Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą

 (1)
Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Mano dukrai 3 metai. Ji ištisai zyzia prašydama kažko: „Mamaaaa, paduoook" ir taip nuolat su verksmu bei zyzimu. Kaip man elgtis ir kodėl ji taip daro?“

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Reikėjo ilgokai palaukti atsakymo į savo klausimą. Galbūt per tą laiką ir problemą išsprendėte? Perskaičius klausimą man iškilo daugiau klausimų negu atsakymų. Įdomu, ko mergaitė prašo paduoti: saldainių, žaisliukų? Kada dažniausiai taip elgiasi? Kai nori valgyti, kai yra neišsimiegojusi, kai ruošiasi eiti į darželį? Jeigu, pavyzdžiui, taip elgiasi norėdama valgyti, galima prieš valgį paduoti obuolio skiltelę, kuri padėtų stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje, nes jo sumažėjimas sukelia vaikams nevaldomą verksmą, kartais – net agresyvumą. Jeigu nuolat verkšlena, gal mergaitei kažkas skauda arba ko nors bijo ir nemoka kitaip išreikšti savo nerimo?

Gal dukrytė tiesiog nori būti išgirsta, pastebėta? O gal tokiu būdu nori įtikti mamai arba tėčiui? Gal tiesiog nesulaukia jūsų dėmesio kitaip? Kaip bebūtų, labiausiai tikėtina, kad mergaitė būtent taip siekia dalyvauti bendroje šeimos veikloje. Juk sąmoningai nė vienas trimetis nenori suteikti savo tėvams skausmo ar kažkaip suerzinti, supykdyti. Panašu, kad savo poreikio, noro būti šeimos dalimi patenkinimui ji tiesiog pasirinko netinkamo elgesio modelį.

Kaip atpažinti netinkamo elgesio tikslą? Ogi stebint, kokius jausmus jums sukelia jūsų vaikučio elgesys. Spėju, kad zyzimas ir verkšlenimas jus erzina. Tuomet jūsų dukrelė tiesiog siekia dėmesio.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Kaip atpažinti netinkamo elgesio tikslą? Ogi stebint, kokius jausmus jums sukelia jūsų vaikučio elgesys. Spėju, kad zyzimas ir verkšlenimas jus erzina. Tuomet jūsų dukrelė tiesiog siekia dėmesio. Pasvarstykim, kokios galėtų būti reakcijos? Galbūt jūs nuolaidžiaujate ir viską paduodate, kai mergaitė tik pradeda verkšlenti. Arba reaguojate piktai, apšaukiate: „Nustok vieną kartą, jau nebegaliu klausytis!" ir nieko jai neduodate. O gali būti, kad vieną kartą elgiatės vienaip, o kitą kartą kitaip, priklausomai nuo nuotaikos. Tada nieko nuostabaus, kad mergaitė nesiliauja elgtis netinkamai. Jeigu verkšlendama ji gali gauti to, ko nori, kodėl reiktų jai liautis tai darius?

Kaip išeiti iš šio užburto rato? Pasielkite neįprastai, nukreipkite vaiko dėmesį, ignoruokite netinkamą vaiko elgesį kiek tik įmanoma ir skirkite labai daug dėmesio tada, kai jo visiškai nesitikima. Pasistenkite nesusierzinti, tiesiog pagalvokite: „Mano dainininkė lavina savo balsą" arba „Kaip puikiai taria garsą aaaa, ne oooo". Jeigu išgirdusi vaiko zyzimą nusišypsosite sau, greičiausiai ir vaikui pasidarys linksma, o jeigu dar uždainuotumėt kartu, įtariu, būtų visai smagu. Humoras gelbėja visose, net ir beviltiškiausiose situacijose.

O kad galėtume ramiai reaguoti į vaiko netinkamą elgesį, pirmiausia reiktų nusiraminti pačiai ir iš anksto nuspręsti, kaip reaguosite, kai išgirsite verkšlenimą. Galite ne tik ignoruoti, bet ir tartis su vaiku, pamokyti, kaip kitaip gali vaikas išreikšti savo norą, pvz., „Suprantu, kad nori pasiimti savo lėlytę, tiesiog gali taip ir pasakyti". Galima netgi pasimokyti, paprašyti dukros pakartoti savo norą ramiai ir be zyzimo. Kitą kartą, kai vaikas vėl zys, tiesiog nereaguokite ir priminkite jūsų susitarimą: „O kaip mes mokėmės?" arba „O kaip mes tarėmės?" Primenu, kad visi pokyčiai vyksta lėtai, todėl ir šiuo atveju jums reikės begalinės kantrybės, kad pakeistumėte mergaitės elgesį.

Kaip išeiti iš šio užburto rato? Pasielkite neįprastai, nukreipkite vaiko dėmesį, ignoruokite netinkamą vaiko elgesį kiek tik įmanoma ir skirkite labai daug dėmesio tada, kai jo visiškai nesitikima.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Pasak psichologo V.Legkausko (2013), pageidaujamo elgesio vaikas išmoks greičiau, jei reaguodama vengsite neigiamų apibendrinimų (pvz., „Visada tas pats", „Bloga mergaitė" ) ir dėmesio sutelkimo į nepageidaujamą elgesį (pvz., „Neverkšlenk"), o skatinsite ir nukreipsite dėmesį į tą veiklą, kurios jūs pageidaujate pvz., „Eime kartu kepti pyrago". Be to, tikėkitės iš vaiko to, ką jis sugeba padaryti, priklausomai nuo savo amžiaus. Trejų metų vaikas puikiausiai gali ne tik pats išsirinkti, ką norėtų apsirengti, bet ir apsirengti. Prisiminkite, kad tėvai yra geriausias pageidaujamo elgesio pavyzdys savo vaikui.

Būkite nuosekli, pastebėkite nors ir menkiausią pokytį dukros elgesyje, skatinkite jos pastangas. Noriu palinkėti kantrybės. Pasistenkite kiekvienoje situacijoje įžvelgti kažką pozityvaus. Neabejoju, kad jūsų dukrytė yra nepakartojama, mieliausia, puikiausia būtybė šioje žemėje, o tinkamai elgtis Jūs ją išmokysite. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.