Aistė Smilgevičiūtė: mamos, neskubėkite gyventi

 (8)
„Manau, svarbiausia turėti mintį, viziją ir norą išmokti gaminti namuose, o tada viskas įvyks savaime – taip, manau, buvo ir man. Taip bus ir jums! O kitas patarimas - neskubėti gyventi... Jei tik leidžia galimybės kuo ilgiau pabūti su savo vaikučiu, tai tikrai neskubėkit grįžt į darbus, pasidžiaukit savo mažyliais, pasidžiaukit motinyste“, – pataria dainininkė, trijų sūnų – Rapolo, 14 m., Ugniaus, 10 m. ir Eivydo, 3 m. mama Aistė Smilgevičiūtė.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

- Ar jūsų šeima - tradicinės virtuvės mylėtojai?

- Gal reikėtų sakyti – sveikos mitybos ir šviežiai ruošto maisto gerbėjai. Stengiuosi kuo daugiau gaminti pati, įvairių parduotuvėse pirktų pusfabrikačių ant mūsų šeimos stalo būna išties labai retai. Jau nusistovėję mūsų šeimoje, kad mėsą perku ir turgelyje, ir iš pažįstamų ūkininkų, o pieną, kiaušinius kas savaitę draugas atveža iš kaimo. Duoną, tą tradicinę, su raugu ir daug įvairių grūdų, sėklų, pati kepu jau eilę metų.

- Kadangi turit savo kiemą, tai gal ir ten auginat kokių daržo gėrybių?

- Juokiuosi, kad kasmet vis tobuliname šiuos įgūdžius. Šiemet jau prisisodinom rukolų, krapų, salotų. Praėjusiais metais kieme išaugo tokie dideli pomidorai, kad tik ir tereikėjo jų paragauti... Bet turėjome kažkur išvykti ir grįžę radome jau susmukusį derlių. Labai gaila buvo. Gal kartais reikėtų būti sėslesniems, jei nori ne tik auginti, bet ir nuimti derlių laiku, bet mokomės, mokomės... Juk taip smagu salotas pasigaminti iš kiemo lysvėje nuskintų daržovių, kai žinai, kad auginai jas be jokių priedų, ir gražios užaugo dėl to, kad jomis rūpinaisi, laistei, o ne dėl kažkokių trąšų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
65 metų moteris jau pagimdė ketvertuką
Po cezario pjūvio operacijos moteris kai ką rado pilve

- O kas dažniausiai virtuvėje būna šefas?

- Gal visgi taip per laiką susidėliojo, kad maisto ruošai laiko skiriu daugiau aš nei Rokas, tuo tarpu Rokas gal labiau mėgsta pirkti produktus. Esame pasiskirstę pareigomis, atsakomybėmis, bet labai to nesureikšminame. Jei būnu namuose tą dieną, tai dažniausiai gaminu tris kartus – pusryčius, pietus ir vakarienę, tada gal kiek ir nebesinori į virtuvę užsukti, bet šiaip kai turi daugiau laisvo laiko, kai gali atsipalaidavęs eksperimentuoti – abiems patinka kažką skanaus paruošti. Ima Rokas ir nustebina šeimyną kokia ypatinga jautienos sriuba ar jau kieme iškeptu sultingu kepsniuku...

Mėgstame įvairų maistą, mėsą taip pat. Esame ir vegetariškai maitinęsi, tikrai neturiu nieko prieš vegetarišką mitybą. Bet vegetariška vaikų mityba – čia jau sudėtingesnis klausimas, ypač, kai susiduri su darželių, mokyklų sistema Lietuvoje, kai nėra pasirinkimo alternatyvų ir ši tema pasidaro problematiška.
Aistė SMILGEVIČIŪTĖ

Arba pusryčiams visiems iškepa „bulkinę kiaušinienę“ (t.y. kai sumuštinių duonoje išpjaunama skylė ir į ją įliejamas kiaušinis). Aišku, tam tikri jo ruošti patiekalai būna tokie labiau vyriški, pvz. jautienos kepenėlių paštetas, paskanintas raugintais agurkėliais, aštrokas toks. Gal visiems ir neįtinka toks patiekalas, gal po kelių metų kartu su sūnumis gamins tą patį patiekalą. Bet man čia smagiausia, kad noras gaminti maistą namuose mums nėra svetimas.

- O vaikai mėgsta gaminti patys?

- Labiausiai gal Rapolas. Pamenu, senelių vestuvių metinių proga Rapolas visiems buvo iškepęs tokių gurmaniškų bulvyčių - supjaustė plonais skrituliukais, apkepė, su prieskoniais įvairiais apibarstė, pateikė gražiai, kaip Oliveris koks. Ugnius per mamų dieną nustebino kavos puodeliu į lovą. Eivydas dar tik mokosi iš brolių turbūt, kaip kokius blynus ar kiaušinienę išsikepti, bet tikrai ne už kalnų ir jo eksperimentai su puodais. Viliuosi, gal taip atsiras jo noras ir pačiam daugiau kažko paragauti.

- O iš kur tos maisto gaminimo namuose tradicijos?

- Manau, kad tai vis tik eina iš kartos į kartą – jei tėvai, seneliai mėgsta gaminti, mėgsta kartu susėsti prie bendro pietų stalo, mėgsta susiburti į artimųjų ratą kalendorinėms šventėms (kūčioms, velykoms), tai manau tai tiesiog persiduoda tolimesnėms kartoms. Stengiamės ir mes tą puoselėti šeimoje - susirinkę po darbų ir mokslų į namus, kartu vakarieniaujame prie bendro stalo, be jokių pašalinių dirgiklių (televizoriaus mūsų šeimoje apskritai nėra), savaitgaliais atsiranda ir bendri pusryčiai, ir kažkokie piknikai gamtoje ar žygiai dviračiais, kai į kuprinę įsimeti keletą namuose suteptų sumuštinių...

- Ar gaminate patiekalų, kurių receptai „atėję" iš mamų, močiučių virtuvių?

- Per kūčias ruošiu tradiciškus močiutės kūčiukus, virtinukus su džiovintais baravykais, mėgstu pyragus be sodos, be kėlimo miltelių. „Geriau daugiau kiaušinių, bet be papildomų kildiklių", – sakydavo mano močiutė. Žinoma, galiu vadovautis šiais patarimais, kai mūsų šeimoje alergijų maisto produktams neturime. Tiksliau nebeturime, nes Ugnių pirmaisiais metais šaltuoju sezonu kažkiek kamuodavo atopinis dermatitas, bet metams bėgant jis tiesiog pranyko, tad dabar galime skanauti viską.

- Mėsa dažnai būna ant jūsų šeimos stalo?

- Mėgstame įvairų maistą, mėsą taip pat. Esame ir vegetariškai maitinęsi, tikrai neturiu nieko prieš vegetarišką mitybą, jei žmonės sugeba užtikrinti ją visomis žmogaus organizmui reikalingomis medžiagomis ir dėl to jaučiasi sveiki ir energingi. Bet vegetariška vaikų mityba – čia jau sudėtingesnis klausimas, ypač, kai susiduri su darželių, mokyklų sistema Lietuvoje, kai nėra pasirinkimo alternatyvų ir ši tema pasidaro problematiška. Galbūt ateityje mūsų vaikai patys pasirinks, kas jiems sveikiausia ir skaniausia, svarbu, kad formuotume jiems savo pavyzdžiais - ką valgyti sveika, ką – ne, ką geriau pakeisti kažkuo kitu.

- Puiki dienos pradžia – sveiki pusryčiai, ar ne?

- Tikrai taip, visada ir visi pusryčiaujame. Manau, kad tinkamiausias patiekalas tam – košės, pagardintos vis kažkuo kitu. Labiausiai mano šeimynai patinka košės, paskanintos medumi ir vaisiais (ar šviežiais, ar džiovintais), be jokio cukraus.

- O taupydama laiką gal prigamini didesnį kiekį tam tikrų patiekalų ir užšaldai šaldiklyje?

- Nelabai, dažniausiai valgom šviežią maistą. Kiek gi ten trunki pagaminti kokius virtinukus - vienas, du ir jau garuoja ant stalo. Į šaldiklį dedu tik mėsą – triušį, ėriuką, jei Žemaitijoj nusiperkam daugiau.

- Ar dedi į mokyklą vaikams „lauknešėlį“?

- Nepasiteisino, vaikams greitai atsibodo, ilgainiui tie patys užkandžiai parkeliaudavo namo nepaliesti arba kokie sausainiai – sutrupinti kuprinėje. Gal dėl to, kad dar nėra tos sumuštinių dėžutės nešimosi į mokyklą įpročio Lietuvoje. Pavydu žiūrėti, kaip užsienyje vaikai triauškina iš dėžučių traukiamas morkytes, kažkokį sveiką sumuštinį, o pas mus kol kas yra „kiečiau" ką nors nusipirkti kokioje bandelių parduotuvėje nei valgyti kažką atsinešto iš namų. Bet labai tikiuosi, kad čia tik laiko klausimas.

- Ar vaikai labai skirtingi, jei kalbėtume apie valgymą, apetitą?

- Žinoma, skirtumų yra, bet galbūt būdama jau trijų vaikų mama, nebe taip stipriai jaudinuosi. Pamenu, Rapolas buvo nevalgus, tad labai stengdavausi pagaminti vieną-antrą-trečią patiekalą, kad tik suvalgytų kažką. Štai Ugnius, vidurinysis, turėjo ir tebeturi puikų apetitą, tad viskas labai paprastai. Mažėlis Eivydas vėlgi – labai nevalgus, tik nukrypsta sekundei žvilgsnis nuo maisto ir viskas, vėl bandyk įkalbinėti paragauti iš naujo. Bet dabar jau reaguoju ramiau – jei vaiko svoris normalus, kraujo tyrimai puikūs, vaikas neišblyškęs, bent kartą per dieną suvalgo rimtesnio šilto maisto, o per dieną dar užkremta šio bei ano, vadinasi jam to šiuo momentu pakanka. Saldumynų tik pasiūlyk – oho koks didelis bus noras! Su patirtimi ir ramybė ateina turbūt...

- O dainuojate virtuvėje, ruošdami maistą?

- Kartais taip, kartais tiesiog niūniuoji ar šlifuoji mintyse kokią naują dainą, kartais tiesiog improvizacija plaukia ir nuplaukia...

- Kaip švenčiat vaikų gimtadienius?

- Įvairiai – ir su daug draugų, ir su mažai draugų. Bent jau tikrąją dieną atšvenčiam penkiese šeimoje, visad pagaminu tortą „tinginuką". Kažkaip pastaruoju metu stengiamės nesureikšmint tų gimtadienių, nes žiūriu, kad jau darosi kiek „perspausta" su gimtadienių šventimu – būtinai žaidimų kambariai, būtinai boulingai, animatoriai visokie. Ar nebus, kad po kelių metų nebeturėsim, kuo vaikų nustebinti.

- Ko palinkėtum mūsų puslapio mamytėms?

- Palinkėčiau mokytis teisingai rinktis sveiką maistą – ir sau, ir savo mažyliams. Kai paimi maisto produktą parduotuvėje ir, perskaitęs etiketę, nesupranti bent trečdalio įvairių keiksmažodžių, tai gali būti tikra, kad naudos iš jo nelabai bus, tad kam tokį valgyt pačiai ar juolab duoti savo mažyliui? Savaime suprantama, kartais reikia ir tų jau paruoštų tyrelių ar per minutę paruošiamų košyčių, juolab kai „pirmąkart" mamoms ir šiaip reikia laiko susidėlioti viską į savas lentynėles, išmokti paprasčiau į viską reaguoti. Manau, svarbiausia turėti mintį, viziją ir norą išmokti gaminti namuose, o tada viskas įvyks savaime, taip, manau, buvo ir man. Taip bus ir jums!

Jei tik leidžia galimybės kuo ilgiau pabūti su savo mažyliu, tai tikrai neskubėkit grįžt į darbus, pasidžiaukit savo mažyliais, pasidžiaukit motinyste. Vertinkit tai, čia ir dabar, be skubėjimo!
Aistė SMILGEVIČIŪTĖ

O kitas patarimas – neskubėti gyventi, jei tik leidžia galimybės kuo ilgiau pabūti su savo mažyliu, tai tikrai neskubėkit grįžt į darbus, pasidžiaukit savo mažyliais, pasidžiaukit motinyste. Net sunku patikėti, kad mano vyriausiajam jau 14 metų ir, rodos, viskas pralėkė akimirksniu... Vertinkit tai, čia ir dabar, be skubėjimo!

- Jei jau prakalbome apie darbus, tai kuo dabar gyvena Aistė Smilgevičiūtė ir „Skylė"?

- Dabar truputį ilsimės po labai intensyvių metų, repetuojam naujas programas, kažkiek turim koncertų ir baigiam naują albumą, kuris – džiugu – turėtų pasirodyti jau rudenį. Neskubinam laiko, viskas vyksta po truputį... Džiaukimės šia diena!

- O gal išduosi naujojo albumo pavadinimą?

- Kol kas dar nesame jo pasitvirtinę patys sau...

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Princą George ir princesę Charlotte aplankė ypatingi svečiai

Karališkosios šeimos atžalos princas George ir princesė Charlotte vakar sulaukė ypatingų ir seniai matytų svečių.

10 princesės Dianos citatų, kurios privers susimąstyti (1)

Jungtinei Karalystei princesė Diana padovanojo du sosto paveldėtojus – princą Williamą ir princą Harry. Ji sugebėjo įskiepyti sūnums pagarbos vienas kitam, meilės šeimai ir, savaime suprantama, moterims jausmus.

Merūnas: mano karjeros kaina – nesimatymas su vaikais (10)

Išnaudoti talentą ir siekti karjeros, ar atsidėti šeimai? Žinomi Lietuvos žmonės tampa pavyzdžiu, kaip suderinti asmeninius ir karjeros iššūkius, nors pripažįsta – tai nelengva.

Šarūnas ir Laura Mazalai su dukrytėmis dalyvavo ypatingoje fotosesijoje (1)

Žurnalistai, restorano „Valflių namai" įkūrėjai, Šarūnas ir Laura Mazalai, pirmą kartą leidosi į avantiūrą su visa šeima.

Austėja Landsbergienė atskleidžia laimingos šeimos receptą (25)

„Kai žiūriu atgal, kartais net šiurpuliukai perbėga, kaip turėjo būti sunku: dirbi per du darbus, mokaisi, gyveni mažulyčiame nuomojamame bute, vaikai mažulyčiai, auklei neturi pinigų, tad kvietiesi tik tada, kai jau būtinų būtiniausiai reikia...“ - sako žinoma edukologė, socialinių mokslų daktarė ir keturių vaikų mama Austėja Landsbergienė.

Girmantė Vaitkutė: kuo daugiau vaikų, tuo širdis didesnė ir rankos apkabinimams tarsi pailgėja

Girmantė atvira: vaikų ji nori labai ir net ne svarbiausia jai būtų aplinkybės. Svarbiausi jai - mamos pasakyti žodžiai: „Nesvarbu, ar ištekėjusi, ar ne, svarbu, kad iš meilės". Apie taip laukiamus vaikus, gyvenimo stebuklus ir moteriškas patirtis kalbamės su įstabaus balso savininke, atlikėja Girmante Vaitkute.

20-ą vaiką pagimdžiusi moteris pareiškė, kad tai jau pabaiga (19)

20 vaikų per 30 metų. Tokia įspūdinga vaikų statistika gali pasigirti pati gausiausia Didžiosios Britanijos šeima.

Radvilų palikuonė Janina Radvilė: aš nesu klasikinė močiutė (3)

Mes, suaugusieji, didžiųjų metų švenčių laukiame ne dėl dovanų, o labiausiai turbūt dėl susitikimų, kuriems kitu metu nerandame laiko. Per šventes sodiname vaikus į automobilį ir važiuojame lankyti močiučių, senelių, tetų ir dėdžių, sėdame kartu prie vaišėmis nukrauto stalo ir kalbamės apie tai, kas seniai buvo kalbėta...

Antro vaikelio besilaukianti Indrė Kavaliauskaitė-Morkūnienė: vaikai yra stebuklas (3)

Prie Krizinio nėštumo centro akcijos prisijungusi dabar antro vaikelio besilaukianti Indrė Kavaliauskaitė-Morkūnienė klausia: "Gal galime padaryti gražesnį pasaulį su vaikais?".

Įkvėpta motinystės lietuvė sukūrė knygą, kuri vaikus nukels į XVI amžių (1)

„Elenos istorija: labirintų paieškos“ – tai neeilinis, Lietuvos istorija paremtas pasakojimas apie keturis draugus, iš tiesų galėjęs įvykti XVI amžiuje Vilniuje.

Dr. Arūnas Liubšys apie gimdymą namuose: daug kas nutylima (47)

"Pastaruoju metu vis dažniau moterys kovoja už teisę gimdyti namie. Bet kur kas dažniau medikams tenka prabilti apie tai, kuo baigiasi tokia drąsa", - rašoma naujoje dr. Arūno Liubšio knygoje "Naujagimių gydytojo užrašai".

J. Arlauskaitė-Jazzu: motinystei pasiruošti neįmanoma (5)

Atlikėjos Justės Arlauskaitės-Jazzu dainų tekstai kupini jausmų ir meilės. Ir Justės gyvenime jų netrūksta. Pati atlikėja prisipažįsta, dabar jos gyvenime ramybės ir harmonijos laikas.

Janet Jackson neįmanoma atpažinti: kas lėmė tokius pokyčius

51 metų Janet Jackson nustebino savo gerbėjus pasirodžiusi neatpažįstamai pasikeitusi savo koncertinio turo Luizianoje metu.

Sandra: nedirbau tik dvi savaites iki gimdymo (12)

Kaune gyvenanti stilistė, kirpėja ir prekinio ženklo „Virgo wedding dress" įkūrėja Sandra Paulauskaitė - Sabaliauskienė su vyru Roku pirmagimės Atėnės susilaukė vos prieš kelis mėnesius.

Jokių dovanų vaikams per Kalėdas: kodėl taip pareiškė Mila Kunis? (7)

Gali pasirodyti, kad žinomos ir turtingos šeimos savo vaikams gali nupirkti visko, ko tik šie įsigeidžia. Tačiau Mila Kunis ir Ashtonas Kutcheris taip nemano. Priešingai, šiemet jie švęs Kalėdas be dovanų.