4 vaikų mama Birutė pasakoja apie gimdyvių padėjėjas – dulas

 (2)
Prieš kelerius metus su keturiais vaikais po skyrybų į Londoną emigravusi Birutė Jakučionytė rašo internetinį dienoraštį, kurį publikuojame ir TavoVaikas.lt. Šiandien Birutė pasakoja apie savo naujausiąjį projektą ir tai, ką jame veiks gimdymo padėjėjos - dulos.
Birutė Jakučionytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

„Sumanios mamos erdvė" (SME), kurią ruošiu parodai „Vaikų šalis", lapkričio 21 - 23 d. yra tokia paskaitų ir įvairiausių užsiėmimų erdvė, į kurią kviečiau man įdomias moteris, tokias, kurių istorijos stipriai įkvepia, kurių labai norėčiau pati paklausyti, iš kurių norėčiau mokytis. Toks mažas savanaudiškumas, iš kurio gimė didžiulis projektas. Tarsi trijų dienų mišrainė, pradedant labai rimtomis, mokslo daktarių ir docenčių paskaitomis, baigiant saldžiausia istorija apie „Šokoladinį paštą".

Tokių moterų, kurias norėčiau sukviesti į vieną erdvę, gyvenime sutikau daugybę, visos nespėtų net per porą savaičių pasisakyti, todėl į SME kviečiau tas, kurios man labai labai mielos, brangios ar visai nematytos, bet labai įdomios. Prižadėjau pristatyti „Sumanios Mamos erdvės" lektores ir veiklas asmeniškai, papasakoti apie kiekvieną istoriją, kuri liečia mane. Todėl šiandien ir papasakosiu apie dulas.

Tarp lektorių bus ir tokių, su kuriomis neturiu jokios istorijos, tik didelį smalsumą ir prieš tai buvusių daug lemtingų atsitikimų: tarsi netyčia kažkas iš mano draugų pagiria ir pakomentuoja, tarsi netyčia "užmatau" kokį gerą straipsnį tos moters rašytą. Daug kartų girdėjau apie docentę Agnę Matulaitę ir jos skaitomas paskaitas. Asmeniškai nepažįstu, bet smalsumo vedina pasikviečiau ją skaityti paskaitą „Sumanios mamos erdvėje" . Žinau, kad pakliūti jos viešon paskaiton yra sudėtinga - tokių ji beveik neskaito, bet esu prisiklausiusi tiek gerų atsiliepimų, kad labai labai norėjau ją išgirsti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Specialusis Birutės dienoraštis: internetinės pažintys
Birutės patirtis: ką aš darau, kad mano 4 vaikai auga sveiki

Negaliu prirašyti apie Agnės ir mano pažintį trijų lapų, žinau tik, kad ji yra ne vienus metus gyvenusi UK, augina tris vaikus, dėsto ir skaito paskaitas įvairiuose universitetuose ne tik Lietuvoje. Agnės paskaita vadinasi intriguojančiai: „Gležnumas ir meilė arba kai sau pirkau vyriškus batus". Ateikite jos paklausyti lapkričio 21 d., 16 val. parodoje "Vaikų šalis", 5.2 konferencijų salėje. Manau, kad po Agnės paskaitos tikrai bus ką papasakoti. Bet aš vėl į lankas. Taigi, dulos.

Dulų kataloge, kuris skelbiamas internetinėje dulų svetainėje, galima išsirinkti patinkančią moterį, susipažinti, ir ji gali tapti tavo nėštumo ir gimdymo palydove. Tai oficiali, Lietuvoje ir daugelyje šalių pripažinta veikla
Birutė Jakučionytė

Šio keisto, bet mano ausiai labai mielai skambančio žodžio (angl. Doula) reikšmė tokia: „Dula, arba gimdyvės padėjėja, - tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti savą, individualų gimdymo kelią, būdą ir tempą ir juo lanksčiai, ramiai, pasitikint savimi eiti".

Žodį „dula" išgirdau gal tik pernai, net nežinojau, kad toks žodis ar tokios moterys yra, tačiau man nutiko taip, kad aš daugybę metų, dar ir dabar, turiu tokią moterį. Turiu tokią draugę, kuri išmokė mane maitinti pirmąjį vaiką krūtimi, kuri atsakydavo į daugybę mano klausimų gimus pirmajam sūnui, kuri rekomendavo krūtų masažistę, kai staiga pradėjo tinti ir degti krūtis, draugę, kuriai daugybę metų skambinu pačiais sunkiausiais vaikų gydymo ar auklėjimo klausimais, moterį, kuria absoliučiai pasitikiu ir tikiu, galiu pasikliauti. Tai Ineta. Rašiau apie ją savo knygoje „Moteris iš raudonos Audi", bet tiems, kas jos neskaitė, pasakysiu tiek: Ineta man gali atsakyti į tokius klausimus: „Kaip išmaitinti viena krūtimi?", „Kaip išgydyti be vaistų?", „Kaip nubausti vaiką iš meilės, be bausmės, kad jis suprastų blogai padaręs?", „Ką daryti, kai vemia, viduriuoja, prakaituoja, išberia, dreba, užkietėja viduriai?" . Na, čia net per švelniai aš. Jeigu ne Ineta, niekada taip ir nebūčiau net bandžiusi savo vaikų žindyti, nes maniau, kad mano situacijoje tai yra neįmanoma.

Dula - tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Turėdama tam tikrų žinių ir (dažniausiai) savą gimdymo patirtį, dula yra tarsi sesuo, draugė ar partnerė, padedanti kitai moteriai pačiai atrasti savą, individualų gimdymo kelią.
Birutė Jakučionytė

Aš ir dabar dar jai skambinu, kai susiduriu su man neįveikiamom problemom, kai turiu neatsakomų klausimų. Pakalbu su Ineta, ir tarsi savaime atsiranda sprendimas. O kiek esu pripasakojusi visoms savo draugėms apie ją, tai ir nesuskaičiuosiu. Ką aš dariau, kai po paskutinio Cezario reikėjo Teodorą žindyti, pieno nebuvo (po operacijos jis atsiranda vėliau), jam jau pirmąją parą po gimimo pasireiškė labai stipri gelta ir paguldė po lempomis intensyvioje terapijoje, o daktarai tiesiog šniūrais ėjo ir man pasakojo, kaip mano vaikui gali reikėti perpilti kraują, kaip rimtai jis serga ir gali mirti?

Kad nepasimesčiau ir pogimdyvinėje euforijoje galėčiau kuo blaiviau įvertinti situaciją, aš skambinau Inetai. O kas organizuoja mūsų draugių ratelyje visas prausynas (tai nėščiosios palydos į gimdymą), siuva drobinius palydų marškinius ir moko visas drauges siuvinėti, suteikdamas nėščiajai nuostabią galimybę patirti palydas į gimdymą? Ineta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Pirmasis Birutės dienoraštis: pradžių pradžia su 4 vaikais Londone
Vieni metai, praleisti emigracijoje: kas džiugina, o kas liūdina

O kas mane išmokė daugybės dalykų: siūti lėles, megzti riešines, siuvinėti, dalintis, rūpintis kitu ir globoti našlaičius? Ineta. Tai jos pasakytas sakinys guodžia ir palaiko mane tada, kai protas ir akys būna tarsi aptemę nuo motinystės sunkumo: „O kas sakė, kad vaikus auginti lengva?". Manau, kad ji yra tokia moteris, kuriai duota Dievo dovana - padėti kitoms moterims, palaikyti ir įkvėpti jas. Dažnai sau pati pavydžiu, kad ją turiu ir visoms sakau: „Tu neįsivaizduoji, kaip aš tau linkiu nėštumo, gimdymo metu, pirmaisiais vaiko auginimo metais, turėti tokią draugę, kaip aš turėjau ir turiu Inetą." Tokia mano graži ir sėkminga istorija su Ineta, myliu ją visa savo širdimi ir kaskart dėkoju Dievui, kad ji yra mano gyvenime. Ir turiu jums džiugią žinią, mielos moterys! Ypač toms, kurios dar tik laukiasi ar ruošiasi kada nors tai daryti. Kiekviena galite turėti tokią moterį! Tai ir yra dula!

Apie jų veiklą tikrai daug prirašyta straipsnių, nenoriu kartotis, bet principas yra toks: dulų kataloge (!), kuris skelbiamas internetinėje svetainėje www.dula.lt, galima išsirinkti patinkančią moterį, susipažinti, ir ji gali tapti tavo nėštumo ir gimdymo palydove. Tai oficiali, Lietuvoje ir daugelyje šalių pripažinta veikla. Apie dulų veiklą Lietuvoje sužinojau iš dar vienos savo bičiulės Giedrės, kuri ir yra viena iš dulų veiklos pradininkių Lietuvoje.

Apsidžiaugiau, kad tokia veikla vykdoma ir kad tai gali būti didžiulis palaikymas moterims. Ir turbūt jau nieko dabar nenustebinsiu pasakiusi, kad ir manoji Ineta mokosi ir artimiausiu metu taps dula. Taip mano istorijoje visi veikėjai sustoja į savo vietas.

Labai norėjau, kad pačios dulos daugiau papasakotų apie savo veiklą, todėl ir pakviečiau jas į „Sumanios mamos erdvę". Ateikite ir susipažinkite su Dulomis SME, parodoje "Vaikų šalis", lapkričio 21 d. 12 val. Čia dvi Lietuvos dulų asociacijos valdybos narės - Vilma Kraelskaitė ir Giedrė Daugelavičienė skaitys paskaitą „Dula - švelnesnio moters nėštumo ir gimdymo palydovė." Nuoširdžiai linkiu kiekvienai turėti savąją Inetą.

