Psichologė: kiek kartų reikia apkabinti vaiką, kad jis augtų laimingas

 (3)
Kad vaikas augtų sveikas ir laimingas, jam būtinas tėvų artumas nuo pačių pirmųjų jo gyvenimo dienų. Vos gimusį mažylį ant mamos krūtinės padeda ne vien dėl biologiškai svarbaus poreikio žįsti, tačiau ir dėl sensorinių jutimų sužadinimo, artumo poreikio, pirmojo ryšio užmezgimo.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologė Karolina Gurskienė.

Visiems nuo seno yra žinoma, kad „mamos pienas gaminasi jos galvoje“, mat pieno gamyba yra stipriai veikiama psichologijos – noro padėti mažyliui išgyventi, noro jį maitinti, noro globoti.

Motinai kūdikį liesti, glostyti, apkabinti yra ne ką mažiau svarbu nei pačiam kūdikiui. Visa tai sužadina ypatingus jausmus, kurie padeda lengviau gamintis pieneliui, kuris gyvybiškai svarbus ir reikalingas jos kūdikiui (tačiau tai nereiškia, kad visos motinos, kurios neturi pienelio, kūdikio maitinti nenorėjo!).

Juk tuo metu, kai mama žvelgia į savo mažą, bejėgį ir visiškai nuo jos priklausomą kūdikėlį, noras jį saugoti ir maitinti tampa toks begalinis, kad jį jaučia ne tik pats kūdikis, nuo to jausmo „tirpsta“ ir šalia esantis, ką tik gimdymą priėmęs personalas. Ryšys su kūdikiu, užsimezgęs dar mamos įsčiose yra toks stiprus, kad dažniausiai (nes, deja, pasitaiko ir kitaip) ką tik pagimdžiusiai motinai kūdikis tampa toks pat besąlygiškai svarbus, kaip ir ji jam.

Svarbiausia – ne maistas, o ryšys

Psichiatras, psichoterapeutas E. Laurinaitis pastebėjo, kad mes gimdami atsinešame poreikį turėti ryšį. Ne maistą, ne šilumą, o būtent poreikį turėti ryšį. Jis teigė, kad tai mūsų įgimta savybė, kurią būtina patenkinti.

Jei kūdikis negauna tokio ryšio, kuris jam parodo, kad pasaulis, į kurį kūdikis atėjo, yra saugus, patikimas ir prognozuojamas, žmogus išauga su labai nesaugiu pasaulio suvokimo stereotipu.

Kyla klausimas, kaip tą ryšį, kuris atrodo lengvai užsimezgė nuo pirmojo pilvelio paglostymo su žinojimu „kad jis ten“, išsaugoti ir sustiprinti, „kai jis čia“ – guli ant krūtinės ir kažko ieško?

Kaip išmokti mylėti vaiką?

Kiekvienas žino, kaip reikia mylėti vaiką, tam nereikia nei perskaityti papildomų knygų, nei baigti papildomų studijų. Tam net nereikia prieš gimstant kūdikiui ruoštis!

Net ir ką tik gimęs kūdikis „kalba“ – tik „paklausykite“: paimtas ant rankų jis nurimsta, pasūpuotas – palaimingai užsnūsta, priglaustas prie krūties ir įtraukęs pirmuosius pienelio gurkšnelius – užverčia akutes iš malonumo ir putotom lūpytėm godžiai ryja. Ar tai ne patys tikriausi atsakymai į klausimą „ar Tau gera ir patogu?“.

Juk jūs pati niekada neverkiate tam, kad būtų stiprūs jūsų plaučiai. Ir atrodytų visiškai nesąžininga, jei jums netikėtai graudžiai pravirkus, jūsų vyras net neprieitų – neva nenorėdamas jūsų išlepinti. Kiekvieną kartą mažyliui pravirkus, paguodžianti ir supratinga motinos reakcija yra tiesiog būtina pilnaverčiam kūdikio vystymuisi.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Ir netikėkite užtikrinančiai kalbančiomis rūstoko veido moteriškėmis, kurios drąsiai rėžia jaunai mamai „Nelėk prie vaiko vos pravirkus – išlepinsi“ arba „Tegul paverkia, plaučiai sustiprės“. Ne visada tikėkite ir „mamyčių vadovais“, kurių pilnos knygynų lentynos – tikėkite savimi!

Juk jūs pati niekada neverkiate tam, kad būtų stiprūs jūsų plaučiai. Ir atrodytų visiškai nesąžininga, jei jums netikėtai graudžiai pravirkus, jūsų vyras net neprieitų – neva nenorėdamas jūsų išlepinti.

Kiekvieną kartą mažyliui pravirkus, paguodžianti ir supratinga motinos reakcija yra tiesiog būtina pilnaverčiam kūdikio vystymuisi. Glaudus emocinis ryšys su pačiu artimiausiu žmogumi – mama, tėčiu ar kitu, vaiką globojančiu asmeniu mažyliui yra gyvybiškai svarbus, nes tik jo dėka vaikas jaučiasi saugus ir ramus.

Kada neįmanoma ryšio užmegzti

Tačiau glaudus ryšys negali būti tarp „vieno asmens ir daugelio vaikų“. Vaikai, kurie patenka į vaikų globos namus, yra pasmerkiami emociniam šaltumui, jų poreikiai, lyginant su vaikais, kurie gyvena šeimose, pamažu tampa daug mažesni, kol galiausiai lieka tik esminiai, dažniausiai fiziologiniai.

Globos namuose augantys vaikai dažnai pasižymi staigiu ir momentiniu prieraišumu prie žmogaus, išskirtinai parodžiusiu jiems dėmesį. Žmogiškojo ryšio trūkumus juos verčia to ryšio ieškot visur ir taip, tarsi kažkur jie jį būtų pametę. O viltis jį atrasti yra kiekviename, švelniau ir daugiau jį pakalbinusiame suaugusiame žmoguje.

Tokie vaikai mažai matę (arba išvis nematę) mylinčių rankų, o apkabinę vienas kitą nepasijaučia kažkam labiau reikalingi. Tai kaip gi pasaulis gali būti saugus, jei aš nesaugus net šioje mažoje erdvėje?

Kiek apkabinimų per dieną reikia vaikui

Garsus amerikiečių chirurgas Robertas P. Mackas apskaičiavo, kad vaikui išgyventi reikia 4 apkabinimų per dieną, o normaliai vystytis būtina būti apkabintam ir pamyluotam mažiausiai 12 kartų per dieną. Kad ir kokie bebūtų aritmetiniai skaičiavimai, meilės nebūna per daug. Nuo šiol į vakarinį ritualą „dantų valymas - pižama - pasaka“ įtrauksiu ir trumpą pasimylavimą „myliu myliu spust, prie širdutės glust".

Laimingi vaikai, turintys laimingus tėvus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.

Psichologė – apie moters tapimą mama: tarp vienatvės ir visuomenės spaudimo (2)

Sigita Valevičienė – keturių vaikų mama, psichologė, dirbanti su moterimis nėštumo, gimdymo metu ir po jo. Su ja kalbėjausi apie tai, kam skiriama mažiausiai dėmesio knygose apie nėštumą ir gimdymą – laikotarpį iš karto po gimdymo.

Kur ir kaip guldyti kūdikius (9)

Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.

Vaikas žnaibosi: kaip tinkamai sureaguoti, kad tai nepasikartotų (3)

Sunerimusi mama klausia psichologės patarimo, kaip tinkamai reaguoti į savo dukrytės žnaibymąsi. Metų ir trijų mėnesių mažylė ne kartą yra skaudžiai įžnybusi ir tėčiui, ir močiutei.

Kaip nuo mažų dienų užkirsti kelią vaiko isterijoms ir netinkamam elgesiui

Auginanti beveik vienerių metų vaiką mama klausia, kaip tinkamai reaguoti į mažylio nepasitenkinimą, kai jam neleidžiama daryti, tai, ko norisi.

Atviras pokalbis su mamomis: ar savo vaikus tikrai myliu vienodai (1)

Vieną dieną kalbėjausi su drauge apie vaikus ir nejučia kalba pakrypo apie meilę jiems. Ji prasitarė: „Gal aš ir baisi mama, bet mažąjį myliu labiau..." Susimąsčiau: deklaruojame, kad visus savo mažylius mylime vienodai, bet ar tikrai? Kelios mamos atvirai pasakoja apie meilę savo vaikams (vardai jų prašymu pakeisti).

Sveikatos psichologė – apie vaikų miegą: klausykite savo širdies

Besilaukdama pirmojo vaiko apgalvojau daug klausimų, bet apie miegą mąsčiau kaip apie savaime suprantamą dalyką. Kas čia gali būti sunkaus? Pavargai, atsigulei ir užmigai, - man taip atrodė.

Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams (11)

Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.

Vaikas kategoriškai atsisako sėstis ant naktipuodžio: psichologės komentaras (5)

Trejų metų vaiką auginanti mama nerimauja, kad jos duktė niekaip neatsisako sauskelnių. Savo laiške skaitytoja rašo išbandžiusi daug būdų ir visi nepadėjo. Ką mamai patars specialistė?

Viena iš priežasčių, kodėl kūdikiai prastai miega naktimis

Kūdikio verksmas naktį iš vėžių gali išmušti net ir ramiausią mamą. Ypač kai mažylis dieną saldžiai miega, o naktį verčia apie jį šokinėti. Kodėl supainioja dieną su naktimi?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats (18)

Kūdikį auginanti mama teiraujasi specialisto pagalbos, kaip jai išmokyti vaikelį užmigti greičiau ir paprasčiau. Nes dabar jis užmiega vienu būdu - tik mamai kartu su juo šokinėjant ant kamuolio.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.