Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sąvoka "prieraišumas" apibūdina mūsų ryšį su asmenimis, kuriuos mylime, kuriais pasitikime, kurių nuomone pasikliauname. Pirminis prieraišumas užsimezga tarp kūdikio ir jo pagrindinio globėjo (dažniausiai – mamos), dar prieš gimimo momentą ir formuojasi pirmaisiais gyvenimo metais.

Neseniai B. Tiškevič Instagram profilyje pamačiau taiklią mintį, kuri skambėjo kažkaip taip: "Tavo mamos meilė pirmaisiais gyvenimo metais suformuoja meilės apibrėžimą visam likusiam gyvenimui". Iš tiesų, šie pirmieji santykiai yra visų tolimesnių santykių pagrindas. Vėliau, net ir suaugę, esame linkę atkartoti tas pačias ryšio mezgimo ir palaikymo tendencijas, kurios buvo būdingos mūsų santykiams su mama (tėčiu) ankstyvoje vaikystėje. Nuo šių santykių priklauso, ar gyvenimo eigoje mes gebėsime pamilti, užmegzti draugystes, pasitikėti, rūpintis kitais žmonėmis, mylėti gyvenimą ir save, o gal nuolat pyksime, pavyduliausime, baiminsimės ar apskritai vengsime bet kokių santykių.

Mama – saugumo pamatas

Nors kūdikis nuo pat gimimo formuoja santykius su keliais artimais žmonėmis, remiantis prieraišumo teorija, jam reikalingas vienas pagrindinis ir nuolatinis globėjas. Pagrindinis kūdikio globėjas formuoja „saugumo pamatą“. Šis pamatas tampa atspirties tašku kūdikio pasaulio pažinimui. „Saugumo pamatas“ yra tas asmuo, kuris:

- Rūpinasi kūdikiu, fiziškai yra šalia jo, domisi jo siunčiamais signalais, reaguoja į juos;

- Yra pakankamai ramus ir nuspėjamas, nei fiziškai, nei psichologiškai nesmurtauja prieš kūdikį;

- Nėra pernelyg užsiėmęs savo problemomis (pvz. depresija, smurtas artimoje aplinkoje, narkotikai, alkoholis ir kiti žalingi įpročiai, priklausomybės, psichinės sveikatos problemos, santykiai, darbas, socialiniai tinklai ir kt.);

- Yra patikimas ir didžiąją laiko dalį prieinamas kūdikiui (Silver, 2013, 15 psl.).

Mažyliui, kuris iš pradžių nieko nežino apie išorinį pasaulį ir save, verksmas yra pagrindinis būdas išreikšti savo poreikius. Globojantis jį žmogus padeda pažinti ir suprasti, kaip viskas veikia, leidžia jaustis saugiai ir stabiliai. A. Kurienė rašo savo knygoje „Kaip užauginti žmogų“ apie mamos misiją rašo: „Suaugęs žmogus, mama, padeda vaikui suprasti, kas dedasi jo viduje. Šios įvairios būsenos turi savo pavadinimus – tai pyktis, liūdesys, nuobodulys, baimė, jos gali būti suprastos, o jis – sulaukti pagalbos ir nustoti taip jaustis“. Mama, teisingai suvokdama, kodėl kūdikis verkia, tarsi pasako jam „Esi toks žmogus, kurį kiti žmonės gali suprasti"“ (Kurienė, 2016, 30 psl.).

Prieraišumo teorija

Prieraišumo teorijos pradininkas buvo psichoanalitikas John Bowlby (1907 – 1990). Jo teorijoje teigiama, kad kiekvienam vaikui būdingas įgimtas poreikis prisirišti prie vieno pagrindinio globėjo, kuris nuolat rūpintųsi vaiku bent pirmuosius dvejus gyvenimo metus. Dėl mamos netekties ar ilgesnio atsiskyrimo, vaiko gyvenime gali pasireikšti delinkventinis elgesys, depresija, agresija, sumažėti intelektas, išsivystyti psichopatija, negebėjimas pamilti kitų žmonių ir rūpintis jais. Remiantis šia teorija, net ir trumpas išsiskyrimas pirmaisiais gyvenimo metais vaikui kelia stresą, ir tai yra normali reakcija.

Svetimų žmonių baimė yra sveiko vaiko bruožas

Nuo pat gimimo prieraišumas intensyviai kuriasi.

Iki ~12 sav. kūdikiai vienodai reaguoja į visus suaugusius – visiems šypsosi, guguoja.

3-6 mėn. kūdikiai ima vis geriau atskirti žmones ir pradeda ypatingai reaguoti į mamą.

Nuo ~6 mėn. kūdikiai ima vis labiau patys siekti kontakto su mama, atsiranda ir vis stiprėja svetimų žmonių baimė. Kūdikiui baisu likti vienam, jis ima verkti, kai mama išeina iš regos lauko, nors būdamas mažesnis taip nereaguodavo. Šios baimės yra psichologiškai sveiko vaiko bruožas.

Jei 12 mėn. vaikas į mamą reaguoja taip pat, kaip į nepažįstamus žmones, visiškai nebijo naujų žmonių, tai gali signalizuoti apie prieraišumo problemas ar tam tikrus psichologinės raidos sutrikimus.

Prieraišumo tipai

John Bowlby bendradarbė Mary Ainsworth (1913-1999) sukūrė vaizdžią metodiką prieraišumo įvertinimui, kurią pavadino „Nepažįstama aplinka“. Vaizdo įrašas apie tai:

Tyrimo metu mama ir ~12 mėn. vaikas ateina į nematytą patalpą, ima ją tyrinėti, kartu žaisti. Vėliau į šį kambarį įeina nepažįstamas žmogus. Kitame etape mama trumpam išeina iš kambario. Remiantis vaiko reakcijomis į nepažįstamąjį, mamą ir mamos išėjimą bei grįžimą, galima įvertinti jo prieraišumo tipą.

Išskiriami pagrindiniai prieraišumo tipai:

Saugus – vaikas jaučiasi laisvai prie savo mamos, domisi aplinka ir nepažįstamuoju, akivaizdžiai sunerimsta motinai išėjus ir džiaugiasi jai sugrįžus.

Vengiantis – vaikas ignoruoja mamą, rodo mažai emocijų mamai išėjus ar sugrįžus, su nepažįstamuoju elgiasi panašiai kaip su mama, nelabai domisi žaislais.

Nerimastingas/ambivalentiškas – net kai mama šalia jaučiasi nesaugiai nepažįstamojo atžvilgiu. Mamai išėjus reaguoja labai skausmingai, o grįžus – prieštaringai, neprisileidžia mamos.

Daugiau apie prieraišumo tipus ir kaip jie atsiskleidžia kasdieniame gyvenime – kituose įrašuose.

***

Prieraišumas – dalykas rimtas. Saugus prieraišumas prie savo tėvų yra reikšminga viso gyvenimo laimės sąlyga. Kai vaikas jaučiasi priimtas, saugus, mylimas, jis gerbia ir myli savo tėvus. Jei jis gerbia ir myli savo tėvus, jis išgirsta ir atsižvelgia į jų nuomonę, jų klauso, tad pasireiškia mažiau įvairiausių elgesio problemų. Tikiu, kad ir tėvams, kurie saugiai prisirišę prie savo vaiko, tėvystė tampa daug mielesnė ir lengvesnė.

Tad jei norite sukurti saugų ryšį su savo kūdikiu, nuo pat jo gimimo stenkitės būti prieinami, ramūs, švelnūs, meilūs, kūniški; žindykite, kengūruokite, arti savęs migdykite, nešiokite, kiek tik kūdikis prašo, niurkykite, žaidinkite, kalbinkite, klausykite... ir kuo dažniau padėkite telefonus į šalį, kad jie netrukdytų visų signalų išgirsti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.