Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?

Karstytis žaidimų aikštelėje? Vienam miegoti pas senelę? Ar tėvai savo vienerių ar dvejų metų vaikui jau gali tai leisti? Arba ginčytis su kitais vaikais? Ar tėvams visada reikia įsikišti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Karstymasis, supimasis - kiek pavojinga yra žaidimų aikštelė?

Vaiko požiūris:

Devyniolikos mėnesių Goda turi naują hobį: savo pačios kūną. Ko tik negalima su juo padaryti! Rankos pagaliau pakankami ilgos, kad užliptum kopėtėlėmis ant čiuožynės. Ar vėl bus taip maloniai svaigu, jei ji pakabos žemyn galva? Ir kas atsitiks, jei sūpynėmis nueis iki pačio vidurio?

Tėvų požiūris:

Godos tėtis negali apsispręsti: tiek pavojų tyko jo mergaitei! Jis nuolat nori bėgti į pagalbą. Jei kas nors atsitiktų, jis juk kaltintų save. Antra vertus: kaip duktė pažins savo kūną ir jo galimybes, jei pati neišsiugdys šio jausmo?

Eksperto požiūris:

Mažų vaikų protinė raida ir judėjimas glaudžiai tarpusavyje susiję. Sporto mokslininkė ir knygų autorė Renate Zimmer pataria: "Vaikai turi daryti mažų klaidų, tik taip jie gali lavinti savo motoriką". Per didelis rūpestis galiausiai duos priešingą rezultatą: vaikas taps nesaugus, baikštus - ir tikrai mažiau vikrus nei jo bendraamžiai. R. Zimmer: "Tėvai turėtų stebėti vaiką, tačiau įsikišti tik tada, jei jam iš tikrųjų kyla pavojus". Svarbu: nepradėkite šaukti apimti panikos, nes vaikas iš baimės dar nukris nuo sūpynių. Aiškiai ir ryžtingai pasakykite "Stop" ("Užteks"). Ir po to ramiai paaiškinkite, kas galėjo atsitikti.

Antra vertus, jokios naudos neduos, jei atsargų vaiką nuolat drąsinsite. „Priešingai, - sako Renate Zimmer. - "Jei vaikas yra ramesnis, tam yra savų priežasčių. Jis pats jaučia, kad dar negali to ar to daryti". Taigi geriau lukterėti ir galbūt parodyti, kaip tai daro kiti. Vaikai geriausiai mokosi iš bendraamžių.

Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?
© Vida Press

Ar galime savo vienerių metų vaiką palikti pas senelę, nes norėtume savaitgalį praleisti dviese?

Vaiko požiūris:

Joris, kuriam šiek tiek daugiau nei vieneri, jaučia, kad kažkas artinasi. Mama staiga pradeda nuolat pasakoti apie senelę ir tai darydama taip rimtai žiūri. Ką daryti? Geriausia neišleisti mamos iš akių.

Tėvų požiūris:

Jorio pirmojo gimtadienio proga dovaną gavo ir jo mama - bilietą savaitgaliui Londone. Su vyru, be vaiko. Joris galėtų pabūti pas savo močiutę. Tikra svajonė: pagaliau vėl dviese, rami vakarienė restorane. Bet ar galime iš Jorio to reikalauti? Ar nesuklibės jo ryšys su mumis? Ar galime būti tokie egoistiški?

Eksperto požiūris:

"Ar vienerių metų vaikas gerai ištvers tokį išsiskyrimą, priklauso nuo įvairių veiksnių", - sako Gabriele Gloger-Tippelt, Diuseldorfo universiteto raidos psichologijos profesorė. Pirma: nuo motinos ir vaiko ryšio. Jei vaikas iki šiol saugiai jautėsi su mama, išsiskyrimas tuo momentu bus skaudus. Tačiau vaikas pasitiki, kad mama vėl sugrįš. Antra: nuo temperamento. Guvūs, smalsūs vaikai išsiskyrimą išgyvens lengviau, nei tie, kurie į pokyčius reaguoja jautriai. Trečia: kuo berniukas yra artimesnis su senele ir kuo jam labiau pažįstamas jos butas, tuo jis jausis geriau. Ir dar labai svarbu, kad mama ir tėtis neabejotų savo sprendimu.

Jei Joris pajus, kad jo tėvai nerimauja ir jaučia sąžinės graužimą, jis tai supras kaip grėsmę: jei mama ir tėtis yra taip susirūpinę, tai turėtų būti baisu, ką jie su manimi daro. Psichologė rekomenduoja vaiką prie išsiskyrimo pratinti pamažu. Mama, pavyzdžiui, galėtų su Joriu pernakvoti pas močiutę. Pažįstami daiktai, kaip sava lovelė, taip pat padės vaikui nurimti. Tačiau jei tėvai dėl savo sprendimo vis dar nesijaučia gerai, kelionę turėtų atidėti. Ir po metų Londonas bus toks pat gražus.

Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?
© Vida Press

Mano vaikas nežaidžia su kitais vaikais - ar kas nors su juo negerai?

Vaiko požiūris:

Pusantrų metų Tėja stebisi. Kad tėtis šeštadienio popietę su savo draugu žiūri futbolą, viskas gerai. Tačiau ką jos kambaryje veikia šitas svetimas vaikas? Ir svarbiausi - ką šita Liepa galvoja rausdamasi jos žaislų dėžėje?

Tėvų požiūris:

Tėvai taip pat stebisi: kodėl jų bendraamžės dukterys nė vieno kėlinio negali kartu pažaisti? Ar mes ką nors darome ne taip? Ar auginame kaprizingas ožkytes? Mums prisėsti prie jų?

Eksperto požiūris:

Janina Knobeloch, diplomuota pedagogė ir Berlyno ankstyvosios pedagogikos instituto docentė: "Antraisiais gyvenimo metais vaikai tarpusavyje iš tikrųjų dar nežaidžia. Greičiau jie žaidžia vienas šalia kito su tuo pačiu žaislu". Kai pusantrų metų vaikai keičiasi kaladėlėmis ar smėlio formelėmis, tai jau yra pirmas žingsnis bendro žaidimo link. Tačiau čia kaip ir su kalbėjimu - vieni pradeda anksčiau, kiti vėliau.

Darželinukai ar vyresnių broliukų ir sesučių turintys vaikai dažnai turi pranašumą: jie anksčiau susiduria su klausimais - kas yra "mano" ar "tavo" ir imituoja vyresniųjų žaidimą. Socialinio elgesio juk taip pat reikia mokytis. Mažiesiems individualistams padės, jei reguliariai vesite juos į žaidimų grupes ar užsiėmimus. Patarimas abiem tėvams: jūs neprivalote žaisti su savo dukterimis ar kaip nors kitaip joms padėti. Tačiau ir neburnokite, jei mažylė užsiropš ant tėčio kelių ir būtinai norės kartu žiūrėti futbolą.

Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?
© Vida Press

Palauk gi!" - Ar dvejų metų vaikas gali išmokti kantrybės?

Vaiko požiūris:

22 mėnesių Lukui yra visiškai nesvarbu, kad jo mama dabar telefonu kalbasi su savo mokesčių konsultantu. Jis nori, kad mama jį pamyluotų. Dabar - o ne po penkių minučių. Nes penkios minutės gali labai prailgti.

Tėvų požiūris:

Luko mama nervinasi. Užsirašinėti jai svarbius dalykus su vaiku ant rankų yra sudėtinga. Beveik dvejų metų vaikas juk turėtų tai suprasti, ar ne? Kuo labiau Lukas ją tampo, tuo didesnį stresą ji jaučia. Jis pradeda žliumbti, ji taip pat jau netoli to.

Eksperto požiūris:

"Vaikai antraisiais gyvenimo metais dar neturi laiko pojūčio, - sako pedagogė J. Knobeloch. - Jiems didžiulis laimėjimas yra pabūti vieniems 15 minučių". Tik maždaug nuo antrojo gimtadienio mažyliai pamažu pradeda suvokti procesų vyksmą ir jų trukmę. Antra vertus, būdami maždaug dvejų jie jau gali išmokti suprasti, kad ne visada jie yra dėmesio centre. Ir kad jų skubūs pageidavimai gali šiek tiek palaukti.

Patarimas: nekantrius mažylius įtraukite į veiklą. Jei Lukui paduosite jo plastikinį telefoną ar seną mobilųjį, jis laiką prastums taip pat "kalbėdamas telefonu". Ar jei, pavyzdžiui, dvimečiui labai ilgu 15 minučių laukti pietų, leiskite jam padėti dengti stalą, kartu padainuokite dainą. O jei alkis jau nepakeliamas, paduokite obuolio skiltelę.

Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?
© Vida Press

"Mano kibirėlis, mano kastuvėlis, mano grėbliukas" - ką daryti, kai maži vaikai pešasi

Vaiko požiūris:

20 mėnesių Ona netverdama pykčiu bėga pas mamą. Tas didelis berniukas smėlio dėžėje paėmė jos laistytuvėlį! Bet jo dabar reikia jai. Tai gyvybiškai svarbus daiktas, kaip ir jos lėlių vežimėlis ir žaliasis grėbliukas.

Tėvų požiūris:

Pirmasis Onos motinos impulsas: jos mažas, nekaltas vaikas tapo klastingo išpuolio auka, ji nedelsiant turi įsikišti. Antroji mintis: tegul Ona neišsidirbinėja. Juk aplink pakankamai kitokių žaislų! Trečioji mintis: "Hm, ar man reikia kištis?"

Eksperto požiūris:

"Savo vaiko neviltį tokioje situacijoje reikia vertinti rimtai", - sako J. Knobeloch. Tai gali būti tik dviejų eurų vertės plastikinis laistytuvėlis, tačiau tuo momentu nuo jo priklauso Onos sielos ramybė. Šiame vaiko raidos etape mėgstamas daiktas gali būti toks pat svarbus, kaip kūno dalis, o daikto praradimas prilygsta amputacijai. Todėl besivaidijantys vaikai dar negali visiškai apsieiti be suaugusiųjų pagalbos. Tačiau šie turi būti ne teisėjai, o tarpininkai. "Jei mama įpykusi pribėgs prie didesnio berniuko ir pareikalaus grąžinti laistytuvėlį, savo dukrai parodys, kad konfliktai yra kažkas tai grėsmingo", - aiškina pedagogė. Tačiau neteisingas sprendimas ir visiškai nekreipti dėmesio.

Geriau yra trečias būdas: kartu nueiti prie berniuko, su juo kalbėtis. Gal tai jo šis gražus mėlynas kibirėlis, su kuriuo dabar galėtų pažaisti Ona? Tada Ona supras: žmonių interesai yra skirtingi, tačiau galima rasti sprendimą. Žinoma, ir mainai būtų gera idėja. "Tačiau jaunesni nei dvejų metų vaikai šių principų dar pakankamai nesupranta", - sako J. Knobeloch. Jie greičiau aiškūs darželinio amžiaus vaikams. Nepaisant to, jau dabar galima pradėti jiems tai aiškinti. Ir kada nors vaikai žais nesistumdydami ir nesispardydami.

Vaiko iki trejų metų raidos ypatumai: jis didelis ar dar mažas?
© Vida Press
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“