Tualeto bėdos: vaikas nesėda ant naktipuodžio

Kaip atpratinti vaiką nuo sauskelnių? Šis klausimas ramybės neduoda vienai mamai, kuri kreipėsi į mus ir papasakojo savo istoriją. Sužinokime, ką jai patarė psichologė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Vaivos klausimo:

"Esu jūsų žurnalo skaitytoja ir iš tiesų buvo daug rašoma apie vaiko pratinimą prie puoduko... Tačiau aš jau nebežinau, ką daryti, viską išbandėm...

Mergaitei tuoj 2 metukai ir ji niekaip nesėda nei namie, nei darželyje, nei ant puoduko, nei ant klozeto. Vaikšto be sauskelnių, kai ji nori pasiprašo, bet... Jei bandom sodinti ant puodo, verkia, išsigandusiom akim žiūri, kojytes tiesia ir sako „nenoriu".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kai skauda gerklę: 3 naminiai būdai, kaip sau padėti
Pyragėliai su obuoliais, kurie nuo stalo dingsta pirmi

Bandėm ir nedėti sauskelnių, bet tada ji kenčia, kol pradeda verkti ir jau nebeišlaiko ir po lašelį padaro tik į kelnytes. Išgąsdinę nebuvom niekad. Bet ji supranta, kam puodukas reikalingas, žaisliukus sodina, sako „siiii".

Kaip mums ją pripratinti? Darželis buvo paskutinė viltis, kad matys kitus vaikučius, bet ten tas pats... Prašau, padėkite!"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.adleris.lt.

Miela Vaiva,

ačiū už pasitikėjimą. Jūsų mažylė yra aktyvi, žaisminga mergytė, besirūpinanti savo žaisliukais ir jų „reikalais". O jūs esat puiki, jautri mama, kuriai rūpi, kad šis etapas jos gyvenime būtų kuo sklandesnis.

Namie ji jau vaikšto be sauskelnių. Padrąsinkite ją: „Tu jau didelė mergytė, kaip mama ir tėtis dėvi apatines kelnaites. Greitai išmoksi ir į puoduką sisioti/kakoti." Geriausiai vaikai mokosi stebėdami. Tą jūs ir pati parašėte, kad „matys kitus vaikučius..." Rodykite pavyzdį patys (mama/tėtis). Pasakokite jai, kaip jūs einate į tualetą, tegu vaikas mato jus sėdinčią ant klozeto.

Tualeto reikalai susiję su savo kūno pajautimu, tad atiduokite kuo daugiau kontrolės savo vaikui. Tegu ji pati išsirenka puoduką (gal jai patinka grojantis arba būtinai rožinis). Te vieną puoduką turės ir jos numylėti žaislai. Tegu ji žaidžia! Tikrai ateis ta diena, kai ji bus pasiruošusi. Iš pradžių ji gali sėdėti ant puoduko su rūbais (kuo dažniau, tuo geriau). Sėdant/stojant, sėdant/stojant formuojama raumenų atmintis. Padrąsinkite, kad „kai tik būsi pasiruošusi, išmoksi į puoduką sisioti, nes visi žmonės išmoksta sisioti į puoduką". Tą darykite švelniai, kantriai ir jautriai.

Karts nuo karto pasiūlykite jai atsisėsti ant puoduko be kelnyčių. Skaitykite drauge knygeles, tiesiog būkite šalia. Nesitikėkite, kad ji būtinai ką nors padarys. Pasidžiaukite kiekvienu mažu laimėjimu: „Va, matai, jūs abu su meškiu sėdite ant puoduko."

Venkite bet kokios prievartos: griežto sodinimo ar laikymo ant puoduko jėga. Mergaitei pasituštinus (į kelnaites ar sauskelnes), turinį išmeskite į klozetą. Paaiškinkite, kad „kakulio vieta yra puoduke arba tualete." Tegu ji nuleis vandenį, gali pamojuoti jam „ate ate."

Stebėkite savo mažylę. Jei ji sustingo, pasikeitė jos veido išraiška arba ji bėga slėptis į kokį kampą (vaikai instinktyviai ieško privatumo), įvardinkite, kas vyksta. „Ar tu nori kakulio? Tuoj, atnešiu puoduką." Arba „Kai jauti, kad nori kaku, ateik pas mane, padėsiu tau atsisėsti ant puoduko." Ir pan.

Reikia laiko ir ji išmoks atpažinti tą jausmą. Jeigu ji sėdi ant puoduko, nieko į jį nepadaro, o tik apmovus kelnes apsikakoja, reaguokite kantriai: „Kakulio vieta puoduke. Kai tik būsi pasirengusi, tau pavyks pakakoti į puoduką." Kai galiausiai jai pavyks pasisioti/pakakoti į puoduką, pasidžiaukite (ramiai, be didelių fanfarų, nes ar jums išėjus iš tualeto kas nors dovanoja gėlių?) jos pasiekimu: „Tu turėtum savimi didžiuotis. Tu augi ir savarankiškėji. Greitai būsi savarankiška kaip mama ir tėtis."

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų.
Psichologė Vilma Petrikienė

Jeigu dukrytė rodo jums ženklus, kad jai reikia į tualetą, veda jus už rankos arba atneša jums puoduką, kad padėtumėt jai atsisėsti ant jo, įvardinkite tai. Net jeigu ji nespėja laiku, ji jau supranta, kas su ja vyksta. Padrąsinkite ją: „Taip, tu man pasakei, kad tau reikia į tualetą. Dabar kelnytės šlapios. Nieko tokio. Tu mokaisi. Eikš, padėsiu tau persirengti. Kitą kartą gal jau spėsi laiku." Kantriai reaguokite.

Jeigu jus erzina šlapių kelnių „kalnai", kalbėkite apie tai su kita mama, savo vyru ar kitu suaugusiuoju „prie keturių akių", t.y. kad jūsų vaikas to negirdėtų. Erzulys, pyktis, nuovargis yra jūsų jausmai. Neužkraukite jų savo dukrytei. Ji tikrai nori išmokti tuštintis į puoduką ir, kai tik bus pasiruošusi, taip ir darys. Ji turi girdėti jūsų padrąsinimus ir palaikymą, mokymasis naudotis tualetu yra procesas, kurio metu jai labai reikia jūsų pagalbos, kantrybės ir meilės.

Taip pat kalbėkitės su ja apie tai, kad dabar ji jau eis į darželį. Kaip mama/tėtis eina į darbelį, taip ir ji eis pas savo draugus. Tai yra kol kas esminis pokytis jos gyvenime. Aptarkite, ką ji ten veiks, kada jūs ją pasiimsite ir pan., kad ji jaustųsi saugesnė. Svarbu, ir kad jūs pati jaustumėtės rami, kad jai darželyje gerai. Nekelkite sau tikslo, kad ji per pirmą savaitę dar ir tualetu pradės savarankiškai naudotis.

P.S. Jei galvotumėte apie kito vaikelio pratinimą prie puoduko, kviečiu pasidomėti natūraliąja kūdikių higiena (angl. Natural Infant Hygiene) arba kaip bendrauti su ką tik gimusiu vaikeliu apie tualeto reikalus (angl. Elimination Communication). Naujagimiai instinktyviai moka pranešti savo tėvams, kad jie nori valgyti, kad jie nori šilumos, prisiglausti prie mamos/tėčio. Lygiai taip pat jie mums pasako, kad jie nori tuštintis. Noras į tualetą yra dažna kūdikių verkimo priežastis.

Linkiu sėkmės!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.