7 vaikų mama Sabina Daukantaitė: saldainių ir dovanų vaikams už perskaitytas knygas niekada nežadu

Septynių vaikų mama Sabina Daukantaitė įsitikinusi, kad knyga turi būti tarsi stiklinė vandens – visada šalia.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikystėje kūrybininkė, populiaraus tinklaraščio „7 taškai" ir neseniai pasirodžiusio terapinio romano „Vandeninės moterys" autorė, kūrybos agentūros „Adcacao" vadovė Sabina Daukantaitė tėvams kartodavo – būsiu ne skaitytoja, o rašytoja.

Septynių vaikų mama nei savo, nei savo vaikų gyvenimo be knygų neįsivaizduoja, o rytoj savo literatūrinio pasaulio patirtimis dosniai dalinsis Anykščiuose nuo pat ryto prasidėsiančiame literatūros festivalyje šeimoms „Nuotykiai tęsiasi!"

Sabina, kokia buvo jūsų pirmoji perskaityta knyga?

Gyvenome su seneliais viename name. Namai buvo pilni knygų. Pirmame aukšte buvo laikoma grožinė literatūra, meno albumai, antrajame - mokslinė literatūra, enciklopedijos.

Visi mano vaikai šešerių jau skaitė. Kiekvieną kartą tas įvykis sprogdavo į nesibaigiančių klausimų laviną: išmokę skaityti jie skaitydavo viską - produktų etiketes, parduotuvių iškabas, reklamas gatvėje, užrašus ant automobilių...
Sabina DAUKANTAITĖ

Sulaikiusi kvėpavimą stebėdavau savo senelį, ieškantį atsakymų savo knygų lentynose. Kartais tyčia užduodavau jam keistą klausimą, kad galėčiau stebėti tą užburiantį paieškų procesą. Laimei, mano senelis buvo labai atidus mano poreikiui ir atkaklus žmogus. Tokiu būdu mano galvoje susiformavo įsitikinimas, kad skaitantis žmogus gali sužinoti beveik viską. O daug skaitantis - moka iš daugybės atsakymų atsirinkti reikalingiausią.

Vaikystėje kiekviena knyga ar perskaityta pastraipa įkvėpdavo nupiešti portretą ar peizažą, sukurti eiliuotą posmą arba žodžius išgirstai melodijai. Negaliu pasigirti, kad ryjau knygas, tačiau skaitymas buvo pagrindinė mano kasdienio kūrybiško veikimo jungtis. Suskaičiau visas Ramutės Skučaitės eilėraščių knygas, Vytauto Petkevičiaus "Kodėlčių" ir brolių Grimų pasakas.

Ar kada buvo toks laikas, kai visai neskaitėte?

Visuomet skaičiau, bet storesnėms knygoms sunkiau laiko atrasdavau, kai auginau mažus vaikus. Tiesa, šis specifinis laikotarpis mano gyvenime kiek užtruko. Prie lovos laikau piramidę knygų, ne kiekvieną vakarą turiu jėgų jas atsiversti. Bet jos yra ir joms, tikiu, ateis laikas.

Kaip anksti jūsų vaikai pradėdavo skaityti?

Visi mano vaikai šešerių jau skaitė. Kiekvieną kartą tas įvykis sprogdavo į nesibaigiančių klausimų laviną: išmokę skaityti jie skaitydavo viską - produktų etiketes, parduotuvių iškabas, reklamas gatvėje, užrašus ant automobilių....

Saldainių ir dovanų vaikams už perskaitytas knygas niekada nežadu. Jau geriau tegu kurį laiką neskaito ir jaučia, kad tikiu jų sąmoningumu. Iš to bus daugiau naudos.
Sabina DAUKANTAITĖ

Nebrukau jiems iškart į rankas knygos, nes manau, kad pradžioje vaikai turi pajusti visą šio gebėjimo žavesį paprastoje buityje ir kasdienybėje.

Jūsų vaikų amžius – labai skirtingas. Kaip, metams bėgant, keičiasi skaitymo įgūdžiai?

Anksčiau vaikai buvo mažiau išrankūs, o ir pasiūlos nebuvo tiek. Skaitėme, ką turėjome, mus tenkino keli paveikslėliai per visą knygą ir juodai balta spauda. Dabar vaikai gali rinktis iš gausybės, skaito mažiau, su ilgesnėmis pauzėmis, nes turi daug alternatyvų kitokioms pramogoms.

Ką sakote vaikams, kai šie prieštarauja ir atsisako skaityti?

Stengiuosi išsiaiškinti priežastį. Neįdomi knyga? Imk kitą! Tamsu? Imk dar vieną lempą. Tingi? Tingėk skaitydamas ir neapsiriksi. Labai geras metodas yra susitarti, kad vaikas perskaitys vieną puslapį, o paskui dar vieną. Dažniausiai skaitymas nepasibaigia ties antruoju, pabandykite. Skaityme ir rašyme esu atradusi visų laikų pačią geriausią motyvacinę formulę 1+1=2+1=3...

Ar egzistuoja skatinimo metodai už perskaitytą knygą?

Man atrodo, kad geriausias paskatinimas yra specialiai arba "netyčia" organizuotas pokalbis su vaiku apie knygą. Mes, tėvai, reikalaujame dažnai iš vaikų skaityti įvairiausias istorijas, bet vėliau pamirštame jų pasiteirauti apie tai. Reikėtų vengti formalių klausimų "kaip tau?", geriau atrasti laiko ir pabūti iš tiesų dėmesingiems perpasakotai vaiko lūpomis istorijai, nepatingėti padiskutuoti knygos tema.

Tai ne tik ugdo gebėjimą reikšti mintį, bet ir labai motyvuoja skaityti. Vaikas tokiu būdu betarpiškai sudalyvauja informacinėje apytakoje, pasijaučia svarbus, žinantis, turintis nuomonę.

Saldainių ir dovanų vaikams už perskaitytas knygas niekada nežadu. Jau geriau tegu kurį laiką neskaito ir jaučia, kad tikiu jų sąmoningumu. Iš to bus daugiau naudos.

7 vaikų mama Sabina Daukantaitė: saldainių ir dovanų vaikams už perskaitytas knygas niekada nežadu
© Asmeninio archyvo nuotr.

Ar savo vaikams pati išrenkate knygas, kurias norėtumėte, kad jie perskaitytų?

Vaikams leidžiu rinktis ką tik nori, reikia, kad jie išmoktų pajusti skaitymo malonumą, mokytųsi atsirinkti, kritiškai mąstyti. Tegu skaito nors ir komiksus nesuprantama užsienio kalba, močiutės laikraštį ir vaistų receptus. Įsivaizduojat, kiek darbo tokius „suskaityti"?

Pradžioje svarbiausia yra skaitymo įprotis ir nuolat kurstomas smalsumas. Knyga turi būti visuomet šalia vaiko: ne tik lentynoje, bet ir atostogų lagamine, prie lovos, net ir vonios kambaryje. Kaip ir stiklinė vandens - jei nematysi akimis, gali būti, kad pamirši atsigerti net nepajutęs troškulio. Intriguokime vaikus knygos turiniu, juk esame kūrybingi.

Atsimenu, mūsų klasėje nebuvo nė vieno, kuris nežinotų, kuriuose "Erškėčių paukščių" puslapiuose reikia ieškoti erotinių scenų. Tokią stiprią intrigą sukurti nelengva, bet pasukti galvą dėl vaikų tikrai verta.

Rytoj būsite literatūriniame festivalyje Anykščiuose, kalbėsite apie knygas, pristatysite savo sukurtą žaidimą „7 taškai". Ar tokie festivaliai prisideda, kad knyga taptų šeimoje populiaresnė?

Tokie renginiai yra svarbi knyginės kultūros dalis, smagu, kad juose yra ką veikti visai šeimai. Tai puiki proga leisti savo vaikams patiems išsirinkti įdomiausią knygą, pabendrauti su autoriais, galbūt atrasti naujų motyvų pamilti knygą visam gyvenimui.

Nemokamas literatūros, meno, sporto ir vasaros pramogų festivalis „Nuotykiai tęsiasi!" Anykščių Dainuvos slėnyje - birželio 9 d., šeštadienį. Po atviru dangumi - daugybė naujų, netikėtų veiklų, šventės dalyviai kviečiami atsinešti savo mėgstamų lauko žaidimų ir maisto piknikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Kaip kurstyti tarpusavio santykius, kad vyras ir žmona jaustųsi nuolat įsimylėję (1)

Koučingo specialistų lektorių Smiltės (39 m.) ir Rolando (52 m.) Juraičių šeimoje auga keturi vaikai – Marija Patricija (19 m.) Teodoras (9 m.), Leonardas (7 m.) ir Glorija Ana (5 m.). Pora ne tik pati stengiasi dėl savo santykių, bet ir dalijasi patarimais su kitais.

Iš Vilniaus į kaimą išsikėlusi Toma čia atrado ramybę ir laiko sau

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, rašykite el.p. portalas@tavovaikas.lt. Šiandien pas mus svečiuojasi Toma Peštenė.

Išskirtiniai kadrai, kai mažieji princai tampa tiesiog vaikais

Tokių akimirkų dažnai neišvysi: Didžiosios Britanijos sosto paveldėtojai su mama, Kembridžo hercogiene Catherine Middleton, dūksta pievoje su kitais vaikais.

Trijų dukryčių mama Asta: labai norėjosi jas aprengti savo mezginiais

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, rašykite el.p. portalas@tavovaikas.lt. Šiandien pas mus svečiuojasi Asta.

Gražiausios akimirkos iš karališkųjų krikštynų Švedijoje (FOTO)

Švedijos princesė Madeleine ir jos sutuoktinis Christopher O'Neill pakrikštijo trečiąją savo atžalą.

7 vaikų mama Sabina Daukantaitė: saldainių ir dovanų vaikams už perskaitytas knygas niekada nežadu

Septynių vaikų mama Sabina Daukantaitė įsitikinusi, kad knyga turi būti tarsi stiklinė vandens – visada šalia.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip šiandien gyvena vyriausia pasaulyje ketvertuko motina, juos pagimdžiusi 65 metų

Prieš trejus metus, 2015 metų gegužės mėnesį, pasaulį apskriejo žinia, jog į rekordų knygą pretenduoja naujas pasiekimas: 65 metų vokietė išnešiojo ir pagimdė ketvertuką. Tai vyriausia pasaulyje moteris, susilaukusi ketvertuko.

Simona: dažniausiai kurdavau, kai vaikas miegojo, iš to kilo ir veiklos pavadinimas

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, rašykite el.p. portalas@tavovaikas.lt. Šiandien pas mus svečiuojasi Simona.

Pažintis su kauniete Radvile: nuosavo verslo įkvėpimu tapo dukrytė ir noras ją puošti

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, užsukite pas mus ir užpildykite anketą (ją rasite čia). Šiandien pas mus svečiuojasi Radvilė.

Mažajam princui buvo iškilusi reali grėsmė

Vyras teisme prisipažino raginęs surengti išpuolį prieš mažąjį britų princą Džordžą.

Apie didelę šeimą svajojanti Simona: vaikas tikrai nėra priežastis užsidaryti tarp keturių sienų (2)

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, užsukite pas mus ir užpildykite anketą (ją rasite čia). Šiandien pas mus svečiuojasi Simona.

Išskirtinė pažintis su trynukus auginančia kauniečių šeima

Retai sutiksi žmonių, kurie niekuo nesiskundžia, kurie savo gyvenimą mato tik šviesiomis spalvomis ir, kaip patys sako, viskas jiems lengva.

Dviejų sūnų mama Gintarė kuria tai, kas vaikų miegelį daro saldesnį

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, užsukite pas mus ir užpildykite anketą (ją rasite čia). Šiandien pas mus svečiuojasi Gintarė.

Sveikuoliškų užkandukų receptą sukūrusi Jurgita atrado širdžiai mielą pomėgį (2)

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, užsukite pas mus ir užpildykite anketą (ją rasite čia). Šiandien pas mus svečiuojasi Jurgita.