2 sūnų tėtis Jurgis Didžiulis: kompiuterį vaikams ribojame griežtai

 (17)
Interviu su muzikantu Jurgiu Didžiuliu apie vaikus ir tėvus, mačizmą ir negailestingą kovą su kompiuteriais. Jurgis kartu su Erica Jennings augina du sūnus – Praną ir Antaną.
© DELFI / Tomas Vinickas

Kalbėjosi Nijolė KOSKIENĖ

„Svajokite, siekite, kol esate laisvi. Aš turiu žmoną, du vaikus ir kreditą", - pusiau rimtai, pusiau juokais sako kultinis muzikantas ir atlikėjas Jurgis Didžiulis, nuostabios moters vyras ir dviejų vaikų tėvas.

Jurgi, pradėkime nuo pradžių: kas formavo jūsų asmenybę?

Mano šeima. Tokia, kokia ji yra. Pasakysiu iš savo patirties - man pasidarė lengviau gyventi, kai aš supratau, kokia yra mano šeima, ir išmokau priimti ją tokią, kokia ji yra. Visi žmonės turi problemų, charakterio ypatybių, kurios gal mums nepatinka, tačiau nieko nepakeisi - turi išmokti su jomis gyventi. Kartais mąstau, kiek yra Lietuvoje normalių šeimų? Ko gero, - nė vienos. Ir tada suvokiu - nereikia būti idiliškam, reikia mylėti savo šeimą tokią, kokia ji yra. Ar mano vaikas bus protingiausias klasėje? Na, ko gero, ne. Bet aš noriu, kad jį mylėtų tokį, koks jis yra. Aš stengiuosi tiesiog išmokti gyventi su savimi ir su savais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdingas video: kaip maži vaikai pasitinka iš darbo grįžtančius tėčius
15 gero tėčio bruožų

 Ar jums tai pavyksta?

Stengiuosi. Man, pavyzdžiui, labai įdomu buvo analizuoti, kokie buvo mano tėvai, kodėl mes tam tikrus bruožus, įgūdžius perduodame iš kartos į kartą. Net pastebėjau, kad aš baru savo vaikus lygiai ta pačia maniera, kaip tai darė mano tėvas, - tai tiksli jos kopija. 

Aš esu artimas savo diedukams. Galiu pasakyti, kad mano požiūris į tėvą labai pasikeitė, kai supratau jo vaidmenį mano šeimoje. Jo santykis labai susijęs su mano dieduko, jo tėvo, santykiu. Ir kai pradedu analizuoti, imu suvokti vyrų problemą visame pasaulyje: jie nemoka rodyti meilės savo vaikams, nes jie negavo savo tėvo meilės. Iš kur atsiranda tas mačizmas (angl. macho - energingas vyras; patinas; vyriškas)? Todėl, kad jiems trūko meilės, supratimo, to asmens, kuris apkabintų ir pasakytų: „Viskas bus gerai". Vyrai tą išorinę jėgą rodo iš baimės, dėl nepasitikėjimo savimi. Ir taip nėra išskirtinai man. Daugelis vyrų mane supras: ar mes gavome daug meilės? Todėl ir stebiu: ko aš negavau, ką norėčiau duoti kitam? Iš to stebėjimo išmokstu daugiau, nei iš kokio nors vadovėlio.

 Turite du vaikus, ko stengiatės nedaryti ar daryti sąmoningai?

Jei žmogus nepraleidžia laiko su savo vaiku, kaip jis gali tikėtis, kad vėliau jam galės turėti įtaką?
Jurgis Didžiulis

Vis tiek moters ir vyro vaidmuo šeimoje yra skirtingas. Man patiko Ėricho Fromo (Erich Fromm, 1900-1980 - psichologas ir filosofas, bestselerio „Menas mylėti" ir kt. knygų autorius - red. past.) pasakymas, kad motinos meilė yra besąlygiška - motina myli nesvarbu koks bebūtum, o tėvas visada nori, kad tu būtum Kažkas ir įtiktum jam. Manau, šeimoje turi būti tam tikra dinamika - kad vaikas jaustų ir besąlygišką meilę, ir norėtų pasistengti. Bet čia kalbu filosofijos aspektu. O iš tiesų geriausia, ką gali padaryti žmogus, - tai leisti laiką su vaikais. Jei žmogus nepraleidžia laiko su savo vaiku, kaip jis gali tikėtis, kad vėliau jam galės turėti įtaką?

 O kaip jūs leidžiate laiką su savo vaikais?

Prisipažinsiu, kad neleidžiu tiek laiko, kiek norėčiau, bet mes bandome tai daryti labai paprastai: išeiti į gamtą pasivaikščioti, važinėtis dviračiais, labai šauniai su vaiku leidžiame laiką, kai vedžiojame šunis ryte. Ritualas išsivystė labai paprastas - išeiname dviese dvidešimčiai minučių, pašnekame. Arba nešnekame - ir gerai. Bet tai yra mūsų laikas.

Manau, vienas svarbiausių momentų yra tas, kai guldai vaiką miegoti. Tada mėgstu paskaityti istoriją. Beje, aš bandau vaikus išmokyti ispanų kalbos - tai darome kas trečią dieną. Ir, manau, tas laikas yra svarbus. O jei laikas vaikams rezervuotas tik motinai, tai ji ir padarys didesnę įtaką vaikams.

 Į kokį darželį (privatų, valstybinį) vedate vaikus ar samdote auklę? Ir kodėl?

Kol kas vedame į valstybinį darželį, ir ten mums pakankamai gerai. Visos auklėtojos atsidavusios vaikams ir, nepaisant finansinių sunkumų, labai gerai atlieka savo darbą. Tada koks tikslas - vesti į privatų darželį?

 Na, bet dažnai, tarkim, elitas, stengiasi vaikams išrinkti elitinius darželius?

Aš manau, jei žmogus nori gyventi burbuliuke, jis turi labai daug ko atsisakyti. Aš esu prieš burbulus.

<span style="color: #ff0000;">2 sūnų tėtis Jurgis Didžiulis:</span> kompiuterį vaikams ribojame griežtai
Jurgis Didžiulis ir Erika Jennings
© DELFI / Šarūnas Mažeika

 O dėl kompiuterio turite problemų? Kaip susitvarkote?

Taip, ribojame griežtai. Pas mus nėra jokių „palauk, pabaigsiu žaidimą". Mano vaikai žino, kad jei sakau „dabar", tai dabar turi pakelti akis nuo kompiuterio ir atsitraukti; laikas irgi yra ribojamas. O jei pamatom patologinį elgesį dėl šios priežasties, sankcijos griežtėja: savaitė ar dvi - jokių ekranų (nei didelių, nei mažų). Juk žmonės, kurie kuria žaidimus, supranta, kad tai - didžiulis verslas: tie žaidimai iš tiesų labai patrauklūs, todėl tėvai turi būti labai griežti. Pasakysiu stipriau: manau, šiuo atveju jie turi būti negailestingi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Išplepėjo, kokios lyties dvynių laukiasi Clooney (4)

Praėjusi savaitė pasaulyje į istoriją įėjo kaip "dvynių savaitė".

Skandalinga fotosesija prieš 6 metus: kaip gražiausia vadinta mergaitė atrodo šiandien (24)

Vaikų kaip modelių naudojimas madų industrijoje visada buvo vertinamas prieštaringai. Daugelis žmonių mano, kad tai negerai – esą, vaikas patiria neigiamą poveikį ir tai jam kenkia.

Garsios dainininkės žodžiai siunčia žinią visoms pasaulio mamoms (5)

Esame įpratę matyti, kad žinomos moterys - Holivudo aktorės ar visame pasaulyje garsios dainininkės, sportininkės - po gimdymo gana greitai atrodo taip, tarsi jų kūnai nepatyrė nėštumo.

Ko galime pasimokyti iš Kate Middleton (17)

Princas Williamas ir Kembridžo hercogienė Kate Middleton nori įdiegti vaikams tvirtas vertybes. Apie tai, kad labai svarbu lavinti vaikų emocinį intelektą, o ne tik mokyti juos matematikos ar rašymo, karališkoji pora prakalbo viešai.

Katažina Zvonkuvienė – apie patirtą pragarą nėštumo metu (75)

Dvynių Donato ir Kornelijos susilaukę Katažina ir Deivydas Zvonkai ryžosi atviram interviu apie nėštumo metu patirtą nerimą.

Beyonce patvirtino: taip, aš laukiuosi dvynių

Trečiadienio vakarą socialinis tinklas "Instagram" suūžė nuo netikėtos naujienos: dainininkė Beyonce paskelbė esanti nėščia.

Kristina Savickytė-Damanskienė prabilo apie skaudžią savo praeities patirtį (20)

„Sumažinkime lūkesčius savo vaikams ir žiūrėkime į jų esmę, o ne matykime juos tokius, kokius norime matyti", – skatina trijų vaikų mama aktorė Kristina Savickytė -Damanskienė ir priduria, jog šis suvokimas atėjo ne iš karto, o nuosekliai dirbant ir ieškant atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus.

Dainininkas nustebino gerbėjus: gimė trynukai

Trigubas džiaugsmas JAV dainininko Pharrell Williams šeimoje. Pranešama, kad jis su žmona susilaukė trynukų.

Holivudo veteranas tėčiu tapo devintą kartą (36)

Sulaukęs 61 metų garsusis Holivudo aktorius Melas Gibsonas vėl tapo tėčiu. Jau devintą kartą.

Karališkosios poros ir jų vaikų laukia didžiulės permainos (22)

Princo Williamo (34) ir Kate Middleton (35) gyvenime nusimato rimtų permainų. Karališkieji rūmai išplatino oficialų spaudos pranešimą, kuriame pranešama, kas ir kodėl keisis garsiosios šeimos gyvenime.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

50 metų sulaukusi Janet Jackson pirmą kartą tapo mama (13)

Pranešama, kad sausio 3 dieną, antradienį, dainininkė Janet Jackson pagimdė sveiką sūnų.

Netradicinis interviu su Andriumi Mamontovu: klausimai, kurių suaugusieji neužduoda (19)

TAVO VAIKO žurnale esančioje rubrikoje „Kaip paaiškintum vaikui“ kalbinami žinomi Lietuvos tėčiai, kurie atsako į mažų vaikų klausimus.

Agnė Jagelavičiūtė: jeigu neturėtumėm vaiko, mes jau seniai būtumėm išsiskyrę (43)

Atvirą interviu davusi Agnė Jagelavičiūtė prisipažįsta pasimokiusi gyvenime, kad ambicijos griauna šeimą.

TOP 20 įspūdingiausių karališkosios šeimos nuotraukų (1)

Besibaigiantys 2016 - ieji metai įsimintini buvo Didžiosios Britanijos princo Williamo šeimai.