Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams

 (11)
Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

„Laba diena, mano sūnui 1.9 metų. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad sūnus prieš užmigdamas sau tarp kojų įsikiša meškiuką ir bando į jį trintis. Pagal veido išraišką matyti, jog jam malonu. Pradėjau vakarais jį migdyti be meškiuko, manydama, kad tai praeis, tačiau dabar save liečia rankomis. Nežinau, ką daryti. Skaičiau, jog dėl to negalima šaukti ant vaiko, aš to ir nedarau, bet nežinau kaip elgtis, kaip panaikinti šį įprotį?“

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantu, kad nerimaujate dėl savo sūnaus elgesio ir galvojate, ar tai yra normalu, ar ne, kaip reikėtų reaguoti ir ką daryti.

Pradėsiu nuo visiems žinomos tiesos: kai liečiamos tam tikros kūno dalys, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus jaučia malonumą. Vaikai, tiesa, ypač jautrūs bet kokiam prisilietimui prie odos. Vėliau jie netrunka pastebėti ir tai, kad malonumą galima jausti ir kitais būdais: per skonį, prisiliečiant, girdint, žiūrint arba užuodžiant.

Tyrimai rodo, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus, o gal ir dar anksčiau: mamos pilve augdamas berniukas jau gali patirti erekciją. Kiek vėliau, jau gimęs, vaikas malonumą patiria per burną: žįsdamas mamos krūtį, čiulpdamas savo nykštį, čiulptuką. Ilgainiui vaikai pradeda aktyviai domėtis savo kūnu, jį liečia, kiša savo kojytę į burną. Tokiu būdu vaikas patiria ne tik malonumą, bet ir tyrinėja jį supantį pasaulį. Kai stebime vaiką, tokiu būdu susipažįstantį su savimi, mes tai priimame kaip natūralų savęs pažinimą. Neramu suaugusiems pasidaro tada, kai vaikas pradeda tyrinėti savo intymias kūno dalis. Šis vaiko domėjimasis savimi dažnai kelia tėvams nerimą: jiems norisi tai uždrausti, neleisti, už tai bausti. Kitaip tariant, tėvams nejauku, o vaikas savo lytinius organus, kaip ir visa kita prieš tai, tyrinėja jokių blogų kėslų neturėdamas.

Grįžtant prie konkrečiai jūsų situacijos, panašu, kad jūsų sūnus kaip tik dabar ir atrado jautrias savo kūnas vietas, kurias dirgindamas gali jausti malonumą, ir šiuo atradimu naudojasi. Tai vadinama ankstyvąja masturbacija. Berniukams lygiagrečiai to gali būti stebima varpos erekcija, mergaitėms - vaginos tepimas. Momentų, kai su savo kūnu susipažįsta vaikai, nereikia prilyginti suaugusiųjų lytiniams santykiams, nors tokia asociacija natūraliai gali kilti. Kai mamos tai įsisąmonina, joms tampa lengviau išbūti šį ne itin jaukų laikotarpį. Tiesa, šioje vietoje, kaip ir dažnu kitu atveju, kai norime, kad vaikas „primirštų" tai, ką dabar daro, tinka jo dėmesio nukreipimas, kitos veiklos pasiūlymas. Svarbu tai daryti natūraliai, nesureikšminant ir jokiu būdu negąsdinant, negrasinant, nemoralizuojant.

Sunerimti reiktų tik tuo atveju, jei vaikas pradėtų save stimuliuoti itin dažnai ir negalėtų sustoti to daręs. Taip pat tuo atveju, jei jis stimuliuotų save viešai. Dažniausiai perdėta stimuliacija užsiima emociškai pažeisti vaikai, neprižiūrimi ar turintys raidos sutrikimų, taip pat jautruoliai. Jei masturbacija taptų įkyri ir dažna, svarbiausia būtų ne drausti vaikui save liesti, o pabandyti suprasti, dėl kokių priežasčių vaikui kyla nerimas ir kodėl jis malšinamas būtent tokiu būdu.

Taigi, apibendrinant, norisi pasakyti, jog tikiu jūsų galia padėti savo sūneliui sėkmingai pereiti šį raidos etapą, jei, kaip ir minėjote savo laiške, toliau jo nebarsite ir nekomentuosite jo elgesio. Taip pat stenkitės kuo daugiau skirti sūnui pozityvaus dėmesio: skaitykite knygutes, užsiimkite bendra veikla. Kasdienybėje žaiskite judrius, fizinius žaidimus. Nuoširdžiai linkiu kantrybės išlaukiant, kol šis vaiko susidomėjimo savimi etapas praeis. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Kaip išrinkti dovaną pagal Zodiako ženklą (1)

Ką padovanoti vaikui artėjančių švenčių proga, gali pasufleruoti ir mažylio Zodiako ženklas. Kiekvienam iš jų būdingos tam tikros charakterio savybės, į kurias atsižvelgiant ir reikia rinkti dovaną.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kalbos raidą tyrinėjanti mokslininkė dr. Ingrida Balčiūnienė: dvynių kalba – iššūkis tėvams (4)

Dr. Ingridos Balčiūnienės, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros docentės, parengtas straipsnis apie dvynukų kalbos raidos ypatumus.

Kai vaikas sako NE, jis tėvams nori perduoti vieną svarbią žinią (1)

„Ar nori valgyti?“ „Ne!“ „Eime į lauką“ „Ne!“ „Kurią kepurę nori dėtis – raudoną ar geltoną?“ „Ne!“ Jeigu jums pažįstamos šios situacijos, skaitykite toliau.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: mums trūksta švelnumo

Apibaru vaiką, kad išpylė arbatą. Vyras niekur neranda, kur praėjusiais metais padėjo kalėdines lemputes. Visi vairuoja kaip išprotėję. Gana rimtai apsvarstau Geležinės lapės pasiūlymą „Susipykti su visais, tada nereikės pirkti tų nelaimingų kalėdinių dovanų". Facebook platybėse akį patraukia vaizdinga skritulinė diagrama: „Kodėl pykstu?". Atsakymas: „Nežinau", 100 proc. Juokiuosi.

Kiek iš tiesų skiriame laiko savo vaikams per dieną

Jau kone anekdotu tapęs posakis, kad „lietuviai tėvai savo vaikams skiria 7 minutes“ kažin ar yra statistiškai tikslus. Visgi kaip rodo tyrimai, tėvai vis daugiau skiria laiko vaikams, negu, pavyzdžiui, prieš keliasdešimt metų.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (4)

Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Patarimai labai pavargusiai mamai (3)

Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.

Pirmieji vaiko metai: svarbiausi raidos požymiai kiekvieną mėnesį

Nors pirmaisiais savo gyvenimo metais vaikas atrodo labai gležnas, o atsiranda ir manančių, kad šiuo periodu jis tik valgo bei miega, tačiau kūdikių raidos specialistai pataria atidžiai stebėti vaiko reakcijas, stimulus į aplinką, sudaryti jam tinkamas sąlygas vystytis tiek fiziškai, tiek emociškai.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

6 vaikų auginimo klausimai, dėl kurių dažniausiai susipeša mamos

Mamų interneto forumai Lietuvoje pamažu prarado savo turėtą populiarumą, kai išpopuliarėjo socialinis tinklas „Facebook“. Daugelis mamų grupių tiesiog persikėlė bendrauti čia.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.