Birutė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

S. Paltanavičius: mūsų didžioji klaida – manyti, kad vaikus auklėti ir ugdyti turime ne mes, o kažkas kitas

Viešojoje erdvėje netyla diskusijos apie partizanų vaidmenį pokario laikotarpiu, apie valstybės simbolius ir jų vietą, apie emigraciją ir tėvynės meilę. Ginčai, nuomonės, pranešimai – visa tai veikia kiekvieną šeimą, kurios namuose bent kartais įjungiamas televizorius ar radijas.

Kristina Savickytė - Damanskienė turi tris patarimus visiems tėvams

Suaugusiųjų elgesys su vaiku didžiąja dalimi formuoja vaiko požiūrį į save ir aplinką, o vaikystės patirtys turi didelės įtakos jau suaugusio žmogaus gyvenimo kokybei.

Aktorė ir režisierė Ieva Jackevičiūtė apie motinystę: reikia įsiklausyti į savo prigimtį

Ieva Jackevičiūtė prieš šešerius metus buvo visur: vedė TV laidas, dalyvavo šokio projektuose, vaidino ir šoko didžiosiose Lietuvos teatro scenose, užsiėmė edukologine veikla. Šiandien, augindama 5,5 m. dukrą ir 2,5 m. sūnų, Ieva dalinasi savo motinystės patirtimi ir išgyvenimais, padėjusiais atrasti balansą tarp profesinės savirealizacijos ir namų gerovės.

Po motinystės atostogų į TV eterį grįžta Jurgita Jurkutė-Širvaitė

Viena ryškiausių ir mylimiausių televizijos laidų vedėjų Jurgita Jurkutė-Širvaitė kurį laiką buvo pasitraukusi iš viešumos.

Atvirai apie nevaisingumą prabilusios Gintarės namuose aidi vaikiškas juokas (1)

Knygos apie nevaisingumą „Kai atgimsta viltis" autorė komunikacijos specialistė Gintarė Jankauskienė (32 m.) su vyru Kęstučiu (39 m.) iš Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų pasiėmė globoti mažąją Vytautę (1 m. 2 mėn.).

Mirandą Kerr prajuokino jos sūnaus klausimas

Garsusis „Victoria's Secret“ angelas Miranda Kerr ir „Snapchat“ įkūrėjas Evanas Spiegelis netrukus taps tėvais.

Neeilinis 35 savaičių nėščiosios poelgis

Buvusi Olimpinių žaidynių čempionė plaukikė Libby Trickett (33) šį savaitgalį nustebino visus neįprastu rekordu, kurį pasiekė iki gimdymo likus mėnesiui.

Dainininkė Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai prabilo apie tai, ką patyrė (1)

Dainininkė G. Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai: apie subyrėjusią trečią santuoką, patirtą smurtą ir kūdikio netektį.

Rimantė Kulvinskytė: kaip jūs nepradedate smaugti tokių tėvų? (1)

Maistas gali būti ir priešas, ir draugas. Tačiau kaip rasti teisingos mitybos raktą, kai yra ne tik priešprieša tarp veganų, vegetarų ir visavalgių, tačiau jų pateikiamos teisingos mitybos taisyklės prieštarauja viena kitai?

4 vaikų tėtis Nikas Vujičius pasidalijo įspūdingomis savo dvynukių nuotraukomis

Nikas Vujičičius su žmona Kanae augina keturis vaikus. Prieš mėnesį gimusioms dvynukėms šeima surengė pirmąją fotosesiją.

Atviras interviu su socialine globėja, kurios širdyje yra vietos nepagimdytiems vaikams (8)

Laikinoji socialinė globėja Almeda (27 m.) ir jos vyras Ernestas Tričius (30 m.) augina 9 mėnesių sūnų Polą ir 3 mėnesių globotinį Dominyką. Juos abu žindo savo pienuku.

Eglė Straleckaitė: „Dabar svarbiausia – neužbučiuoti"

Šokėja ir šokių mokytoja Eglė Straleckaitė–Daugėlė (25 m.) su vyru verslininku Justinu Daugėla (28 m.) augina dukrytę Vakarę. Atvirai – apie gimdymą ir žindymą bei motinystės pirmuosius žingsnius.

Vaikai, kurie užaugo su TAVO VAIKO žurnalu: kai svajonės pildosi

Viena populiariausių TAVO VAIKO žurnalo rubrikų - „Redakcijos kūdikis“. Visus metus redakcija stebi ir aprašo kūdikio vystymąsi nuo gimimo iki metų.

Svarbi detalė, kodėl princesė Charlotte darželį pradeda lankyti būtent dabar

Dveji su puse metų. Toks amžius pasirodė idealus pradėti lankyti vaikų darželį Didžiosios Britanijos princesei Charlotte.

Giedrės gyvenimą pakeitęs gimdymas įkvėpė imtis naujos veiklos Lietuvoje

Su dviejų vaikų mama Giedre Šopaite – Šilinskiene susipažinau „Reach for change" organizuotoje konferencijoje „Kurkime geresnį pasaulį vaikams". Iš visų pranešėjų jos pasakojimas įstrigo labiausiai – buvo asmeniškiausias ir jautriausias.