Ieškau vaikui vardo, kurio neturėtų niekas kitas

(1)

Ieškote savo vaikui vienintelio ir išskirtinio vardo? Vartote senus vardynus ar stengiatės sukurti naują, negirdėt garsų derinį? Neskubėkite. Visada verta pagalvoti, kaip jausis jūsų vaikas, augdamas su vieninteliu tokiu vardu pasaulyje.

Tai, kad egzistuoja vardų mados, žino visi. Kiekvienais metais yra sudaromi populiariausių vardų sąrašai. Pagal naujai suteikiamų vardų populiarumą šiuo metu Lietuvoje dominuoja berniukiški Dominyko, Luko, Kajaus, Nojaus, Jorio, Jokūbo, Domo, Jono ir Gabrieliaus bei mergaitiški Kamilės, Emos, Amelijos, Lėjos, Ievos, Gabijos, Sofijos, Viltės ir Austėjos vardai.


Tuo tarpu XX amžiaus viduryje gimusiems žmonėms dažniausiai suteikdavo Jono, Juozo, Petro, Aldonos, Onos, Algio, Danos ir kt. vardus. Šiandien šių vardų savo naujagimiams tėvai neskuba masiškai duoti.


Tačiau visada yra tam tikra žmonių grupė, kurie savo vaikui ieško išskirtinių vardų. Štai Lietuvoje tarp rečiausių moteriškų vardų yra Radvyda, Almyda, Juranda, Rona, Larijana, Vasta, Zolina ir Novelė, o tarp vyriškų - Ašotas, Vergilijus, Haraldas, Jurūnas, Alviras, Boneventūras, Austris, Manius, Dzintaras ir Geidas.


Sociologai yra pastebėję, kad retų ir išskirtinių vardų vaikams daugiau suteikiama tada, kai visuomenėje vyrauja permainingos nuotaikos, vyrauja krizė, keičiasi santvarkos. Pabandykime apžvelgti itin retų, vienetinių, vardų suteikimo vaikams pliusus ir minusus.


Pliusai


Dar Deilas Karnegis yra rašęs, kad žmogui vienas gražiausių žodžių yra jo vardas, taigi, tėvai turėtų gerai apgalvoti, prieš suteikdami naujagimiui vardą. Pozityvi vardo reikšmė taip pat yra labai svarbu. Vardai Laima, Meilė, Viltė turi savyje užkoduotą pozityvią reikšmę. Kažin, ar kas norėtų savo vaiką vadinti Velniu, Pragaru ar Skaistykla.

Išskirtiniai vardai padeda žmonėms, kurie siekia karjeros meno srityje – dainininką ar aktorių vienetiniu vardu klausytojai ir žiūrovai tikrai geriau įsidėmės, negu įprasto vardo savininką. Tokiu atveju jam nereikės galvoti sceninio pseudonimo, kurį turi daugelis garsenybių. Jeigu suteikėte vaikui vardą tokį, kurio neturi niekas kitas, galite būti ramūs, kad darželyje jo nepainios su kitais vaikais, kaip neretai nutinka populiarių vardų savininkams.


Minusai


Vienas iš galimų minusų yra tas, kad beieškodami išskirtinio vardo, tėvai gali perlenkti lazdą ir prarasti saiką. Argumentas „Man gražu, o kiti tegul nors ir pasikaria" tikrai nėra geras. Reikia atkreipti dėmesį ir į vardo skambėjimą (ištarkite jį garsiai daug kartų), į vardo derėjimą su pavarde (ištarkite vardą ir pavardę), ir į jo reikšmę. Žmonės, turintys neįprastus vardus, neretai skundžiasi, kad aplinkiniai juos tardami iškraipo. Arba ne taip nugirsta, arba nežino, kaip taisyklingai ištarti/kirčiuoti.


Jeigu esate tvirtai apsisprendę duoti vaikui vienetinį vardą, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:


- Ar jūs esate įsitikinę, kad vardas patiks jūsų vaikui, kai jis paaugs ir supras jo reikšmę? Pasitaiko, kad keistus ir jiems gyventi trukdančius vardus suaugę žmonės pasikeičia.


- Ar vaiko vardas netaps patyčių priežastimi? Paaugęs jūsų vaikas iškeliaus į kolektyvą, todėl apgalvokite ir tai, ar neįprastas vardas ir jo šeimininkas netaps patyčių taikiniu.


- Būkite kritiški ir nepriimkite sprendimo vieni. Pasitarkite su kitais šeimos nariais, kurie jums gali suteikti vertingų pastebėjimų ir patarimų.


- Tai, kaip pavadinsite vaiką, yra tik jūsų šeimos reikalas. Vis dėlto, vardas yra dovana vaikui visam gyvenimui, todėl vardo rinkimą reikėtų labai kruopščiai apgalvoti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis