Kaip prižiūrėti berniuko lytinius organus, kad jis užaugtų sveiku vyru

Kalbant apie mažų berniukų higieną, mamoms dažnai kyla klausimų dėl varpos higienos. Ar reikia prausiant berniuką atitraukti apyvarpę? Ar apipjaustymas padeda išvengti galimų ligų?

Kaip prižiūrėti varpą?

Kaip ir visą kūną: geriausiai prausti švariu vandeniu ir kartais, ypač po maudynių, įtrinti kremu. Ilgai nepakeistos nešvarios sauskelnės, maudymasis chloruotame vandenyje ir koncentruotas šlapimas gali suerzinti odą, ypač tų berniukų, kurie linkę į uždegimus. Reikėtų dažnai keisti sauskelnes, leisti vaikui palakstyti nuogu užpakaliuku, pasėdėti šiltame, švariame vandenyje, duoti pakankamai gerti.

TAIP PAT SKAITYKITE:

5 gimdymai, kurie 2014 metais labiausiai sujaudino

Dviejų vaikų mama imasi neįprasto verslo – kuria žindymo ir maitinimo papuošalus

Ar reikia prausti po apyvarpe?

Tokiu atveju apyvarpę reikėtų atitraukti, tačiau urologai ir vaikų gydytojai pirmaisiais gyvenimo metais to daryti nepataria. Priežastis – mažų berniukų apyvarpės vidinė pusė dažniausiai dar yra tvirtai sukibusi su varpos galvute. Mėginimai ją atitraukti sukelia mažas žaizdeles ir įtrūkimus, kuriems gyjant formuojasi randeliai, ir todėl susiaurėja apyvarpės anga.

Kaip apyvarpė atsiskiria nuo varpos galvutės?

Apyvarpės atitraukimą palikime pačiam vaikui. Dauguma mažų berniukų anksti atranda savo varpą kaip "žaisliuką" ir ją čiupinėdami bei traukydami patys instinktyviai prisideda prie natūralaus apyvarpės atsiskyrimo proceso. Jei jūsų sūnus pakankamai didelis, galite jam paaiškinti, jog apyvarpė vieną dieną pradės atsitraukinėti, kad jis neišsigąstų, kai taip atsitiks.

Vida Press

Iš kur po apyvarpe atsiranda baltų išskyrų?

Tai yra vadinamoji smegma, kurią sudaro nusilupęs epitelis, riebalų liaukų išskyros ir bakterijos. Didesnis jos kiekis susikaupia tik tada, kai apyvarpė jau yra atsiskyrusi nuo varpos galvutės. Nuo tada reikėtų kasdien prausti varpą atitraukiant apyvarpę. Nes kuo ilgiau smegma nebus pašalinta, tuo didesnė bus varpos galvutės ir apyvarpės uždegimo rizika.

Ar apipjaustyti berniukai ilgiau išlieka sveiki nei neapipjaustyti?

Ilgą laiką tuo buvo tikima. Dėl to, pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose dar neseniai beveik visiems mažiems berniukams buvo šalinama apyvarpė. Taip buvo tikimasi išvengti ligų, kurias gali sukelti smegmos kaupimasis po apyvarpe. Tai yra jau minėtas varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas, taip pat varpos vėžys. Be to, buvo manoma, kad apipjaustymas turi dar vieną teigiamą efektą, esą tada sekso partnerėms ateityje kyla mažesnė rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Šiandien tyrimais įrodyta tai, ką sako sveikas protas: mažiems berniukams nereikia šalinti apyvarpės, kad jie ir būsimos jų partnerės būtų apsaugotos nuo ligas sukeliančios smegmos. Toks pat efektas bus pasiektas, jei berniukus laiku išmokysime prausiantis atitraukti apyvarpę.

Kas yra fimozė?

Fimozė yra apyvarpės angos susiaurėjimas, išskiriamos trys jos formos:

- įgimta fiziologinė fimozė. Fimoze šios būklės medikai net nelinkę vadinti. Nors šiuo atveju apyvarpės anga ir yra siaura – nes apyvarpė sulipusi su varpos galvute - tačiau ne per siaura ir jokių negalavimų nesukelia.

- įgimta patologinė fimozė. Apyvarpė yra tokia siaura, kad jos negalima atitraukti ir tada, kai ji atsiskiria nuo varpos galvutės.

- įgyta fimozė. Kai pradžioje normali apyvarpė vėliau dėl kokių nors priežasčių susiaurėja. Pavyzdžiui, jei berniukas sirgo sklerozuojančia ir atrofine kerplige (odos liga). Arba jei apyvarpė buvo sužalota per anksti ją atitraukinėjant. Arba jei vaikas jau kartą buvo apipjaustytas, tačiau ne pilnai.

Kad vaikui yra fimozė, tėvai gali suprasti iš šių ženklų:

Berniukas šlapinasi tik lašais, bet ne srovele.

Šlapinantis skauda.

Šlapinantis išsipučia apyvarpės maišelis.

Dažni apyvarpės uždegimai.

Vaikui ir po ketvirtojo gimtadienio nepavyksta atitraukti apyvarpės.

Vida Press

Fimozę reikia gydyti

Įgimtą patologinę ir įgytą fimozę reikia gydyti. Jei dėl jos kyla negalavimų, tai daryti būtina kiek įmanoma greičiau, priešingu atveju keletą metų galima palaukti. Fimozę reikėtų pašalinti ne vėliau kaip prieš prasidedant brendimui, o kartu ir varpos didėjimui. Nes brendimo metu dažnėja nevalingų erekcijų, ypač naktimis, kurios būna skausmingos, jei fimozė neišgydyta. Be to, tada per siaura apyvarpė dažnai sužalojama.

O kas yra parafimozė?

Parafimozė - tai būklė, kai varpos galvutė užstringa siauroje apyvarpėje. Ši būklė gali būti skausminga, nes galvutė patinsta, galima net nekrozė (audinių žūtis). Taikant vietinę nejautrą arba pilną narkozę, patinimas sumažinamas tiek, kad apyvarpę vėl įmanoma patraukti į priekį. Retais atvejais reikalingas vienas ar keli išilginiai pjūviai apyvarpėje. Po to tikslinga gydyti fimozę, kad būtų išvengta pakartotinių parafimozės atvejų. Profilaktika: venkite per jėgą atsmaukti apyvarpę, o po apiprausimo ją visada vėl užsmaukite ant galvutės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis