Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą

 (1)
Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Mano dukrai 3 metai. Ji ištisai zyzia prašydama kažko: „Mamaaaa, paduoook" ir taip nuolat su verksmu bei zyzimu. Kaip man elgtis ir kodėl ji taip daro?“

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Reikėjo ilgokai palaukti atsakymo į savo klausimą. Galbūt per tą laiką ir problemą išsprendėte? Perskaičius klausimą man iškilo daugiau klausimų negu atsakymų. Įdomu, ko mergaitė prašo paduoti: saldainių, žaisliukų? Kada dažniausiai taip elgiasi? Kai nori valgyti, kai yra neišsimiegojusi, kai ruošiasi eiti į darželį? Jeigu, pavyzdžiui, taip elgiasi norėdama valgyti, galima prieš valgį paduoti obuolio skiltelę, kuri padėtų stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, nes jo sumažėjimas sukelia vaikams nevaldomą verksmą, kartais – net agresyvumą. Jeigu nuolat verkšlena, gal mergaitei kažkas skauda arba ko nors bijo ir nemoka kitaip išreikšti savo nerimo?

Gal dukrytė tiesiog nori būti išgirsta, pastebėta? O gal tokiu būdu nori įtikti mamai arba tėčiui? Gal tiesiog nesulaukia jūsų dėmesio kitaip? Kaip bebūtų, labiausiai tikėtina, kad mergaitė būtent taip siekia dalyvauti bendroje šeimos veikloje. Juk sąmoningai nė vienas trimetis nenori suteikti savo tėvams skausmo ar kažkaip suerzinti, supykdyti. Panašu, kad savo poreikio, noro būti šeimos dalimi patenkinimui ji tiesiog pasirinko netinkamo elgesio modelį.

Kaip atpažinti netinkamo elgesio tikslą? Ogi stebint, kokius jausmus jums sukelia jūsų vaikučio elgesys. Spėju, kad zyzimas ir verkšlenimas jus erzina. Tuomet jūsų dukrelė tiesiog siekia dėmesio.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Kaip atpažinti netinkamo elgesio tikslą? Ogi stebint, kokius jausmus jums sukelia jūsų vaikučio elgesys. Spėju, kad zyzimas ir verkšlenimas jus erzina. Tuomet jūsų dukrelė tiesiog siekia dėmesio. Pasvarstykim, kokios galėtų būti reakcijos? Galbūt jūs nuolaidžiaujate ir viską paduodate, kai mergaitė tik pradeda verkšlenti. Arba reaguojate piktai, apšaukiate: „Nustok vieną kartą, jau nebegaliu klausytis!" ir nieko jai neduodate. O gali būti, kad vieną kartą elgiatės vienaip, o kitą kartą kitaip, priklausomai nuo nuotaikos. Tada nieko nuostabaus, kad mergaitė nesiliauja elgtis netinkamai. Jeigu verkšlendama ji gali gauti to, ko nori, kodėl reiktų jai liautis tai darius?

Kaip išeiti iš šio užburto rato? Pasielkite neįprastai, nukreipkite vaiko dėmesį, ignoruokite netinkamą vaiko elgesį kiek tik įmanoma ir skirkite labai daug dėmesio tada, kai jo visiškai nesitikima. Pasistenkite nesusierzinti, tiesiog pagalvokite: „Mano dainininkė lavina savo balsą" arba „Kaip puikiai taria garsą aaaa, ne oooo". Jeigu išgirdusi vaiko zyzimą nusišypsosite sau, greičiausiai ir vaikui pasidarys linksma, o jeigu dar uždainuotumėt kartu, įtariu, būtų visai smagu. Humoras gelbėja visose, net ir beviltiškiausiose situacijose.

O kad galėtume ramiai reaguoti į vaiko netinkamą elgesį, pirmiausia reiktų nusiraminti pačiai ir iš anksto nuspręsti, kaip reaguosite, kai išgirsite verkšlenimą. Galite ne tik ignoruoti, bet ir tartis su vaiku, pamokyti, kaip kitaip gali vaikas išreikšti savo norą, pvz., „Suprantu, kad nori pasiimti savo lėlytę, tiesiog gali taip ir pasakyti". Galima netgi pasimokyti, paprašyti dukros pakartoti savo norą ramiai ir be zyzimo. Kitą kartą, kai vaikas vėl zys, tiesiog nereaguokite ir priminkite jūsų susitarimą: „O kaip mes mokėmės?" arba „O kaip mes tarėmės?" Primenu, kad visi pokyčiai vyksta lėtai, todėl ir šiuo atveju jums reikės begalinės kantrybės, kad pakeistumėte mergaitės elgesį.

Kaip išeiti iš šio užburto rato? Pasielkite neįprastai, nukreipkite vaiko dėmesį, ignoruokite netinkamą vaiko elgesį kiek tik įmanoma ir skirkite labai daug dėmesio tada, kai jo visiškai nesitikima.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Pasak psichologo V.Legkausko (2013), pageidaujamo elgesio vaikas išmoks greičiau, jei reaguodama vengsite neigiamų apibendrinimų (pvz., „Visada tas pats", „Bloga mergaitė" ) ir dėmesio sutelkimo į nepageidaujamą elgesį (pvz., „Neverkšlenk"), o skatinsite ir nukreipsite dėmesį į tą veiklą, kurios jūs pageidaujate pvz., „Eime kartu kepti pyrago". Be to, tikėkitės iš vaiko to, ką jis sugeba padaryti, priklausomai nuo savo amžiaus. Trejų metų vaikas puikiausiai gali ne tik pats išsirinkti, ką norėtų apsirengti, bet ir apsirengti. Prisiminkite, kad tėvai yra geriausias pageidaujamo elgesio pavyzdys savo vaikui.

Būkite nuosekli, pastebėkite nors ir menkiausią pokytį dukros elgesyje, skatinkite jos pastangas. Noriu palinkėti kantrybės. Pasistenkite kiekvienoje situacijoje įžvelgti kažką pozityvaus. Neabejoju, kad jūsų dukrytė yra nepakartojama, mieliausia, puikiausia būtybė šioje žemėje, o tinkamai elgtis Jūs ją išmokysite. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!