Interviu su močiute: prasmingai leisti laisvalaikį su anūkais daug pinigų nereikia

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis. Kodėl yra svarbu vaikams bendrauti su seneliais?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tarpusavio bendravimas duoda naudos abiems pusėms

Meninio ugdymo mokyklėlėje „Strazdanėlės" sutikta ketverių metų Arielės močiutė Ida Kiškienė - viena iš nedaugelio močiučių, kuri čia lankosi su savo anūkėle. Vilnietė šmaikštauja, kad leisdama laiką su Ariele ruošia ją nelengvam gyvenimui dabartinėje visuomenėje. Tačiau tuoj pat priduria, kad iš tokio bendravimo su anūke naudos su kaupu gauna ir ji, močiutė.

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės. Anūkus vilioti saldainiais nebūtina. Kur kas svarbiau pabūti kartu - nueiti į parką, pažiūrėti, kaip bėgioja skruzdės, padaryti skintų gėlių kompoziciją, tiesiog - būti kartu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Renkama draugiškiausia naujagimiui ligoninė Lietuvoje
Tai bent istorija: dvi seserys pagimdo dvynius, kurie yra... ketvertukas

Nemokamų pramogų pilna

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės.
sako močiutė

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis, o mažųjų kasdienybę seka bendraudami „Skype" ir kitomis virtualiomis priemonėmis. Tačiau net ir tie, kurie savo anūkus turėtų galimybę pamatyti gyvai, mato dažniau nei kartą ar du per metus.

Reikia pripažinti, kad daliai senelių to pakanka. Netrūksta tokių, kurie neslepia, jog ir pora valandų su „sienomis lipančiais" anūkėliais būna per ilgos. Tačiau gali būti, kad suvaldyti smalsius vaikus sudėtinga tik todėl, jog seneliai nepagalvoja, ką būtų galima nuveikti kartu su jais.

Tad ką gali veikti seneliai su anūkais? „Viską!", - užtikrintai atsako I. Kiškienė. 51-erių močiutė kartu su savo anūke kopia į Gedimino pilies kalną, Vingio parke važinėja riedučiais, lankosi spektakliuose, mokyklėlėse, čiuožimo pamokose, nemokamuose renginiuose. O jei jie nevyksta - žaidžia žaidimų aikštelėse, lipa į medžius (taip, taip, lipa ir močiutė!).

Ši močiutė savo pavyzdžiu puikiai įrodo, kad senelių ir anūkų veikla gali būti labai įvairi. Ir tam nebūtina turėti pilno maišo pinigų! Tik noro ir laiko, kurį seneliai paskirtų savo ir anūkų bendravimui.


Močiutė Ida su vaikaite Ariele. Asmeninio arch. nuotr.

Anūkę ruošia gyvenimui

I.Kiškienė neslepia, kad apsispręsti dėl to, jog ji, močiutė, su Ariele leis tiek daug laiko, padėjo aplinkybės. Mergaitės tėtis uždarbiauja užsienyje, tad dalį jo dėmesio stygiaus tenka kompensuoti močiutei. „Norėjau, kad ji augtų ramiai, tvarkingai. Kad neturėtų jokių psichologinių problemų. Mažiems vaikams reikia, kad jų gyvenimas būtų sustyguotas, jie jaustų ramybę. Arielė žino, kad yra namai, mama, tėtis, močiutė ir laikas, kurį mes leidžiame kartu", - sakė vilnietė.

Pasak pašnekovės, senelių vaidmuo vaiko gyvenime labiausiai priklauso nuo pačių senelių: „Aš Arielės neseniai klausiau, kam jai reikalinga močiutė. Ji atsakė taip: „Kad man nuvalytum užpakaliuką, kad mane mylėtum ir kad mane valgydintum". O jau paskui pridūrė: „kad mes visur vaikščiotume, žaistume". Vadinasi, vaikui svarbūs visi dalykai - ir buitis, ir ugdymas".

Idą Kiškienę stebina, kad dauguma lietuvių senelius prisimena tik tada, kai suaugusieji nori kažkur išeiti, o vaikų nėra kam palikti: „Aš manau, kad senelis ir močiutė reikalingi ne tik tam, kad pažiūrėtų vaiką, kai jis serga, išvestų jį į kiemą, kai mama su tėčiu išeina".

Kartu su savo keturmete anūke I. Kiškienė nesėdi namuose: lanko įvairius užsiėmimus, o kai jų nėra - susigalvoja veiklos lauke. „Galima važinėti riedučiais. Žiemą parke lipdome besmegenį, mokomės čiuožti nuo kalno. Aš nežinau, ko negalima veikti, būnant su anūkais. Skiname gėles, žiūrime, kaip upėje plaukia ledai. Vasarą - žaidimų aikštelėse „kepame bandeles", važinėjame dviračiu", - savo pramogas vardino vilnietė.

Svarbiausia, kad tam nereikia daug pinigų. „Parkai žiemą vasarą atviri, o juose pilna reginių. Pavyzdžiui, Vingio parke kyla oro balionai - atrakcija didžiausia tiek vaikui, tiek seneliams", - įsitikinusi pašnekovė.

Paklausta, kodėl taip daro, vilnietė pirmiausia pabrėžė tokio bendravimo naudą vaikui. Tačiau, anot jos, bendravimas už namų sienų su anūke duoda neišmatuojamos naudos ir patiems seneliams.

„Pirmiausia tai darau dėl Arielės. Ji turi lankyti mokyklėlę, turi išmokti elgtis visuomenėje. Pavyzdžiui, „Strazdanėlių" mokyklėlėje vyksta vienoki užsiėmimai - dainuojama, muzikuojama, improvizuojama. Bet mes dar einame į čiuožimą: ten yra griežta tvarka. Negali klestelėti ant ledo ir sakyti „nečiuošime". Aš nesu ta močiutė, kuri susitinka tik pažaisti. Mes mokomės disciplinos", - pasakojo močiutė.

Kartu su vaikaite I. Kiškienė lankosi ir spektakliuose, kuriuose anūkė mokosi būti kantria, paisyti elgesio normų.

Pagarbos mokomasi iš pavyzdžių

Į anūkės ateitį pro pirštus nežiūrinti močiutė įsitikinusi, kad tėvai turėtų skatinti senelių ir anūkų bendravimą.

„Viskas ateina iš šeimos. Aš visada su mielu noru važiuodavau pas savo senelius, atostogaudavau. Lygiai taip pat mano vaikai. Aš visada žinojau, kad, esant reikalui, galiu paskambinti savo mamai ir tėčiui ir atvežti jiems savo vaikus - dienai, dviem. Dabartinės šeimos kitokios. Daug kas vertinama kitaip. Labai daug kas priklauso nuo to, kokie santykiai šeimoje, koks žmonių požiūris į šeimą., vaikus. Dabar populiarus požiūris „šiandien gyvenu su tuo, paskui - su kitu". Paleidžia vaikus į pasaulį, paskui kitus... Tuoktis niekas nenori. Taip ir lieka vaikai be senelių, o kartais ir be tėvų.", - sako I. Kiškienė.

Kol kas vienintelę anūkę turinti vilnietė įsitikinusi, kad žmonės turėtų atsakingiau žiūrėti į vaikus, jei jų susilaukia: „Visais laikais šeimose viskas nesiklostydavo sklandžiai: mes irgi ginčydavomės, taikydavomės, bardavomės... Dabar šeimos to nedaro. Nesiklosto, vienas kuris nors susirenka „tašikę" ir išeina. O vaikai lieka. Taip neturėtų būti. Jei susilaukė vaikų, turi išbandyti viską, kad šeima išliktų. Sutinku, kad pora neturi aukotis, atsisakyti asmeninės laimės. Bet iki išsiskyrimo, jie turi išbandyti viską, kad išliktų šeima".

Ar tikrai seneliai vaikaičiams leidžia per daug?

Nemažas šaukštas deguto senelių ir anūkų santykiuose - tėvų nepasitikėjimas: neretai jiems atrodo, kad močiutės ir diedukai iš meilės vaikams leidžia per daug. Kaip dviem kartom sutarti dėl mažųjų auklėjimo? Ar įmanoma rasti kompromisą? I. Kiškienės manymu, dėl pagrindinių dalykų nuomonės privalo sutapti.

„Tėvai ir seneliai turi sutarti dėl to, kas vaikui galima, o kas ne. Jei ant stalo lipti negalima, tai to neturi leisti nei mama, nei močiutė. Mano akimis, pagrindinė taisyklė - vaikas privalo elgtis tvarkingai: jis negali spjaudytis, šiukšlinti ir pan. Yra močiučių, kurios mėgsta leisti anūkams viską. Ypač tos, kurios anūkus mato rečiau. Tačiau joms reikėtų nepamiršti, kad pas jas tas vaikas pabus dvi valandas, per kurias „lips sienomis". Bet anksčiau ar vėliau grįš namo, kur to daryti jam nebus galima", - pabrėžia pašnekovė.

Toms šeimoms, kuriose tėvams ir seneliams sunku sutarti dėl vaikų auklėjimo, ji pataria sudaryti sąrašą su pagrindinėmis taisyklėmis.

Svarbiausia - kalbėtis

Veiklios močiutės Idos nuomone, dauguma problemų kyla tik dėl to, kad seneliai su vaikais ir anūkais nepasikalba.

„Mes su savo vaikais (vienam 21-eri, kitam - 27-eri), galime kalbėtis apie viską. Labai tuo džiaugiuosi. Aišku, jie ne visada klauso patarimų. Nemoralizuoju, tai jų gyvenimas ir patirtis, kurią geriausia patirti savo kailiu. Nors šiuo metu jie gyvena užsienyje, mes vis tiek daug kalbamės. Tai rodo pavyzdį anūkams. Jie neturi galvoti, kad seneliai gyvena „1500-aisiais metais" ir tik mezga anūkams kojines. Didžioji dalis senelių vaikšto į spektaklius, moka linksmintis", - šmaikštavo I. Kiškienė.

Skelbia senelių mėnesį

Kartais norint pradėti naują etapą tereikia mažo postūmio. Todėl meninio ugdymo mokyklėlė „Strazdanėlės" iki didžiųjų metų švenčių visą lapkritį ir gruodį kviečia į nemokamus ugdomuosius užsiėmimus seneliams su ir be anūkų.

„Skatinsime mamas ir tėčius įtraukti senelius į anūkų ugdymą. Kiekvieną ketvirtadienį mokyklėlėje „Strazdanėlės" Vilniuje, Ateities g. 11. patyrusios pedagogės ir ugdymo specialistės, kvies garbaus amžiaus žmones pasisemti idėjų, kaip prasmingai leisti laisvalaikį kartu su savo anūkais! Taip norime priminti, kad šeima - ne tik tėvai, bet ir seneliai", - apie „Senelių mėnesį" pasakoja idėjos sumanytoja mokyklėlės „Strazdanėlės" vadovė Sonata Latvėnaitė-Kričenienė. „Senelių mėnesio" veiklas vainikuos koncertas su gausiu būriu kviestinių svečių. Prasidėjus Adventui, visą gruodžio mėnesį ir toliau „Strazdanėlėse" vyks teminiai užsiėmimai visai šeimai: numatytos keramikos pamokos, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai ir paskaitos. Pirmas užsiėmimas jau lapkričio 7 d.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Daugkartinę Europos ir pasaulio šokių čempionę trys vaikai įkvėpė imtis naujos veiklos

Portalo TavoVaikas.lt naujos rubrikos KURIANTI MAMA viešnia šiandien – veikli moteris ir trijų vaikučių mama Lauryna.

Dainininkė Beata Wilkin: po skyrybų likau viena su dviem vaikais

Legendinės grupės „Funky” vokalistę Beatą Wilkin dabar atpažįsta ne kiekvienas jaunas lietuvis, nors kadaise ją buvo galima vadinti viena geidžiamiausių Lietuvos merginų.

Ypatingą dukrytę auginanti mama: kodėl aš pasidariau savo pirmąją tatuiruotę

Sanna Karosas, Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos Klaipėdos apskrities skyriaus koordinatorė pasakoja savo istoriją

Du vaikus įvaikinusi šeima įvardijo didžiausius patiriamus sunkumus

Du vaikus į šeimą priėmę Laurynas Kaminskas ir Živilė Kaminskienė įvardijo, ko trūksta įtėviams ir globėjams Lietuvoje.

Tapusi mama Giedrė įgyvendino savo svajonę, kuri gimė iš meilės kelionėms ir fotografijai (1)

Portalas TavoVaikas.lt atidaro naują rubriką KURIANTI MAMA apie šeimas, kurias vaiko gimimas įkvėpė naujiems iššūkiams. Šiandien kviečiame susipažinti su žavia ir veiklia Vincento mama Giedre.

Andrė AMIYA Pabarčiūtė: kaip keičiasi moters pasaulis susilaukus kūdikio

Ne paslaptis, jog motinystė – tai gamtos sukurtas vienas natūraliausių ir tobuliausių moters savirealizacijos būdų. Kartu tai ir įstabi bei atsakinga dovana moteriškai prigimčiai.

5 vaikų mama: „Aš labai myliu Lietuvą“

Penkis vaikus auginanti Neringa rašo tinklaraštį „Mama su šypsena kišenėje“. Kovo 11 - osios proga – šventiniai Neringos pamąstymai.

Ieva Mackevičienė: laukdamasi antro vaiko darai mažiau klaidų

Kad artėjantis šeimos pagausėjimas keltų kuo mažiau nerimo bei rūpesčių, svarbu tam tinkamai pasiruošti: iš anksto įsigyti būtiniausius daiktus, kurių prireiks vos vaikui gimus.

Neseniai mama tapusi Kylie Jenner sulaukė kritikos strėlių

Jauniausioji Kardashianų šeimos sesutė Kylie mama tapo šių metų vasario 1-ąją.

Olga Malaškevičienė: „Pirmiausia savo vaikui turi būti tėvas, tik paskui – draugas“

„Visi trys vaikai yra tokie skirtingi, kad genofondas mūsų šeimoje neturi jokios reikšmės“, – linksmai pokalbį pradeda Olga. Ji su vyru Gediminu augina tris dukras. Dvi iš jų – biologinės, o trečioji – jauniausioji – įvaikinta.

K. Zvonkuvienė: noriu, kad vaikai augtų tikintys, garbingi, kuklūs, kultūringi, mandagūs, gerbtų tėvus ir aplinkinius

Katažina Zvonkuvienė įsitikinusi, kad tėvai vaikams yra veidrodis, tad ji ir siekia juo būti savo vaikams.

S. Paltanavičius: mūsų didžioji klaida – manyti, kad vaikus auklėti ir ugdyti turime ne mes, o kažkas kitas

Viešojoje erdvėje netyla diskusijos apie partizanų vaidmenį pokario laikotarpiu, apie valstybės simbolius ir jų vietą, apie emigraciją ir tėvynės meilę. Ginčai, nuomonės, pranešimai – visa tai veikia kiekvieną šeimą, kurios namuose bent kartais įjungiamas televizorius ar radijas.

Kristina Savickytė - Damanskienė turi tris patarimus visiems tėvams

Suaugusiųjų elgesys su vaiku didžiąja dalimi formuoja vaiko požiūrį į save ir aplinką, o vaikystės patirtys turi didelės įtakos jau suaugusio žmogaus gyvenimo kokybei.

Aktorė ir režisierė Ieva Jackevičiūtė apie motinystę: reikia įsiklausyti į savo prigimtį

Ieva Jackevičiūtė prieš šešerius metus buvo visur: vedė TV laidas, dalyvavo šokio projektuose, vaidino ir šoko didžiosiose Lietuvos teatro scenose, užsiėmė edukologine veikla. Šiandien, augindama 5,5 m. dukrą ir 2,5 m. sūnų, Ieva dalinasi savo motinystės patirtimi ir išgyvenimais, padėjusiais atrasti balansą tarp profesinės savirealizacijos ir namų gerovės.

Po motinystės atostogų į TV eterį grįžta Jurgita Jurkutė-Širvaitė

Viena ryškiausių ir mylimiausių televizijos laidų vedėjų Jurgita Jurkutė-Širvaitė kurį laiką buvo pasitraukusi iš viešumos.