Gausios šeimos mama: kaip rasti laiko apkabinti kiekvieną

Šiuolaikiniame skubančiame pasaulyje laiko labiausiai trūksta ir tuo pačiu jis yra didžiausia dovana, kurią tėvai gali duoti savo vaikams. O kaip savo meilę ir rankų šilumą dalija šeimos, turinčios ne vieną ir ne dvi atžalas?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Keturis vaikus užauginusi ir trijų anūkų jau sulaukusi Gausių šeimų asociacijos vadovė Angelė Kostogrizienė sako, kad labai svarbu yra požiūris į vaiką kaip asmenybę ir sąmoninga motinystė.

„Aš vaikų susilaukiau būdama 25-erių. Tai laikais aš buvau jau pakankamai suaugusi ir atsakinga. Dėl to man galbūt buvo paprasčiau, nes jau buvau baigusi mokslus, dirbau, buvau pakeliavusi. O kai žmogus jaučiasi subrendęs ir sukaupęs patirties, jis būna daug nuoseklesnis ir augindamas vaikus. Kai jauti dvasinę ramybę, nesinori numesti vaikus ir kur nors bėgti. Kartais jauni ir nesubrendę žmonės kitaip žiūri į šeimą", – portalui tavovaikas.lt pasakojo mama.

Tarp šios dirbančios moters atžalų amžiaus skirtumas nedidelis, taigi kai gimė vienas, dar kitam labai reikėjo mamos. Tačiau A. Kostogrizienė apie savo patirtį kalba taip ramiai ir linksmai, kad atrodo, tarsi jokių sunkumų augindama mažylius ji nepatyrė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaiko atėjimą į šį pasaulį lydi keisčiausios tradicijos
Kas vaikui geriau: griežti tėvai ar viską leidžiantys?

„Tarp mano vaikų amžiaus skirtumas buvo metai, pusantrų ir dveji metai. Kai vyriausiajai dukrai buvo penkeri, gimė mažoji. Įsivaizduokite juos visus, buvo tarsi prisegtukai. Sukomės visi kartu. Manau, kad nė viena mama niekada nepamiršta, kaip augino vaikus. Galbūt tik laikui bėgant sušvelnėja įspūdžiai. Tiesiog tuo metu viskas vyksta natūraliai, o atsigręžusi pamatai, kokia šaunuolė buvai", - prisimena ji.

Kol mama su kuriuo nors mažuoju būdavo dvejų metų vaiko priežiūros atostogose, šeima vasaras leisdavo kaime, žiemas – mieste. Asmeninio dėmesio mažieji daugiau galėdavo gauti dieną, kai vyresnieji būdavo darželyje.

Pasak gausią šeimą turinčios mamos, svarbiausia skiriant dėmesio vaikams visur juos įtraukti ir nuolat bendrauti.

„Mano mergaitės kalbėti pradėjo labai anksti, tik sūnus vėliau. Taigi mes nuolat kalbėdavomės. Man labai keista, kai žmonės labai mažai kalba su savo vaikais. Nuo mažens kalbėdavomės įvairiomis temomis kaip ir su suaugusiais žmonėmis, pavyzdžiui, buityje, eidami pasivaikščioti, gamindami valgį. Niekuomet neatstumdavau vaikų, neliepdavau pasitraukti, nesakydavau, kad jie man trukdo ką nors daryti. Stengdavomės visi kartu viską daryti", - tvirtino ji.

Ta pati priemonė – nuolatinis bendravimas – šeimą lydėjo nuolat.

„Pirmiausiai turėčiau pasakyti, kad mano vaikai man buvo draugai ir aš jiems buvau draugė. Mes nuolat susirinkdavome virtuvėje, kur gamindami vakarienę dalindavomės dienos įspūdžiais. Tokioje kasdieniškoje aplinkoje vaikai nekaltai papasakodavo įvairiausius dalykus. Niekada nepasisodindavau ir neprašydavau specialiai to daryti, viskas vykdavo natūraliai gaminant vakarienę", - patirtimi dalijosi mama.

Dar viena bendravimo forma – bendras darbas.

„Vasaros atostogas leisdavome kaime ir stengdavomės darbus nudirbti visi kartu. Pavyzdžiui, visi kartu ravėdavome daržą. Taip pat ir ilgos kelionės yra puikus laikas pabendrauti visai šeimai niekam netrukdant. Turėjome močiutę Ukrainoje, todėl kelionė pas ją užtrukdavo ilgokai. Šių kelionių metų galėdavome apie labai daug ką pasikalbėti", - prisiminė pašnekovė.

Kuo skiriasi dabartiniai tėvai?

Mylimi vaikai tampa mylinčiais tėvais. Žvelgdama į vaikų susilaukusias savo atžalas A. Kostogrizienė pastebi, kad jie jau yra šiek tiek kitokie tėvai.

„Žiūriu į savo vaikus, kurie augina jau savo atžalas ir labai džiaugiuosi. Jų bendravimas yra irgi labai nuoširdus. Tik gal truputį ramesnis. Mūsų laikais jis būdavo spontaniškesnis, nes buvo daugiau materialinių problemų, visko trūko, buvo būsto problemos ir pan. Šiuo metu matau nuoseklesnį bendravimą su vaikais, žmonės jau yra pasirūpinę buitimi", - kalbėjo moteris.

Šiuo metu vyriausiajai Angelės dukrai 31-eri, o mažiausiajai - 26-eri.

Paklausta, ar pasiteisino jos auklėjimo metokai, keturių vaikų mama sakė: „Labai pasiteisino ir labai dėl to džiaugiuosi. Smagu, kad vaikai prisimena gražias akimirkas iš vaikystės".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Po motinystės atostogų į TV eterį grįžta Jurgita Jurkutė-Širvaitė

Viena ryškiausių ir mylimiausių televizijos laidų vedėjų Jurgita Jurkutė-Širvaitė kurį laiką buvo pasitraukusi iš viešumos.

Atvirai apie nevaisingumą prabilusios Gintarės namuose aidi vaikiškas juokas

Knygos apie nevaisingumą „Kai atgimsta viltis" autorė komunikacijos specialistė Gintarė Jankauskienė (32 m.) su vyru Kęstučiu (39 m.) iš Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų pasiėmė globoti mažąją Vytautę (1 m. 2 mėn.).

Mirandą Kerr prajuokino jos sūnaus klausimas

Garsusis „Victoria's Secret“ angelas Miranda Kerr ir „Snapchat“ įkūrėjas Evanas Spiegelis netrukus taps tėvais.

Neeilinis 35 savaičių nėščiosios poelgis

Buvusi Olimpinių žaidynių čempionė plaukikė Libby Trickett (33) šį savaitgalį nustebino visus neįprastu rekordu, kurį pasiekė iki gimdymo likus mėnesiui.

Dainininkė Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai prabilo apie tai, ką patyrė (1)

Dainininkė G. Karaliūnaitė pirmą kartą atvirai: apie subyrėjusią trečią santuoką, patirtą smurtą ir kūdikio netektį.

Rimantė Kulvinskytė: kaip jūs nepradedate smaugti tokių tėvų? (1)

Maistas gali būti ir priešas, ir draugas. Tačiau kaip rasti teisingos mitybos raktą, kai yra ne tik priešprieša tarp veganų, vegetarų ir visavalgių, tačiau jų pateikiamos teisingos mitybos taisyklės prieštarauja viena kitai?

4 vaikų tėtis Nikas Vujičius pasidalijo įspūdingomis savo dvynukių nuotraukomis

Nikas Vujičičius su žmona Kanae augina keturis vaikus. Prieš mėnesį gimusioms dvynukėms šeima surengė pirmąją fotosesiją.

Atviras interviu su socialine globėja, kurios širdyje yra vietos nepagimdytiems vaikams (8)

Laikinoji socialinė globėja Almeda (27 m.) ir jos vyras Ernestas Tričius (30 m.) augina 9 mėnesių sūnų Polą ir 3 mėnesių globotinį Dominyką. Juos abu žindo savo pienuku.

Eglė Straleckaitė: „Dabar svarbiausia – neužbučiuoti"

Šokėja ir šokių mokytoja Eglė Straleckaitė–Daugėlė (25 m.) su vyru verslininku Justinu Daugėla (28 m.) augina dukrytę Vakarę. Atvirai – apie gimdymą ir žindymą bei motinystės pirmuosius žingsnius.

Vaikai, kurie užaugo su TAVO VAIKO žurnalu: kai svajonės pildosi

Viena populiariausių TAVO VAIKO žurnalo rubrikų - „Redakcijos kūdikis“. Visus metus redakcija stebi ir aprašo kūdikio vystymąsi nuo gimimo iki metų.

Svarbi detalė, kodėl princesė Charlotte darželį pradeda lankyti būtent dabar

Dveji su puse metų. Toks amžius pasirodė idealus pradėti lankyti vaikų darželį Didžiosios Britanijos princesei Charlotte.

Giedrės gyvenimą pakeitęs gimdymas įkvėpė imtis naujos veiklos Lietuvoje

Su dviejų vaikų mama Giedre Šopaite – Šilinskiene susipažinau „Reach for change" organizuotoje konferencijoje „Kurkime geresnį pasaulį vaikams". Iš visų pranešėjų jos pasakojimas įstrigo labiausiai – buvo asmeniškiausias ir jautriausias.

Ypatingo grožio dvynukės išgarsėjo akimirksniu (3)

Identiškos dvynukės Leah Rose ir Ava Marie Kalifornijoje (JAV) gimė 2010 metų liepos 7 dieną. Vos mergaitėms ūgtelėjus, jų tėvai ėmė girdėti iš aplinkinių pagyrimų, jog abi mažylės yra išskirtinio grožio.

Gražiausia pasaulyje pavadinta mergaitė sulaukė milžiniško dėmesio: prabilo jos mama (26)

Po to, kai britų „DailyMail“ paskelbė gražiausių pasaulio mergaičių sąrašą ir jo pirmoje vietoje puikavosi 6 metų rusaitė Anastasija Kniazeva, dėmesys jos šeimai išaugo šimteriopai.

Be kojų ir rankų gimęs Nikas Vujičičius tapo daugiavaikiu: jo dvynės gimė ypatingą dieną (17)

Du vaikus su žmona Kanae Miyahara auginantis Nikas Vujičičius per vieną dieną tapo daugiavaikiu tėčiu. Šįkart šeimai gimė dvynukės mergaitės.