Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų raidos tyrinėjimai rodo, kad maždaug suėjus vieniems metams dažnas pradeda vaikščioti. Jeigu nevaikšto pusantrų metukų vaikas, reikia ieškoti priežasčių ir pagalbos jam. Dabar pastebima akceleracija, tai yra viskas vyksta greičiau negu prieš dešimt metų. Vaikai daug juda nuo pirmų dienų, ir dažnas pirmuosius žingsniukus žengia iki metų. Pirmieji žingsniai - kai vaikas savarankiškai, nesilaikydamas mamos rankų ar baldų, žengia nors vieną ar du žingsnius, o ne tada, kai eina vedamas.

Kada verta sunerimti?

Tai, kad vienas spartuolis pirmą žingsnį žengia anksčiau, o kitas - gerokai vėliau, lemia labai daug veiksnių. Tėvai nei labai paspartinti šio proceso, nei jam sukliudyti negali. Jeigu tėvai pastebėjo, kad vaiko motorinė (judesių) raida sulėtėjusi, tai yra vėliau pradėjo laikyti galvą, vartytis, savarankiškai sėdėti, yra tikimybė, kad ir žingsnius žengs vėliau. Svarbi ir genetika, tai yra kada tėtis ar mama pradėjo vaikščioti.

Turintys antsvorio vaikai pradeda vaikščioti vėliau už įprasto svorio bendraamžius.

Kai kurie vaikai, būna, sėdi, sėdi, o vieną dieną atsistoję nueina ir jau „nebeatsisėda". Kiti ilgai mokosi vaikščioti - eina nedrąsiai, dažnai užkliūva, pargriūna.

Pradėjusio vaikščioti vaiko motorinė raida nesibaigia - jam dar reikia išmokti atsitūpti ir atsistoti, tada lipti laiptais aukštyn žemyn, pagaliau bėgioti.

Su batais ar be?

Kūdikio pėdos skliautas dar nesusiformavęs, pati pėda nestabili. Pirmieji batukai turi turėti užkulnį, užsegimą, minkštą paduką, būti šiek tiek su vidpadžiu, atviru priekiu, kad koja „kvėpuotų".

Žinoma, nereikia vaiko nuo ryto iki vakaro laikyti su batais, jis gali bėgioti basas. Vaikui reikia sudaryti sąlygas žingsniuoti įvairiu paviršiumi.

Meškos paslauga

„Nelipk, pargriūsi", „Leisk, panešiu tave į kalną" - tokiais ir panašiais pasakymais itin paslaugios mamos daro meškos paslaugą pirmus žingsnius žengiančiam vaikui. Vaikas turi įveikti jam skirtus metrus ir kilometrus, kol išmoksta vaikščioti. Lipdamas į kalną ir leisdamasis nuo jo, eidamas duobėtu keliu mokosi tyrinėti aplinką ir suprasti, kaip reikia keisti savo kūno padėtį erdvėje. Gera mankšta pradedančiam vaikščioti mažyliui yra lipti laiptais, žinoma, tėvai prieš tai turėtų pasirūpinti, kad tai būtų saugu.

Keli žaidimai su vaiku, skatinantys jį judėti:

-Dar nevaikščiojantį vaiką laikykite už abiejų rankų ir paleiskite kelioms sekundėms, kad pastovėtų vienas. Saugokite, kad neužsigautų parpuldamas.

- Mažylis stovi, o jūs jam paduodate žaislus iš įvairų padėčių: iš priekio, tada iš dešinio, kairio šono, iš už nugaros - kad paimtų atsisukęs. Kai koordinacija dar pagerėja, žaislą ne perduokite, o meskite, pavyzdžiui, kamuoliuką, kad vaikas jį pagautų erdvėje.

- Mama laiko norimą žaislą ir kviečia vaiką ateiti jo pasiimti. Arba vaikas raginamas eiti iš tėčio glėbio į mamos ir priešingai. Vaikas žengdamas pirmuosius žingsnius turi jausti malonumą ir motyvaciją.

- Namų sąlygomis galima susigalvoti įvairiausių pratimų, skirtų pradedančiam vaikščioti vaikučiui. Pats paprasčiausias - leisti basomis vaikščioti įvairiais paviršiais. Tai lavina pusiausvyrą, stiprina raumenis. Pavyzdžiui, minkštu kilimu einant reikia daugiau pastangų negu lygiu paviršiumi, o vaikščioti ant lovos čiužinio - dar sunkiau.

- Galima sustačius ant žemės daug pagalvių pasiūlyti eiti per kliūtis: perlipti, užlipti ant jų. Sąmoningesnį mažylį galima mokyti vaikščioti ant pirštų ir kulnų - tai plokščiapėdystės profilaktika.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Ar sunerimti, jei vaikas nemėgsta prisilietimų ar naujų skonių: gydytojos komentaras

Kai kurie vaikai nuo pat kūdikystės nemėgsta prisilietimų, bijo šiurkščių paviršių, nemėgsta naujų skonių. Ar tai rimta?

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.