Interviu su močiute: prasmingai leisti laisvalaikį su anūkais daug pinigų nereikia

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis. Kodėl yra svarbu vaikams bendrauti su seneliais?
© Shutterstock nuotr.

Tarpusavio bendravimas duoda naudos abiems pusėms

Meninio ugdymo mokyklėlėje „Strazdanėlės" sutikta ketverių metų Arielės močiutė Ida Kiškienė - viena iš nedaugelio močiučių, kuri čia lankosi su savo anūkėle. Vilnietė šmaikštauja, kad leisdama laiką su Ariele ruošia ją nelengvam gyvenimui dabartinėje visuomenėje. Tačiau tuoj pat priduria, kad iš tokio bendravimo su anūke naudos su kaupu gauna ir ji, močiutė.

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės. Anūkus vilioti saldainiais nebūtina. Kur kas svarbiau pabūti kartu - nueiti į parką, pažiūrėti, kaip bėgioja skruzdės, padaryti skintų gėlių kompoziciją, tiesiog - būti kartu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Renkama draugiškiausia naujagimiui ligoninė Lietuvoje
Tai bent istorija: dvi seserys pagimdo dvynius, kurie yra... ketvertukas

Nemokamų pramogų pilna

I. Kiškienės nuomone, tam, kad prasmingai leistum laiką su savo anūkais, nebūtina turėti storos piniginės.
sako močiutė

Dabartiniai trisdešimtmečiai ir vyresni vasaros atostogas dažniausiai leisdavo kaime, pas senelius. Šių dienų vaikai tokios laimės neturi - dažno jų seneliai vis dar dirba, net ir sulaukę pensijos. Be to, nemaža dalis šeimų emigravo, tad seneliai savo anūkus mato tik retomis progomis, o mažųjų kasdienybę seka bendraudami „Skype" ir kitomis virtualiomis priemonėmis. Tačiau net ir tie, kurie savo anūkus turėtų galimybę pamatyti gyvai, mato dažniau nei kartą ar du per metus.

Reikia pripažinti, kad daliai senelių to pakanka. Netrūksta tokių, kurie neslepia, jog ir pora valandų su „sienomis lipančiais" anūkėliais būna per ilgos. Tačiau gali būti, kad suvaldyti smalsius vaikus sudėtinga tik todėl, jog seneliai nepagalvoja, ką būtų galima nuveikti kartu su jais.

Tad ką gali veikti seneliai su anūkais? „Viską!", - užtikrintai atsako I. Kiškienė. 51-erių močiutė kartu su savo anūke kopia į Gedimino pilies kalną, Vingio parke važinėja riedučiais, lankosi spektakliuose, mokyklėlėse, čiuožimo pamokose, nemokamuose renginiuose. O jei jie nevyksta - žaidžia žaidimų aikštelėse, lipa į medžius (taip, taip, lipa ir močiutė!).

Ši močiutė savo pavyzdžiu puikiai įrodo, kad senelių ir anūkų veikla gali būti labai įvairi. Ir tam nebūtina turėti pilno maišo pinigų! Tik noro ir laiko, kurį seneliai paskirtų savo ir anūkų bendravimui.


Močiutė Ida su vaikaite Ariele. Asmeninio arch. nuotr.

Anūkę ruošia gyvenimui

I.Kiškienė neslepia, kad apsispręsti dėl to, jog ji, močiutė, su Ariele leis tiek daug laiko, padėjo aplinkybės. Mergaitės tėtis uždarbiauja užsienyje, tad dalį jo dėmesio stygiaus tenka kompensuoti močiutei. „Norėjau, kad ji augtų ramiai, tvarkingai. Kad neturėtų jokių psichologinių problemų. Mažiems vaikams reikia, kad jų gyvenimas būtų sustyguotas, jie jaustų ramybę. Arielė žino, kad yra namai, mama, tėtis, močiutė ir laikas, kurį mes leidžiame kartu", - sakė vilnietė.

Pasak pašnekovės, senelių vaidmuo vaiko gyvenime labiausiai priklauso nuo pačių senelių: „Aš Arielės neseniai klausiau, kam jai reikalinga močiutė. Ji atsakė taip: „Kad man nuvalytum užpakaliuką, kad mane mylėtum ir kad mane valgydintum". O jau paskui pridūrė: „kad mes visur vaikščiotume, žaistume". Vadinasi, vaikui svarbūs visi dalykai - ir buitis, ir ugdymas".

Idą Kiškienę stebina, kad dauguma lietuvių senelius prisimena tik tada, kai suaugusieji nori kažkur išeiti, o vaikų nėra kam palikti: „Aš manau, kad senelis ir močiutė reikalingi ne tik tam, kad pažiūrėtų vaiką, kai jis serga, išvestų jį į kiemą, kai mama su tėčiu išeina".

Kartu su savo keturmete anūke I. Kiškienė nesėdi namuose: lanko įvairius užsiėmimus, o kai jų nėra - susigalvoja veiklos lauke. „Galima važinėti riedučiais. Žiemą parke lipdome besmegenį, mokomės čiuožti nuo kalno. Aš nežinau, ko negalima veikti, būnant su anūkais. Skiname gėles, žiūrime, kaip upėje plaukia ledai. Vasarą - žaidimų aikštelėse „kepame bandeles", važinėjame dviračiu", - savo pramogas vardino vilnietė.

Svarbiausia, kad tam nereikia daug pinigų. „Parkai žiemą vasarą atviri, o juose pilna reginių. Pavyzdžiui, Vingio parke kyla oro balionai - atrakcija didžiausia tiek vaikui, tiek seneliams", - įsitikinusi pašnekovė.

Paklausta, kodėl taip daro, vilnietė pirmiausia pabrėžė tokio bendravimo naudą vaikui. Tačiau, anot jos, bendravimas už namų sienų su anūke duoda neišmatuojamos naudos ir patiems seneliams.

„Pirmiausia tai darau dėl Arielės. Ji turi lankyti mokyklėlę, turi išmokti elgtis visuomenėje. Pavyzdžiui, „Strazdanėlių" mokyklėlėje vyksta vienoki užsiėmimai - dainuojama, muzikuojama, improvizuojama. Bet mes dar einame į čiuožimą: ten yra griežta tvarka. Negali klestelėti ant ledo ir sakyti „nečiuošime". Aš nesu ta močiutė, kuri susitinka tik pažaisti. Mes mokomės disciplinos", - pasakojo močiutė.

Kartu su vaikaite I. Kiškienė lankosi ir spektakliuose, kuriuose anūkė mokosi būti kantria, paisyti elgesio normų.

Pagarbos mokomasi iš pavyzdžių

Į anūkės ateitį pro pirštus nežiūrinti močiutė įsitikinusi, kad tėvai turėtų skatinti senelių ir anūkų bendravimą.

„Viskas ateina iš šeimos. Aš visada su mielu noru važiuodavau pas savo senelius, atostogaudavau. Lygiai taip pat mano vaikai. Aš visada žinojau, kad, esant reikalui, galiu paskambinti savo mamai ir tėčiui ir atvežti jiems savo vaikus - dienai, dviem. Dabartinės šeimos kitokios. Daug kas vertinama kitaip. Labai daug kas priklauso nuo to, kokie santykiai šeimoje, koks žmonių požiūris į šeimą., vaikus. Dabar populiarus požiūris „šiandien gyvenu su tuo, paskui - su kitu". Paleidžia vaikus į pasaulį, paskui kitus... Tuoktis niekas nenori. Taip ir lieka vaikai be senelių, o kartais ir be tėvų.", - sako I. Kiškienė.

Kol kas vienintelę anūkę turinti vilnietė įsitikinusi, kad žmonės turėtų atsakingiau žiūrėti į vaikus, jei jų susilaukia: „Visais laikais šeimose viskas nesiklostydavo sklandžiai: mes irgi ginčydavomės, taikydavomės, bardavomės... Dabar šeimos to nedaro. Nesiklosto, vienas kuris nors susirenka „tašikę" ir išeina. O vaikai lieka. Taip neturėtų būti. Jei susilaukė vaikų, turi išbandyti viską, kad šeima išliktų. Sutinku, kad pora neturi aukotis, atsisakyti asmeninės laimės. Bet iki išsiskyrimo, jie turi išbandyti viską, kad išliktų šeima".

Ar tikrai seneliai vaikaičiams leidžia per daug?

Nemažas šaukštas deguto senelių ir anūkų santykiuose - tėvų nepasitikėjimas: neretai jiems atrodo, kad močiutės ir diedukai iš meilės vaikams leidžia per daug. Kaip dviem kartom sutarti dėl mažųjų auklėjimo? Ar įmanoma rasti kompromisą? I. Kiškienės manymu, dėl pagrindinių dalykų nuomonės privalo sutapti.

„Tėvai ir seneliai turi sutarti dėl to, kas vaikui galima, o kas ne. Jei ant stalo lipti negalima, tai to neturi leisti nei mama, nei močiutė. Mano akimis, pagrindinė taisyklė - vaikas privalo elgtis tvarkingai: jis negali spjaudytis, šiukšlinti ir pan. Yra močiučių, kurios mėgsta leisti anūkams viską. Ypač tos, kurios anūkus mato rečiau. Tačiau joms reikėtų nepamiršti, kad pas jas tas vaikas pabus dvi valandas, per kurias „lips sienomis". Bet anksčiau ar vėliau grįš namo, kur to daryti jam nebus galima", - pabrėžia pašnekovė.

Toms šeimoms, kuriose tėvams ir seneliams sunku sutarti dėl vaikų auklėjimo, ji pataria sudaryti sąrašą su pagrindinėmis taisyklėmis.

Svarbiausia - kalbėtis

Veiklios močiutės Idos nuomone, dauguma problemų kyla tik dėl to, kad seneliai su vaikais ir anūkais nepasikalba.

„Mes su savo vaikais (vienam 21-eri, kitam - 27-eri), galime kalbėtis apie viską. Labai tuo džiaugiuosi. Aišku, jie ne visada klauso patarimų. Nemoralizuoju, tai jų gyvenimas ir patirtis, kurią geriausia patirti savo kailiu. Nors šiuo metu jie gyvena užsienyje, mes vis tiek daug kalbamės. Tai rodo pavyzdį anūkams. Jie neturi galvoti, kad seneliai gyvena „1500-aisiais metais" ir tik mezga anūkams kojines. Didžioji dalis senelių vaikšto į spektaklius, moka linksmintis", - šmaikštavo I. Kiškienė.

Skelbia senelių mėnesį

Kartais norint pradėti naują etapą tereikia mažo postūmio. Todėl meninio ugdymo mokyklėlė „Strazdanėlės" iki didžiųjų metų švenčių visą lapkritį ir gruodį kviečia į nemokamus ugdomuosius užsiėmimus seneliams su ir be anūkų.

„Skatinsime mamas ir tėčius įtraukti senelius į anūkų ugdymą. Kiekvieną ketvirtadienį mokyklėlėje „Strazdanėlės" Vilniuje, Ateities g. 11. patyrusios pedagogės ir ugdymo specialistės, kvies garbaus amžiaus žmones pasisemti idėjų, kaip prasmingai leisti laisvalaikį kartu su savo anūkais! Taip norime priminti, kad šeima - ne tik tėvai, bet ir seneliai", - apie „Senelių mėnesį" pasakoja idėjos sumanytoja mokyklėlės „Strazdanėlės" vadovė Sonata Latvėnaitė-Kričenienė. „Senelių mėnesio" veiklas vainikuos koncertas su gausiu būriu kviestinių svečių. Prasidėjus Adventui, visą gruodžio mėnesį ir toliau „Strazdanėlėse" vyks teminiai užsiėmimai visai šeimai: numatytos keramikos pamokos, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai ir paskaitos. Pirmas užsiėmimas jau lapkričio 7 d.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Garsiausi pasaulio tėčiai, kurie dėl savo dukryčių padarytų viską (7)

Nors žinomi tėčiai neretai būna ribojami itin griežtų dienotvarkių, vis dėlto jie sugeba rasti laiko, kurį su džiaugsmu leidžia su savo šeima.

Solveigos istorija: kaip likimo pasmerktas nemokytinas vaikas tapo geriausiu mokiniu (20)

Jei sutikčiau režisierių, kuris ieškotų įkvepiančio herojaus savo filmui, siūlyčiau jam susitikti su dviejų vaikų, Meilės (21 m.) ir Nojaus (19 m.), mama, etnomuzikologe, spec. pedagogikos krypties edukologe, LEU socialinių mokslų doktorante lektore Solveiga Zvicevičiene.

Atviras interviu su Renata Norvile: dar norėčiau dukrytės

Pasitikusi žurnalistus, Renata Voitechovskaja-Norvilė (38 m.) guodėsi, kad buvo bemiegė naktis, nes mažylis Rėjus vėl nusprendė nemiegoti.

Kas labiausiai stebina Indijoje gyvenančią ir sūnų auginančią lietuvę (16)

Lietuvės ir suomio šeima Indijoje gyvena jau daugiau kaip metus. Prieš išvykdami perskaitė labai gerą patarimą lengvesnei adaptacijai Indijoje – reikia nesitikėti, kad viskas bus taip, kaip esi pratęs, su pagarba ir be pykčio priimti kultūrą tokią, kokia ji yra, ir visada į viską žiūrėti su truputėliu humoro.

Vaida Genytė: savo augantį sūnų noriu matyti ne tik akimis, bet ir širdimi (69)

Pokalbio su Vaida Genyte metu iš dainininkės lūpų ne kartą nuskamba žodis „meilė".

Agnė Grigaliūnienė: diržo gavau vienintelį kartą gyvenime ir tai atsimenu iki šiol

Sąmoninga bei aktyvi mama, suvokianti mūsų visuomenės ir savo trūkumus, tačiau besistengianti savo vaikams perteikti geriausia, ką pati yra gavusi iš savo tėvų. Šiltų vaikystės prisiminimų įkvėptas noras keisti visuomenę gerinant tėvų ir vaikų ryšį – tokią užduotį sau kelia dviejų vaikų mama Agnė Grigaliūnienė.

Kaip po patirto šoko jaučiasi Angelinos Jolie ir Brado Pitto vaikai (4)

Praėjus beveik pusei metų nuo to laiko, kai Angelina Jolie ir Bradas Pittas pateikė dokumentus skyryboms, aktorė ir šešių vaikų mama pirmą kartą atvirai papasakojo, kaip tai atsiliepė jai ir jos vaikams.

Įkurti TAVO VAIKO žurnalą verslininkę įkvėpė vienas smetoninis leidinys (1)

Žurnalas „Tavo vaikas“ švenčia 25-ąjį gimtadienį, jei kalbėtume apie tokio amžiaus žmogų, tai pati branda ir grožis.

Išplepėjo, kokios lyties dvynių laukiasi Clooney (4)

Praėjusi savaitė pasaulyje į istoriją įėjo kaip "dvynių savaitė".

Skandalinga fotosesija prieš 6 metus: kaip gražiausia vadinta mergaitė atrodo šiandien (24)

Vaikų kaip modelių naudojimas madų industrijoje visada buvo vertinamas prieštaringai. Daugelis žmonių mano, kad tai negerai – esą, vaikas patiria neigiamą poveikį ir tai jam kenkia.

Garsios dainininkės žodžiai siunčia žinią visoms pasaulio mamoms (5)

Esame įpratę matyti, kad žinomos moterys - Holivudo aktorės ar visame pasaulyje garsios dainininkės, sportininkės - po gimdymo gana greitai atrodo taip, tarsi jų kūnai nepatyrė nėštumo.

Ko galime pasimokyti iš Kate Middleton (17)

Princas Williamas ir Kembridžo hercogienė Kate Middleton nori įdiegti vaikams tvirtas vertybes. Apie tai, kad labai svarbu lavinti vaikų emocinį intelektą, o ne tik mokyti juos matematikos ar rašymo, karališkoji pora prakalbo viešai.

Katažina Zvonkuvienė – apie patirtą pragarą nėštumo metu (75)

Dvynių Donato ir Kornelijos susilaukę Katažina ir Deivydas Zvonkai ryžosi atviram interviu apie nėštumo metu patirtą nerimą.

Beyonce patvirtino: taip, aš laukiuosi dvynių

Trečiadienio vakarą socialinis tinklas "Instagram" suūžė nuo netikėtos naujienos: dainininkė Beyonce paskelbė esanti nėščia.

Kristina Savickytė-Damanskienė prabilo apie skaudžią savo praeities patirtį (20)

„Sumažinkime lūkesčius savo vaikams ir žiūrėkime į jų esmę, o ne matykime juos tokius, kokius norime matyti", – skatina trijų vaikų mama aktorė Kristina Savickytė -Damanskienė ir priduria, jog šis suvokimas atėjo ne iš karto, o nuosekliai dirbant ir ieškant atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus.