai - 14-15 val., vienų-trejų metukų vaikai - 12 val., trejų-šešerių metukų - 11-12 val., šešerių -dvylikos metų - 10-11 val., dvylikos metų ir vyresni vaikai - 7-9 val. Tačiau tai tėra vidurkis.

Jei kūdikis visiškai nepaiso miego normų, atrodo, miega labai mažai, neramiai, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar gerai vystosi, ar yra gana aktyvus, kaip auga, ar sveikas. Jeigu gerai auga ir vystosi bei yra aktyvus, judrus, žvalus, domisi aplinka, tobulėja, retai serga, vadinasi, miego netrūksta.

Matyt, kūdikis spėja numigti per tas trumputes valandėles, per kurias mama nespėja net atsipūsti. Tačiau jeigu mažylis prastai auga, yra sutrikusi jo raida, jam trūksta energijos, dažnai serga, yra silpnas, būtina kreiptis į vaikų gydytoją, nes miegą gali trikdyti kokia nors liga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?

Giedrė Veličkienė – apie pirmąsias dienas po gimdymo

Kiekviena moteris, nešiojanti savo įsčiose vaisių, nori nenori, susikuria to vaikelio vaizdą – koks gražutis jis gims, kaip iš paveiksliukų: rubuilis, su garbanėlių debesiu aplink baltą veidelį... Tikrovė, deja, būna kitokia.

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.