Vaikas prilipęs prie mamos: kaip skatinti savarankiškumą

 (21)
Pusantrų metų dukrytę auginanti mama teiraujasi specialistų, ką daryti, kad jos mažylė nebūtų tarsi mamos „rankinukas“, visada prilipusi prie mamos, o norėtų ir mokėtų pažaisti viena.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Guoda klausia:

„Mano dukrelei 1,6 m. Ji visada šalia manęs arba savo tėčio, viena pažaidžia vos kelias minutes per visą dieną. Labai ją myliu, vis kartoju, kokia ji mums brangi, meili, stebuklas ir t.t. Vis dar maitinu savo pieneliu.

Niekada nebuvome jos palikę vienos paverkti taip, anot kai kurių žmonių ir literatūros, skatinant jos savarankiškumą rasti pačiai užsiėmimų. Mano klausimas būtų toks: ar reiktų skatinti ją pažaisti, rasti sau veiklos vienai?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Laba diena, Guoda.

Jūsų dukrytė, kaip ir kiekvienas į šeimą atėjęs vaikas, ieško būdų kaip ji galėtų priklausyti šeimai, kaip jaustis pilnaverte šeimos nare. Noras priklausyti yra pagrindinis vaiko siekis. Vaikai stebi aplinką ir pasidaro savo išvadas, kaip jie šeimoje gali tapti reikšmingais. Jie greit supranta, kad būdami bejėgiai gauna daug dėmesio iš aplinkos, o tai pajutę neretai priverčia tėvus ir kitus šeimos narius šokinėti aplink juos.

Rašote, kad jūsų dukrytė pabūna vos kelias minutes viena. Jei teisingai suprantu, po kelių minučių ji pradeda verkti ir kažkuris iš tėvų turi būtinai prieiti. Guoda, jūsų dukrytė labai gerai žino ko nori ir jai puikiai sekasi gauti visą tėvų dėmesį. Gali būti, kad savo priklausymą šeimai ji supranta tik tokiu būdu, kai kas nors yra šalia ir ja užsiima.

Per daug globojami vaikai greitai supranta, kad ašaros duoda rezultatų, tai puikus būdas laikyti tėvus šalia savęs. Suprantu, kad jūs be galo mylite savo mažylę ir jums sunku ją palikti net kelioms minutėms, tačiau jūsų dukrytė turi išmokti pasirūpinti savimi, išmokti apsieiti be pastovaus dėmesio, išmokti jaustis savarankiška ir laiminga žaisdama viena.

Vaikas, kuris visą laiką yra dėmesio centre iš tiesų nėra laimingas vaikas, nes laimė neturi priklausyti nuo kitų žmonių dėmesio. Laimingas žmogus yra tas, kuris gali pats savimi pasirūpinti, o nuolatinis tėvų ar kitų šeimos narių buvimas šalia atima jam galimybę išmokti pasirūpinti savimi pačiam.

Guoda, norėčiau jus padrąsinti ir leisti mergaitei pabūti vienai. Pagalvokite, ką labiausiai mėgsta jūsų dukra, koks jos mėgstamiausias užsiėmimas - gal tai yra knygutės vartymas, gal mėgstamas žaisliukas.

Tad siūlyčiau jums pabandyti duoti jai mėgstamų žaisliukų ir palikti ją vieną. Pirmus kartus nepalikite jos ilgam, tai gali būti ir 2 min. Geriausiai tam būtų skirti pastovų laiką, tokį, kuris yra jums patogiausias, pvz. ryte, kuomet turite atlikti kažkokius buities darbus.

Gali būti, kad jūsų dukrytei pradžioje tai visai nepatiks, ji pyks ir verkšlens ir jums tikrai reikės atlaikyti didžiulį norą pulti ją pagloboti.

Nekreipti dėmesio į verkiantį vaiką visuomet yra labai sunku, tačiau kviečiu jus nenuleisti rankų. Jei nepavyks pirmą kartą - nenusiminkite. Kitą dieną pabandykite vėl. Visuomet prisiminkite, kad kad tai darote dėl savo vaiko gerovės, o jūsų dukrytės amžius pats tinkamiausias ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą.

Sėkmės!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Populiariausi vaikų vardai JAV: kai kurie mėgstami ir Lietuvoje

Tęsiame temą apie populiariausius naujagimių vardus kitose šalyse ir šįkart žvalgomės po JAV.

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.