Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams

 (11)
Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos klausimas:

„Laba diena, mano sūnui 1.9 metų. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad sūnus prieš užmigdamas sau tarp kojų įsikiša meškiuką ir bando į jį trintis. Pagal veido išraišką matyti, jog jam malonu. Pradėjau vakarais jį migdyti be meškiuko, manydama, kad tai praeis, tačiau dabar save liečia rankomis. Nežinau, ką daryti. Skaičiau, jog dėl to negalima šaukti ant vaiko, aš to ir nedarau, bet nežinau kaip elgtis, kaip panaikinti šį įprotį?“

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantu, kad nerimaujate dėl savo sūnaus elgesio ir galvojate, ar tai yra normalu, ar ne, kaip reikėtų reaguoti ir ką daryti.

Pradėsiu nuo visiems žinomos tiesos: kai liečiamos tam tikros kūno dalys, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus jaučia malonumą. Vaikai, tiesa, ypač jautrūs bet kokiam prisilietimui prie odos. Vėliau jie netrunka pastebėti ir tai, kad malonumą galima jausti ir kitais būdais: per skonį, prisiliečiant, girdint, žiūrint arba užuodžiant.

Tyrimai rodo, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus, o gal ir dar anksčiau: mamos pilve augdamas berniukas jau gali patirti erekciją. Kiek vėliau, jau gimęs, vaikas malonumą patiria per burną: žįsdamas mamos krūtį, čiulpdamas savo nykštį, čiulptuką. Ilgainiui vaikai pradeda aktyviai domėtis savo kūnu, jį liečia, kiša savo kojytę į burną. Tokiu būdu vaikas patiria ne tik malonumą, bet ir tyrinėja jį supantį pasaulį. Kai stebime vaiką, tokiu būdu susipažįstantį su savimi, mes tai priimame kaip natūralų savęs pažinimą. Neramu suaugusiems pasidaro tada, kai vaikas pradeda tyrinėti savo intymias kūno dalis. Šis vaiko domėjimasis savimi dažnai kelia tėvams nerimą: jiems norisi tai uždrausti, neleisti, už tai bausti. Kitaip tariant, tėvams nejauku, o vaikas savo lytinius organus, kaip ir visa kita prieš tai, tyrinėja jokių blogų kėslų neturėdamas.

Grįžtant prie konkrečiai jūsų situacijos, panašu, kad jūsų sūnus kaip tik dabar ir atrado jautrias savo kūnas vietas, kurias dirgindamas gali jausti malonumą, ir šiuo atradimu naudojasi. Tai vadinama ankstyvąja masturbacija. Berniukams lygiagrečiai to gali būti stebima varpos erekcija, mergaitėms - vaginos tepimas. Momentų, kai su savo kūnu susipažįsta vaikai, nereikia prilyginti suaugusiųjų lytiniams santykiams, nors tokia asociacija natūraliai gali kilti. Kai mamos tai įsisąmonina, joms tampa lengviau išbūti šį ne itin jaukų laikotarpį. Tiesa, šioje vietoje, kaip ir dažnu kitu atveju, kai norime, kad vaikas „primirštų" tai, ką dabar daro, tinka jo dėmesio nukreipimas, kitos veiklos pasiūlymas. Svarbu tai daryti natūraliai, nesureikšminant ir jokiu būdu negąsdinant, negrasinant, nemoralizuojant.

Sunerimti reiktų tik tuo atveju, jei vaikas pradėtų save stimuliuoti itin dažnai ir negalėtų sustoti to daręs. Taip pat tuo atveju, jei jis stimuliuotų save viešai. Dažniausiai perdėta stimuliacija užsiima emociškai pažeisti vaikai, neprižiūrimi ar turintys raidos sutrikimų, taip pat jautruoliai. Jei masturbacija taptų įkyri ir dažna, svarbiausia būtų ne drausti vaikui save liesti, o pabandyti suprasti, dėl kokių priežasčių vaikui kyla nerimas ir kodėl jis malšinamas būtent tokiu būdu.

Taigi, apibendrinant, norisi pasakyti, jog tikiu jūsų galia padėti savo sūneliui sėkmingai pereiti šį raidos etapą, jei, kaip ir minėjote savo laiške, toliau jo nebarsite ir nekomentuosite jo elgesio. Taip pat stenkitės kuo daugiau skirti sūnui pozityvaus dėmesio: skaitykite knygutes, užsiimkite bendra veikla. Kasdienybėje žaiskite judrius, fizinius žaidimus. Nuoširdžiai linkiu kantrybės išlaukiant, kol šis vaiko susidomėjimo savimi etapas praeis. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.