RENATA LAZDIN: veiklų sąrašas, kaip pradžiuginti mažutį kūdikį

Renata Lazdin yra mama, edukologė, „7 intelektų lavinimo programos“ autorė, kūdikių akademijos ir vaikų darželio „Mažųjų valdos“ įkūrėja, knygos „Vienas vaikas – 7 intelektai“ autorė. Jūsų dėmesiui – Renatos Lazdin mintys iš jos tinklaraščio apie švenčių sutikimą su pačiais mažiausiais kūdikiais.

Kadaise, labai, labai seniai, 7 intelektų lavinimo programą buvo siūloma lankyti ir šeimoms su 2-5 mėnesių mažyliais. Tačiau grupės susirinkdavo ypač retai, tad jau kurį laiką programa siūloma tik 5-24 mėnesių mažyliams ir jų tėveliams.


Asmeninio albumo nuotr.


Bet! Įkvėpta savo ir dukrelės Lūnos (šiuo metu 2,5 mėn.) sėkmingomis pramogomis nutariau šią neteisybę ištaisyti. Tarpsniui, kuris neretai vadinamas ketvirtuoju nėštumo trimestru, jau netrukus pasirodys naujausias mano sumanymas – leidinys su lydinčiomis priemonėmis, kuris, tikiu, taps būtina pirmojo pusmečio kraitelio dalimi, puikia palankynų ar krikštynų dovana: STEBUKLINGA PRADŽIA: PIRMIEJI MĖNESIAI (šiuo metu medžiaga dėstoma mano seminare).


Švenčių sūkury daugybę laiko praleidžiame giminių ir artimųjų susibūrimuose. Tad pasidalinsiu keliomis idėjomis iš minėto leidinio: sąrašu veiklų, kuriomis galite pradžiuginti savo ar ne savo mažutį kūdikį. Per šiuos ilgus darbo su tėvais metus esu pastebėjusi: tėvai (ir ypač tėčiai) mielai užimtų savo atžalą, bet sunkiai sugalvoja kuo, kol ji dar nekalba. Tą patį nežinojimą patiria abu tėvai su vos gimusiu kūdikiu. Rodos, kad jam tereikia valgyti, miegoti ir kakoti. Tačiau išties jis labai nori patirti daug daugiau, o kuo smagiau jis praleis būdravimo valandėles – tuo skaniau valgys ir miegos.


MAŽĄ VAIKELĮ DŽIUGINANČIOS VEIKLOS:


PANEŠIOKITE. Nėra nieko smagesnio, nei būti nešiojamam šiltai prigludus ir matant besikeičiančius vaizdus. Nepamirškite komentuoti, siūlyti paliesti ar kviesti paklausyti aplinkos garsų. Bet – vaikučiui gali nepatikti stiprūs ar sintetiniai kvepalai, šiurkštus drabužis ar nemokšiškas paėmimas.


PAMIRKSĖKITE ŠVIESA. Besivystančiai regai labai į naudą ir į smagumą tamsesniam kambarėlyje junginėjama šviesa (garsiai pranešant “ŠVIESA!”, “TAMSA!”). Galite tą patį veiksmą atlikti pavyzdžiui, apšviesdami savo veidą žibintuvėliu (yra kiekviename telefone).


PAKLAUSYKITE. Labai, labai įdėmiai žiūrėdami mažajam į akis klauskite: „Kaip miegojai? / Kaip jautiesi?” ir paklausę įdėmiai žiūrėkite į akis, laukite atsakymo. Kantriai! Iki minutės. Pageidautina tyloje. Bet kokį judesį, vypsnį ar garsą vertinkite kaip atsakymą ir už jį padėkokite, pagirkite. Jei kūdikis dar visai mažas – būtų puiku, jei Jūsų veidas būtų gerai apšviestas. Sustiprindami jūsų ryšį galite duoti įsikibti pirštus ar apglėbti vaikelio kumštelius savo delnais.


PADEKLAMUOKITE. Taip pat kaip kalbinimo atveju – gerai apšviestu veidu, davę įsikibti ar apglėbę kumštelius, neskubėdami, bet išraiškingu tonu ir gerai artikuliuodami padeklamuokite kūdikiui savo žinomą eilėraštį (jei nemokate, galite tiesiog iškilmingai paskaičiuoti iki, pavyzdžiui, penkiolikos). Kartoti deklamavimą galite iki 10 kartų per dieną. Su kiekvienu kartu pastebėsite, kad vaikas klausosi vis įdėmiau.


PAŠOKITE, PAŽAIDINKITE ar PADAINUOKITE. Ritmingas judėjimas vaikui patinka dar labiau nei eilinis nešiojimas. Klasikiniai liaudies žaidinimai, dainelės ar palingavimas pagal nuotaikingą muziką ne tik pralinksmins, bet ir padės vaikeliui puoselėti jo muzikinį intelektą.


Sukurkite ĮDOMIUKĄ. Iš čežančių ir blizgančių dovanų pakuočių ir kaspinų bei ko nors skambančio sukurkite įdomų žaisliuką – ĮDOMIUKĄ. Į jį mielai taikysis mažylis, kuris mokosi valdyti rankas ir kojas. Ne mažiau mielai patyrinės kiek paūgėjęs vaikas, kurio sensorinė laboratorija kiek didesnė.


ĮDOMIUKAS: folija + karoliukai + žvangutis + pakavimo popierius + raištelis
ĮDOMIUKAS: folija + karoliukai + žvangutis + pakavimo popierius + raištelis
Asmeninio albumo nuotr.


PANARDINKITE Į KVAPŲ JŪRĄ. Mažas vaikas nuo pat gimimo yra pasirengęs ne tik matyti, girdėti, liesti ar ragauti. Jis pasirengęs ir pasinerti į kvapų jūrą. O šventiniai stalai – puiki galimybė jį ten panardinti. Juk uoslė – eilinis pojūtis, kodėl gi jo nevystyti? Nepamirškite įvardinti, ką mažylis uostąs.


IŠLAISVINKITE ir PADOVANOKITE TYLOS. Ar pastebėjote – kūdikiai yra lyg kokia vieša nuosavybė. Jį visi jaučiasi turį teisę čiupinėti, imti ant rankų ir visaip kitaip linksminti, ir visaip kitaip nebūtinai džiuginti jo šventos kūdikystės dienas. Mažasis Jums tikrai padėkos, jei per švenčių bruzdesį reguliariai išnešite jį į ramų kambarį ir leisite išsijudėti visu kūnu pagaliau gavus galimybę pasivolioti ant saugaus lygaus paviršiaus. Tai padės daug labiau nei konvulsyvus barškučio purtymas prieš akis.


Šaltinis: https://mazujuvaldos.wordpress.com 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis