Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams

 (11)
Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

„Laba diena, mano sūnui 1.9 metų. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad sūnus prieš užmigdamas sau tarp kojų įsikiša meškiuką ir bando į jį trintis. Pagal veido išraišką matyti, jog jam malonu. Pradėjau vakarais jį migdyti be meškiuko, manydama, kad tai praeis, tačiau dabar save liečia rankomis. Nežinau, ką daryti. Skaičiau, jog dėl to negalima šaukti ant vaiko, aš to ir nedarau, bet nežinau kaip elgtis, kaip panaikinti šį įprotį?“

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantu, kad nerimaujate dėl savo sūnaus elgesio ir galvojate, ar tai yra normalu, ar ne, kaip reikėtų reaguoti ir ką daryti.

Pradėsiu nuo visiems žinomos tiesos: kai liečiamos tam tikros kūno dalys, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus jaučia malonumą. Vaikai, tiesa, ypač jautrūs bet kokiam prisilietimui prie odos. Vėliau jie netrunka pastebėti ir tai, kad malonumą galima jausti ir kitais būdais: per skonį, prisiliečiant, girdint, žiūrint arba užuodžiant.

Tyrimai rodo, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus, o gal ir dar anksčiau: mamos pilve augdamas berniukas jau gali patirti erekciją. Kiek vėliau, jau gimęs, vaikas malonumą patiria per burną: žįsdamas mamos krūtį, čiulpdamas savo nykštį, čiulptuką. Ilgainiui vaikai pradeda aktyviai domėtis savo kūnu, jį liečia, kiša savo kojytę į burną. Tokiu būdu vaikas patiria ne tik malonumą, bet ir tyrinėja jį supantį pasaulį. Kai stebime vaiką, tokiu būdu susipažįstantį su savimi, mes tai priimame kaip natūralų savęs pažinimą. Neramu suaugusiems pasidaro tada, kai vaikas pradeda tyrinėti savo intymias kūno dalis. Šis vaiko domėjimasis savimi dažnai kelia tėvams nerimą: jiems norisi tai uždrausti, neleisti, už tai bausti. Kitaip tariant, tėvams nejauku, o vaikas savo lytinius organus, kaip ir visa kita prieš tai, tyrinėja jokių blogų kėslų neturėdamas.

Grįžtant prie konkrečiai jūsų situacijos, panašu, kad jūsų sūnus kaip tik dabar ir atrado jautrias savo kūnas vietas, kurias dirgindamas gali jausti malonumą, ir šiuo atradimu naudojasi. Tai vadinama ankstyvąja masturbacija. Berniukams lygiagrečiai to gali būti stebima varpos erekcija, mergaitėms - vaginos tepimas. Momentų, kai su savo kūnu susipažįsta vaikai, nereikia prilyginti suaugusiųjų lytiniams santykiams, nors tokia asociacija natūraliai gali kilti. Kai mamos tai įsisąmonina, joms tampa lengviau išbūti šį ne itin jaukų laikotarpį. Tiesa, šioje vietoje, kaip ir dažnu kitu atveju, kai norime, kad vaikas „primirštų" tai, ką dabar daro, tinka jo dėmesio nukreipimas, kitos veiklos pasiūlymas. Svarbu tai daryti natūraliai, nesureikšminant ir jokiu būdu negąsdinant, negrasinant, nemoralizuojant.

Sunerimti reiktų tik tuo atveju, jei vaikas pradėtų save stimuliuoti itin dažnai ir negalėtų sustoti to daręs. Taip pat tuo atveju, jei jis stimuliuotų save viešai. Dažniausiai perdėta stimuliacija užsiima emociškai pažeisti vaikai, neprižiūrimi ar turintys raidos sutrikimų, taip pat jautruoliai. Jei masturbacija taptų įkyri ir dažna, svarbiausia būtų ne drausti vaikui save liesti, o pabandyti suprasti, dėl kokių priežasčių vaikui kyla nerimas ir kodėl jis malšinamas būtent tokiu būdu.

Taigi, apibendrinant, norisi pasakyti, jog tikiu jūsų galia padėti savo sūneliui sėkmingai pereiti šį raidos etapą, jei, kaip ir minėjote savo laiške, toliau jo nebarsite ir nekomentuosite jo elgesio. Taip pat stenkitės kuo daugiau skirti sūnui pozityvaus dėmesio: skaitykite knygutes, užsiimkite bendra veikla. Kasdienybėje žaiskite judrius, fizinius žaidimus. Nuoširdžiai linkiu kantrybės išlaukiant, kol šis vaiko susidomėjimo savimi etapas praeis. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.