Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus

 (3)
Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Monika klausia:

„Sveiki, mano dukrytei bus 3 metai, žinau, kad jai dabar 3 metų krizė, bet patarkite, kaip išgyventi visus isterikavimus, kritimą ant žemės ko nors negavus? Vaikas būna idealus, kol manęs nėra šalia, kai esu aš, ji rodo nervus ir kaprizus. Ar tai todėl, kad ji tik prie manęs visiškai jaučiasi saugi reikšti emocijas?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

„Kaip išgyventi?“. Skamba taip, tarsi kažkas kėsintųsi į jūsų gyvybę... Dar nė vienas žmogus nenumirė nuo vaiko isterikavimų, tad ir jūs, Monika, esate tik pavargusi, sutrikusi ir suirzusi.

Kaip nurimti ir susigrąžinti pusiausvyrą, yra daug visokiausių metodų ir meditacijų. Pagalvokite, ką veikdama jūs jaučiatės laiminga, pakylėta, rami? Užsiimkite ta veikla ar veiklomis ir susigrąžinkite sau gyvenimo džiaugsmą. Nes vaikai laimingi tik tuomet, kai mama yra laiminga.

Kitas klausimas, kodėl jus taip erzina ir išveda iš pusiausvyros vaiko pyktis jam kažko negavus? O kaip jūs reaguojate, kai pati ko nors negaunate, kai jums trukdo pasiekti užsibrėžtą tikslą? Kaip jūs išreiškiate savo nusivylimą, pyktį?

Daugelis bamba, apkalba arba išsilieja ant kitų žmonių. Bet retai pasako tiesiai į akis tam žmogui, kuris sugriauna jo smėlio pilį: „Ei, man skaudu".

Kodėl? Saugojame jį, kad nepasijaustų blogai. Bijome, kad jis dar daugiau pradės švaistytis.

Tad džiaukitės, kad turite tokį saugų ryšį su savo dukra. Ji nebijo būti jūsų atstumta. Ji žino, kad mama atlaikys jos pyktį. Jūs esate turbūt stipriausia iš ją supančių žmonių, nes neišsigąstate jos pykčio, isterijų, nes gebate išlikti rami ir nubrėžti pagarbiai ribas.

Tačiau dukra privalo patirti savo elgesio pasekmes, t.y., būtina brėžti ribas, kai ji pradeda elgtis netinkamai. Brėžti ribas reikia nuosekliai ir drąsiai. Ar yra aiškios taisyklės ir ribos jūsų šeimoje? Gal vieni šeimynykščiai lepina dukrą ir duoda visko, ko ji tik paprašo, o jūs esate griežtesnė ir brėžiate griežtesnes ribas, tada pradedate gailėtis? Arba nusileidžiate, kai esate pavargusi? Gal dukra išsireikalauja iš jūsų norimo daikto būtent rėkimu ir isterija? Jei taip, tai nenusiminkite – iš susidariusio tokio elgesio rato galima ištrūkti.

Pirma. Keiskite išankstines nuostatas. Stebėkite, ar tikrai visada ir tik su jumis dukra rėkia ir neklauso? Ar būna atvejų, kai ji nusileidžia ir bendradarbiauja? Tokias akimirkas gaudykite ir pastiprinkite emociją – pasidžiaukite, įvardinkite sau ir kitiems. Tegul būna tai tos dienos naujiena, kurią pasakosite visoms draugėms.

Antra. Keiskite savo reakciją į dukros elgesį. Jei jau burbėjote, moralizavote, ignoravote ir tai nepadėjo, pabandykite pasielgti netikėtai. Išmuškite save ir dukrą iš tos įprastos rutininės reakcijos „dukra isterikuoja = mama kenčia“. Gal, pavyzdžiui, išdrįsite pasielgti taip, kaip viena mama žinomoje vaizdo reklamoje, kur sūnui pargriuvus parduotuvėje ant grindų, ji taip pat ėmė ir demonstratyviai pargriuvo. Iš nuostabos vaikas tuoj nusiramino. Drąsu? Taip, tačiau to esmė, kad jei mama būtų pavargusi, ji nebūtų sugebėjusi išlikti rami, sąmoninga ir neišdrįsusi pasielgti taip žaismingai.

Tad pirmiausia, kai vaikas įkrenta į isteriją, užsidėkite deguonies kaukę sau - suskaičiuokite iki 10, įkvėpkite ir iškvėpkite, pagalvokite apie artėjančias atostogas, padarykite judesius, kurie padeda atgauti pusiausvyrą, garsiai sau įvardinkite „Aš susierzinau ir jaučiuosi kalta, kad negaliu tuoj pat sustabdyti ir pakeisti šios mergaitės elgesio, tačiau išliksiu kantri ir mylinti ją, nes jai dabar reikia mano pagalbos“.

Kantrybės, drąsos ir nuoseklumo jums.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.