Vaikui dygsta dantukai: 5 svarbiausios taisyklės

Kada kūdikiui išdygsta pirmieji dantukai, yra labai individualu. Vienam pirmas dantukas pasirodo penkių mėnesių, o kitam – tik sulaukus pirmojo gimtadienio. Būna, kad išdygsta ne vienas, o iš karto keli pieniniai dantys. Ką svarbu žinoti apie besikalančius dantis, sužinosite šiame mūsų straipsnyje.

#1 Kada išdygs pirmasis dantukas, yra individualu


Nėra tikslios datos, kada turėtų išdygti pirmieji dantukai, nors vidutiniškai dažniausiai jie pradeda dygti maždaug 6 mėnesių kūdikiams. Manoma, kad tai priklauso ir nuo genetikos, ir nuo asmeninių mažylio savybių. Kūdikiams nevienodu metu ima kaltis dantukai ir nevienodas jų skaičius. Pirmieji dantukai išdygsta iki pirmojo kūdikio gimtadienio, o visi pieniniai – kol mažylis sulaukia dvejų metukų. Prieš dygstant dantims paburksta, parausta dantenos, o jeigu per jas pavedžiosite pirštu, pajusite, kad atsirado kauburėlių. Jei yra tokių požymių, greičiausiai netrukus dantukas išdygs. Per kiek laiko prasikala ir išdygsta dantukas, irgi nėra vienos taisyklės visiems mažyliams. Paprastai dantukas gali dygti nuo dviejų savaičių iki poros mėnesių. Dažniausiai pirmieji išsikala du apatiniai, o vėliau – du viršutiniai kapliai, tačiau pasitaiko išimčių iš taisyklės. Vėliausiai kalasi iltiniai.


#2 Vieniems dantų dygimas sukelia diskomfortą, kitiems – ne


Vieni kūdikiai dygstant dantims būna labai neramūs, nemiega naktimis, o kiti, atrodo, nieko nejaučia ir tėvai ryte maitindami jau randa išdygusį dantuką. Dažnai dygstant dantims vaikai būna irzlūs, visus daiktus kiša į burną, nes niežti dantenas, kandžiojasi, pasitaiko, kad pakyla ir temperatūra. Tačiau nereikėtų dėl bet kokio kūdikio negalavimo kaltinti dantų dygimo. Lengviausia „apkaltinti“ dantukus, bet tai nebūtinai yra tiesa, reikia mažylį parodyti gydytojui ir įsitikinti, kad nėra jokių kitų priežasčių, dėl kurių jis nenumaldomai verkia ar yra neramus. 


Kartais tėvams tik atrodo, kad kūdikiui kalasi dantys, o iš tikrųjų jis serga skausmingu burnos uždegimu. Pasitaiko, kad kūdikiai serga stomatitu – burnos gleivinės uždegimu. Vieniems jis stipresnis, kitiems – mažiau. Šią ligą galima supainioti su dygstančiais dantukais. Sirgdami stomatitu kūdikiai atsisako valgyti ir tai vienas požymių, kad ne dantys jam sukelia skausmą.


#3 Kaip sušvelninti dygstančių dantukų skausmą


Jeigu vaikas dėl dygstančių dantukų yra neramus, galite naudoti specialius šaldomojo poveikio kramtukus. Kūdikis kartu ir pakramto žiedą, ir sumažina dantenų skausmą. Taip pat verta išbandyti dantenų masažą, paspaudžiant dantenas (jeigu tik mažylis leidžia tą daryti). Šalto maisto gabalėliai irgi gali padėti sumažinti skausmą, tačiau šis būdas tinka, tik jei vaikas jau ragauja papildomo maisto ir neužsprings. Vaistinėse galima įsigyti nereceptinių priemonių, kurios malšina dygstančių dantukų skausmą. Pasitarkite dėl jų su vaiko gydytoju ar vaistininku.


Dygstant dantims vaikas jaučia skausmą ir niežulį, todėl jam norisi kandžiotis.
Dygstant dantims vaikas jaučia skausmą ir niežulį, todėl jam norisi kandžiotis.
Shutterstock nuotr.


#4 Išdygus pirmiesiems dantukams, labai svarbu juos tinkamai prižiūrėti


Yra pirkti specialių, ant piršto užmaunamų šepetėlių. Jais, suvilgytais vandeniu, dantukus reikia valyti kartą net ir tokiu atveju, jeigu tėra vienas ar du dantukai. Šį šepetėlį galima pakeisti paprasta medžiagos skiaute. Vaikiškas dantų šepetėlis būtinai turi būti minkštas. Valyti dantis reikia du kartus per dieną, labai svarbu, kad dantukai būtų kruopščiai išvalyti vakare prieš miegą. Kol kūdikis mažas, galima duoti šepetėlį pažaisti, kad jis žinotų, kaip šis atrodo ir priprastų prie jo.


#5 Iki mokyklos vaikai neturi tinkamų dantų valymo įgūdžių


Gerai, kai vaikas labai nori būti savarankiškas, valosi dantis pats. Bet reikia suprasti, kad kone iki 7 metų (kai kurioje literatūroje nurodomas dar didesnis amžius – 8-9 metai) pats mažylis tinkamai neišsivalys dantukų. Todėl galima ieškoti sutarimo ir leisti pačiam valytis, paskui duoti juos išvalyti mamai ar tėčiui. Tėvų pareiga yra prižiūrėti, kad kūdikio ir vaiko dantys būtų išvalyti. Tai toks pats niekuo nepakeičiamas ritualas, kaip nusiplauti rankas prieš valgant ar laiku eiti miegoti. Tai privaloma dienos režimo dalis. 









Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis