Vaikelio padėtis mamos pilve: aukštyn ar žemyn galva?

Nėštumo pradžioje visai nesvarbu, kaip būsimasis vaikelis plaukioja įsčiose – aukštyn ar žemyn galva. Tačiau nėštumui artėjant į pabaigą ši tema tampa aktuali. Kokia bus vaikelio padėtis mamos pilve – taisyklinga ar ne? Ir kokios įtakos tai turės gimdymui?

Taisyklinga vaisiaus padėtis


Visi esame matę, kaip mamos pilvelyje vaisius guli susirietęs žemyn galva. Kojos sulenktos per kelių ir klubų sąnarius, galvą pridėjęs prie krūtinės, o ant jos – sukryžiuotos rankos sugniaužtais kumščiais. Tokia vaisiaus padėtis yra dažniausia, saugiausia ir taisyklingiausia, nes vos gimęs gali greičiau įkvėpti pirmąjį oro gurkšnį. Kartais viena ar abi vaisiaus kojos, rankos būna ištiestos arba atitrauktos nuo krūtinės. Tai irgi nieko bloga. 


Padėtį gimdoje nuolat keičia


Iki maždaug 28 nėštumo savaitės vaisius gali būti įsikūręs aukštyn galva arba remtis užpakaliu į apatinę gimdos dalį, bet padėtį gana dažnai keisti. Kai yra daugiau vaisiaus vandenų ir vaisius yra mažas, jis plaukioja skersai ar išilgai gimdos, pasisuka šonu. Bet gana dažnai jau ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu vaisius atranda patogiausią pozą ir daugiau „neeksperimentuoja“. 


Iki 18–20 nėštumo savaitės moteris dažniausiai nejunta šių „treniruočių“, tik pastebi pakitusią pilvo formą. Tačiau vėliau vaisiaus judesiai sustiprėja, jo svoris būna jau didesnis, todėl mama judesius jaučia (pirmo vaikelio besilaukianti vaisiaus judesius jaučia apie dvidešimtą savaitę, o pakartotinai – aštuonioliktą ar anksčiau).


Netaisyklinga padėtis


Visą nėštumą gyvenęs aukštyn galva, netaisyklingai, vaisius prieš gimimą kūno padėtį gali pakeisti. Dažnai taip ir būna, nes nuo 36 nėštumo savaitės vaisius stengiasi gimdoje įsikurti žemyn galva, pasiruošia gimimui.


Jei padėtis lieka netaisyklinga, vaisius įsitaisęs aukštyn galva ar skersai gimdos, kai kurie gydytojai per moters pilvo sieną stebėdami vaisių ultragarsu savo rankomis bando jį apsukti. Ne visada ši procedūra pasiseka. Taip pat moteriai gali būti patarti tam tikri pratimai, kurie didina tikimybę, kad vaikelis apsivers, tačiau jie irgi ne visada veikia. Tačiau net ir tokiu atveju neverta nuliūsti, būna, kad likus vos kelioms dienoms iki gimdymo vaisius, gimdoje įsikūręs sėdynine pirmeiga, ima ir apsiverčia taip, kaip reikia.


Sėdyninė vaisiaus pirmeiga pasitaiko dažniau, kai:


- gimdoje yra miomų, randų, gimdos raidos ydų (dviragė gimda);


- siauras mamos dubuo; 


- moteris daug kartų gimdė (gimdos raumenys silpnesni, ji išsitempia ir vaisiaus užpakaliukui patogu įsitaisyti);


- gimdoje yra ne vienas vaisius (gimdos raumenų tonusas mažesnis ir jiems sunkiau judėti visomis kryptimis);


-mažai arba daug vaisiaus vandenų;


- trumpa virkštelė;


- gimdoma anksčiau laiko, kai dar nenusistovėjusi vaisiaus padėtis.


Svarbi ir galvos padėtis


Kad kūdikis gimtų saugiai, labai svarbi ne tik vaisiaus kūno, bet ir galvos dydis bei padėtis. Galvos padėtis gali keistis jau esant gimdymo veiklai. Tinkamiausia – pakaušinė pirmeiga. 


Dažnai dėl netaisyklingos vaisiaus padėties prireikia cezario pjūvio operacijos. Tačiau jei gimdymo veikla yra gera, dubuo normalus ir vaisius nestambus, moteris pagimdo natūraliai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis