Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.


Kaip sakė Daiva Razmuvienė, abu nuo meningogokinės infekcijos mirę vaikai - iki 4 metų amžiaus. „Iš viso šiemet registruota 16 meningokokinės infekcijos atvejų. 8 susirgusieji - vaikai iki ketverių metų amžiaus, 6 meningokokine infekcija užsikrėtusieji priskirti 5-20 metų amžiaus kategorijai, likusieji - vyresni nei 30 metų amžiaus. Konkrečių mirties nuo meningokokinės infekcijos atvejų daktarė D. Razmuvienė nekomentavo.


ELTA primena, kad meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos - žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Meningogokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas.


Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos). Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti didėja, kai sergama virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir pan. Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Susirgimui progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.

Pasak medikų, meningokoko B galima išvengti, tačiau, priklausomai nuo vaiko amžiaus, reikia dviejų ar trijų vakcinų, o viena kainuoja per 100 eurų.


ELTA primena, kad sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytu įsakymu į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Jomis bus skiepijami patys mažiausi, 2 mėnesių sulaukę, pacientai.


Kaip įprasta, pilną skiepijimo schemą sudarys trys vakcinos dozės, tai reiškia, kad mažyliai bus skiepijami tris kartus ir tėveliams už tai mokėti nereikės. Pirmąją vakcinos dozę gaus 2 mėnesių kūdikiai, antrąją - 4 mėnesių, o trečiąją - 12-15 mėnesių vaikai.


Ministro A. Verygos teigimu, nuo šiol Lietuva bus viena pirmųjų šalių Europoje, pradėjusi skiepyti vaikus nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Iki šiol šie skiepai buvo įtraukti tik į Airijos, Jungtinės Karalystės ir Italijos skiepijimų kalendorius.


„Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra gana didelis, o palyginti neseniai sukurta vakcina yra išties labai brangi, todėl tėveliams dažnai būdavo sudėtinga savo mažylius paskiepyti. Tad buvo ieškoma galimybių ir labai džiaugiuosi, kad jos rastos, jog būtų pradėti skiepyti vaikučiai, kurie patiria didžiausią riziką susirgti šia klastinga liga, nusinešančia gyvybes", - sako ministras A. Veryga.


Pasak ministro, dabar viskas priklauso nuo Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir jos organizuojamų viešųjų pirkimų procedūrų, kurių metu turi būti nupirktos reikiamos vakcinos, siekiant užtikrinti sklandų mažylių skiepijamą.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, VLK artimiausiu metu pradės vykdyti meningokokinės infekcijos vakcinos pirkimą. 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete šios meningokokinės vakcinos įsigijimui numatyta 2,6 mln. eurų. Vaikams skiepyti skirtas vakcinas VLK perka kasmet, už jas sumokama PSDF lėšomis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis