Vaikas prilipęs prie mamos: kaip skatinti savarankiškumą

 (21)
Pusantrų metų dukrytę auginanti mama teiraujasi specialistų, ką daryti, kad jos mažylė nebūtų tarsi mamos „rankinukas“, visada prilipusi prie mamos, o norėtų ir mokėtų pažaisti viena.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Guoda klausia:

„Mano dukrelei 1,6 m. Ji visada šalia manęs arba savo tėčio, viena pažaidžia vos kelias minutes per visą dieną. Labai ją myliu, vis kartoju, kokia ji mums brangi, meili, stebuklas ir t.t. Vis dar maitinu savo pieneliu.

Niekada nebuvome jos palikę vienos paverkti taip, anot kai kurių žmonių ir literatūros, skatinant jos savarankiškumą rasti pačiai užsiėmimų. Mano klausimas būtų toks: ar reiktų skatinti ją pažaisti, rasti sau veiklos vienai?“

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Laba diena, Guoda.

Jūsų dukrytė, kaip ir kiekvienas į šeimą atėjęs vaikas, ieško būdų kaip ji galėtų priklausyti šeimai, kaip jaustis pilnaverte šeimos nare. Noras priklausyti yra pagrindinis vaiko siekis. Vaikai stebi aplinką ir pasidaro savo išvadas, kaip jie šeimoje gali tapti reikšmingais. Jie greit supranta, kad būdami bejėgiai gauna daug dėmesio iš aplinkos, o tai pajutę neretai priverčia tėvus ir kitus šeimos narius šokinėti aplink juos.

Rašote, kad jūsų dukrytė pabūna vos kelias minutes viena. Jei teisingai suprantu, po kelių minučių ji pradeda verkti ir kažkuris iš tėvų turi būtinai prieiti. Guoda, jūsų dukrytė labai gerai žino ko nori ir jai puikiai sekasi gauti visą tėvų dėmesį. Gali būti, kad savo priklausymą šeimai ji supranta tik tokiu būdu, kai kas nors yra šalia ir ja užsiima.

Per daug globojami vaikai greitai supranta, kad ašaros duoda rezultatų, tai puikus būdas laikyti tėvus šalia savęs. Suprantu, kad jūs be galo mylite savo mažylę ir jums sunku ją palikti net kelioms minutėms, tačiau jūsų dukrytė turi išmokti pasirūpinti savimi, išmokti apsieiti be pastovaus dėmesio, išmokti jaustis savarankiška ir laiminga žaisdama viena.

Vaikas, kuris visą laiką yra dėmesio centre iš tiesų nėra laimingas vaikas, nes laimė neturi priklausyti nuo kitų žmonių dėmesio. Laimingas žmogus yra tas, kuris gali pats savimi pasirūpinti, o nuolatinis tėvų ar kitų šeimos narių buvimas šalia atima jam galimybę išmokti pasirūpinti savimi pačiam.

Guoda, norėčiau jus padrąsinti ir leisti mergaitei pabūti vienai. Pagalvokite, ką labiausiai mėgsta jūsų dukra, koks jos mėgstamiausias užsiėmimas - gal tai yra knygutės vartymas, gal mėgstamas žaisliukas.

Tad siūlyčiau jums pabandyti duoti jai mėgstamų žaisliukų ir palikti ją vieną. Pirmus kartus nepalikite jos ilgam, tai gali būti ir 2 min. Geriausiai tam būtų skirti pastovų laiką, tokį, kuris yra jums patogiausias, pvz. ryte, kuomet turite atlikti kažkokius buities darbus.

Gali būti, kad jūsų dukrytei pradžioje tai visai nepatiks, ji pyks ir verkšlens ir jums tikrai reikės atlaikyti didžiulį norą pulti ją pagloboti.

Nekreipti dėmesio į verkiantį vaiką visuomet yra labai sunku, tačiau kviečiu jus nenuleisti rankų. Jei nepavyks pirmą kartą - nenusiminkite. Kitą dieną pabandykite vėl. Visuomet prisiminkite, kad kad tai darote dėl savo vaiko gerovės, o jūsų dukrytės amžius pats tinkamiausias ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą.

Sėkmės!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.