Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams

 (11)
Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

„Laba diena, mano sūnui 1.9 metų. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad sūnus prieš užmigdamas sau tarp kojų įsikiša meškiuką ir bando į jį trintis. Pagal veido išraišką matyti, jog jam malonu. Pradėjau vakarais jį migdyti be meškiuko, manydama, kad tai praeis, tačiau dabar save liečia rankomis. Nežinau, ką daryti. Skaičiau, jog dėl to negalima šaukti ant vaiko, aš to ir nedarau, bet nežinau kaip elgtis, kaip panaikinti šį įprotį?“

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantu, kad nerimaujate dėl savo sūnaus elgesio ir galvojate, ar tai yra normalu, ar ne, kaip reikėtų reaguoti ir ką daryti.

Pradėsiu nuo visiems žinomos tiesos: kai liečiamos tam tikros kūno dalys, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus jaučia malonumą. Vaikai, tiesa, ypač jautrūs bet kokiam prisilietimui prie odos. Vėliau jie netrunka pastebėti ir tai, kad malonumą galima jausti ir kitais būdais: per skonį, prisiliečiant, girdint, žiūrint arba užuodžiant.

Tyrimai rodo, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus, o gal ir dar anksčiau: mamos pilve augdamas berniukas jau gali patirti erekciją. Kiek vėliau, jau gimęs, vaikas malonumą patiria per burną: žįsdamas mamos krūtį, čiulpdamas savo nykštį, čiulptuką. Ilgainiui vaikai pradeda aktyviai domėtis savo kūnu, jį liečia, kiša savo kojytę į burną. Tokiu būdu vaikas patiria ne tik malonumą, bet ir tyrinėja jį supantį pasaulį. Kai stebime vaiką, tokiu būdu susipažįstantį su savimi, mes tai priimame kaip natūralų savęs pažinimą. Neramu suaugusiems pasidaro tada, kai vaikas pradeda tyrinėti savo intymias kūno dalis. Šis vaiko domėjimasis savimi dažnai kelia tėvams nerimą: jiems norisi tai uždrausti, neleisti, už tai bausti. Kitaip tariant, tėvams nejauku, o vaikas savo lytinius organus, kaip ir visa kita prieš tai, tyrinėja jokių blogų kėslų neturėdamas.

Grįžtant prie konkrečiai jūsų situacijos, panašu, kad jūsų sūnus kaip tik dabar ir atrado jautrias savo kūnas vietas, kurias dirgindamas gali jausti malonumą, ir šiuo atradimu naudojasi. Tai vadinama ankstyvąja masturbacija. Berniukams lygiagrečiai to gali būti stebima varpos erekcija, mergaitėms - vaginos tepimas. Momentų, kai su savo kūnu susipažįsta vaikai, nereikia prilyginti suaugusiųjų lytiniams santykiams, nors tokia asociacija natūraliai gali kilti. Kai mamos tai įsisąmonina, joms tampa lengviau išbūti šį ne itin jaukų laikotarpį. Tiesa, šioje vietoje, kaip ir dažnu kitu atveju, kai norime, kad vaikas „primirštų" tai, ką dabar daro, tinka jo dėmesio nukreipimas, kitos veiklos pasiūlymas. Svarbu tai daryti natūraliai, nesureikšminant ir jokiu būdu negąsdinant, negrasinant, nemoralizuojant.

Sunerimti reiktų tik tuo atveju, jei vaikas pradėtų save stimuliuoti itin dažnai ir negalėtų sustoti to daręs. Taip pat tuo atveju, jei jis stimuliuotų save viešai. Dažniausiai perdėta stimuliacija užsiima emociškai pažeisti vaikai, neprižiūrimi ar turintys raidos sutrikimų, taip pat jautruoliai. Jei masturbacija taptų įkyri ir dažna, svarbiausia būtų ne drausti vaikui save liesti, o pabandyti suprasti, dėl kokių priežasčių vaikui kyla nerimas ir kodėl jis malšinamas būtent tokiu būdu.

Taigi, apibendrinant, norisi pasakyti, jog tikiu jūsų galia padėti savo sūneliui sėkmingai pereiti šį raidos etapą, jei, kaip ir minėjote savo laiške, toliau jo nebarsite ir nekomentuosite jo elgesio. Taip pat stenkitės kuo daugiau skirti sūnui pozityvaus dėmesio: skaitykite knygutes, užsiimkite bendra veikla. Kasdienybėje žaiskite judrius, fizinius žaidimus. Nuoširdžiai linkiu kantrybės išlaukiant, kol šis vaiko susidomėjimo savimi etapas praeis. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!