Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nevienodai stiprus čiulpimo refleksas

Čiulpdamas pirštą kūdikis tenkina įgimtą čiulpimo refleksą. Vienas vaikas jaučia mažesnį, kitas - didesnį poreikį čiulpti.

Jei kūdikiui iškrinta čiulptukas, mažylis iš pradžių dar nemoka jo pasiimti, tad daro tai, ką išmoko dar negimęs: čiulpia pirštuką. Pirštas juk visada šalia, nereikia laukti, kol kas nors paduos.

Čiulpti pirštą kūdikiui malonu, tai guodžia, padeda išsklaidyti nuobodulį, nusiraminti, pasijusti saugiam ir užmigti, o kai dygsta dantys, pasikasyti paburkusias ir niežtinčias dantenas.

Čiulpimo refleksas pradeda mažėti apie devintą mėnesį, neretai visiškai išnyksta, kai vaikas sulaukia metukų ir jį pradeda labiau dominti aplinka. Šis įprotis nepriklauso nuo to, ar kūdikis čiulpia čiulptuką, ar ne. Bet manoma, kad tas, kuriam mama duoda čiulptuką vos tik suknirkia, norą čiulpti pirštą išsaugo ilgiau. Dirglesniam vaikui piršto čiulpimas - būdas nusiraminti pamažu tampa maloniu įpročiu, nuo kurio atpratinti sunkiau nei nuo čiulptuko.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio
© Vida Press

Per ilgo piršto čiulpimo pasekmės

Kai kurie mažyliai, sulaukę pirmo gimtadienio, ir toliau kiša pirštą į burną. Tai nėra toks nekaltas veiksmas, kaip pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Juk ropojantis ir vaikštantis vaikas yra mobilesnis, viską liečia ir ragauja, jo pirštas ne visada būna švarus, todėl į mažylio organizmą gali pakliūti virusų ir bakterijų.

Kai kuriais atvejais ilgai čiulpiamas pirštas gali suplonėti, o į audinius patekti užkratas, gali net prireikti antibiotikų tepaliuko.

Jei nykštys ar kitas pirštas nuolat burnoje, be reikalo susitraukinėja skrandis, kuris ima gaminti virškinimo sulčių;

Vaiko įprotis laikyti pirštą burnoje tėvams neretai atrodo netinkamas, todėl jie ima gėdinti ir barti vaiką. Pastarasis jaučiasi esąs „blogas“, nes nesusivaldo ir negali elgtis taip, kaip nori tėveliai. Todėl jam darosi neramu. Ir vėl reikia pirštuko. Užsisuka ydingas ratas.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio
© Vida Press

Patarimai, kaip atsikratyti piršto čiulpimo:

- Jei pastebėjote, kad mažyliui pirštuko prireikia, kai nuobodu ar yra kuo nors nusivylęs, sudominkite nauju žaislu ar žaidimu, paimkite ant rankų, pakalbinkite.

- Dygstant dantukams kūdikiui pasiūlykite dantenas šaldantį ir niežulį malšinantį kramtomąjį žaislą.

- Jei piršto vaikas nori migdydamasis, kurkite naujus ritualus, pavyzdžiui, prieš miegą suguldykite miegoti žaisliukus. O kad jaustųsi ramiau ir saugiau, vieną jų paguldykite į lovytę. Ramiu balsu, lėtai sekite ar paskaitykite pasaką.

- Jei pirštas burnytėje atsiranda miegant, švelniai ištraukite jį.

- Nemoralizuokite, nebauskite, nesijuokite, nebarkite ir nespauskite vaiko, kad greitai atsikratytų įpročio čiulpti pirštą, nes tai gali virsti kova tarp jūsų ir vaiko.

- Už tai, kad vaikas susilaikė nuo įpročio, pasidžiaukite ir pagirkite. Neskubinkite – įpročiui įveikti reikia kantrybės. Jei vaikas pirštą čiulpia ir dieną, ir naktį, nesistenkite nepageidaujamą įprotį išguiti iškart. Pirmiausia įveikite čiulpimą dieną, o tada imkitės priemonių prieš įprotį artėjant nakčiai ir miegant.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Ar sunerimti, jei vaikas nemėgsta prisilietimų ar naujų skonių: gydytojos komentaras

Kai kurie vaikai nuo pat kūdikystės nemėgsta prisilietimų, bijo šiurkščių paviršių, nemėgsta naujų skonių. Ar tai rimta?

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.