Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus

 (3)
Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Monika klausia:

„Sveiki, mano dukrytei bus 3 metai, žinau, kad jai dabar 3 metų krizė, bet patarkite, kaip išgyventi visus isterikavimus, kritimą ant žemės ko nors negavus? Vaikas būna idealus, kol manęs nėra šalia, kai esu aš, ji rodo nervus ir kaprizus. Ar tai todėl, kad ji tik prie manęs visiškai jaučiasi saugi reikšti emocijas?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

„Kaip išgyventi?“. Skamba taip, tarsi kažkas kėsintųsi į jūsų gyvybę... Dar nė vienas žmogus nenumirė nuo vaiko isterikavimų, tad ir jūs, Monika, esate tik pavargusi, sutrikusi ir suirzusi.

Kaip nurimti ir susigrąžinti pusiausvyrą, yra daug visokiausių metodų ir meditacijų. Pagalvokite, ką veikdama jūs jaučiatės laiminga, pakylėta, rami? Užsiimkite ta veikla ar veiklomis ir susigrąžinkite sau gyvenimo džiaugsmą. Nes vaikai laimingi tik tuomet, kai mama yra laiminga.

Kitas klausimas, kodėl jus taip erzina ir išveda iš pusiausvyros vaiko pyktis jam kažko negavus? O kaip jūs reaguojate, kai pati ko nors negaunate, kai jums trukdo pasiekti užsibrėžtą tikslą? Kaip jūs išreiškiate savo nusivylimą, pyktį?

Daugelis bamba, apkalba arba išsilieja ant kitų žmonių. Bet retai pasako tiesiai į akis tam žmogui, kuris sugriauna jo smėlio pilį: „Ei, man skaudu".

Kodėl? Saugojame jį, kad nepasijaustų blogai. Bijome, kad jis dar daugiau pradės švaistytis.

Tad džiaukitės, kad turite tokį saugų ryšį su savo dukra. Ji nebijo būti jūsų atstumta. Ji žino, kad mama atlaikys jos pyktį. Jūs esate turbūt stipriausia iš ją supančių žmonių, nes neišsigąstate jos pykčio, isterijų, nes gebate išlikti rami ir nubrėžti pagarbiai ribas.

Tačiau dukra privalo patirti savo elgesio pasekmes, t.y., būtina brėžti ribas, kai ji pradeda elgtis netinkamai. Brėžti ribas reikia nuosekliai ir drąsiai. Ar yra aiškios taisyklės ir ribos jūsų šeimoje? Gal vieni šeimynykščiai lepina dukrą ir duoda visko, ko ji tik paprašo, o jūs esate griežtesnė ir brėžiate griežtesnes ribas, tada pradedate gailėtis? Arba nusileidžiate, kai esate pavargusi? Gal dukra išsireikalauja iš jūsų norimo daikto būtent rėkimu ir isterija? Jei taip, tai nenusiminkite – iš susidariusio tokio elgesio rato galima ištrūkti.

Pirma. Keiskite išankstines nuostatas. Stebėkite, ar tikrai visada ir tik su jumis dukra rėkia ir neklauso? Ar būna atvejų, kai ji nusileidžia ir bendradarbiauja? Tokias akimirkas gaudykite ir pastiprinkite emociją – pasidžiaukite, įvardinkite sau ir kitiems. Tegul būna tai tos dienos naujiena, kurią pasakosite visoms draugėms.

Antra. Keiskite savo reakciją į dukros elgesį. Jei jau burbėjote, moralizavote, ignoravote ir tai nepadėjo, pabandykite pasielgti netikėtai. Išmuškite save ir dukrą iš tos įprastos rutininės reakcijos „dukra isterikuoja = mama kenčia“. Gal, pavyzdžiui, išdrįsite pasielgti taip, kaip viena mama žinomoje vaizdo reklamoje, kur sūnui pargriuvus parduotuvėje ant grindų, ji taip pat ėmė ir demonstratyviai pargriuvo. Iš nuostabos vaikas tuoj nusiramino. Drąsu? Taip, tačiau to esmė, kad jei mama būtų pavargusi, ji nebūtų sugebėjusi išlikti rami, sąmoninga ir neišdrįsusi pasielgti taip žaismingai.

Tad pirmiausia, kai vaikas įkrenta į isteriją, užsidėkite deguonies kaukę sau - suskaičiuokite iki 10, įkvėpkite ir iškvėpkite, pagalvokite apie artėjančias atostogas, padarykite judesius, kurie padeda atgauti pusiausvyrą, garsiai sau įvardinkite „Aš susierzinau ir jaučiuosi kalta, kad negaliu tuoj pat sustabdyti ir pakeisti šios mergaitės elgesio, tačiau išliksiu kantri ir mylinti ją, nes jai dabar reikia mano pagalbos“.

Kantrybės, drąsos ir nuoseklumo jums.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Vaikas kategoriškai atsisako sėstis ant naktipuodžio: psichologės komentaras (2)

Trejų metų vaiką auginanti mama nerimauja, kad jos duktė niekaip neatsisako sauskelnių. Savo laiške skaitytoja rašo išbandžiusi daug būdų ir visi nepadėjo. Ką mamai patars specialistė?

Viena iš priežasčių, kodėl kūdikiai prastai miega naktimis

Kūdikio verksmas naktį iš vėžių gali išmušti net ir ramiausią mamą. Ypač kai mažylis dieną saldžiai miega, o naktį verčia apie jį šokinėti. Kodėl supainioja dieną su naktimi?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats (15)

Kūdikį auginanti mama teiraujasi specialisto pagalbos, kaip jai išmokyti vaikelį užmigti greičiau ir paprasčiau. Nes dabar jis užmiega vienu būdu - tik mamai kartu su juo šokinėjant ant kamuolio.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kodėl kai kurie tėvai nuskuta savo mažiems vaikams plaukus

Yra žmonių, manančių, kad pirmuosius vaiko plaukus reikia nuskusti, tada esą jie ataugs vešlesni ir stipresni. Tiesa tai ar pramanai? Iš kur atsirado toks paprotys?

Kodėl vaikas nenori tuštintis į tualetą, nors šlapinasi be problemų

Skaitytoja klausia patarimo apie tai, kaip pripratinti vaiką tuštintis į tualetą. Sauskelnių jis atsisakė prieš pusmetį, tačiau "tualeto reikalai" vis dar šlubuoja.

Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus (3)

Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?

Birutė: vaikas nemėgsta savo močiutės, tiesiog bėga nuo jos – ką daryti? (26)

Mama klausia specialistų patarimo: ką daryti, jei sūnus nemėgsta močiutės ir nenori su ja pasilikti. Močiutę tai liūdina, mama irgi jaučiasi nepatogiai. Gal yra išeitis?

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

Rugsėjo mėnesį yra trys neeilinės dienos – 9, 19 ir 21

Kai šeimos planuoja pagausėjimą, jos iš anksto apgalvoja, kokiu metų laiku gims būsimasis vaikelis. Jeigu paklaustumėte JAV dirbančių pedagogų, kuo jiems ypatingas rugsėjis, daugelis atsakytų, kad būtent šį mėnesį yra švenčiama daugiausia vaikų gimtadienių.

Kaip sužinoti, kokio ūgio užaugęs bus jūsų vaikas (3)

Kažin, kokio ūgio bus mano vaikas? Taip savęs klausia ne vieni mažylio susilaukę tėvai. Preliminarų vaiko ūgį užaugus galima sužinoti atlikus kelis matematinius veiksmus.

Neramaus kūdikio košmaras, arba ko niekada nesupras tie, kam su vaiku lengva (67)

Mano mergaitei jau metukai. Ir pagaliau drįstu parašyti apie pirmojo pusmečio išgyvenimus, auginant reiklią nuolatiniam dėmesiui, itin neramią dukrytę. Pirmasis mudviejų pusmetis buvo mano didžiausias fizinių jėgų ir emocinės pusiausvyros išbandymas.

Kad vardas atneštų sėkmę gyvenime, svarbu kai ką žinoti (5)

Egzistuoja daugybė veiksnių, darančių poveikį žmogaus likimui. Vardas – dažnai toli gražu ne patį nereikšmingiausią vaidmenį atliekantis veiksnys.

Vaikai, kuriems nebus lengva gyvenime: kaip padėti gali tėvai

Vaikai krykštauja, žaidžia, o jis stovi vienas ir stebi arba ramiai sau piešia įsispraudęs kamputyje. Ar sunerimti tėvams? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.