Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros

Šiandien Vilniuje pristatoma antroji žurnalistės ir TV laidų vedėjos Juventos Mudėnienės knyga vaikams „Triušiukai ir žiema“.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Titės Miku slapyvardžiu pasirašinėjanti Juventa Mudėnienė prieš ketverius metus išleido eiliuotą ir originaliai iliustruotą knygą „Triušiukų abėcėlę“. Šiandien jos bičiuliai renkasi į naujos knygos vaikams „Triušiukai ir žiema“ pristatymą. Ta proga Juventai Mudėnienei pateikėme 9 klausimus.

1. Kas ta Titė Miku?

Tai tokia linksma teta morkų spalvos plaukais, kuri visai nenori suaugti. Kai pasijunta tapusi pernelyg rimta ir jau beveik suaugusi, ji skubiai kulniuoja į Triušių miestelį ir šnekasi su protingaisiais triušiais – fotografu Feliksu ir siuvėju Silvestru. Pasikalbėjusi ji vėl tampa savimi – padykusia moteriškaite, kurios lagamine telpa triušių istorijos, knygos ir ... morkų pyrago trupiniai!

2. Ar eiles jums diktuoja triušiukai?

Žinoma, kartais smagią istoriją pašnabžda į ausį fotografas Feliksas. Tik niekam neprasitark! Mat kiekvienas autorius nori žinoti, kad jis vienintelis kuria įdomias pasakas.

3. Kodėl rašote apie triušius, o ne šuniukus, varles ar bites?

Šuniukai paprastai būna užsiėmę rimtesniais reikalais: gelbsti žmones, gaudo nusikaltėlius, gano kalnuose avis, o triušiai mėgsta atostogauti! Tuomet ir nutinka keisčiausi dalykai: krepšiai virsta oro balionų gondolomis, cukriniai pyragai išgaruoja pro langus, skrybėlėse suka lizdus paukščiai, o neklaužados mažyliai maudosi arbatinukuose!

4. Kada į jūsų gyvenimą atėjo triušiai?

Oi, jie net nežinojo, kad aš esu. Tai aš suradau paslaptingą taką pas juos, į Triušių miestelį. Tai nutiko prieš 5 metus. Einu kartą pieva ir žiūriu – siaurutėlis, vos įžiūrimas takelis pramintas. Aš ir nusekiau juo... Reikia būti labai smalsiu ir įžvalgiu, kad įžiūrėtum pačius slapčiausius ir gražiausius dalykus, kad pamatytum tą, ko kiti nepamato.

5. Ar mokate algą tiems, kurie fotografuojasi knygai (apie kurių gyvenimą rašote)?

O kaipgi! Žinoma moku. Už kiekvieną darbą turi būti deramai atlyginama. Fotografuodami pirmąją knygą „Triušiukų abėcėlė" pasirašėme rimtą sutartį, kurioje morkų sultimis parašyta: „Už kantrybę, ištvermę ir gerą nuotaiką darbo metu pasižadame pririnkti ir sudžiovinti didelį krepšį raudongalvių dobilų, užauginti tikrų kaimiškų morkų ir vaišinti pusele obuolio kiekvieną dieną".

Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros
Knygos "Triušiukai ir žiema“ akimirka.
© Asmeninio albumo nuotr.

6. Kiek laiko nešiojate istorijas galvoje, kol išguldote jas ant popieriaus?

Visaip būna. Kartais tiesiog atsiverčiu savo storą sąsiuvinį ir žodžiai kaip lietus pabyra... Kartais būna sunku: tas žodžių debesis, matyt, į Italiją ar Prancūziją nuskrenda, kad nė viena raidelė pas mane nenusileidžia. Tuomet vyksta žodžių vilionės. Kaip? Ogi vidury vasaros namuose pasipuošiu Kalėdų eglutę! Žvakelės mirga, žaisliukai spindi, Kalėdomis pakvimpa... Taip parašytos istorijos apie triušius ir žiemą.

Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros
Knygos "Triušiukai ir žiema“ akimirka.
© Asmeninio albumo nuotr.

7. Esate istorikė, žurnalistė, laidų vedėja. Kodėl pradėjote rašyti knygas ne kam kitam, o vaikams?

Ir istorijos, ir TV laidos yra pilnos problemų ir visokių baisumų. Kartais nuo jų įskausta galva, kartais darosi baisu, o dažnai – juokinga. Manau, vaikai gebėtų daugelį problemų išspręsti lengviau ir teisingiau. Jie – protingesni, o su protingais žmonėmis labai įdomu bendrauti.

Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros
Knygos "Triušiukai ir žiema“ akimirka.
© Asmeninio albumo nuotr.

8. Knygų vaikams – lentynos lūžta. Kaip pasirinkti geriausią, įdomiausią? Kuo vertinga jūsų knyga?

Teisingiausia būtų rinktis knygą, kurią skaityti norėtų ir maži, ir dideli. Drauge patirti nuotykiai suteikia daug gerų emocijų ir įspūdžių. Štai jums ir bendros pokalbių temos! Smagiausi vakarai, kai drauge su tėveliais piešiate triušius ir varles, oro balionus ir paslaptingus žibintus.

Mūsų triušių istorijose vingiuoja daug idėjų kaip žaidžiant mokytis, o mokantis žaisti! Tai ne tik raidės, eilėraščiai ir istorijos, ne tik ryškios iliustracijos, bet ir stalo žaidimai. Kirpkite, spalvinkite, statykite triušių namus – tam skirtas konstruktorius „Triušiukų miestelis". Karpykite popierines lėles ir kurkite su jomis naujas istorijas. Žaiskite teatrą. Juk išties netikėta, kai ilgaausis išdykėlis, apie kurį ką tik perskaitėte knygoje, strykteli iš jos ir apsigyvena ant stalo! Tai knygos ir žaidimai, skirti visai šeimai.

Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros
Knygos "Triušiukai ir žiema“ akimirka.
© Asmeninio albumo nuotr.

9. O triušiai jums sapnuojasi?

Triušiukai – smalsūs ir judrūs gyvūnėliai. Žinoma, kartais jie per smarkiai įsibėgėja ir netyčia liuokteli į mano sapną! Kaip kiekviena svetinga šeimininkė, pasiūlau jiems arbatos, pakviečiu prisėsti ir pasišnekučiuoti, bet jie nemėgsta ilgai tupėti vienoje vietoje. Kaip įšoka pas mane, taip ir iššoka... Nespėju net apkabinti. Kartais pabudusi randu prie lovos puodelį šiltos arbatos ir gabalėlį morkų pyrago. Turbūt tai jie palieka, ką manai?

Juventa Mudėnienė – apie naująją knygą ir Kalėdų eglutę vidury vasaros
Knygos "Triušiukai ir žiema“ akimirka.
© Asmeninio albumo nuotr.
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Veidai

Iš miesto į kaimą išsikėlusi šeima: kasdien – po 100 km? Na, ir kas čia tokio (9)

Elena (28 m.) ir Viktoras (32 m.) Silickai, šiemet daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes" organizuojamuose rinkimuose nominuoti Metų šeima, prieš keletą metų miesto šurmulį iškeitė į kaimo ramybę.

Karališkos šeimos, kurių didžiausias turtas – būrys vaikų

Princas Williamas ir jo žmona Kate Middleton laukia trečio vaiko. Ši žinia sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo. Visgi daugiavaikės šeimos nėra retenybė tarp daugelio šalių valdančių dinastijų.

Akimirkos iš Zvonkų dvynukų gimtadienio: Kalėdų senelis ir kitos linksmybės

Pirmojoje K. ir D. Zvonkų dvynių gimtadienio šventėje buvo visko – ir Kalėdų Senelis, ir daug vaikų juoko, ir linksmybių.

Kate Middleton trečiu gimdymu ketina sulaužyti tradicijas (1)

Sklando gandai, kad Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton svarsto galimybę trečiąją atžalą gimdyti namuose. Apie tai pranešė Didžiosios Britanijos žiniasklaida, skelbia womanshealth.com.

Mažasis princas per kalėdinį vaidinimą gavo toli gražu ne karališką vaidmenį (6)

Prieš Kalėdas daugelyje vaikų darželių ir mokyklų tėvai kviečiami į vaidinimus, kuriuos vaikai rodo spektaklį, deklamuoja eilėraščius ar dainuoja dainas.

Dukrytės Onos susilaukusi dainininkė Ieva Narkutė: „Motinystė būna visokia"

Dainininkė, dainų kūrėja Ieva Narkutė-Šeduikienė (29 m.), susilaukusi pirmagimės Onos, pernai lapkritį prisidėjo prie mamų genties. Kaip scenoje fatališkos moters įspūdį keliančiai Ievai sekasi kurti naują – mamos vaidmenį?

Jurgita Pocienė: vieną auginti sunkiau negu šešis (6)

Visos mamos žino, kad vaikus tarpusavyje lyginti šiukštu draudžiama. Mes to ir nedarysime. Tačiau kai pokalbio leidiesi su šešių vaikų – trylikametės Pajautos, vienuolikmetės Mortos, dešimt­metės Barboros, septynerių Kerniaus, dvimetuko Petro ir vos prieš du mėnesius į šeimą atėjusios Katrės mama Jurgita Pociene (40 m.), negali jos nepaklausti, ar skiriasi pirmo ir, tarkim, penkto ar šešto vaiko gimdymas bei auginimas. Kaip metams bėgant keitėsi pačios Jurgitos požiūris į motinystę?

7 įsimintinos princo mintys apie tėvystę ir vaikus

Princas Williamas su žmona Kate Middleton augina 4 metų George ir 2 metų Charlotte. Trečiasis poros mažylis gims 2018 metų pavasarį.

Stereotipų nepabūgę vilniečiai nusprendė įsivaikinti romų tautybės mergaitę

Ingrida (29 m.) ir Ignas (37 m.) Vaitiekūnai prieš dvejus metus nusprendė įsivaikinti romų tautybės penkiametę Mariją. Dabar mergaitė, kaip pati sakė, gyvena laimingą gyvenimą. Ji – toks pats vaikas kaip ir kiti jos bendraamžiai, turinti savo charakterį, kaprizų, yra be galo smalsi. Kai kalbėjome su jos tėvais, ji net kelis kartus patikslino, kodėl vienaip ar kitaip elgėsi.

Paaiškėjo paslaptis, ko Kalėdų senelio paprašė mažasis princas George (11)

Ar jūsų mažyliai jau parašė laišką Kalėdų seneliui? Taip? Ir kokie jų norai? Nauja lėlė, robotukas, o gal net išmanusis telefonas?

Pirmąjį gimtadienį pasitinkantys Zvonkų dvyniai su mama ilsėjosi Egipte (2)

Gimus mažyliams Kornelijai ir Donatui, kurie gruodžio 1 dieną švenčia pirmąjį gimtadienį, dainininkei Katažinai Zvonkuvienei teko kiek pakeisti savo keliavimo įpročius.

TV žvaigždė Andrejus Malachovas savo vaikui vardą išrinko neįprastu būdu

Kaip praneša Rusijos žiniasklaida, neseniai tėčiu pirmą kartą tapęs 45 metų TV laidų vedėjas Andrejus Malachovas savo sūnui vardą nusprendė išrinkti tiesioginio eterio metu.

Dainininkė Augustė: sūnus gimė vakare, o ryte jam jau darė operaciją (7)

Dainininkė Augustė Vedrickaitė (32 m.) vos prieš kelis mėnesius tapo mama. Ji su gyvenimo draugu Marijumi Šeiboku augina sūnelį Arijų.

Eglė Straleckaitė: dabar svarbiausia – neužbučiuoti vaikelio

Šokėja ir šokių mokytoja Eglė Straleckaitė–Daugėlė (25 m.) su vyru verslininku Justinu Daugėla (28 m.) augina trijų mėnesių dukrytę Vakarę.

Princą George ir princesę Charlotte aplankė ypatingi svečiai

Karališkosios šeimos atžalos princas George ir princesė Charlotte vakar sulaukė ypatingų ir seniai matytų svečių.