Interviu su močiute: prasmingai leisti laisvalaikį su anūkais daug pinigų nereikia

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis. Kodėl yra svarbu vaikams bendrauti su seneliais?
<span style="color: #ff0000;">Interviu su močiute:</span> prasmingai leisti laisvalaikį su anūkais daug pinigų nereikia
© Shutterstock nuotr.

Tarpusavio bendravimas duoda naudos abiems pusėms

Meninio ugdymo mokyklėlėje „Strazdanėlės" sutikta ketverių metų Arielės močiutė Ida Kiškienė - viena iš nedaugelio močiučių, kuri čia lankosi su savo anūkėle. Vilnietė šmaikštauja, kad leisdama laiką su Ariele ruošia ją nelengvam gyvenimui dabartinėje visuomenėje. Tačiau tuoj pat priduria, kad iš tokio bendravimo su anūke naudos su kaupu gauna ir ji, močiutė.

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės. Anūkus vilioti saldainiais nebūtina. Kur kas svarbiau pabūti kartu - nueiti į parką, pažiūrėti, kaip bėgioja skruzdės, padaryti skintų gėlių kompoziciją, tiesiog - būti kartu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Renkama draugiškiausia naujagimiui ligoninė Lietuvoje
Tai bent istorija: dvi seserys pagimdo dvynius, kurie yra... ketvertukas

Nemokamų pramogų pilna

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės.
sako močiutė

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis, o mažųjų kasdienybę seka bendraudami „Skype" ir kitomis virtualiomis priemonėmis. Tačiau net ir tie, kurie savo anūkus turėtų galimybę pamatyti gyvai, mato dažniau nei kartą ar du per metus.

Reikia pripažinti, kad daliai senelių to pakanka. Netrūksta tokių, kurie neslepia, jog ir pora valandų su „sienomis lipančiais" anūkėliais būna per ilgos. Tačiau gali būti, kad suvaldyti smalsius vaikus sudėtinga tik todėl, jog seneliai nepagalvoja, ką būtų galima nuveikti kartu su jais.

Tad ką gali veikti seneliai su anūkais? „Viską!", - užtikrintai atsako I. Kiškienė. 51-erių močiutė kartu su savo anūke kopia į Gedimino pilies kalną, Vingio parke važinėja riedučiais, lankosi spektakliuose, mokyklėlėse, čiuožimo pamokose, nemokamuose renginiuose. O jei jie nevyksta - žaidžia žaidimų aikštelėse, lipa į medžius (taip, taip, lipa ir močiutė!).

Ši močiutė savo pavyzdžiu puikiai įrodo, kad senelių ir anūkų veikla gali būti labai įvairi. Ir tam nebūtina turėti pilno maišo pinigų! Tik noro ir laiko, kurį seneliai paskirtų savo ir anūkų bendravimui.


Močiutė Ida su vaikaite Ariele. Asmeninio arch. nuotr.

Anūkę ruošia gyvenimui

I.Kiškienė neslepia, kad apsispręsti dėl to, jog ji, močiutė, su Ariele leis tiek daug laiko, padėjo aplinkybės. Mergaitės tėtis uždarbiauja užsienyje, tad dalį jo dėmesio stygiaus tenka kompensuoti močiutei. „Norėjau, kad ji augtų ramiai, tvarkingai. Kad neturėtų jokių psichologinių problemų. Mažiems vaikams reikia, kad jų gyvenimas būtų sustyguotas, jie jaustų ramybę. Arielė žino, kad yra namai, mama, tėtis, močiutė ir laikas, kurį mes leidžiame kartu", - sakė vilnietė.

Pasak pašnekovės, senelių vaidmuo vaiko gyvenime labiausiai priklauso nuo pačių senelių: „Aš Arielės neseniai klausiau, kam jai reikalinga močiutė. Ji atsakė taip: „Kad man nuvalytum užpakaliuką, kad mane mylėtum ir kad mane valgydintum". O jau paskui pridūrė: „kad mes visur vaikščiotume, žaistume". Vadinasi, vaikui svarbūs visi dalykai - ir buitis, ir ugdymas".

Idą Kiškienę stebina, kad dauguma lietuvių senelius prisimena tik tada, kai suaugusieji nori kažkur išeiti, o vaikų nėra kam palikti: „Aš manau, kad senelis ir močiutė reikalingi ne tik tam, kad pažiūrėtų vaiką, kai jis serga, išvestų jį į kiemą, kai mama su tėčiu išeina".

Kartu su savo keturmete anūke I. Kiškienė nesėdi namuose: lanko įvairius užsiėmimus, o kai jų nėra - susigalvoja veiklos lauke. „Galima važinėti riedučiais. Žiemą parke lipdome besmegenį, mokomės čiuožti nuo kalno. Aš nežinau, ko negalima veikti, būnant su anūkais. Skiname gėles, žiūrime, kaip upėje plaukia ledai. Vasarą - žaidimų aikštelėse „kepame bandeles", važinėjame dviračiu", - savo pramogas vardino vilnietė.

Svarbiausia, kad tam nereikia daug pinigų. „Parkai žiemą vasarą atviri, o juose pilna reginių. Pavyzdžiui, Vingio parke kyla oro balionai - atrakcija didžiausia tiek vaikui, tiek seneliams", - įsitikinusi pašnekovė.

Paklausta, kodėl taip daro, vilnietė pirmiausia pabrėžė tokio bendravimo naudą vaikui. Tačiau, anot jos, bendravimas už namų sienų su anūke duoda neišmatuojamos naudos ir patiems seneliams.

„Pirmiausia tai darau dėl Arielės. Ji turi lankyti mokyklėlę, turi išmokti elgtis visuomenėje. Pavyzdžiui, „Strazdanėlių" mokyklėlėje vyksta vienoki užsiėmimai - dainuojama, muzikuojama, improvizuojama. Bet mes dar einame į čiuožimą: ten yra griežta tvarka. Negali klestelėti ant ledo ir sakyti „nečiuošime". Aš nesu ta močiutė, kuri susitinka tik pažaisti. Mes mokomės disciplinos", - pasakojo močiutė.

Kartu su vaikaite I. Kiškienė lankosi ir spektakliuose, kuriuose anūkė mokosi būti kantria, paisyti elgesio normų.

Pagarbos mokomasi iš pavyzdžių

Į anūkės ateitį pro pirštus nežiūrinti močiutė įsitikinusi, kad tėvai turėtų skatinti senelių ir anūkų bendravimą.

„Viskas ateina iš šeimos. Aš visada su mielu noru važiuodavau pas savo senelius, atostogaudavau. Lygiai taip pat mano vaikai. Aš visada žinojau, kad, esant reikalui, galiu paskambinti savo mamai ir tėčiui ir atvežti jiems savo vaikus - dienai, dviem. Dabartinės šeimos kitokios. Daug kas vertinama kitaip. Labai daug kas priklauso nuo to, kokie santykiai šeimoje, koks žmonių požiūris į šeimą., vaikus. Dabar populiarus požiūris „šiandien gyvenu su tuo, paskui - su kitu". Paleidžia vaikus į pasaulį, paskui kitus... Tuoktis niekas nenori. Taip ir lieka vaikai be senelių, o kartais ir be tėvų.", - sako I. Kiškienė.

Kol kas vienintelę anūkę turinti vilnietė įsitikinusi, kad žmonės turėtų atsakingiau žiūrėti į vaikus, jei jų susilaukia: „Visais laikais šeimose viskas nesiklostydavo sklandžiai: mes irgi ginčydavomės, taikydavomės, bardavomės... Dabar šeimos to nedaro. Nesiklosto, vienas kuris nors susirenka „tašikę" ir išeina. O vaikai lieka. Taip neturėtų būti. Jei susilaukė vaikų, turi išbandyti viską, kad šeima išliktų. Sutinku, kad pora neturi aukotis, atsisakyti asmeninės laimės. Bet iki išsiskyrimo, jie turi išbandyti viską, kad išliktų šeima".

Ar tikrai seneliai vaikaičiams leidžia per daug?

Nemažas šaukštas deguto senelių ir anūkų santykiuose - tėvų nepasitikėjimas: neretai jiems atrodo, kad močiutės ir diedukai iš meilės vaikams leidžia per daug. Kaip dviem kartom sutarti dėl mažųjų auklėjimo? Ar įmanoma rasti kompromisą? I. Kiškienės manymu, dėl pagrindinių dalykų nuomonės privalo sutapti.

„Tėvai ir seneliai turi sutarti dėl to, kas vaikui galima, o kas ne. Jei ant stalo lipti negalima, tai to neturi leisti nei mama, nei močiutė. Mano akimis, pagrindinė taisyklė - vaikas privalo elgtis tvarkingai: jis negali spjaudytis, šiukšlinti ir pan. Yra močiučių, kurios mėgsta leisti anūkams viską. Ypač tos, kurios anūkus mato rečiau. Tačiau joms reikėtų nepamiršti, kad pas jas tas vaikas pabus dvi valandas, per kurias „lips sienomis". Bet anksčiau ar vėliau grįš namo, kur to daryti jam nebus galima", - pabrėžia pašnekovė.

Toms šeimoms, kuriose tėvams ir seneliams sunku sutarti dėl vaikų auklėjimo, ji pataria sudaryti sąrašą su pagrindinėmis taisyklėmis.

Svarbiausia - kalbėtis

Veiklios močiutės Idos nuomone, dauguma problemų kyla tik dėl to, kad seneliai su vaikais ir anūkais nepasikalba.

„Mes su savo vaikais (vienam 21-eri, kitam - 27-eri), galime kalbėtis apie viską. Labai tuo džiaugiuosi. Aišku, jie ne visada klauso patarimų. Nemoralizuoju, tai jų gyvenimas ir patirtis, kurią geriausia patirti savo kailiu. Nors šiuo metu jie gyvena užsienyje, mes vis tiek daug kalbamės. Tai rodo pavyzdį anūkams. Jie neturi galvoti, kad seneliai gyvena „1500-aisiais metais" ir tik mezga anūkams kojines. Didžioji dalis senelių vaikšto į spektaklius, moka linksmintis", - šmaikštavo I. Kiškienė.

Skelbia senelių mėnesį

Kartais norint pradėti naują etapą tereikia mažo postūmio. Todėl meninio ugdymo mokyklėlė „Strazdanėlės" iki didžiųjų metų švenčių visą lapkritį ir gruodį kviečia į nemokamus ugdomuosius užsiėmimus seneliams su ir be anūkų.

„Skatinsime mamas ir tėčius įtraukti senelius į anūkų ugdymą. Kiekvieną ketvirtadienį mokyklėlėje „Strazdanėlės" Vilniuje, Ateities g. 11. patyrusios pedagogės ir ugdymo specialistės, kvies garbaus amžiaus žmones pasisemti idėjų, kaip prasmingai leisti laisvalaikį kartu su savo anūkais! Taip norime priminti, kad šeima - ne tik tėvai, bet ir seneliai", - apie „Senelių mėnesį" pasakoja idėjos sumanytoja mokyklėlės „Strazdanėlės" vadovė Sonata Latvėnaitė-Kričenienė. „Senelių mėnesio" veiklas vainikuos koncertas su gausiu būriu kviestinių svečių. Prasidėjus Adventui, visą gruodžio mėnesį ir toliau „Strazdanėlėse" vyks teminiai užsiėmimai visai šeimai: numatytos keramikos pamokos, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai ir paskaitos. Pirmas užsiėmimas jau lapkričio 7 d.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Ala Pugačiova parodė, kaip lavina savo dukrytę (39)

Nuo tada, kai 67 metų Ala Pugačiova susikūrė profilį socialiniame tinkle "Instagram", čia netrūksta įdomių nuotraukų ir vaizdo įrašų iš garsiosios šeimos gyvenimo.

Vaikų klausimai suglumino Andrių Tapiną: aš neturiu atsakymo... (21)

TAVO VAIKO žurnale esančioje rubrikoje „Kaip paaiškintum vaikui“ kalbinami žinomi Lietuvos tėčiai, kurie atsako į mažų vaikų klausimus. Kaip gi seksis į suktus klausimus atsakyti Andriui Tapinui?

Vieną iš karališkųjų vaikų pavadino tikru išdykėliu: spėkite, kurį (15)

Trejų metų princą George'ą ir pusantrų metų princesę Charlotte auginantys Didžiosios Britanijos princas Williamas su žmona Kate Middleton – visada dėmesio centre. Dalyvaudami įvairiuose renginiuose jie, be abejo, nuolat sulaukia klausimų apie savo vaikus.

Besilaukianti J. Jarutė: tai yra mano laikas, dabar esu pati gražiausia!

Kūdikio laukimas – ypatingas laikas kiekvienai moteriai. Tuomet norisi save labiau palepinti ir leisti sau tai, ko įprastai neleisdavai.

Jie metė mokyklą, bet vėliau tapo pasaulinėmis žvaigždėmis (17)

Pažiūrėjus iš šono, daugelio jų gyvenimas atrodo tarsi pasaka: sėkminga karjera, mylima šeima ir nemaža sąskaita banke. Tačiau kai kurios garsenybės, būdamos vaikais, išgyveno nelengvą laikotarpį ir netgi buvo priverstos mesti mokyklą.

Donatas Montvydas vėl taps tėčiu: jausminga žinutė ir ypatinga nuotrauka (2)

Dainininkas Donatas Montvydas su žmona Veronika laukia šeimos pagausėjimo. Šiandien Donatas apie tai patvirtino savo socialinio tinklo paskyroje.

Kodėl Adele bijo gimdyti antrą vaiką? (36)

Po sūnaus gimimo patyrusi pogimdinę depresiją, dainininkė Adele tik dabar apie tai viešai prisipažino. Interviu garsioji moteris sakė, kad bijo antrą kartą gimdyti.

Monako karališkoji šeima po ilgos pertraukos pagaliau parodė savo dvynukus (16)

Šių metų gruodžio 10 dieną Monako dvyniams sukanka dveji metai. Kaip šiandien atrodo mažyliai, buvo galima pamatyti šiomis dienomis, kai Monakas šventę savo Nacionalinę šventę.

Retas atvejis, kai Katie Holmes viešai parodė dukterį Suri Cruise (3)

Tai iš tiesų retas atvejis, kai aktorė paviešino savo dukters Suri Cruise nuotrauką.

Berniukas, kuris turėjo mirti, atšventė antrąjį gimtadienį (36)

Portale TavoVaikas.lt apie Jaxoną rašėme kelis kartus. Ši istorija, kuri prieš dvejus metus pasklido po visą pasaulį, negali palikti abejingų. Berniukas, kuriam prognozavo mirtį iš karto gimus jau atšventė dviejų metų gimtadienį.

6 negirdėti faktai apie mažiausiąjį Trumpo sūnų (66)

Donaldo Trumpo prezidentinėje kampanijoje labai svarbų vaidmenį suvaidino keturi jo vaikai, bet penktasis, mažiausiasis, tarsi liko už žiniasklaidos ribų.

Kaip šiandien atrodo mergaitė, kuri buvo vadinta gražiausiu vaiku pasaulyje (113)

Mergaitė, kuri nepalieka abejingų. Taip trumpai galima pristatyti rusaitę Kristiną, kuri neretai buvo vadinama gražiausiu 21 -ojo amžiaus vaiku.

I. Stonkuvienė ir I. Stumbrienė su vaikais tapo naujos drabužių linijos veidais (3)

Laisvalaikio drabužių „Voo-Doo" naujos aprangos linijos vaikams veidais tapo Lietuvos pramogų pasaulyje gerai žinomos mamos – televizijos laidų vedėja, aktorė Indrė Stonkuvienė su vaikais Cecilija ir Pranciškumi bei verslininkė Inga Stumbrienė su dukra Estela ir sūnumi Gabrieliumi.

Lietuvoje dirbančios dulos daro viską, kad gimdymą moteris prisimintų kaip gražų įvykį (31)

Jau kuris laikas Lietuvoje gimdančios moterys gali naudotis dulų pagalba. Apie tai kalbamės su patyrusia dula Vilma Kraelskaite bei besimokančia dula Lina Gabrijolavičiene.

Garsioji aktorė tvirtina, kad vaikų niekada nenorėjo ir neplanavo (75)

Aktorė Renee Zellweger ne kartą atsakinėjo į klausimą, kodėl ji neturi ir nenori turėti vaikų.