Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus

 (3)
Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Monika klausia:

„Sveiki, mano dukrytei bus 3 metai, žinau, kad jai dabar 3 metų krizė, bet patarkite, kaip išgyventi visus isterikavimus, kritimą ant žemės ko nors negavus? Vaikas būna idealus, kol manęs nėra šalia, kai esu aš, ji rodo nervus ir kaprizus. Ar tai todėl, kad ji tik prie manęs visiškai jaučiasi saugi reikšti emocijas?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

„Kaip išgyventi?“. Skamba taip, tarsi kažkas kėsintųsi į jūsų gyvybę... Dar nė vienas žmogus nenumirė nuo vaiko isterikavimų, tad ir jūs, Monika, esate tik pavargusi, sutrikusi ir suirzusi.

Kaip nurimti ir susigrąžinti pusiausvyrą, yra daug visokiausių metodų ir meditacijų. Pagalvokite, ką veikdama jūs jaučiatės laiminga, pakylėta, rami? Užsiimkite ta veikla ar veiklomis ir susigrąžinkite sau gyvenimo džiaugsmą. Nes vaikai laimingi tik tuomet, kai mama yra laiminga.

Kitas klausimas, kodėl jus taip erzina ir išveda iš pusiausvyros vaiko pyktis jam kažko negavus? O kaip jūs reaguojate, kai pati ko nors negaunate, kai jums trukdo pasiekti užsibrėžtą tikslą? Kaip jūs išreiškiate savo nusivylimą, pyktį?

Daugelis bamba, apkalba arba išsilieja ant kitų žmonių. Bet retai pasako tiesiai į akis tam žmogui, kuris sugriauna jo smėlio pilį: „Ei, man skaudu".

Kodėl? Saugojame jį, kad nepasijaustų blogai. Bijome, kad jis dar daugiau pradės švaistytis.

Tad džiaukitės, kad turite tokį saugų ryšį su savo dukra. Ji nebijo būti jūsų atstumta. Ji žino, kad mama atlaikys jos pyktį. Jūs esate turbūt stipriausia iš ją supančių žmonių, nes neišsigąstate jos pykčio, isterijų, nes gebate išlikti rami ir nubrėžti pagarbiai ribas.

Tačiau dukra privalo patirti savo elgesio pasekmes, t.y., būtina brėžti ribas, kai ji pradeda elgtis netinkamai. Brėžti ribas reikia nuosekliai ir drąsiai. Ar yra aiškios taisyklės ir ribos jūsų šeimoje? Gal vieni šeimynykščiai lepina dukrą ir duoda visko, ko ji tik paprašo, o jūs esate griežtesnė ir brėžiate griežtesnes ribas, tada pradedate gailėtis? Arba nusileidžiate, kai esate pavargusi? Gal dukra išsireikalauja iš jūsų norimo daikto būtent rėkimu ir isterija? Jei taip, tai nenusiminkite – iš susidariusio tokio elgesio rato galima ištrūkti.

Pirma. Keiskite išankstines nuostatas. Stebėkite, ar tikrai visada ir tik su jumis dukra rėkia ir neklauso? Ar būna atvejų, kai ji nusileidžia ir bendradarbiauja? Tokias akimirkas gaudykite ir pastiprinkite emociją – pasidžiaukite, įvardinkite sau ir kitiems. Tegul būna tai tos dienos naujiena, kurią pasakosite visoms draugėms.

Antra. Keiskite savo reakciją į dukros elgesį. Jei jau burbėjote, moralizavote, ignoravote ir tai nepadėjo, pabandykite pasielgti netikėtai. Išmuškite save ir dukrą iš tos įprastos rutininės reakcijos „dukra isterikuoja = mama kenčia“. Gal, pavyzdžiui, išdrįsite pasielgti taip, kaip viena mama žinomoje vaizdo reklamoje, kur sūnui pargriuvus parduotuvėje ant grindų, ji taip pat ėmė ir demonstratyviai pargriuvo. Iš nuostabos vaikas tuoj nusiramino. Drąsu? Taip, tačiau to esmė, kad jei mama būtų pavargusi, ji nebūtų sugebėjusi išlikti rami, sąmoninga ir neišdrįsusi pasielgti taip žaismingai.

Tad pirmiausia, kai vaikas įkrenta į isteriją, užsidėkite deguonies kaukę sau - suskaičiuokite iki 10, įkvėpkite ir iškvėpkite, pagalvokite apie artėjančias atostogas, padarykite judesius, kurie padeda atgauti pusiausvyrą, garsiai sau įvardinkite „Aš susierzinau ir jaučiuosi kalta, kad negaliu tuoj pat sustabdyti ir pakeisti šios mergaitės elgesio, tačiau išliksiu kantri ir mylinti ją, nes jai dabar reikia mano pagalbos“.

Kantrybės, drąsos ir nuoseklumo jums.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.