Lengvas būdas padėti vaikui išgyventi nerimą ir baimes

Puikus būdas įveikti užplūstantį nerimą ir palengvinti išgyvenamas baimes yra piešimas.

Piešdamas vaikas atsipalaiduoja ir išsivaduoja iš jį slegiančių jausmų. Dažniausiai mažylis nežino, kad ko nors pavaizduoti popieriaus lape nemoka, jam viskas yra gražu. Tuo vaikas ir nuostabus. Tačiau nežino tik tol, kol suaugusieji nepasako, kad „blogai nupiešė, nuspalvino“, arba pats savęs nepalygino su darželio draugų, kuriuos auklėtoja dažniau pagiria, piešiniais. Tada ir nusprendžia, kad piešimas – ne jam, sako: „Nenoriu piešti.“ Bet iš tiesų šie žodžiai slepia: „Aš bijau, aš nemoku.“ Kaip įveikti šį barjerą? Tiesiog paimkite lapą popieriaus ir patys ką nors jame nupieškite.


Jautriam vaikui dažniausiai patinka piešti guašu, vandeniniais dažais. Jie lėtai liejasi ir nuteikia raminamai. Popieriaus lape vaikas išlieja gerus ir blogus dienos įspūdžius, jauseną. Ramina ir piešimas pirštukais. Deja, namie dažna mama naudoti dažų neleidžia, nes po pusvalandžio tokios meninės veiklos – valanda tvarkymo ir valymo, o dar prireikia perrengti vaiką. Tačiau drausti tikrai nereikėtų, nes piešdamas vaikas nurimsta. 


Aktyviam mažyliui, kurio judesiai greitesni, tinkamesni pieštukai, vaškinės kreidelės ir flomasteriai, nes jais piešti greičiau, ryškesnės linijos. Tokiems vaikams padeda ir užsiėmimai su moliu, jie susikaupia ir atsipalaiduoja.


Piešimas vaikui gali padėti atsikratyti įvairių baimių, jeigu jas perteiks popieriaus lape ir dar pavaizduos, kaip įveikia, nes piešiant savas baimes tarsi įsijungia vidinės jėgos, kurios padeda ir tikrame gyvenime. Atsisėskite šalia vaiko, pabendraukite su juo, pažaiskite, paskui paprašykite nupiešti savo baimę, o kitą kartą, kaip ją įveikia. Jei mažylis buvo nupiešęs tamsią naktį, antrame piešinyje gali save piešti su žibintu rankoje arba danguje „pakabinti“ daug žvaigždučių, saulę ar pan. Jei viename piešinyje vaikas pripieštų daug objektų, kurių bijo, kitą kartą paprašykite kiekvieną objektą piešti atskirai, o šalia jo – nebijantį save. 


Piešiniu vaikai didžiuojasi, todėl labai svarbu, kad jų darbas būtų pastebėtas ir įvertintas. Tėvai gali nesunkiai prie to prisidėti kartu su savo atžala išrinkdami gražiausius, įdomiausius piešinius ir pakabindami juos namuose ant sienų ar prisegdami prie šaldytuvo. Tai suteiks vaikui pasitikėjimo savimi ir skatins išreikšti save. Labai svarbu leisti vaikui piešti taip, kaip jis nori ir, kad ir kaip tėvams norėtųsi, nereikia gražinti ar taisyti piešinio, nes tai gali sukelti nepilnavertiškumo jausmą. Vaikas pirmiausia turi išmokti pasitikėti savimi.


Dailės terapija tinka neramiems, judriems, turintiems raidos ar elgesio bėdų. Per dailės terapijos užsiėmimus nerimas ir išgyvenimai paverčiami piešiniais. Čia svarbiausia yra ne piešimo technika ar rezultatas, o tai, kas piešiant yra išgyvenama. Užsiimti dailės terapija galima ir namuose – svarbu įsigyti pieštukų, dažų, kitų kūrybinės raiškos priemonių.


 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis