Dygsta pirmieji dantukai: svarbiausia informacija tėvams

Nors odontologai sako, kad daug svarbiau kalbėti apie pirmojo dantuko tinkamą priežiūrą, o ne tai, kurį mėnesį ar kurioje vietoje jis išdygs, tėvams dygstantis atžalų dantukai visada labai svarbi ir daug klausimų kelianti tema. Konsultuoja vaikų odontologė Geda Mažeikienė.

„Auginu 11 mėn. bedantį Martyną. Draugė, su kuria susipažinome dar gimdymo namuose, turi tokio pat amžiaus dukrytę su keturiais dantukais. Girdėjau, kad dantukai gali vėluoti, jei trūksta kalcio, tačiau sūnelis tikrai mielai valgo jo turinčių pieno produktų."


Gydytoja: „Vienareikšmiškai pasakyti, kad dantukai vėliau dygsta, nes trūksta kalcio, tikrai negalima. Kiekvienas vaikas kitoks ir jam dantukai dygsta skirtingu laiku. Jeigu pirmas dantukas išdygsta vienų metų, nereikia krimstis ir galvoti, kad „kažkas mano vaikui blogai." Jeigu yra dantų užuomazgų, jie tikrai anksčiau ar vėliau išdygs. Kalcio labiausiai reikia besiformuojantiems dantukams, t. y. kol jie išdygsta. Antra vertus, mes gerdami kalcio preparatų arba jų duodami vaikams tikrai nepaskatinsime dantukų greičiau dygti. Aišku, visavertė mityba būtina. Vaikas, kuris maitinamas natūraliai, su mamos pienu gauna visų reikiamų medžiagų. Jeigu metinukas neturi dantuko, apsilankykite pas vaikų dantų gydytoją (o jei neramu, ateikite ir anksčiau). Per apžiūrą mes paprastai apčiuopiame dantukų gumburėlius ir nuraminame, kad dantys tuoj išdygs. Beje, jeigu pirmasis išdygsta vėliau, didelė tikimybė, kad paskui ims dygti daugiau dantukų vienu kartu. Per kiek laiko dantukas prasikala, labai asmeniška, gali ir per kelias dienas, ir per kelias savaites. Prasikala (išlenda) greitai, ilgėliau užtrunka, kol užauga. Krūminiai dantukai auga ilgiau už priekinius."


„Esu dviejų vaikučių mama. Vyresniajam Domui pirmasis dantukas išdygo gal kelios dienos iki jo pirmojo gimtadienio ir dantukai tikrai buvo stiprūs bei sveiki. Kai bendraamžiai jau nuo ketverių mynė odontologų kabinetų slenksčius, maniškis pirmą kartą apsilankė šešerių. Tuo tarpu dukrytei Emai pirmasis išdygo penkių mėnesių, trejų metų pastebėjau juodulį ant krūminuko. Gal tikrai teisingas posakis: „Kuo vėliau dantukai išdygs, tuo bus sveikesni?"


Gydytoja: „Ir taip, ir ne. Vėliau išdygę dantukai tiesiog turi mažiau laiko ir galimybių sugesti. Gydytojai odontologai rekomenduoja metukų vaiką guldyti nakčiai išvalytais dantukus ir neduoti gerti angliavandenių turinčių gėrimų (sulčių, arbatų, mamos pieno ir pan.). Jeigu tėvai laikosi šių patarimų, prieš naktį gerai išvalo dantukus, šie turi mažiau galimybių sugesti, negu išdygusieji labai anksti, kai kūdikiai dieną naktį dažnai valgė. Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad mažųjų pacientų, kurių dantukai sugedę, mamos pastebi, jog jie išdygo anksčiau. Tačiau jie sugedo ne dėl fakto, kad anksčiau išdygo, o todėl, kad nebuvo tinkamai prižiūrimi."


„Ar dygstant dantukams yra veiksminga naudoti priemones, malšinančias skausmą? Apie jas esu girdėjusi labai priešingų nuomonių."


Gydytoja: „Tokios priemonės savo sudėtyje turi nuskausminančių medžiagų, padarančių dantenas mažiau jautresnes. Bet tos priemonės tikrai niekaip nepaskatina greičiau dygti dantukus. Manau, kiekviena šeima renkasi pagal aplinkybes. Būna, kad dėl dygstančio dantuko skausmo vaikučiai tampa labai irzlūs, jie negali gerai kramtyti maisto, nevalgo, todėl patepus jiems palengvėtų. Tačiau, būna, dantukai išdygsta be didelių vargų ir skausmo. Jeigu mamos be to išsiverčia, irgi gerai."


„Aštuonių mėnesių Mortai dantys dygsta ne iš eilės. Štai vietoj viršutinio priekinio dantuko pirmiau išdygo dantukas šalia. Kodėl taip?"


Gydytoja: „Paprastai pirmi išdygsta priekiniai apatiniai, tada - priekiniai viršutiniai dantukai. Jeigu dygsta kita tvarka, dažniausiai tai nieko nereiškia. Orientacinė dantų dygimo lentelė sudaryta pagal vidurkį, kaip yra dažniausiai, bet niekas nesako, kad negali būti kitaip. Juk būna vaikų, kurie anksčiau pradeda vaikščioti, negu sėdėti, nors pagal normas turėtų pirma atsisėsti, atsistoti ir vaikščioti. Šiuo atveju panašiai ir dėl dantukų. Reikia stebėti, kaip bus toliau. Jeigu ir toliau dygs šoniniai, o priekyje nepasirodys, tada verta aplankyti odontologą. Labai retai, bet pasitaiko, kad gali nebūti dantuko užuomazgų, tai parodytų rentgeno nuotrauka."


„Girdėjau patarimą, kad reikia valyti jau pirmą dantuką, bet mano 7 mėn. dukrytė nesileidžia pražiodinama. Gal nieko tokio, jei nevalysiu dabar, o palauksiu, kai išdygs bent kokie penki dantys?"


Gydytoja: „Pradėti valyti reikia dar neišdygusius dantukus. Dygstant dantukams mažyliui skauda, todėl gali nepatikti, kai liesitės. Jeigu pradėsite valyti dantukus tada, kai jam dar neskauda, švelniai, lyg žaidimo forma, pamasažuodami dantenas, meiliai pakalbindami, kūdikis prie to pripras, jam tai taps savaime suprantamu dalyku. Kuo valyti dantukus, nėra labai svarbu. Svarbiausia, kad kasdien ryte vakare mechaniškai nuvalytumėte jų apnašas. Pirmą dantuką galima valyti specialiu silikoniniu antpirščiu. Tinka ir švarios medžiagos skiautė, apvyniota apie pirštą. Galima nusipirkti ir pirmiesiems dantukams skirtą švelnų šepetuką. Manau, visos šios priemonės tinka, kad tik tėvai nepamirštų jų naudoti. Kartasi tėvai priperka brangiausių priemonių, bet kas iš to, kad jei jos tik stovi gražiai padėtos vonios kambaryje." 


„Mūsų šeimos genetinis paveldas - prasti dantys. Ir man nuo vaikystės gedo, ir mama turėjo daug bėdų, todėl nusiteikusi, kad taip bus ir mano vaikams. Manau, kad genetikos nepakeisi niekaip - nė kruopščiai valydamas, nė brangiausiomis priemonėmis."


Gydytoja: „Niekas tiksliai negali pasakyti, kiek procentų sveikų dantų lemia genetika, o kiek - tinkama priežiūra. Esu įsitikinusi, kad net ir esant „prastai dantų genetikai", jei dantukai gerai prižiūrimi, galima pasiekti labai gerus rezultatus. Kas gadina vaikų dantukus? Bakterijos ir angliavandeniai. Bakterijos kaupiasi danties apnaše, ir jų kūdikiai dažniausiai gauna iš artimiausių žmonių, ypač mamos. Vis dėlto gerai valant dantukus bakterijų sumažinsime iki minimumo. Angliavandenių yra maiste, ypač saldumynuose, ir kaskart patekę į burną jie bakterijų paverčiami į rūgštis, kurios graužia dantukus. Dieną blogą bakterijų poveikį neutralizuoja seilės, tačiau naktį jų beveik nesigamina. Įdomu, kad seilių vaikams gaminasi nevienodai - vieniems daugiau, o kitiems mažiau. Beje, agresyvios bakterijos gali sukelti ne tik ėduonį, bet ir dantenų uždegimą. Mažylių dantenos pasidaro jautresnės, parausta, vos prisilietus kraujuoja. Ir, priešingai, beprasidedantį ėduonį galima sustabdyti kruopščiai prižiūrint dantukus. Todėl rekomenduojame sulaukusį metukų vaiką profilaktiškai parodyti gydytojui, įsitikinti, ar negresia ėduonis, bei pasitarti dėl tinkamos priežiūros."


„Kokia pasta geriausia pirmiesiems dantukams, nes dabar jų pasiūla išties didelė?"


Gydytoja: „Išdygus pirmajam dantukui galima naudoti specialiai pirmiesiems dantukams skirtą pastą be fluoro. Tačiau jei vaikui daugiau kaip metai, dėl pastos reikėtų pasitarti su gydytoju. Juk jeigu jis ras beprasidedantį ėduonį, gali skirti dantų pastos su fluoru. Pastebėjau, kad Lietuvoje tėvai neretai be reikalo gąsdinami fluoru. Jeigu dantų šepetėlį vos suvilgysime dantų pasta su fluoru ir tokį kiekį vaikas nurytų, nieko nenutiktų. Kad galima perdozuoti, galima kalbėti tada, kai vaikas pastą valgo kaip uogienę. Vaikui, kurio dantys sveiki, ir toliau tinka pasta be fluoro. Negaliu pasakyti: iki trejų valykite su pasta be, paskui - su fluoru. Gydytojai odontologai vertina ne vaiko metus, o dantų būklę. Kartais norėdami pagydyti ir mažesniam vaikui skiriame didesnių vaikų pastos."

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis