Kreivi dantys – kada jau laikas sunerimti?

Besiformuojantys ir dygstantys pirmieji vaikų dantukai gali reikalauti daugiau priežiūros, nei tikimasi. Dėl įvairių augimo ir aplinkos faktorių, vaikams dažnai susiformuoja netaisyklingas sąkandis ar dantys išdygsta kreivai.


„Kuomet pacientai kreipiasi dėl estetikos problemų, gydymas daugiau koncentruotas į dantukų ištiesinimą. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad vaikams bei paaugliams galima koreguoti ir žandikaulių augimo sutrikimus. Suaugusiam žmogui tokio pasirinkimo jau nėra, šiuo atveju prireikia ne tik ortodontinio gydymo, bet ir chirurginių žandikaulių operacijų“, – teigia klinikos „Grožio chirurgija“ ortodontas Arūnas Vasiliauskas.


Sąkandžio anomalija gali būti ir įgimta, ir įgyta


Sąkandžio anomalijas nulemia ne tik paveldėjimas, bet ir žalingi aplinkos faktoriai. Tokie kasdieniniai įpročiai kaip netaisyklingas kramtymas yra stiprus, bet pakankamai trumpalaikis rizikos veiksnys. Daug pavojingesni: netaisyklingas kvėpavimas, netinkama liežuvio padėtis ar nečiaupios lūpos. 


„Reikia atkreipti dėmesį, kad dantų padėties anomalijos nėra įgimtos, jos dažniausiai yra įgyjamos. Šiuolaikinėje medicinoje sparčiai plėtojamos diagnostikos sistemos, ieškant priežastinių faktorių, nulemiančių ortodontines anomalijas, gilinamasi į genomą. Atliekami dvynių tyrimai, kurie gali parodyti, kokį poveikį dantų iškrypimams daro paveldėjimas ar aplinka“, – pasakoja ortodontas.


Dantukai pradeda formuotis labai anksti


Vaisiaus dantukai pradeda formuotis jau antrą moters nėštumo mėnesį, tuomet dantukų užuomazgos praeina keletą vystymosi stadijų. Visų pieninių dantukų bei daugelio pastoviųjų dantų užuomazgos atsiranda dar prieš gimimą.

Iki vienerių metukų vaikas turi sulaukti priekinių dantų – pieninių kandžių. Antraisiais metais laukiama, kol išdygs pirmieji pieniniai krūminiai dantys ir iltys. Trečiaisiais metais išdygsta antrieji krūminiai dantys. Pastovieji dantys pradeda dygti šeštaisiais gyvenimo metais, o galutinai visi dantys, išskyrus protinius dantis, turi būti sudygę apie 12-13 metus.


„Pagal tendenciją, dantukai dygsta poromis, apatiniai pasirodo šiek tiek anksčiau nei viršutiniai, išskyrus viršutinius pieninius šoninius kandžius. Tai yra natūrali dantukų dygimo seka, kuri gali šiek tiek kisti, priklausomai nuo kiekvieno žmogaus. Ortodonto konsultacija reikalinga, jeigu sutrinka dantų dygimo eiliškumas“, – įspėja gydytojas A. Vasiliauskas.

Vaikų dantukų dygimo metu labai svarbi nuolatinė tėvų priežiūra. Laiku pastebėjus problemas ir kreipusis į specialistą, galima ne tik greičiau ir efektyviau gydyti dantų deformacijas, bet ir pasiekti mažiau lėšų reikalaujančio rezultato.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis