Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai

Artėjant gimdymo terminui, kiekviena pirmą kartą mama tapsianti moteris kone kasdien pagalvoja, kaip tai prasidės, koks bus jausmas, ką reikės daryti, kiek laiko truks, kaip reikės žinoti, kad „tai“ jau prasidėjo?

Gimdymo pradžią, kaip ir patį gimdymą, planuoti sudėtinga, nes kaskart ji būna kitokia. Todėl reikėtų būti pasiruošus ir priešlaikiniam gimdymui, apie kurį įspėja kiek kitokie ženklai nei atėjus nustatytam laikui.

Be kitų požymių įspėja ir būsimos mamos nuojauta

Dviejų vaikų vaikų mama Rūta (32 m.) sako, kad laukdamasi pirmojo vaikelio tiesiog jautė, kad jis gims anksčiau.

„Apie šeštąjį nėštumo mėnesį apėmė nuojauta, kad dukrytė tikrai gims anksčiau nei turėtų. Gimdymas buvo numatytas lapkričio pradžioje. Kai dar rugpjūtį kitoms mamoms užsiminiau apie savo nuojautą, jos tik juokėsi. Nė viena į tai nežiūrėjo rimtai ir patikino mane, kad tokia „nuojauta" tėra nepagrįsta pirmakartės baimė, kad kas nors bus ne taip, kaip turėtų. Vaikų jau turinčios draugės sakė, kad pirmą kartą gimdančioms sąrėmiai retai kada prasideda per anksti – dažniausiai netgi nutinka priešingai ir gimdymą reikia skatinti. Anyta irgi juokėsi, kad nuojauta – tai dar ne beprasidedančio gimdymo požymis, todėl turėčiau nurimti. Visgi, mano mergytė gimė dviem savaitėmis anksčiau nei turėjo, taigi, tikriausiai, būsimos mamos nuojauta vis dėlto kažką reiškia", - šypsosi moteris.

Pasak jos, tik laukdamasi antrojo vaikelio ji suprato, kad ir pirmojo nėštumo metu buvo tam tikrų realių ankstyvo gimdymo požymių, tik ji tuo metu to nesuprato. Laukdamasi sūnaus, Rūta iš anksto ruošėsi galimam ankstyvam gimdymui. „Krepšį, kurį vešiuosi į ligoninę, susikroviau dar pirmo nėštumo trimestro metu. Gal ir juokinga, bet tai labai pasiteisino, nes antras vaikelis gimė trimis savaitėmis anksčiau nei turėjo...", - sako Rūta.

Ankstyvieji požymiai

Juos pastebėti nėra lengva, ypač toms, kurios laukiasi pirmojo vaikelio. Reikėtų kasdien pabūti ramybėje, skirti pakankamai laiko savo būsenai ištyrinėti, pajusti net ir mažus pokyčius.

1. Pojūčiai pilvo srityje. Tai gali būti pilvo gurgimas ar kiti neįprasti garsai bei pojūčiai, panašūs į tuos, kuriuos jaučia kiekvienas suvalgęs sunkaus, aštraus maisto. Viduriavimas, jei jis pasireiškia likus palyginus nedaug laiko iki numatyto termino, taip pat gali būti ženklas, kad jūsų vaikelis jau ruošiasi ateiti. Abiem atvejais patariama vartoti daug skysčių ir atidžiai sekti savo būklės pokyčius.

2. Palengvėjimas. Kai vaisius apsiverčia ir pereina į gimimui tinkamą poziciją, moters pilvo raumenys atsipalaiduoja, todėl ji pajunta tam tikrą palengvėjimą pilvo srityje. Jei toks jausmas apima kelios savaitės iki gimdymo datos, tai gali būti rimtas signalas apie sparčiau artėjantį gimdymą.

3. Nugaros skausmas. Nėščiųjų nugara jautri viso nėštumo metu, tačiau tam tikri skausmai trečiojo trimestro metu gali įspėti apie ankstyvą gimdymą. Pasak medikų, intensyvus skausmas nugaros apačioje gali būti ženklas, kad kūdikis verčiasi ir ruošiasi atėjimui. Patyrusios mamos sako, kad, pajutus stiprų juosmens skausmą, vertėtų įsitikinti, ar ligoninės krepšys yra visiškai paruoštas.

4. Išsiplėtęs gimdos kaklelis. Vaikelis gimsta tik gimdos kakleliui atsidarius 10 centimetrų. Kol jis tiek atsidaro, gali praeiti nemažai laiko. Tačiau visuomet yra tikimybė, kad jūsų gimdos kaklelis atsidarinėja greičiau nei turėtų, todėl ir gimdymas atitinkamai įvyks greičiau.

5. Įkyrūs sąrėmiai. Nėštumo metu yra normalu kartais jausti nestiprius sąrėmius, tačiau jei jie stiprėja, dažnėja ir nesiliauja, reikia susirūpinti.

6. Pasišalina gleivių kamštis. Paprastai, jis turėtų pasišalinti 37-40 nėštumo savaitę, tačiau, jei pastebite krauju suteptų gleivių anksčiau, tai ženklas, kad sąrėmiai gali būti ankstyvi.

7. Vargina bakterinė vaginozė. Yra nustatyta, kad makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimai ir ankstyvas gimdymas dažnai susiję, todėl, jei turite šią bėdą, atidžiai sekite kitus požymius.

Lietuvoje pasitaiko rečiau

Priešlaikiniu gimdymu vadinamas gimdymas, įvykęs po 22 nėštumo savaitės iki 37 nėštumo savaitės pabaigos, skaičiuojant nuo pirmosios paskutiniųjų mėnesinių dienos. Medikai priešlaikinio gimdymo rizikos požymiais laiko prieš laiką nutekėjusius vaisiaus vandenis, iš lytinių organų pasirodžiusias kraujingas išskyras, reguliarius gimdos susitraukimus – daugiau nei 4 kartai per valandą, gausias išskyras, pilvo tempimą žemyn, padidėjusį gimdos tonusą, maudžiantį skausmą pilvo apačioje.

Priešlaikinis gimdymas vertinamas kaip dažniausia naujagimių mirtingumo ir sergamumo priežastis, kuri siekia net 75-80 proc. gimdymo ir ankstyvuoju pogimdyviniu laikotarpiu. Priešlaikinis gimdymas pasitaiko sąlyginai dažnai – Lietuvoje 5-6 proc., Europoje 6-8 proc., o JAV net 10-12 proc. nėščiųjų.

Medikai neišskiria vienos priešlaikinio gimdymo priežasties. Yra nustatytos kelios rizikos veiksnių grupės, kurios didina priešlaikinio gimdymo tikimybę. Pavyzdžiui, pirmajai rizikos veiksnių grupei priskiriamos motinos ligos: riziką per ankstyvam gimdymui gali padidinti lytinių organų ar šlapimo takų infekcijos, taip pat bendrosios infekcijos (gripas, raudoniukė, citomegalija ar kt.). Tai pat reikšmingos yra ir motinos lytinių takų anomalijos bei gimdos kaklelio nepakankamumas. Priešlaikinio gimdymo riziką didiną ir tokios lėtinės ligos, kaip cukrinis diabetas, inkstų bei širdies ligos. Priešlaikiniam gimdymui gali būti reikšmingas ir kraujo grupių Rh konfliktas, kai motinos kraujo grupė Rh(-), o vaisiaus Rh (+).

Antroji rizikos veiksnių grupė – nėštumo patologija. Esant per mažai arba per daug vaisiaus vandenų, esant daugiavaisiam nėštumui, priešlaikiniam vaisiaus dangalų plyšimui, netinkamai placentos padėčiai gimdoje, hipertenzijai ar mažakraujystei priešlaikinis gimdymas yra labiau tikėtinas. Taip pat vaisiaus patologija gali lemti gimdymą anksčiau nustatytos datos, pavyzdžiui, vaisiaus vystymosi ydos, sulėtėjęs augimas, taip pat ir žuvęs vaisius. Ankstyvą gimdymą gali nulemti ir labai jaunas (iki 18 m.) arba vyresnis (virš 35 m.) nėščios moters amžius. Rizika išauga ir gimdymų skaičiui peržengus 4. Ne laiku prasidėjusiam gimdymui įtakos gali turėti netgi tokie veiksniai, kaip nevisavertė mityba, nepalankios darbo sąlygos ar nepageidaujamas nėštumas yra reikšmingi rizikos faktoriai.

Pagimdžius prieš laiką, labiausiai nukenčia naujagimis, nes jis būna neišnešiotas, nepakankamai subrendęs.

Pasak medikų, norint maksmailiai sumažinti priešlaikinio gimdymo riziką, svarbu planuoti nėštumą, laiku diagnozuoti ir tinkamai gydyti ligas. Nėštumo metu būtina atsikratyti žalingų įpročių, tinkamai maitintis, nepervargti, nedirbti kenksmingomis sąlygomis.

Skubiai kreiptis į gydytojus būtina, jei:

- kraujavimas yra ryškiai raudonos, o ne rausvos ar rusvos spalvos;

- nubėgus vandenims skystis atrodo žalsvas arba rudas – tai gali būti jame esančio ir kūdikiui pavojingo mekoniumo požymis;

- jei sutrinka regėjimas, atsiranda stiprūs galvos skausmai, staigus prakaitavimas – tai gali būti preeklampsijos arba hipertenzijos simptomai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis