Išmokos mamoms ir tėčiams 2019 metais: svarbu žinoti

(1)

Ar nuo 2019 metų keičiasi išmokos besilaukiančioms mamoms ar mamoms ir tėčiams, išėjusiems vaiko priežiūros atostogų?

Sujungiant darbdavio ir darbuotojo mokamus mokesčius, gyventojų atlyginimas „ant popieriaus“ turi išaugti 1,289 karto, bet gaunama suma „į rankas“ dėl to nesikeis arba didės dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio plėtros. Mokesčių sujungimu, kurį įtvirtinti ne kartą siūlė dalis ekonomistų, siekiama mažinti šešėlį darbo santykių srityje.


Dėl atlyginimų padidėjimo „ant popieriaus“ turės keistis ir procentinė ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar nedarbo išmokų dalis. Tačiau svarbu pabrėžti, kad išmokos „į rankas“ lieka tokios pat.


„Darbdavio ir darbuotojo mokamų mokesčių sujungimas daliai žmonių nėra visiškai aiškus – gyventojai kelia klausimus, kodėl mažėja vaiko priežiūros ar motinystės išmokų procentai įstatymuose? Noriu pabrėžti, kad mažėja tik procentas, bet išmoka lieka lygiai tokia pat, kokia buvo. Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu žmogui priklauso 790 eurų išmoka, tai tokią pat sumą jis gaus ir kitais metais įsigaliojus naujiems Seimo priimtiems įstatymams“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.


PAVYZDYS. Vaiko besilaukianti mama „ant popieriaus“ gauna 1000 eurų atlyginimą.


Pasirinkusi išeiti vaiko priežiūros atostogų vieniems metams, pagal dabartinę sistemą ji turi teisę gauti 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio išmoką.


„Į rankas“ 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka šiuo atveju siekia 790 eurų. Nuo 1000 eurų nuskaičiuojamas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis ir 6 proc. privalomasis sveikatos draudimas.


Po mokesčių sujungimo šios moters atlyginimas „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto ir sieks 1289 eurus.


Po reformos vaiko priežiūros išmoka, kai vaikas prižiūrimas vienus metus, procentais sudarys ne 100 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio, bet 77,58 proc.


77,58 proc. nuo 1289 eurų „ant popieriaus“ atskaičius GPM ir sveikatos draudimą yra 790 eurų „ į rankas“.


Išvada: išmoka „į rankas“ nesikeičia.


Įstatymuose įtvirtintas procentinis išmokos pokytis palies ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, taip pat nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir ligos išmokas, kurios mokamos žmonėms, kai jie tampa laikinai nedarbingi dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui į darbą, iš darbo ar profesinės ligos.


Toks pat išmokos procentinės dalies perskaičiavimas numatomas nepriklausomybės akto signatarams, valstybinių pensijų bei visiems kitiems išmokų gavėjams, kurių išmoka įstatyme nurodoma procentine dalimi nuo tam tikros sumos.


Taigi, nuo 2019 metų:


Motinystės išmoka sudarys 77,58 proc. moters vidutinio darbo užmokesčio


Tėvystės išmoka sudarys 77,58 proc. vyro vidutinio darbo užmokesčio


Vaiko priežiūros išmoka sudarys 77,58 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio, jeigu pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sueis 1 metai.


Vaiko priežiūros išmoka sudarys 54,31 proc. pirmaisiais metais ir 31,03 proc. antraisiais metais, jeigu pasirenkamos vaiko priežiūros atostogos iki vaikui sueis 2 metai.


Reikalingas darbo stažas išmokų gavimui, mokėjimo tvarka ir gaunamų „į rankas“ išmokų dydžiai lieka tokie pat, kaip ir iki šiol.


Šie pokyčiai įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis