Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Kokliušas


Net ir paskiepytas nuo kokliušo vaikas gali susirgti, bet daug lengviau. Sausas, gerklę erzinantis ir draskantis kosulys „prabunda" naktį ir pažadina vaiką. Baigdamas kosėti jis garsiai įtraukia oro, iš visų jėgų stengdamasis kuo daugiau jo įkvėpti į plaučius. Kosulys gali sukelti vėmimą.


Mikoplazminė užkrečiamoji liga


Mikoplazmos sukeltas kosulys būna sausas, priepuolinis, kartais panašus į kokliušo kosulį. Vaiką kosulys vargina kelias savaites, vieną ar net kelis mėnesį. Dieną ir naktį.


Laringitas


Kai gerklų uždegimas paliečia balso stygas, ima kamuoti sausas, šuns lojimą primenantis kosulys. Balsas pakimsta ir beveik dingsta. Vaikas ima dusti. Būklė dažnai pablogėja vakare ir naktį.


Tracheitas


Jam būdingas skardus, sausas kosulys. Vaikui kartais skauda už krūtinkaulio, peršti gerklę, gali prikimti balsas.


Bronchų astma


Sausas kosulys užpuola naktį, ypač paryčiais. Jis gali prasidėti išėjus į šaltą orą, po fizinio krūvio, neretai su dideliais dusulio priepuoliais


Svetimkūnis


Į kvėpavimo takus patekus svetimkūniui (skysčiui, maisto gabaliukui, žaislo detalei ir pan.), vaikas pradeda smarkiai kosėti, gali pamėlynuoti. Būna, kad atkosėja tai, ką prarijo. Tačiau dar kurį laiką kosulys gali likti.


Plaučių uždegimas


Jau pirmą dieną gali varginti labai sunkus, iš giliai sklindantis sausas, erzinantis kosulys. Nuo jo vaikui net skauda krūtinę, kartais gali skaudėti pilvą. Toks kosulys – vienas plaučių uždegimo pradžios požymių. Po keleto dienų vaikas pradeda atsikosėti skrepliukais.


Bronchitas


Kosulys iš pradžių būna sausas, kartais priepuolinis. Krūtinėje kvėpuojant girdėti gargaliavimas ar švilpimas. Jei liga pažeidžia smulkiausius bronchus (bronchiolitas), vaikui trūksta oro. Po kelių dienų kosulys šlapėja, atsikosėti vaikui būna jau lengviau. Po maždaug dviejų trijų savaičių (rečiau – po mėnesio) liaujasi.


Nervinis tikas


Vaikas sausai kosti, bet tik tada, kai labai susijaudina, jaučia nerimą ar įtampą, nori daugiau dėmesio sau. Nurimęs, užmigęs ar užsiėmęs įdomia veikla liaujasi kosėti. Kosulys skambus, „metalinis".


Sausas kambario oras


Sausas, karštas oras išdžiovina vaiko kvėpavimo takus ir gerklę. Todėl sunku kvėpuoti, jis miega prasižiojęs, vargina sausas kosulys.


Ką daryti, jei kamuoja sausas kosulys?


Patartina kreiptis į gydytoją. Ligai atpažinti jis galbūt skirs plaučių nuotrauką, kraujo tyrimą ar specialų kraujo testą bakterijai nustatyti. Ar reikės vaistų, ligoninės, ar pakaks liaudiškų priemonių, priklausys nuo nustatytos ligos. Galbūt gydytojas patars kreiptis į neurologą arba tik drėkinti kambario orą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis