Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama Lijana klausia:

„Auginam pirmagimę, jai jau 3 mėnesiai ir savaitė. Mažylė po truputį vis aiškiau išreiškia savo nuomonę. Blogai, kad įpratinau ją migdyti ant rankų. Po visų veiklų ateina noras būti panešiotai ir tik taip ji užmiega. Jei to nedarau, verkia. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? Bandžiau su muzika leisti užmigti. Tačiau gelbėja tik panešiojimas. Taip pat jai viskas greit atsibosta. Ar tai normalu?“

Atsako psichologė Živilė Kraujalė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Kaip žinia, dar mamos įsčiose užsimezga ryšys tarp vaiko ir jo tėvų. Šis vaiko ir tėvelių ryšys yra labai svarbus visiems mažyliams, ypač naujagimiams ir kūdikiams.

Naujagimiai, kūdikiai yra per silpni savarankiškai išgyventi be artimųjų globos, todėl jie siekia artumo su jais besirūpinančiais artimaisiais. Mažyliai žvelgia savo artimiesiams į akis, uodžia jų kūno kvapus, klausosi artimųjų balsų, jaučia jų prisilietimus. Priglausti prie motinų krūtinių, žįsdami mažyliai jaučiasi saugūs, sotūs ir mėgaujasi artumu su mamomis, nurimsta. Šiuos malonius potyrius vaikai įsimena ir siekia patirti juos iš naujo.

Taigi labai svarbu, kad pirmaisiais savo gyvenimo metais kūdikiai gautų daug švelnių artimųjų prisilietimų. Ignoruoti šį vaiko poreikį nebūtų išmintinga.
Psichologė Živilė KRAUJALĖ

Greta malonų pojūčių mažyliai gana greitai pajunta, kad šiame pasaulyje būna ir nemalonių pojūčių, pavyzdžiui, drėgmės jausmas, alkis, nuovargis, triukšmas ir kt. Naujagimio, kūdikio verksmas, rėkimas yra pirminis mažylių bandymas pranešti aplinkai apie patiriamus nemalonius pojūčius, nepatenkintus fiziologinius, psichologinius poreikius. Tam, kad vaikutis jaustųsi saugus, mama ar kitas vaikučiu besirūpinantis artimasis naujagimiui, kūdikiui turėtų būti pasiekiamas kiekvieną akimirką, gebantis jautriai reaguoti į mažylio siunčiamus signalus bei galintis patenkinti vaikučio poreikius. Įsiverkęs naujagimis, kūdikis, prie kurio niekas neprieina, verkiančio neima į glėbį, nenuramina, nepatenkina jo poreikių, išgyvena didžiulę baimę, stiprius nesaugumo jausmus. Šie mažylio jausmai gali būti labai stiprūs, žalojantys vaiko psichiką. Toks mamos ar kito kūdikiu besirūpinančiu artimojo elgesys gali skatinti vaikučio nesaugumo, nepasitikėjimo aplinka jausmus, priešiškumą kitų asmenų atžvilgiu.

Kūdikiui labai svarbu, kad mama arba kitas artimasis nuolat būtų šalia. Jei motina yra nuolat šalia ir priima vaiko poreikius kaip savo, individualiai prisiderina prie jo, formuojasi abipusiu supratimu ir pasitikėjimu paremtas stiprus ryšys - prieraišumo jausmas, vėliau virsiantis vaiko pasitikėjimu aplinka, kitais asmenimis pagrindu.

Taigi labai svarbu, kad pirmaisiais savo gyvenimo metais kūdikiai gautų daug švelnių artimųjų prisilietimų. Ignoruoti šį vaiko poreikį nebūtų išmintinga. Kaip ir nebūtų gerai leisti mažylei verkti iki pamėlynavimo negaunant jai to, ko šiame raidos etape jai reikia labiausiai. Suprantama, nuolatinis nešiojimas gali varginti, ypač jis vargina tuos tėvus, kurie patys dvejoja, ar tinkamai elgiasi pratindami vaiką prie rankų. Nors šiuo vienu svarbiausiu vaiko poreikiu kūdikystėje abejoti nereikėtų, visgi nusprendus nešioti kūdikį rečiau svarbu būtų tėvams pagalvoti, kokiu kitu keliu vaikutis galėtų pasijusti saugus, mylimas, rūpesčiu ir besąlyginiu dėmesiu apgaubtas, kai miega, būdrauja, ruošiasi miegoti. Gal verta mergaitę migdyti įsupus į švelnią antklodę, kuri, liesdamasi su ja, leistų jai pasijusti ramesnei? O gal paniūniuoti jai prieš užmiegant? Paglostyti? Dabar svarbiausia pagalvoti, kuo kitu norėtumėte pakeisti mergaitės panešiojimą ir tada tą kitą integruoti į panešiojimą, leisti iš lėto mergaitei susipažindinti su nauju migdymosi ritualu, priprasti prie jo ir tik ilgainiui šį naująjį migdymosi būdą atskirti nuo panešiojimo.

Augdami mažyliai būna ypač jautrūs tėvų emocinėms būsenoms. Todėl mamai ar kitam asmeniui, kuris beveik visą laiką būna su kūdikiu, reikia pasirūpinti ir savo sveikata, savijauta.
Psichologė Živilė KRAUJALĖ

Tam, kad visas šis apmainymo procesas vyktų sklandžiai, labai svarbu ir mamai, ir kūdikiui jaustis ramiems. Mažylei būdraujant žaiskite su ja, leiskite jai susipažinti su pasauliu, kalbėkite su mergaite. Galite pabandyti kalbinti vaiką keisdami sauskelnes, rengdami, maitindami pasakokite, ką darote, kas vyksta aplinkoje. Dar prieš pradėdami suprasti žodžių reikšmes, vaikai suvokia jų emocinį turinį. Balso tonas, ramus kalbėjimas, maloni nuotaika - viskas vaikučiui perteikia artimųjų emocinę šilumą ir meilę.

Kūdikio auginimais - nepaprastai sunkus darbas, keliantis ne tik malonius, bet ir kartais nemalonius jausmus. Augdami mažyliai būna ypač jautrūs tėvų emocinėms būsenoms. Todėl mamai ar kitam asmeniui, kuris beveik visą laiką būna su kūdikiu, reikia pasirūpinti ir savo sveikata, savijauta. Nepamirškite savo poreikių: pailsėkite, pavalgykite, pamiegokite, atraskite laiko sau ir partneriui, savo mėgiamoms veikloms. Jei kas nors iš Jūsų artimųjų siūlo pagalbą, neskubėkite jos atsisakyti. Daugumai šeimos artimųjų gali būti malonu Jums padėti, jie gali norėti praleisti laiką su Jūsų mažyle. Gera fizinė ir psichologinė savijauta yra ypač svarbi, kad galėtumėte būti gera mama savo kūdikiui.

Kartais mažylius auginantiems tėveliams reikia ne tik artimųjų paramos, bet ir fizinės, psichikos sveikatos, vaikų auklėjimo specialistų pagalbos. Jei mažylio auginimas kelia Jums rūpesčių, jaučiatės išsekę, nervingi, ieškokite specialistų pagalbos ir su slegiančiais jausmais, vaiko auginimo iššūkiais nelikite vieni.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.