Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis?

 (7)
Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų susilaukusios moterys su šiais gyvenimo pokyčiais labai dažnai sulaukia ir nemažos kritiško požiūrio lavinos savo atžvilgiu - labai retai epitetai "supermama" ar "namų šeimininkė" reiškia ką nors gero. Tačiau jeigu vaikų neturintys žmonės žinotų, ką iš tiesų mes, mamos, kartais apie juos galvojame, nekęstų mūsų dvigubai.

Jei šiuo metu laukiatės, ir jūsų draugės jus guodžia – nebijok, gyvenimas beveik nepasikeis, jos labai begėdiškai jums meluoja. Jūsų gyvenimas tapus mama pasikeis negrįžtamai. Taip, gal ir galėsite kartas nuo karto palikti mažylį rūpestingai močiutei ar auklei, bet gali būti, kad tiesiog nebenorėsite.

Kad ir kokį įdomų gyvenimą būtume gyvenusios iki sulaukiant šeimos pagausėjimo, tapus mama kažkodėl pasikeičia požiūris į viską, kas jums buvo svarbu iki šiol. Vyrams to nesuprasti. Maniškis yra kategoriškai nusprendęs, kad moterims po gimdymo suskystėja protas. Tebūnie, galbūt jis netgi teisus. Matyt, gamta ne veltui mums "instaliavo" šį instinktą, kad tinkamai rūpintumėmės savo palikuonimis.

Neseniai mane bičiulės labai uoliai įkalbinėjo mergaitiškai lėkti pašildyti šonų kažkur į Viduržemio jūros pakrantę: "Negi nepažiūrės vyras tų vaikų keletą dienelių?", - sako jos. Mintyse dėlioju planą - teoriškai viskas kaip ir įmanoma, bet širdy labai keistas jausmas – aš niekur nenoriu.

Niekada gyvenime nebūčiau pagalvojusi, kad nebenorėsiu pasinerti į naktinį Vilniaus gyvenimą. Arba norėsiu labai retai. Tiesiog dėl nesuvokiamų priežasčių iki tol tokie svarbūs dalykai pasidaro paprasčiausiai beprasmiški. Kad ir kaip neromantiškai skambėtų, būnant mama net penkiasdešimtoji šį mėnesį išvirta košės porcija atrodo prasmingesnė už taurę vyno visų mūsų pamėgtam "In vino".

Kad ir kokį įdomų gyvenimą būtume gyvenusios iki sulaukiant šeimos pagausėjimo, tapus mama kažkodėl pasikeičia požiūris į viską, kas jums buvo svarbu iki šiol. Vyrams to nesuprasti.
Rūta LAPĖ

O kartais taip būna, kad imi ir ilgai besiruošusi išleki porai valandų „apsiuostyti“ tame naktiniame mieste. Bet kartais vietoj siautulingo vakaro užeina keista melancholija - rodos, tiek laukei, tiek ruošeisi, kad patirtum tą saldų palaimingą "kaip tais neatmenamais jaunystės laikais" jausmą, o užėjus į vieną ar kitą seną gerą erdvę supranti, kad nieko nepraleidai - viskas ten po senovei - tie patys veidai (tik jau mažulėlę senstelėję), ir patys pokalbiai. Atmintis, begėdė, gerokai pagražino ir iškreipė prisiminimus.

Tačiau čia ir atsiranda didysis mamų susireikšminimo pavojus – kai giliai viduje viskas, ką veikia vaikų neturintys bičiuliai, tau atrodo paprasčiausiai beprasmiška. Ir linksmybės iki išnaktų, ir viršvalandžiai vardan kelių šimtų papildomų eurų, kuriuos tuoj pat išleisi smegenų pailsinimui kokiam nors Spa ar bariuke.

Jei jau visai atvirai, šaunant darsyk sau į koją, mane apima toks keistas jausmas, kai socialiniame tinkle pamatau kokio nors pažįstamo nuotrauką iš sporto salės – man taip sunku suprasti, kad žmonės kasdien po valandą ar kelias praleidžia sporto salėje vien dėl dailesnio kūno, ar kad sudegintų į skrandį patekusias dienos nuodėmes. Mamoms, jei vaikai judrūs ir reikalaujantys daug dėmesio, nieko papildomai daryti nereikia – jos paprasčiausiai neturi kada pavalgyti. Ir ne, tų super ekologiškos košės likučių pusryčiams ar troškintų brokolių pietums vistiek nesinori (nesuvokiu, kaip tos košės vaikams nepabosta – aš negaliu į jas net žiūrėti).

Matote, kokiu baisiu susireikšminimu kvepia dar vienas pavyzdys. Mes, mamos, išties kartais jaučiamės pranašesnėmis už visus likusius mirtinguosius. O visai be reikalo. Juk vaikų turėjimas - tiesiog kiekvieno pasirinkimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (4)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?