Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Galima būtų išvardinti daugybę priežasčių, dėl ko mamoms kartais būna sunku – nuo hormoninių pokyčių, iki gąsdinančiai didelės atsakomybės už kūdikio saugumą, nuo besikeičiančių santykių su aplinkiniais, iki idealistinę galvą užgriūvančios realybės, bemiegių naktų pavidalu.

Šiuo laikotarpiu aplinkinių emocinė parama yra labai svarbi. Kitų ištarti žodžiai gali pastiprinti ir palengvinti esamą situaciją, arba priešingai – atstumti ir įskaudinti. Čia surašiau paplitusias frazes, kurių nereikėtų sakyti, jei norite paguosti sunkumus patiriančią mamą.

Ko nesakyti?

Tik nepergyvenk, visoms taip būna.

Asmeniniai sunkumai yra patys sunkiausi liūdinčiam žmogui. Ir net jei kitos patiria kažką panašaus, tai yra autentiška ir unikali patirtis, verta įsiklausymo.

Juk viskas gerai – va, pagimdei sveiką kūdikį.

Sveikas kūdikis ar sėkmingai pasibaigęs gimdymas yra didžiulis džiaugsmas. Bet tai nereiškia, kad tam tikros patyrimo detalės gali atrodyti skaudžios, ar kad tame džiaugsmo fone negali rastis ir kitų, slogesnių išgyvenimų. Viena aišku – kūdikio gimimas yra neapsakomai didelis pokytis, kuriam pasiruošti iki galo neįmanoma.

Neverk – pasistenk dėl vaiko, juk jis viską jaučia.

Kūdikiui nekenkia mamos ašaros. Priešingai, ašaros apvalo ir gydo. Kai niekaip nesiseka nuraminti ar užmigdyti, kai skauda žindyti, nieko tokio paverkti kartu su kūdikiu. Kūdikiui kenkti gali nuslopintas, neišreikštas mamos liūdesys, vėliau tampantis lėtiniu ar išsiveržiantis griaunančiais pavidalais.

Tik nestresuok – dar pienas pasibaigs.

Pienas gaminasi, jei kūdikis yra žindomas pagal poreikį, jei išlaikomi naktiniai žindymai. Nuo streso pieno atleidimas gali pasunkėti, tačiau šiltas dušas, arbata ar sveikas maistas prieš žindymą atleidimo refleksą paskatina. Nuolatinis jaudinimasis, emocijų slopinimas, „kad tik pienas nepasibaigtų“, yra didesnė blogybė, nei leidimas sau iškalbėti patiriamas emocijas tokias, kokios jos yra.

Geriau pasijausi, jei padarysi tą ir tą.

Nelaukiami ir neprašyti patarimai šaldo žmogišką ryšį.

Kai aš pagimdžiau, tai visai neturėjau kada liūdėti.

Nors šios frazės išorinė intencija yra skatinimas veikti, kažkuo užsiimti, ji gali skambėti kaip pažeminimas, nes "aš gerai tvarkiausi, buvau stipri, o tu čia liūdi iš neturėjimo ką veikti".

Juk visada norėjai turėti vaikų – dabar turėtum jaustis laiminga.

Šie žodžiai tarsi primena didžiulę išsipildžiusią svajonę, bet tuo pačiu pabrėžia tavo svajonės ir esamos situacijos kontrastą – nesugebi būti tobulai laiminga, nevertini savo svajonės.

Viskas čia tik tavo galvoje.

Šis pasakymas skamba nuvertinančiai. Gal ir tiesa, kad kartais liūdesį sukelia išsigalvotos smulkmenos, bet kartais jį lemia išoriniai įvykiai, kitų žmonių veiksmai ar tam tikri fiziologiniai pokyčiai.

Jau rytoj laukite tęsinio apie tai, ką sakyti ir kaip padėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (4)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?