Tualeto bėdos: vaikas nesėda ant naktipuodžio

Kaip atpratinti vaiką nuo sauskelnių? Šis klausimas ramybės neduoda vienai mamai, kuri kreipėsi į mus ir papasakojo savo istoriją. Sužinokime, ką jai patarė psichologė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Vaivos klausimo:

"Esu jūsų žurnalo skaitytoja ir iš tiesų buvo daug rašoma apie vaiko pratinimą prie puoduko... Tačiau aš jau nebežinau, ką daryti, viską išbandėm...

Mergaitei tuoj 2 metukai ir ji niekaip nesėda nei namie, nei darželyje, nei ant puoduko, nei ant klozeto. Vaikšto be sauskelnių, kai ji nori pasiprašo, bet... Jei bandom sodinti ant puodo, verkia, išsigandusiom akim žiūri, kojytes tiesia ir sako „nenoriu".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kai skauda gerklę: 3 naminiai būdai, kaip sau padėti
Pyragėliai su obuoliais, kurie nuo stalo dingsta pirmi

Bandėm ir nedėti sauskelnių, bet tada ji kenčia, kol pradeda verkti ir jau nebeišlaiko ir po lašelį padaro tik į kelnytes. Išgąsdinę nebuvom niekad. Bet ji supranta, kam puodukas reikalingas, žaisliukus sodina, sako „siiii".

Kaip mums ją pripratinti? Darželis buvo paskutinė viltis, kad matys kitus vaikučius, bet ten tas pats... Prašau, padėkite!"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.adleris.lt.

Miela Vaiva,

ačiū už pasitikėjimą. Jūsų mažylė yra aktyvi, žaisminga mergytė, besirūpinanti savo žaisliukais ir jų „reikalais". O jūs esat puiki, jautri mama, kuriai rūpi, kad šis etapas jos gyvenime būtų kuo sklandesnis.

Namie ji jau vaikšto be sauskelnių. Padrąsinkite ją: „Tu jau didelė mergytė, kaip mama ir tėtis dėvi apatines kelnaites. Greitai išmoksi ir į puoduką sisioti/kakoti." Geriausiai vaikai mokosi stebėdami. Tą jūs ir pati parašėte, kad „matys kitus vaikučius..." Rodykite pavyzdį patys (mama/tėtis). Pasakokite jai, kaip jūs einate į tualetą, tegu vaikas mato jus sėdinčią ant klozeto.

Tualeto reikalai susiję su savo kūno pajautimu, tad atiduokite kuo daugiau kontrolės savo vaikui. Tegu ji pati išsirenka puoduką (gal jai patinka grojantis arba būtinai rožinis). Te vieną puoduką turės ir jos numylėti žaislai. Tegu ji žaidžia! Tikrai ateis ta diena, kai ji bus pasiruošusi. Iš pradžių ji gali sėdėti ant puoduko su rūbais (kuo dažniau, tuo geriau). Sėdant/stojant, sėdant/stojant formuojama raumenų atmintis. Padrąsinkite, kad „kai tik būsi pasiruošusi, išmoksi į puoduką sisioti, nes visi žmonės išmoksta sisioti į puoduką". Tą darykite švelniai, kantriai ir jautriai.

Karts nuo karto pasiūlykite jai atsisėsti ant puoduko be kelnyčių. Skaitykite drauge knygeles, tiesiog būkite šalia. Nesitikėkite, kad ji būtinai ką nors padarys. Pasidžiaukite kiekvienu mažu laimėjimu: „Va, matai, jūs abu su meškiu sėdite ant puoduko."

Venkite bet kokios prievartos: griežto sodinimo ar laikymo ant puoduko jėga. Mergaitei pasituštinus (į kelnaites ar sauskelnes), turinį išmeskite į klozetą. Paaiškinkite, kad „kakulio vieta yra puoduke arba tualete." Tegu ji nuleis vandenį, gali pamojuoti jam „ate ate."

Stebėkite savo mažylę. Jei ji sustingo, pasikeitė jos veido išraiška arba ji bėga slėptis į kokį kampą (vaikai instinktyviai ieško privatumo), įvardinkite, kas vyksta. „Ar tu nori kakulio? Tuoj, atnešiu puoduką." Arba „Kai jauti, kad nori kaku, ateik pas mane, padėsiu tau atsisėsti ant puoduko." Ir pan.

Reikia laiko ir ji išmoks atpažinti tą jausmą. Jeigu ji sėdi ant puoduko, nieko į jį nepadaro, o tik apmovus kelnes apsikakoja, reaguokite kantriai: „Kakulio vieta puoduke. Kai tik būsi pasirengusi, tau pavyks pakakoti į puoduką." Kai galiausiai jai pavyks pasisioti/pakakoti į puoduką, pasidžiaukite (ramiai, be didelių fanfarų, nes ar jums išėjus iš tualeto kas nors dovanoja gėlių?) jos pasiekimu: „Tu turėtum savimi didžiuotis. Tu augi ir savarankiškėji. Greitai būsi savarankiška kaip mama ir tėtis."

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų.
Psichologė Vilma Petrikienė

Jeigu dukrytė rodo jums ženklus, kad jai reikia į tualetą, veda jus už rankos arba atneša jums puoduką, kad padėtumėt jai atsisėsti ant jo, įvardinkite tai. Net jeigu ji nespėja laiku, ji jau supranta, kas su ja vyksta. Padrąsinkite ją: „Taip, tu man pasakei, kad tau reikia į tualetą. Dabar kelnytės šlapios. Nieko tokio. Tu mokaisi. Eikš, padėsiu tau persirengti. Kitą kartą gal jau spėsi laiku." Kantriai reaguokite.

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų. Erzulys, pyktis, nuovargis yra jūsų jausmai. Neužkraukite jų savo dukrytei. Ji tikrai nori išmokti tuštintis į puoduką ir, kai tik bus pasiruošusi, taip ir darys. Ji turi girdėti jūsų padrąsinimus ir palaikymą, mokymasis naudotis tualetu yra procesas, kurio metu jai labai reikia jūsų pagalbos, kantrybės ir meilės.

Taip pat kalbėkitės su ja apie tai, kad dabar ji jau eis į darželį. Kaip mama/tėtis eina į darbelį, taip ir ji eis pas savo draugus. Tai yra kol kas esminis pokytis jos gyvenime. Aptarkite, ką ji ten veiks, kada jūs ją pasiimsite ir pan., kad ji jaustųsi saugesnė. Svarbu, ir kad jūs pati jaustumėtės rami, kad jai darželyje gerai. Nekelkite sau tikslo, kad ji per pirmą savaitę dar ir tualetu pradės savarankiškai naudotis.

P.S. Jei galvotumėte apie kito vaikelio pratinimą prie puoduko, kviečiu pasidomėti natūraliąja kūdikių higiena (angl. Natural Infant Hygiene) arba kaip bendrauti su ką tik gimusiu vaikeliu apie tualeto reikalus (angl. Elimination Communication). Naujagimiai instinktyviai moka pranešti savo tėvams, kad jie nori valgyti, kad jie nori šilumos, prisiglausti prie mamos/tėčio. Lygiai taip pat jie mums pasako, kad jie nori tuštintis. Noras į tualetą yra dažna kūdikių verkimo priežastis.

Linkiu sėkmės!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?