Tualeto bėdos: vaikas nesėda ant naktipuodžio

Kaip atpratinti vaiką nuo sauskelnių? Šis klausimas ramybės neduoda vienai mamai, kuri kreipėsi į mus ir papasakojo savo istoriją. Sužinokime, ką jai patarė psichologė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Vaivos klausimo:

"Esu jūsų žurnalo skaitytoja ir iš tiesų buvo daug rašoma apie vaiko pratinimą prie puoduko... Tačiau aš jau nebežinau, ką daryti, viską išbandėm...

Mergaitei tuoj 2 metukai ir ji niekaip nesėda nei namie, nei darželyje, nei ant puoduko, nei ant klozeto. Vaikšto be sauskelnių, kai ji nori pasiprašo, bet... Jei bandom sodinti ant puodo, verkia, išsigandusiom akim žiūri, kojytes tiesia ir sako „nenoriu".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kai skauda gerklę: 3 naminiai būdai, kaip sau padėti
Pyragėliai su obuoliais, kurie nuo stalo dingsta pirmi

Bandėm ir nedėti sauskelnių, bet tada ji kenčia, kol pradeda verkti ir jau nebeišlaiko ir po lašelį padaro tik į kelnytes. Išgąsdinę nebuvom niekad. Bet ji supranta, kam puodukas reikalingas, žaisliukus sodina, sako „siiii".

Kaip mums ją pripratinti? Darželis buvo paskutinė viltis, kad matys kitus vaikučius, bet ten tas pats... Prašau, padėkite!"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.adleris.lt.

Miela Vaiva,

ačiū už pasitikėjimą. Jūsų mažylė yra aktyvi, žaisminga mergytė, besirūpinanti savo žaisliukais ir jų „reikalais". O jūs esat puiki, jautri mama, kuriai rūpi, kad šis etapas jos gyvenime būtų kuo sklandesnis.

Namie ji jau vaikšto be sauskelnių. Padrąsinkite ją: „Tu jau didelė mergytė, kaip mama ir tėtis dėvi apatines kelnaites. Greitai išmoksi ir į puoduką sisioti/kakoti." Geriausiai vaikai mokosi stebėdami. Tą jūs ir pati parašėte, kad „matys kitus vaikučius..." Rodykite pavyzdį patys (mama/tėtis). Pasakokite jai, kaip jūs einate į tualetą, tegu vaikas mato jus sėdinčią ant klozeto.

Tualeto reikalai susiję su savo kūno pajautimu, tad atiduokite kuo daugiau kontrolės savo vaikui. Tegu ji pati išsirenka puoduką (gal jai patinka grojantis arba būtinai rožinis). Te vieną puoduką turės ir jos numylėti žaislai. Tegu ji žaidžia! Tikrai ateis ta diena, kai ji bus pasiruošusi. Iš pradžių ji gali sėdėti ant puoduko su rūbais (kuo dažniau, tuo geriau). Sėdant/stojant, sėdant/stojant formuojama raumenų atmintis. Padrąsinkite, kad „kai tik būsi pasiruošusi, išmoksi į puoduką sisioti, nes visi žmonės išmoksta sisioti į puoduką". Tą darykite švelniai, kantriai ir jautriai.

Karts nuo karto pasiūlykite jai atsisėsti ant puoduko be kelnyčių. Skaitykite drauge knygeles, tiesiog būkite šalia. Nesitikėkite, kad ji būtinai ką nors padarys. Pasidžiaukite kiekvienu mažu laimėjimu: „Va, matai, jūs abu su meškiu sėdite ant puoduko."

Venkite bet kokios prievartos: griežto sodinimo ar laikymo ant puoduko jėga. Mergaitei pasituštinus (į kelnaites ar sauskelnes), turinį išmeskite į klozetą. Paaiškinkite, kad „kakulio vieta yra puoduke arba tualete." Tegu ji nuleis vandenį, gali pamojuoti jam „ate ate."

Stebėkite savo mažylę. Jei ji sustingo, pasikeitė jos veido išraiška arba ji bėga slėptis į kokį kampą (vaikai instinktyviai ieško privatumo), įvardinkite, kas vyksta. „Ar tu nori kakulio? Tuoj, atnešiu puoduką." Arba „Kai jauti, kad nori kaku, ateik pas mane, padėsiu tau atsisėsti ant puoduko." Ir pan.

Reikia laiko ir ji išmoks atpažinti tą jausmą. Jeigu ji sėdi ant puoduko, nieko į jį nepadaro, o tik apmovus kelnes apsikakoja, reaguokite kantriai: „Kakulio vieta puoduke. Kai tik būsi pasirengusi, tau pavyks pakakoti į puoduką." Kai galiausiai jai pavyks pasisioti/pakakoti į puoduką, pasidžiaukite (ramiai, be didelių fanfarų, nes ar jums išėjus iš tualeto kas nors dovanoja gėlių?) jos pasiekimu: „Tu turėtum savimi didžiuotis. Tu augi ir savarankiškėji. Greitai būsi savarankiška kaip mama ir tėtis."

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų.
Psichologė Vilma Petrikienė

Jeigu dukrytė rodo jums ženklus, kad jai reikia į tualetą, veda jus už rankos arba atneša jums puoduką, kad padėtumėt jai atsisėsti ant jo, įvardinkite tai. Net jeigu ji nespėja laiku, ji jau supranta, kas su ja vyksta. Padrąsinkite ją: „Taip, tu man pasakei, kad tau reikia į tualetą. Dabar kelnytės šlapios. Nieko tokio. Tu mokaisi. Eikš, padėsiu tau persirengti. Kitą kartą gal jau spėsi laiku." Kantriai reaguokite.

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų. Erzulys, pyktis, nuovargis yra jūsų jausmai. Neužkraukite jų savo dukrytei. Ji tikrai nori išmokti tuštintis į puoduką ir, kai tik bus pasiruošusi, taip ir darys. Ji turi girdėti jūsų padrąsinimus ir palaikymą, mokymasis naudotis tualetu yra procesas, kurio metu jai labai reikia jūsų pagalbos, kantrybės ir meilės.

Taip pat kalbėkitės su ja apie tai, kad dabar ji jau eis į darželį. Kaip mama/tėtis eina į darbelį, taip ir ji eis pas savo draugus. Tai yra kol kas esminis pokytis jos gyvenime. Aptarkite, ką ji ten veiks, kada jūs ją pasiimsite ir pan., kad ji jaustųsi saugesnė. Svarbu, ir kad jūs pati jaustumėtės rami, kad jai darželyje gerai. Nekelkite sau tikslo, kad ji per pirmą savaitę dar ir tualetu pradės savarankiškai naudotis.

P.S. Jei galvotumėte apie kito vaikelio pratinimą prie puoduko, kviečiu pasidomėti natūraliąja kūdikių higiena (angl. Natural Infant Hygiene) arba kaip bendrauti su ką tik gimusiu vaikeliu apie tualeto reikalus (angl. Elimination Communication). Naujagimiai instinktyviai moka pranešti savo tėvams, kad jie nori valgyti, kad jie nori šilumos, prisiglausti prie mamos/tėčio. Lygiai taip pat jie mums pasako, kad jie nori tuštintis. Noras į tualetą yra dažna kūdikių verkimo priežastis.

Linkiu sėkmės!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Populiariausi vaikų vardai JAV: kai kurie mėgstami ir Lietuvoje

Tęsiame temą apie populiariausius naujagimių vardus kitose šalyse ir šįkart žvalgomės po JAV.

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.