Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia

Maždaug nuo 27-osios nėštumo savaitės prasideda konkurencija – kas ką išstums. Laimi mažylis – jūsų organams tenka užleisti jam vietą. Kaip tai vyksta ir kaip iš tokios padėties išsisukti kuo mažiau nukentėjus?

Šlapimo pūslė

Gana greit prisipildo. Pūslė į nėštumą reaguoja jau tuomet, kai pilvuko dar nelabai ir įžiūrėsi. Pūslės sfinkteris (sutraukiamasis raumuo) ypač reaguoja į progesteroną. Šis hormonas tarsi sukurtas gimdos raumeniui – kad niekas netrikdytų jo ramybės ir kad jame vaikelis augtų netrukdomas. Tik bėda, kad progesteronas pasklinda po visą kūną – dėl to sutrinka ir pūslės sfinkterio veikla. O jei dar ir gimda spaudžia pūslę, telieka viena išeitis: pasirūpinti, kad tualetas visad būtų netoliese.

Ką daryti? Sena gera pribuvėjų išmintis: šlapindamasi rankomis truputį kilstelkite pilvą – kad pūslė kuo geriau išsituštintų. Ir nepamirškite daug gerti, nors nuo to ir varo į tualetą! Kitaip ims streikuoti kraujotaka.

Širdis

Visu greičiu pirmyn. Šiam dideliam lygiajam tuščiavidurio organo raumeniui dabar tenka pumpuoti pusantro litro kraujo daugiau. Tiesa, vietos širdžiai dar visai pakanka. Ji yra giliai, ją saugo krūtinės ląstos kaulai – netgi pačioje nėštumo pabaigoje gimda su širdimi nesiliečia. Bet vis tiek neretai jaučiate jos plakimą? Ir šiaip spaudžia krūtinę? Neretai taip atsitinka dėl to, kad nepakanka deguonies iš plaučių. Širdis tuomet tankiau plaka, kad vaisius vis tiek gautų reikalingą porciją oro.

Ką daryti? „Kraujo siurbliui" padeda judėjimas. Ypač tinka greitas ėjimas ar plaukimas. Pajutusi širdies plakimą atsiremkite pusiaugula, kad viršutinė kūno dalis būtų kiek aukščiau, pakelkite ir kojas. Tokioje padėtyje placenta geriausiai aprūpinama krauju, o Jūsų širdelė vėl galės sulėtinti tempą.

Skrandis

Telpa daug mažiau. Nuo 34-osios savaitės, kai mažasis žmogus kas savaitę priauga po 200 gramų svorio, į jūsų skrandį telpa vos pusė įprastinio kiekio. O apetitu juk tikrai nesiskundžiate! Šiam organui teko pati prasčiausia vieta – jam tenka susispausti, nes yra kaip tik prie gimdos iškilimo. Spaudžiant iš apačios viršutinis skrandžio sfinkteris lengviau darinėjasi. Tuomet į stemplę patenka skrandžio rūgštis – graužia rėmuo.

Ką daryti? Senoji pribuvėjų išmintis pataria: valgykite penkis kartus per dieną. Tai padės išvengti alkio priepuolių ir nepasitenkinimo. Ypač rekomenduotina: trintos sriubos, pagardintos sūriu – pasotina neapkraudamos skrandžio. Jei graužia rėmuo, miegokite ar prigulkite pailsėti taip, kad viršutinė kūno dalis būtų kiek aukščiau – tuomet skrandžio rūgštis „nelips į viršų". Kramsnokite migdolus ar riešutus tol, kol burnoje bus košelė, tada nurykite – tai neutralizuoja rūgštį.

Kepenys

Nors ir nustumtos, bet rodo, ką sugeba. Kepenys – svarbiausias medžiagų apykaitos organas, jos skaido maisto medžiagas, kad jūs ir jūsų vaikelis gautų tai, ko reikia. Be to, kepenys pasirūpina, kad kenksmingos medžiagos būtų pašalintos iš organizmo. Kadangi kepenų audinys minkštas, joms nesunku „pasitraukti": netgi susitraukusios jos dirba visu pajėgumu.

Ką daryti? Palengvinkite kepenų darbą ir nevalgykite per riebiai. Mat kepenims tikrai nelengva skaidyti dideles šios maisto medžiagos molekules. Pasikalbėkite su gydytoju, jei ėmė niežėti visą kūną. Niežulį gali sukelti ir prispaustos kepenys. Nuo to yra medikamentų.

Plaučiai

Išstumtas ketvirtadalis. Jūsų plaučiai dabar įtraukia 25 procentų mažiau oro. Abi plaučių pusės spaudžiamos iš apačios. Pasekmė: greičiau pridūstate. Ne vien kildama laiptais, bet ir, pavyzdžiui, šluostydamasi po dušo. Pačioje nėštumo pabaigoje – maždaug nuo 36-osios savaitės – tas spaudimas kasdien vis mažėja, mat vaisiaus galvytė nusileidžia tarp dubens kaulų, tad viršuje tampa laisviau. Gamta pasirūpino, kad gimdydama turėtumėte kuo įkvėpti.

Ką daryti? Sunkiai alsuojantis žmogus automatiškai kvėpuoja per burną. Tačiau nuo to nė kiek negeriau. Pasistenkite bent kas antrą kartą įkvėpti per nosį, o iškvėpti per burną – ir iškvėpkite iki galo. Gausite daugiau šviežio oro.

Žarnynas

Atsisako veikti. Žarnyno situacija panaši į šlapimo pūslės – tenka pajusti visai ne jam adresuotą progesterono veikimą. Pasekmė – vangūs judesiai. O dar tas ankštumas! Nenuostabu, kad nemažai nėščiųjų pabaigoje nieko „neištupi". Vidurių užkietėjimas dabar itin nemalonus, nes ir taip jaučiatės kaip prikimšta.

Ką daryti? Daug gerti, bent trupučiuką judėti, valgyti produktus, kuriuose gausu maistinių skaidulų. Galite prisiminti ir pribuvėjų išmintį: valgykite išmirkytas džiovintas slyvas, jas užgerkite vandeniu, kuriame mirko. Arba suvalgykite kelis šaukštus raugintų kopūstų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis