A.Jasaitytė - Čeburiak atskleidžia, kiek laiko prie kompiuterio leidžia dukrytei

Nenustebkit, jei šiomis dienomis vaikai paprašys jūsų nupirkti jiems „lanką, beždžionėlę ir oro balioną" - turbūt, jie lankėsi tarptautiniame Vilniaus vaikų ir jaunimo filmų festivalyje.
© DELFI / Tomas Vinickas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Devintus metus organizuodami vienintelę Lietuvoje kino šventę jauniesiems žiūrovams, rengėjai tiesia supratimo tiltus tarp tėvų, mokinių, pedagogų, politikų. Apie kinematografo įtaką ir šiuolaikinį jaunimą kalbamės su dviejų vaikų mama Aiste Jasaityte - Čeburiak, kuri dirba psichologinį bei edukacinį darbą su suaugusiais, paaugliais ir vaikais, dalyvauja projekte „Kūrybinės partnerystės.

Kokių svarbių dalykų nuo mažens mokote savo vaikus ir kokias vertybes stengiatės jiems įdiegti jų mažose širdelėse?

Vaikus mokau bendravimo, tarpusavio sutarimo, dalinimosi savo jausmais, patirtimi ir stengiuos atsakyti į visus savo dukroms rūpimus klausimus. Tad, trumpai tariant, mokau gyvenimo. Svarbiausios vertybės, atvirumas, nuoširdumas, pagarba sau ir kitam. Man svarbu, kad mano vaikai būtų savimi, ieškotų savyje išskirtinumo, nebijotų klysti, eksperimentuoti ir tyrinėti pasaulį.

Ar tiesa, kad šis informacinių technologijų paženklintas amžius daro didelę įtaką šiuolaikiniams vaikams ir jaunimui? Kokias matote grėsmes ar privalumus?

Gyvenant informacinių technologijų pasaulyje atsiranda reali grėsmė prarasti socialinius bendravimo įgūdžius. Manau, kad technologijos iškreipia gyvo bendravimo suvokimą bei realybės principą. Vaikai žaisdami kompiuterinius žaidimus, iš tikro įgauna visai kitokį suvokimą, esą, pakanka tik rankos paspaudimo, ir viskas atlikta. O realiame gyvenime juk yra visai kitaip - kiekvienas pasiekimas, net ir mažas, reikalauja pastangų, įgūdžių, žinių, ištvermės ir atkaklumo.

Žinoma, išlieka informacinių technologijų privalumas - greitai ir lengvai pasiekiama įvairi informacija. Ir man kartais būna sunku „atplėšti" vaikus nuo kompiuterio at televizoriaus, bet stengiuosi pasiūlyti jiems kitokių laiko praleidimo būdų, alternatyvų. Mano vyresnioji dukra žino, kad prieš paimant planšetę, reikia atsiklausti tėvų ir žino, kad naudojimosi kompiuteriu laikas yra ribojamas. Mes nustatėme 20-ies - 30-ies minučių laiką per dieną.

Ką pasakytumėte ne apie neigiamą, o teigiamą vaizdų, o konkrečiau - filmų įtaką vaikams?

Aš palaikau filmų žiūrėjimo idėją, ypač, jei tėvai žiūri juos drauge su savo vaikais ir tuos filmus aptaria, juos analizuoja. Kelia klausimus vaikams: koks jų manymu buvo filmo tikslas? Koks filmo herojus paliko įspūdį? Kas liūdino, kas pralinksmino? Aš manau, kad žiūrint filmus galima pažinti žmonių santykius, elgesio modelius. Analizuojant filmus, aptariant juos, galima tapatintis su skirtingais personažais, o tai yra puiki galimybė dalintis savo išgyvenimais, jausmais, tai - neaprėpiama savęs ir kitų pažinimo erdvė.

Ar Jūs lankotės su vaikais kine? Kurie filmai sukėlė diskusijų ir kaip tos išvados atsispindėjo Jūsų šeimos gyvenime?

Šiuo metu mūsų šeima filmus daugiausiai žiūri namuose, nes auginame mažąją dukrytę, kuri dar nevaikšto. Su vyresnėle - ketverių su puse metų dukra žiūriu vaikiškus filmus. Jai patinka pasakos, įvairios animacinės istorijos. Kalbamės apie jos mylimus herojus, dažnai teiraujuosi, kas jai patiko, kodėl? Pati savo mintis išdėstau, ko gražaus galima iš filmuko pasimokyti.

Mano vyresnioji dukra žino, kad prieš paimant planšetę, reikia atsiklausti tėvų ir žino, kad naudojimosi kompiuteriu laikas yra ribojamas. Mes nustatėme 20-ies - 30-ies minučių laiką per dieną.
Aistė Jasaitytė - Čeburiak

Mano dukra net susigraudina žiūrėdama filmukus. Taip pat nuoširdžiai ji džiaugiasi ir kviečia mane pasidalinti įspūdingiausiais filmo epizodais. Manau, kad tai yra puiki galimybė mokyti vaikus jausmų atpažinimo, mąstymo, savo patirčių reflektavimo ir gebėjimo drąsiai reikšti savo nuomonę. Filmų įtaką mes tikrai jaučiame, kai dukra savarankiškai stengiasi atkartoti tam tikrų herojų elgesio, aprangos manieras. Šiuo metu dukrai tūpi princesės, karalaitės, snieguolės, ji žavisi suknelėmis, papuošalais. Elzei labai patinka „Ledo šalis", „Pelenė", „Snieguolė" ir kt. Kaip jau minėjau, ji tapatinasi su šiomis herojėmis, jai labai aktualu pažinti save kaip mergaitę, visoms mergaitėms būdingas elgesio manieras, charakterio bruožus, aprangos stilių. Ji išgyvena moters formavimosi tapatybės fazę.

Ar kinas, kurtas tikslinėms jaunuolių amžiaus grupėms, verčia juos permąstyti kažkokius klausimus?

Žinoma, kad taip, tik būtų nuostabu, jei vaikai turėtų galimybę tuos filmus aptarti grupėje. Manau, vaikai daugiau susimąsto, kai gyvai įvardina savo patirtį, geba ja dalintis. Skatinu tėvus ir mokytojus žiūrėti filmus drauge su vaikais ir juos aptarti - tai yra labai geras būdas mokytis.

Koks Jūsų manymu, yra šiuolaikinis jaunimas? Kokie didžiausi iššūkiai tyko jų šiandieniniame gyvenime?

Man labai sunku vertinti šiuolaikinį jaunimą. Manau, kad kiekvienas vaikas ar paauglys siekia būti mylimas, gerbiamas, suprastas, bando atrasti savo vietą po saule, bando atskleisti save. Tik šis, į vartojimą orientuotas laikas, kintantys informacijos šaltiniai, visuomeninis nestabilumas, klaidina jaunimą ieškant tikrųjų vertybių.

Ar filmų gerieji herojai padeda jaunimui drąsiau siekti savo svajonių?

Manau, kad taip, ypač paaugliams yra svarbūs herojai, į kuriuos galima lygiuotis.

Kas, Jūsų manymu, šiais laikais išvis yra didvyriškumas?

Tai buvimas atviru, sąžiningu, nuoširdžiu, gebėjimas mylėti, gerbti kitą, gebėjimas empatiškai suprasti, padėti, dalintis.

O Jūs pati turite ar turėjote mėgiamą knygų ar filmų herojų? Kokį ir kodėl jis tapo jums kelrodžiu autoritetu?

Skatinu tėvus ir mokytojus žiūrėti filmus drauge su vaikais ir juos aptarti - tai yra labai geras būdas mokytis.
Aistė Jasaitytė - Čeburiak

Paauglystėje mane sužavėjo žmonių santykiai filme „Amerikos grožybės" („American beauty"). Pirmą kartą pajutau, kas yra tikras žmonių ryšys, o kas yra melas. Žavėjo pagrindinis tėčio personažas (aktorius Kevin Spacey), kuris, supratęs, jog jam gyventi liko vos vieneri metai, pradėjo gyventi iš tikrųjų, sakyti tiesą žmonėms, liovėsi slėpęs savo norus.

Daug metų dirbote profesionaliu modeliu. Jei jauna mergaitė paauglė ateitų ir užsispyrusiai Jums sakytų: „noriu būti manekene". Ką jai atsakytumėte?

Atsakyčiau „pirmyn!", lai siekia savo svajonės. Labai svarbu, kad paauglys nebijotų ieškoti savęs. Aš tikiu, kad ieškojimų kelias yra daugialypė patirtis, kuri augina, brandina žmogų. Mergina turi pasitikėti savimi ir daryti tai, kas jai labai patinka, nebijoti nuoširdžiai dirbti ir, svarbiausia, mėgautis tuo, ką ji daro. Manekenė, manau, yra ne profesija, tai labiau galėtų būti pomėgis, kadangi modelio karjera išties trumpa. Patarčiau domėtis ir kitais dalykais, galvoti apie tolimesnę ateitį.

Daug laiko praleidžiate mokyklose - kokios Jūsų įžvalgos apie šiandieninę mokyklą ir jos gyvenimą?

Mane džiugina tai, kad dirbdama „Kūrybinių partnerysčių" projekto komandoje, aš susiduriu su faktu, jog yra mokytojų ir mokyklų, kurios tikrai nori pokyčių švietimo sistemoje. Džiaugiuosi, kai matau, kad mokytojai supranta, jog pasenę mokymo metodai nebetinka šiuolaikiniams vaikams.

Vaikams patinka, kai mokymas įtraukia visus pojūčius, keičia ugdymo erdves, kad kinta mokinio ir mokytojo santykis, jis tampa lygiavertis. Mokytojas virsta draugu, kuris neskirsto vaikų į gabius ir negabius, o kiekviename mato potencialą. Labai džiugina, kai mokytojai, patyrę kas yra kūrybiškas mokymas bei mokymaisis, sako, kad jiems užaugo sparnai, kad toks mokymas suteikia emociją, kurią norisi tęsti. Šis projektas siekia, kad vaikai jaustųsi taip, tarsi neėjimas į mokyklą būtų bausmė, o ne jos lankymas. Tokia turėtų būti šiuolaikinė mokykla.

Dėkojame už pokalbį.

Tarptautinis Vilniaus filmų festivalis vaikams ir Jaunimui iki spalio 19 d. vyksta Vilniuje kino teatruose „Pasaka", „Skalvija" ir „Multikino", vėliau aplankys Kauno, Šiaulių, Utenos ir Mažeikių miestų žiūrovus.

Daugiau informacijos apie festivalio programą rasite http://www.kidsfestival.lt/programa.php

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

S. Paltanavičius: mūsų didžioji klaida – manyti, kad vaikus auklėti ir ugdyti turime ne mes, o kažkas kitas

Viešojoje erdvėje netyla diskusijos apie partizanų vaidmenį pokario laikotarpiu, apie valstybės simbolius ir jų vietą, apie emigraciją ir tėvynės meilę. Ginčai, nuomonės, pranešimai – visa tai veikia kiekvieną šeimą, kurios namuose bent kartais įjungiamas televizorius ar radijas.

Kristina Savickytė - Damanskienė turi tris patarimus visiems tėvams

Suaugusiųjų elgesys su vaiku didžiąja dalimi formuoja vaiko požiūrį į save ir aplinką, o vaikystės patirtys turi didelės įtakos jau suaugusio žmogaus gyvenimo kokybei.

Aktorė ir režisierė Ieva Jackevičiūtė apie motinystę: reikia įsiklausyti į savo prigimtį

Ieva Jackevičiūtė prieš šešerius metus buvo visur: vedė TV laidas, dalyvavo šokio projektuose, vaidino ir šoko didžiosiose Lietuvos teatro scenose, užsiėmė edukologine veikla. Šiandien, augindama 5,5 m. dukrą ir 2,5 m. sūnų, Ieva dalinasi savo motinystės patirtimi ir išgyvenimais, padėjusiais atrasti balansą tarp profesinės savirealizacijos ir namų gerovės.

Po motinystės atostogų į TV eterį grįžta Jurgita Jurkutė-Širvaitė

Viena ryškiausių ir mylimiausių televizijos laidų vedėjų Jurgita Jurkutė-Širvaitė kurį laiką buvo pasitraukusi iš viešumos.

Atvirai apie nevaisingumą prabilusios Gintarės namuose aidi vaikiškas juokas (1)

Knygos apie nevaisingumą „Kai atgimsta viltis" autorė komunikacijos specialistė Gintarė Jankauskienė (32 m.) su vyru Kęstučiu (39 m.) iš Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų pasiėmė globoti mažąją Vytautę (1 m. 2 mėn.).

Mirandą Kerr prajuokino jos sūnaus klausimas

Garsusis „Victoria's Secret“ angelas Miranda Kerr ir „Snapchat“ įkūrėjas Evanas Spiegelis netrukus taps tėvais.

Neeilinis 35 savaičių nėščiosios poelgis

Buvusi Olimpinių žaidynių čempionė plaukikė Libby Trickett (33) šį savaitgalį nustebino visus neįprastu rekordu, kurį pasiekė iki gimdymo likus mėnesiui.

Dainininkė Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai prabilo apie tai, ką patyrė (1)

Dainininkė G. Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai: apie subyrėjusią trečią santuoką, patirtą smurtą ir kūdikio netektį.

Rimantė Kulvinskytė: kaip jūs nepradedate smaugti tokių tėvų? (1)

Maistas gali būti ir priešas, ir draugas. Tačiau kaip rasti teisingos mitybos raktą, kai yra ne tik priešprieša tarp veganų, vegetarų ir visavalgių, tačiau jų pateikiamos teisingos mitybos taisyklės prieštarauja viena kitai?

4 vaikų tėtis Nikas Vujičius pasidalijo įspūdingomis savo dvynukių nuotraukomis

Nikas Vujičičius su žmona Kanae augina keturis vaikus. Prieš mėnesį gimusioms dvynukėms šeima surengė pirmąją fotosesiją.

Atviras interviu su socialine globėja, kurios širdyje yra vietos nepagimdytiems vaikams (8)

Laikinoji socialinė globėja Almeda (27 m.) ir jos vyras Ernestas Tričius (30 m.) augina 9 mėnesių sūnų Polą ir 3 mėnesių globotinį Dominyką. Juos abu žindo savo pienuku.

Eglė Straleckaitė: „Dabar svarbiausia – neužbučiuoti"

Šokėja ir šokių mokytoja Eglė Straleckaitė–Daugėlė (25 m.) su vyru verslininku Justinu Daugėla (28 m.) augina dukrytę Vakarę. Atvirai – apie gimdymą ir žindymą bei motinystės pirmuosius žingsnius.

Vaikai, kurie užaugo su TAVO VAIKO žurnalu: kai svajonės pildosi

Viena populiariausių TAVO VAIKO žurnalo rubrikų - „Redakcijos kūdikis“. Visus metus redakcija stebi ir aprašo kūdikio vystymąsi nuo gimimo iki metų.

Svarbi detalė, kodėl princesė Charlotte darželį pradeda lankyti būtent dabar

Dveji su puse metų. Toks amžius pasirodė idealus pradėti lankyti vaikų darželį Didžiosios Britanijos princesei Charlotte.

Giedrės gyvenimą pakeitęs gimdymas įkvėpė imtis naujos veiklos Lietuvoje

Su dviejų vaikų mama Giedre Šopaite – Šilinskiene susipažinau „Reach for change" organizuotoje konferencijoje „Kurkime geresnį pasaulį vaikams". Iš visų pranešėjų jos pasakojimas įstrigo labiausiai – buvo asmeniškiausias ir jautriausias.