Įkvėpta motinystės lietuvė sukūrė knygą, kuri vaikus nukels į XVI amžių

 (1)
Elenos istorija: labirintų paieškos“ – tai neeilinis, Lietuvos istorija paremtas pasakojimas apie keturis draugus, iš tiesų galėjęs įvykti XVI amžiuje Vilniuje.
© Elenos istorija. Labirintų paieškos

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Knygos veikėjai leidžiasi ieškoti paslaptingų požeminių labirintų, jungiančių Žemutinę pilį su Radvilų rūmais. Šios kelionės metu vaikai patiria kvapą gniaužiančių nuotykių, o jų draugystė – rimtų išbandymų. Apie idėją pristatyti pirmąją edukacinę pasaką vaikams ir sukurti tikrą pagrindinės herojės Elenos lėlę kalbamės su idėjos autore Samanta Survile.

Kas paskatino pradėti labiau gilintis į vaikų ugdymą ir edukaciją?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Tik gimus vaikams pradėjau domėtis vaikų ugdymu. Teko bendrauti su kitose šalyse vaikus auginančiais tėveliais ir su pavydu klausyti apie ten esančias galimybes jau vaikystėje supažindinti vaikus su savo šalies istorija per neformalų ugdymą. Norėjosi, kad ir pas mus būtų kažkas panašaus. Taip ir gimė idėja išleisti knygą, paremtą istorinais faktais bei sukurti gražią ir kokybišką lėlę pagal pagrindinės herojės prototipą.

Suradau talentingą jauną rašytoją Neringą Tik, kuri išklausė mano idėją ir sutiko parašyti istorinį nuotykių pasakojimą vaikams apie keturis draugus, gyvenusius XVI a. Vilniuje.


Pasakos jauniems tėvams dažnai atrodo jau atgyvenęs dalykas. Kaip atėjo mintis paversti pasakas prasmingais pasakojimais?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Šis pasakojimas yra daug tikroviškesnis, tokia istorija iš tikrųjų galėjo nutikti XVI a. Vilniuje! Aš labai vertinu ir pasakas, bet jos nėra tokios įtraukiančios, kaip tikroviškas pasakojimas apie tuo metu gyvenusius vaikus, jų nepaprastus nuotykius, kasdienišką buitį ir draugystės išbandymus.

Kodėl nusprendėte pasirinkti Lietuvos istorijos XVI amžių? Kuo jis jus patraukė?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Idėja yra parašyti daug daugiau knygų su pasakojimais iš skirtingų laikmečių. Pirmiausia norėjome imtis baltų istorijos, bet, kadangi pačios nesame istorikės, supratome, kad pradžiai tai būtų per didelis iššūkis, mat apie tą laikmetį žinoma mažai faktų. Būtent XVI amžius pasirinktas todėl, kad galima rasti daug duomenų apie paprastų žmonių buitį, drabužius, ivykius, taip pat gausu šaltinių apie šalį valdančius didikus, jų gyvenimo būdą, įpročius. Jais remiantis žymiai lengviau sukurti įdomų pasakojimą.

Ar rašant knygą konsultavotės su istorijos, ugdymo specialistais? Kaip jie reagavo į tokią idėją?

Pasakos autorė Neringa Tik: Daug valandų pati praleidau bibliotekose rankiodama faktus iš XVI amžiaus. Visi, kurie sužino apie šią idėja, labai mus palaiko.


Kiek laiko rašėte knygą? Su kokiais iššūkiais susidūrėte?

Pasakos autorė Neringa Tik: Rašymas truko keturis mėnesius, bet tas procesas buvo labai malonus. Aš tarsi pasinėriau į XVI a. kasdienybę. Buvo labai smagu įsivaizduoti, kaip atrodė tuometinės gatvės, kaip jose žaidė vaikai, kuo kvepėjo laukai ir kaip medžiai siūbavo nuo vėjo. Tik įsivaizduodama visą paveikslą galėjau pradėti rašyti. Smagu, kai prie manęs prieina mažieji skaitytojai, mane pažįsta ir vis klausia: „Teta rašytoja, kada bus dar viena knyga?“ (juokiasi)

Pagal XVI amžiaus istoriją parašėte ne tik knygą, bet sukūrėte ir pagrindinės herojės lėlę Elenytę. Kaip kilo tokia idėja?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Lėlė – tai būdas labiau sudominti vaikus knyga. Ir atvirkščiai – knyga gali būti puikus būdas vaikus atitraukti nuo ekranų sudominant tikrais žaislais, kurie lavina vaizduotę, o tai taip pat prisideda prie jų ugdymo.

Kuriant lėlę su gamintojais ilgai derinome jos veido išskirtinumą. Lėlė Elena pagaminta pagal specialų užsakymą iš saugių medžiagų (kiekviena lėlė ant kaklo iš nugaros pusės turi „Tsatsa“ logotipą, patvirtinantį, kad ji atsako už medžiagų saugumą). Kuriant lėlės įvaizdį, renkant drabužius ir aksesuarus mus konsultavo istorikė, žemutinės pilies tyrinėtoja Daiva Steponavičienė. Daug dėmesio skirta detalių kokybei. Norėjosi, kad mergaitės žaisdamos su lėle galėtų drąsiai naudoti karoliukus, jos odinį krepšiuką ir drabužėlius nebijant, kad suplyš ar atirs kokia siūlė. Į kiekvieną detalę įdėtas rankų darbas ir meilė. Kad būtų įdomiau žaisti su lėle, yra sukurta ir senovinė lovytė lėlei, šiltas vilnonis paltukas, odiniai bateliai bei papuošalų dėžutė, sukurta pagal knygoje esantį ivykį, kai vaikai randa didikų pamestą papuošalų dėžutę.


Jūsų vaikai turbūt buvo pirmieji, kurie perskaitė knygą. Kokia buvo jų reakcija? Kas jiems patiko?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Pirmieji perskaičiusieji knygą buvo mano vaikai ir kelios bendramintės, kurios nuo pat pradžių labai palaikė ir padėjo patarimais. Didžiausias įvertinimas man buvo tuomet, kai dukra, perskaičiusi rankraštį, su entuziazmu paklausė: „Kada bus tęsinys?“

Mano vaikai labai mėgsta knygas, o čia jiems patiko tikroviški nuotykiai. Juk šiuolaikiniai vaikai auginami kitaip ir jie neturi galimybės patirti tokių nuotykių, kaip aprašyta knygoje. Kokie gi vaikai nenori nuotykių!

Ar sulaukiate kritikos iš tėvų? O galbūt dažniau tai būna pagyros?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Kol kas visi, kurie girdėjo apie mūsų projektą, žavisi šia idėja ir palaiko. Mergaites sužavi didelė lėlė, kurią galima tvirtai paimti į rankas, apkabinti, rengti, šukuoti ir t.t. Tuo tarpu tėvus žavi tai, kad lėlė labai estetiškai ir kokybiškai pagaminta, kad ji turi išliekamąją vertę ir net užaugus vaikams gali likti kaip vaikystės prisiminimas.


Ar planuojate išleisti ir kitų Lietuvos istorijos laikotarpių knygų vaikams?

Idėjos autorė Samanta Survilė: Žinoma, nes tokia idėja buvo nuo pat pradžių – išleisti skirtingų laikotarpių knygas, žaislus prie knygų, net planuojame pasiūti vienodą drabužėlių kolekciją lėlei ir mergaitėms, kad ir lėlytė ir jos savininkė galėtų apsirengti taip pat. Bet pirmiausia laukite tęsinio apie Elenos istoriją!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Iš miesto į kaimą išsikėlusi šeima: kasdien – po 100 km? Na, ir kas čia tokio (9)

Elena (28 m.) ir Viktoras (32 m.) Silickai, šiemet daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes" organizuojamuose rinkimuose nominuoti Metų šeima, prieš keletą metų miesto šurmulį iškeitė į kaimo ramybę.

Karališkos šeimos, kurių didžiausias turtas – būrys vaikų

Princas Williamas ir jo žmona Kate Middleton laukia trečio vaiko. Ši žinia sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Visgi daugiavaikės šeimos nėra retenybė tarp daugelio šalių valdančių dinastijų.

Akimirkos iš Zvonkų dvynukų gimtadienio: Kalėdų senelis ir kitos linksmybės

Pirmojoje K. ir D. Zvonkų dvynių gimtadienio šventėje buvo visko – ir Kalėdų Senelis, ir daug vaikų juoko, ir linksmybių.

Kate Middleton trečiu gimdymu ketina sulaužyti tradicijas (1)

Sklando gandai, kad Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton svarsto galimybę trečiąją atžalą gimdyti namuose. Apie tai pranešė Didžiosios Britanijos žiniasklaida, skelbia womanshealth.com.

Mažasis princas per kalėdinį vaidinimą gavo toli gražu ne karališką vaidmenį (6)

Prieš Kalėdas daugelyje vaikų darželių ir mokyklų tėvai kviečiami į vaidinimus, kuriuos vaikai rodo spektaklį, deklamuoja eilėraščius ar dainuoja dainas.

Dukrytės Onos susilaukusi dainininkė Ieva Narkutė: „Motinystė būna visokia"

Dainininkė, dainų kūrėja Ieva Narkutė-Šeduikienė (29 m.), susilaukusi pirmagimės Onos, pernai lapkritį prisidėjo prie mamų genties. Kaip scenoje fatališkos moters įspūdį keliančiai Ievai sekasi kurti naują – mamos vaidmenį?

Jurgita Pocienė: vieną auginti sunkiau negu šešis (6)

Visos mamos žino, kad vaikus tarpusavyje lyginti šiukštu draudžiama. Mes to ir nedarysime. Tačiau kai pokalbio leidiesi su šešių vaikų – trylikametės Pajautos, vienuolikmetės Mortos, dešimt­metės Barboros, septynerių Kerniaus, dvimetuko Petro ir vos prieš du mėnesius į šeimą atėjusios Katrės mama Jurgita Pociene (40 m.), negali jos nepaklausti, ar skiriasi pirmo ir, tarkim, penkto ar šešto vaiko gimdymas bei auginimas. Kaip metams bėgant keitėsi pačios Jurgitos požiūris į motinystę?

7 įsimintinos princo mintys apie tėvystę ir vaikus

Princas Williamas su žmona Kate Middleton augina 4 metų George ir 2 metų Charlotte. Trečiasis poros mažylis gims 2018 metų pavasarį.

Stereotipų nepabūgę vilniečiai nusprendė įsivaikinti romų tautybės mergaitę

Ingrida (29 m.) ir Ignas (37 m.) Vaitiekūnai prieš dvejus metus nusprendė įsivaikinti romų tautybės penkiametę Mariją. Dabar mergaitė, kaip pati sakė, gyvena laimingą gyvenimą. Ji – toks pats vaikas kaip ir kiti jos bendraamžiai, turinti savo charakterį, kaprizų, yra be galo smalsi. Kai kalbėjome su jos tėvais, ji net kelis kartus patikslino, kodėl vienaip ar kitaip elgėsi.

Paaiškėjo paslaptis, ko Kalėdų senelio paprašė mažasis princas George (11)

Ar jūsų mažyliai jau parašė laišką Kalėdų seneliui? Taip? Ir kokie jų norai? Nauja lėlė, robotukas, o gal net išmanusis telefonas?

Pirmąjį gimtadienį pasitinkantys Zvonkų dvyniai su mama ilsėjosi Egipte (2)

Gimus mažyliams Kornelijai ir Donatui, kurie gruodžio 1 dieną švenčia pirmąjį gimtadienį, dainininkei Katažinai Zvonkuvienei teko kiek pakeisti savo keliavimo įpročius.

TV žvaigždė Andrejus Malachovas savo vaikui vardą išrinko neįprastu būdu

Kaip praneša Rusijos žiniasklaida, neseniai tėčiu pirmą kartą tapęs 45 metų TV laidų vedėjas Andrejus Malachovas savo sūnui vardą nusprendė išrinkti tiesioginio eterio metu.

Dainininkė Augustė: sūnus gimė vakare, o ryte jam jau darė operaciją (7)

Dainininkė Augustė Vedrickaitė (32 m.) vos prieš kelis mėnesius tapo mama. Ji su gyvenimo draugu Marijumi Šeiboku augina sūnelį Arijų.

Eglė Straleckaitė: dabar svarbiausia – neužbučiuoti vaikelio

Šokėja ir šokių mokytoja Eglė Straleckaitė–Daugėlė (25 m.) su vyru verslininku Justinu Daugėla (28 m.) augina trijų mėnesių dukrytę Vakarę.

Princą George ir princesę Charlotte aplankė ypatingi svečiai

Karališkosios šeimos atžalos princas George ir princesė Charlotte vakar sulaukė ypatingų ir seniai matytų svečių.