Kodėl mažiems vaikams patinka rutina ir dienotvarkė

Kūdikiai puikiai jaučiasi galėdami bent truputį nujausti, ko tikėtis iš pasaulio. „Pirmiau mane pamyluoja, paskui užsega sauskelnes, pamiegojęs gaunu košės“ – tokia mums, suaugusiesiems, monotoniška eiga leidžia mažajam pasijusti saugiam, suvokti, kad pasaulis stabilus.

Struktūra suteikia saugumo


Įsivaizduokite, kad esate naujokė firmoje, kurioje nėra taisyklių. Niekas nepasako Jums, kada prasideda darbas, kada pertrauka, kada vyksta pasitarimai. Nežinia į ką orientuotis Argi nesijaustumėte pasimetusi? Ugdymo specialistė ir knygų autorė iš Švedijos Anna Wahlgren šią situaciją lygina su kūdikio gyvenimu šeimoje, kurioje nėra jokių „struktūrų“. Ji įsitikinusi: vaikui nuo pat pradžių reikia schemos, pagal kurią surikiuoti jo kasdieniai poreikiai – miegas, valgis, vystymas, glamonėjimas ir žaidimas. Kuo aiškesnė ta struktūra, tuo saugesnis jaučiasi kūdikis. Mat jis tikrai žino: kai įvyksta viena, seka kita.


Pasaulio „rūšiavimas“


Prabėgus vos kelioms dienoms po gimimo mažylis jau ima rūšiuoti aplinkinį pasaulį. Kūdikis ieško tarpusavio ryšio tarp priežasties ir pasekmės, taip formuojasi supratimas, kaip veikia jį supanti aplinka. Vienas iš pagrindinių kūdikių poreikių – atrasti dėsningumus. Tokia jų elgsena ir turėtų pasinaudoti tėvai nustatydami dienos eigą. Mat rutina teikia daug privalumų vaikui ir tėvams. Mažajam nereikia ištisai eikvoti energijos tam, kad iš naujo „susidėliotų“ pasaulį, visi jo protiniai pajėgumai išnaudojami tolesnei raidai. Kaip teigia garsus smegenų tyrinėtojas Geraldas Hütheris, tai, kas pažįstama, kelią pasitikėjimą, išvaiko netikrumą ir leidžia kūdikiui pasiekti vidinės harmonijos būseną. Taigi paklojamas puikus pamatas naujų dalykų suvokimui ir kūrybingumui. Lengviau tampa ir tėvams, mat žinodamas „kaip viskas bus toliau“ vaikas geriau užmiega ir ilgiau išmiega. Tėvams tai atokvėpis arba proga ramiai sutvarkyti būtinus reikalus.


Kas toji struktūra?


Tačiau kaip sukurti tą kasdienę rutiną, kad ji nebūtų nepajudinamas tvarkaraštis, o tiktų ir vaikui, ir tėvams? Čia tėvams vertėtų orientuotis į pagrindinius kūdikio poreikius – į miegą, maitinimą ir žaidimą – ir pagal juos dėlioti dienos eigą, kurios atsikartojimą vaikas iškart atpažins.


Kelias dienas atidžiai stebėkite kūdikį. Jau labai greit iš jo balso tonacijos ir verksmo garsumo atpažinsite, kada jis pavargęs, alkanas ar nuobodžiauja. Pasikliaukite savo vidiniu jausmu. Nustačiusi, koks laikas tinkamiausias mažajam miegoti, valgyti ar žaisti, jo pagrindu ir formuokite dienos ritmą. Būtų tiesiog puiku, jei svarbiems kiekvienos dienos įvykiams įvestumėte ritualus – dienos pradžiai, sauskelnių keitimui, valgymo, miego, žaidimų laikui ir dienos pabaigai. 

Taip gali atrodyti diena


Migdymas


Atėjus miego laikui užtraukite užuolaidas ar žaliuzes, prisukite muzikinį sukutį ir pasirūpinkite, kad vaikas visad užmigtų vienodai – pavyzdžiui, lovelėje ar jums ant rankų. Suprantama, galite įvesti ir kitokius ritualus. Tačiau visad laikykitės jų sekos. Jau po kelių dienų kūdikis žinos: „Užuolaidos užtrauktos, nes laikas miegoti“, ir nuovargis ateis beveik savaime.


Kartais mažiesiems reikia truputį padėti, kad jie imtų aiškiai skirti dieną ir naktį. Guldydama kūdikį miegoti dieną pernelyg neužtamsinkite kambario ir palikite praviras duris. Naktį pasirūpinkite, kad būtų kuo tyliau ir ramiau – netgi kai tenka pervystyti mažylį.


Valgymas


Pasirinkite tylią muziką ir konkrečią vietą, kurioje žindysite kūdikį ar maitinsite jį iš buteliuko. Labai greit mažylis jau pats supras, ką tai reiškia. ir vos išgirdęs muziką ar Jums atsisėdus į krėslą džiaugsis, kad bus pamaitintas.


Kai kurie naujagimiai nuriję vos du-tris gurkšnius vėl užmiega. Šitaip maitinimas gerokai išsitęsia. Kad taip nebūtų, švelniai pažadinkite mažylį ir paraginkite jį gerti greičiau. Ilgiau kaip 20-30 minučių maitinimas trukti neturėtų.


Gerai apgalvokite ritualus


Pribuvėja iš Anglijos Tracy Hogg (dėl ypatingo savo gebėjimo perprasti naujagimius netgi vadinama „kūdikių užkalbėtoja“) pataria tėvams dar labiau akcentuoti rutiną ir viską, ką daro su mažyliu daro, dar ir garsiai komentuoti. Pavyzdžiui: „Dabar iškelsiu tave iš lovytės“, „Nagi, pakeisiu tau sauskelnes“, „Dabar nuvilksiu tau marškinėlius“.

Net ir nesuprasdamas Jūsų žodžių mažylis jau iš to, kaip kalbate, ims atpažinti, kas tuoj vyks. Kai ir jūs ir kūdikis priprasite prie tokios eigos, iškart pastebėsite, kad dienos taps daug ramesnės. Vaikas geriau miegos, dėl to ir būdraudamas bus geriau nusiteikęs.


Nuoseklumas


Kad ir kokį ritualą sumanytumėte įvesti, prieš tai gerai apsvarstykite, ar galėsite, ar norėsite jo laikytis artimiausias kelias savaites. Dabar gal ir atrodo didžiausia laimė, kai keturių savaičių kūdikis žindomas užmiega prie krūties. Bet ar norėtumėte, kad šitaip būtų kas vakarą? Jei ne, reikėtų paieškoti kitokio migdymo ritualo.


Nepajudinamų taisyklių nereikia


Savaime suprantama, kad kasdieninę rutiną galima keisti. Pavyzdžiui, jei norite, kad mažylis miegotų savo kambaryje, o ne tėvų lovoje, kaip iki šiol buvo pripratęs. Tačiau nepamirškite, kad reaguodamas į kiekvieną permainą jis gali tapti neramus, dažniau verkti, nes neišsipildė jo lūkesčiai. Užtrunka maždaug savaitę, kol kūdikis atpažįsta naująją tvarką ir pripratęs prie jos vėl tampa patenkintas.


Kad kažką reikia keisti, gali parodyti ir jūsų mažylis. Gali būti, kad taps irzlus, staiga ims prasčiau valgyti ir miegoti. Dažniausiai taip būna priartėjus naujam raidos etapui. Tokiais atvejais padeda du dalykai: džiaugtis, kad vaikas pasiekė naują raidos pakopą ir sykiu su juo ieškoti naujo ritmo. Po kelių dienų dažniausiai vėl įsivyrauja ramybė.Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis