Psichologė: kiek kartų reikia apkabinti vaiką, kad jis augtų laimingas

 (3)
Kad vaikas augtų sveikas ir laimingas, jam būtinas tėvų artumas nuo pačių pirmųjų jo gyvenimo dienų. Vos gimusį mažylį ant mamos krūtinės padeda ne vien dėl biologiškai svarbaus poreikio žįsti, tačiau ir dėl sensorinių jutimų sužadinimo, artumo poreikio, pirmojo ryšio užmezgimo.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologė Karolina Gurskienė.

Visiems nuo seno yra žinoma, kad „mamos pienas gaminasi jos galvoje“, mat pieno gamyba yra stipriai veikiama psichologijos – noro padėti mažyliui išgyventi, noro jį maitinti, noro globoti.

Motinai kūdikį liesti, glostyti, apkabinti yra ne ką mažiau svarbu nei pačiam kūdikiui. Visa tai sužadina ypatingus jausmus, kurie padeda lengviau gamintis pieneliui, kuris gyvybiškai svarbus ir reikalingas jos kūdikiui (tačiau tai nereiškia, kad visos motinos, kurios neturi pienelio, kūdikio maitinti nenorėjo!).

Juk tuo metu, kai mama žvelgia į savo mažą, bejėgį ir visiškai nuo jos priklausomą kūdikėlį, noras jį saugoti ir maitinti tampa toks begalinis, kad jį jaučia ne tik pats kūdikis, nuo to jausmo „tirpsta“ ir šalia esantis, ką tik gimdymą priėmęs personalas. Ryšys su kūdikiu, užsimezgęs dar mamos įsčiose yra toks stiprus, kad dažniausiai (nes, deja, pasitaiko ir kitaip) ką tik pagimdžiusiai motinai kūdikis tampa toks pat besąlygiškai svarbus, kaip ir ji jam.

Svarbiausia – ne maistas, o ryšys

Psichiatras, psichoterapeutas E. Laurinaitis pastebėjo, kad mes gimdami atsinešame poreikį turėti ryšį. Ne maistą, ne šilumą, o būtent poreikį turėti ryšį. Jis teigė, kad tai mūsų įgimta savybė, kurią būtina patenkinti.

Jei kūdikis negauna tokio ryšio, kuris jam parodo, kad pasaulis, į kurį kūdikis atėjo, yra saugus, patikimas ir prognozuojamas, žmogus išauga su labai nesaugiu pasaulio suvokimo stereotipu.

Kyla klausimas, kaip tą ryšį, kuris atrodo lengvai užsimezgė nuo pirmojo pilvelio paglostymo su žinojimu „kad jis ten“, išsaugoti ir sustiprinti, „kai jis čia“ – guli ant krūtinės ir kažko ieško?

Kaip išmokti mylėti vaiką?

Kiekvienas žino, kaip reikia mylėti vaiką, tam nereikia nei perskaityti papildomų knygų, nei baigti papildomų studijų. Tam net nereikia prieš gimstant kūdikiui ruoštis!

Net ir ką tik gimęs kūdikis „kalba“ – tik „paklausykite“: paimtas ant rankų jis nurimsta, pasūpuotas – palaimingai užsnūsta, priglaustas prie krūties ir įtraukęs pirmuosius pienelio gurkšnelius – užverčia akutes iš malonumo ir putotom lūpytėm godžiai ryja. Ar tai ne patys tikriausi atsakymai į klausimą „ar Tau gera ir patogu?“.

Juk jūs pati niekada neverkiate tam, kad būtų stiprūs jūsų plaučiai. Ir atrodytų visiškai nesąžininga, jei jums netikėtai graudžiai pravirkus, jūsų vyras net neprieitų – neva nenorėdamas jūsų išlepinti. Kiekvieną kartą mažyliui pravirkus, paguodžianti ir supratinga motinos reakcija yra tiesiog būtina pilnaverčiam kūdikio vystymuisi.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Ir netikėkite užtikrinančiai kalbančiomis rūstoko veido moteriškėmis, kurios drąsiai rėžia jaunai mamai „Nelėk prie vaiko vos pravirkus – išlepinsi“ arba „Tegul paverkia, plaučiai sustiprės“. Ne visada tikėkite ir „mamyčių vadovais“, kurių pilnos knygynų lentynos – tikėkite savimi!

Juk jūs pati niekada neverkiate tam, kad būtų stiprūs jūsų plaučiai. Ir atrodytų visiškai nesąžininga, jei jums netikėtai graudžiai pravirkus, jūsų vyras net neprieitų – neva nenorėdamas jūsų išlepinti.

Kiekvieną kartą mažyliui pravirkus, paguodžianti ir supratinga motinos reakcija yra tiesiog būtina pilnaverčiam kūdikio vystymuisi. Glaudus emocinis ryšys su pačiu artimiausiu žmogumi – mama, tėčiu ar kitu, vaiką globojančiu asmeniu mažyliui yra gyvybiškai svarbus, nes tik jo dėka vaikas jaučiasi saugus ir ramus.

Kada neįmanoma ryšio užmegzti

Tačiau glaudus ryšys negali būti tarp „vieno asmens ir daugelio vaikų“. Vaikai, kurie patenka į vaikų globos namus, yra pasmerkiami emociniam šaltumui, jų poreikiai, lyginant su vaikais, kurie gyvena šeimose, pamažu tampa daug mažesni, kol galiausiai lieka tik esminiai, dažniausiai fiziologiniai.

Globos namuose augantys vaikai dažnai pasižymi staigiu ir momentiniu prieraišumu prie žmogaus, išskirtinai parodžiusiu jiems dėmesį. Žmogiškojo ryšio trūkumus juos verčia to ryšio ieškot visur ir taip, tarsi kažkur jie jį būtų pametę. O viltis jį atrasti yra kiekviename, švelniau ir daugiau jį pakalbinusiame suaugusiame žmoguje.

Tokie vaikai mažai matę (arba išvis nematę) mylinčių rankų, o apkabinę vienas kitą nepasijaučia kažkam labiau reikalingi. Tai kaip gi pasaulis gali būti saugus, jei aš nesaugus net šioje mažoje erdvėje?

Kiek apkabinimų per dieną reikia vaikui

Garsus amerikiečių chirurgas Robertas P. Mackas apskaičiavo, kad vaikui išgyventi reikia 4 apkabinimų per dieną, o normaliai vystytis būtina būti apkabintam ir pamyluotam mažiausiai 12 kartų per dieną. Kad ir kokie bebūtų aritmetiniai skaičiavimai, meilės nebūna per daug. Nuo šiol į vakarinį ritualą „dantų valymas - pižama - pasaka“ įtrauksiu ir trumpą pasimylavimą „myliu myliu spust, prie širdutės glust".

Laimingi vaikai, turintys laimingus tėvus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.