Sutrikusi mama: nesusitvarkau su dviejų metų vaiku

 (27)
Dvejų metų sūnų auginanti mama jaučiasi ne juokais sutrikusi, o to priežastis – sūnaus elgesys.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Erika klausia:

„Mano sūnui – dveji metai. Būnant kambaryje, jis elgiasi neblogai, bet kai išeinam į lauką, aš su juo nebesusitvarkau. Bėga tuoj pat iš kiemo, aš turiu ji vytis, nes nesustoja visiškai. Nuvažiuojam prie ežero, tai puola tuoj pat prie vandens, įėjęs į parduotuvę viską griebia ir meta. Vieną kartą pasakau, kad taip nedarytų, nes kitaip vesiu namo. Jei ir vėl padaro, važiuojam namo. Bet kitą kartą vėl tas pats. Jaučiuosi visiškai bejėgė kvaila mama.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Vilma Petrikienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Erika,

ačiū už klausimą. Jūsų aprašyta situacija, manau, pažįstama daugeliui tėvų. Noriu jus patikinti, kad bejėgystės akimirkos tikrai aplanko net ir geriausiai besitvarkančią mamą. Būti mama kartais gali būti išties sunku. Tačiau būti dvejų metų vaiku irgi gali būti nelengva! Tad jūs jam esate pati geriausia mama, nes jam labai reikia, kad jūs juo pasirūpintumėte.

Jūs rašote, kad kambaryje jis elgiasi pakankamai gerai. Taip, jam tai pažįstama erdvė, daiktai, kvapai. Jis gali jaustis daugiau mažiau saugus, nes žino, ko ties kiekvienu kampu tikėtis. Jam aiškios ribos ir taisyklės: pavyzdžiui, „piešiam ant lapo, kad sienos liktų švarios", „kamuolius mėtom lauke, nes namie yra daug dūžtančių daiktų" arba „prieš maistą plaunam rankas". Jau esu rašiusi, kad vaikams ribų ir taisyklių reikia kaip duonos kasdieninės.

Tuo tarpu išeiti už namų sienų jam, matyt, yra didelis iššūkis. Jis elgiasi tarsi „nutrūkęs nuo grandinės". Ši metafora, man asmeniškai, kelia keleriopas asociacijas.

Viena vertus, gali būti, kad jūsų vaikas yra tiek smalsus, judrus ir besidomintis, kad nauji įspūdžiai jį viliote vilioja. Kita vertus, gal jis jaučiasi labai ribojamas namie („neimk, negalima, ne, ne, ne") ir išėjęs į lauką lekia išsvajotos laisvės link. Trečia, gal pradeda ryškėti elgesys, dėl kurio gali tekti kreiptis į specialistus.

Kaip ten bebūtų, kai vaikas elgiasi blogai, jis nori suaugusiems kažką pasakyti. Tad ką daryti?

1. Planuokite veiklas. Jūsų vaikas vos dvejų metų. Jam mažiau, reiškia pakankamai. Įsitikinkite, kad prieš bet kokią veiklą mažylis yra sotus, pailsėjęs, tinkamai aprengtas.

2. Kuo daugiau rutinos, tuo geriau – tai teikia saugumą, nes žinai, ko tikėtis. Tokio amžiaus vaikus įspūdžių gausa labai greitai nuvargina. Tuo tarpu struktūra ir rutina moko vaikus kontroliuoti save ir savo aplinką. „Kai žaidžiam, žaidžiam. Kai valgom, tai valgom. Kai yra metas ilsėtis, mes einam ilsėtis, net jeigu žaisti taip smagu. Aš padėsiu tau nurimti."; „Tu išmokai bėgioti, tad dabar vis bėgi ir bėgi. Džiaugiuosi, kad tau taip smagu. Galėsi bėgioti parke. O kol nueisime iki parko, duok man ranką (turi sėdėti vežimėlyje)." Vaikas gali reikšti nepasitenkinimą. Mūsų, kaip tėvų, darbas yra išmokti priimti savo vaiką su visais jo jausmais, nes ne viskas gyvenime būna vien linksmybės (dažnas tėvų lūkestis - mano vaikas visada turi būti laimingas). Laikui bėgant vaikas išmoksta palaukti, nes žino, kad vėliau gaus tai, ko nori (atidėtas pasitenkinimas – yra puiki savybė, kurios, deja, stokoja ir dažnas suaugęs).

3. Būkite nuosekli. Jūs rašote, kad „vieną kartą pasakiau, kad taip nedarytų, nes vešiu namo", taip ir darykite. Jei parduotuvėje ima visas prekes iš eilės ir meta, jis tuo metu parduotuvėje būti negali. Su meile jį apkabinkite ir eikite namo: „Matau, kad tau sunku būti parduotuvėje, eikime namo. Kitą kartą pabandysime iš naujo." Pirkiniais tegu pasirūpins tėtis, jūs viena be vaiko arba gal galite apsipirkti internetu. Beje, vaikams labai patinka, kai suaugę leidžia jiems prisidėti ir būti naudingais. Eikite į parduotuvę su sąrašu ir leiskite jam į krepšelį dėti jums reikalingus pirkinius. Tada jis, kaip didedelis, ims iš lentynų tai, ko reikia, ir, tikėtina, turės mažiau priežasčių elgtis netinkamai.

Prie ežero irgi gali tekti važiuoti kelis kartus. Suprantu, kad karštą vasaros dieną mums patiems norisi pabūti gamtoje ir atsivėsinti vandeny. Gera naujiena ta, kad jūsų vaikas auga ir kiekvieną kartą vis mokosi. „Bėgti į vandenį pavojinga. Aš tave laikysiu už rankos. Apgailestauju, kad tau tai nepatogu. Tu man labai brangus, aš tave labai myliu, tad pasirūpinsiu, kad tu liktum saugus." Vaikui būtina vis ir vis girdėti, kad tėvai jį myli. Kita vertus, vanduo traukia visus vaikus be išimties. Gal galite jam pripūsti mažą baseiną, pripilti vandens ir leisti jam iki soties pliuškentis, o jūs tuo tarpu ramiai įsikurtumėte.

Ėjimas į lauką irgi turėtų vykti kuo labiau nuspėjamai. Išeidami iš namų susitarkite, kad jis galės daug bėgioti ten, kur saugu (kieme, parke, žaidimų aikštelėje). Į gatvę bėgti pavojinga, nes gatve važiuoja mašinos. Jeigu bėgs į gatvę, turės duoti jums ranką ir visą laiką būti prie jūsų. Jam gali tai nepatikti. Jeigu labai verks, keliaukite namo. „Ryt (po miegelio) pabandysime iš naujo." Žmogui reikia 25 kartų, kad susiformuotų įprotis. Duokite savo mažyliui laiko.

4. Rūpinkitės savimi, kad turėtumėte jėgų atlaikyti kylančias vaiko jausmų audras. Pailsėjusi, soti mama turi daugiau meilės, kantrybės ir geba jautriau priimti savo vaiką su visais jo auginimo iššūkiais.

Sėkmės!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.