Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo gimimo iki 6 mėnesių

Naujagimis gali trumpam sutelkti žvilgsnį ties veidu ar daiktu, esančiu už 20–25 cm, tačiau nemato detalių. Pastebėta, kad mažylis aktyviau apžiūrinėja naujai pakabintą tos pačios formos barškutį, o ne tą, kuris kabo kelias dienas. Aktyvesnis, kai kabo žaislai ryškūs, spalvoti.

Dviejų–keturių mėnesių mažylis pats ieško žaislo akimis, tikslingai žiūri ir pastebi daiktus, esančius kelių metrų atstumu. Labiau mėgsta ir skiria šiltas (geltoną, oranžinę, žalią) negu šaltas spalvas (mėlyną, violetinę).

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia
© Vida Press

Penkių mėnesių kūdikis tikslingai, valingai siekia žaislo, į rankas paimtus daiktus kiša į burną – čiulpia, laižo, kramto, taip pažįsta daikto formą. Ar ji kieta, patvari.

Tinkamiausi šiuo amžiaus tarpsniu saugūs, patvarūs, ryškių spalvų ir lengvi barškučiai, kurie yra su iškilimais ir įdubimais, tačiau be aštrių kampų. Tokio amžiaus vaikui reikia sudaryti galimybę vartytis, todėl pravers lavinamieji kilimėliai.

6–12 mėn. kūdikis

Maždaug iki 6–7 mėn. kūdikiai arba suduoda per žaislus, arba kiša juos į burną, paskirtis nesvarbi.

Nuo 8–9 mėnesio su kiekvienu žaislu elgiasi vis kitaip, pagal paskirtį: su žaisliniu plaktuku kala, barškutį barškina. Tokio amžiaus vaikai tyrinėja burna, todėl tiks kokybiški kramtukai. Taip pat įvairių faktūrų knygelės, žaisliukai, kuriuos galima kišti vieną į kitą, spaudyti, krapštyti.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia
© Vida Press

Pliušinis minkštas žaislas padės mažyliui užmigti, paduokite vaikui prieš miegą, pabučiuokite, pamyluokite, skatinkite ir vaiką taip elgtis.

Metų kūdikiui jau tinka dovanoti pirmąsias dailės priemones: jo amžiaus vaikams skirtas kokybiškas kreideles, flomasterius ar minkšto plastilino.

Kaip pasigaminti naminio plastilino, skaitykite ČIA.

1–2 metų vaikas

Vaikui, kuris pradeda žengti pirmuosius žingsnius, tinka stumdukai. Tik svarbu, kad jie būtų dideliu pagrindu ir tvirti. Pats metas parūpinti žaislų, kurie lengvai rieda, nesunkiai, patogiai pakeliami. Tiks linguojantys žaislai, kamuoliai, kubai, didelės mašinos, supamieji arkliukai, žaislai, kuriuos trauki už virvutės ir jie linguoja (arkliukas), plasnoja (paukščiai) ir t. t.

Kol vaikas tvirtai nevaikšto, venkite lengvų stumiamų lėlių vežimėlių, į kuriuos įsikabinęs gali parpulti.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia
© Vida Press

Vaikas mėgsta, kai suaugusieji rodo ir skaito knygeles. Parūpinkite kietais lapais knygelių apie žmones, gyvūnus, daiktus. Tinka supamieji žaislai: arkliukai, drambliukai ir pan.

Dovanodami kaladėles, rinkite tokias, kurias lengva dėti vieną ant kitos. Tai puiki priemonė ugdyti vaiko erdvės suvokimą, mokysis valdyti ranką ir riešą.

Dėlionės lavina erdvinį mąstymą, moko pažinti formas, jas jungti.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia
© Vida Press

2–3 metų vaikas

Vaikas vis geriau valdo rankas ir riešą, todėl tinka stambių konstruktorių detalės, lego.

Tokio amžiaus vaikai mėgsta buities prietaisų kopijas. Vasarą tiks žaislinė žoliapjovė, žiemą – vaikiška virtuvėlė ir kiti namų apyvokos ar sodo įrankiai: šluota, semtuvėlis, grėbliukas, laistytuvas.

Trejų metų vaikai mėgsta važiuoti balansiniu dviratuku ar mokosi važiuoti triratuku, džiūgauja galį nusileisti čiuožyne, suptis. Mėgsta žaisti su žaislais, kuriais gali pervežti daiktus.

Tokio amžiaus vaikai pradeda žaisti vaizduotės žaidimus, lyg būtų mama, tėtis, gydytojas. Valgo, kepa, važiuoja, gydo žaisliukus. Lėlę migdo, glosto, žaidžia.

Populiariausi žaidimai yra šeimos, gydymo, kelionių, pirkimo tema, todėl parūpinkite teminių rinkinukų („Gydytojas", „Namai" ir pan.).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.