Vaikai virtualiame pasaulyje: drausti, riboti ar nekontroliuoti?

Net nedvejokite – jūs turite žinoti, ką virtualioje erdvėje veikia ir kuo joje domisi jūsų vaikai. Kaskart žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie internete plintančius pavojingus iššūkius, į kuriuos įsitraukia nepilnamečiai, tampa aišku, kad apie čia tykančius pavojus su vaikais kalbama per mažai.

Įvairūs tyrimai rodo, kad net pusė vaikų nesidomi, kokius duomenis jie atskleidžia naršydami interneto svetainėse, o trečdalis penkiolikmečių internete yra dalinęsi savo nuotraukomis, kuriose jie buvo apsinuoginę. Tad aptarkime keletą didžiausių virtualioje erdvėje tykančių pavojų ir svarbiausias tų pavojų padedančias išvengti taisykles.


Sukčiavimas ir apgaulės


Pirma svarbi pamoka prieš neriant į virtualų pasaulį – akylai saugoti asmeninius duomenis. Vardas, pavardė, namų adresas, mokykla, kurioje vaikai mokosi, telefono numeriai, banko sąskaitos – tai duomenys, kuriems nutekėjus į netinkamas rankas šeima gali patirti finansinių (ir ne tik) nuostolių. Bet kokie pirkimai internete taip pat turi vykti tik su suaugusiojo žinia bei priežiūra. Specialistai rekomenduoja visas finansines operacijas, net ir už vaikų perkamus žaidimus ar pramogas, atlikti tik tėvams. Jei leidžiate vaikui naudotis socialiniais tinklais, padėkite jam nustatyti tinkamus privatumo nustatymus. Būtina vaikus informuoti ir apie internete nuolat sutinkamus brukalus (angl. spam) ir aptarti, kaip reaguoti jei jie atakuoja elektroniniu paštu ar socialiniuose tinkluose. Kenkėjiškos programos – dar viena grėsmė internete, su kuria vaikai dažniausiai susiduria bandydami žaisti populiarių žaidimų kopijas, platinamas įvairiuose forumuose. Šiuo atveju būtina riboti prieigą prie tokių svetainių ir blokuoti netinkamas programas.


Seksualiniai kėslai


Kas penktas vaikas, besilankantis forumuose, yra susidūręs su suaugusiu apsimetėliu, kuris, žinoma, niekada neatskleidžia, kad yra suaugęs. Piktavališkų kėslų turintys nusikaltėliai stengiasi užmegzti emocinį ryšį (kalbina, giria, siūlo dovanas), sukurti pasitikėjimą, o vėliau bando įtikinti atlikti seksualinius veiksmus. Vaikai turi žinoti apie šį pavojų ir kilus bent menkiausiam įtarimui pasidalinti informacija su tėvais. Taip pat vaikas turi įsisąmoninti, kad nei pokalbių svetainėse, nei elektroninio pašto žinutėmis, nei socialiniuose tinkluose jis negali bendrauti su nepažįstamais asmenimis. O jei jau bendrauja, negali dalintis savo nuotraukomis, daryti to, ko niekada gyvenime nedarytų realiame gyvenime (greičiausiai neapsinuogintų prieš nepažįstamąjį) ir net negalvotų susitikti su internetiniu „draugu“. Tik palaikydami pasitikėjimu grįstą ryšį su vaikais, domėdamiesi jais ir jų veikla internete, kalbėdami apie saugumą galite išvengti šio pavojaus. Pagelbėti taip pat gali ir įvairios saugumo programos, pavyzdžiui, ESET Parental Control.


Elektroninės patyčios


Patyčios elektroninėje erdvėje niekuo nesiskiria nuo patyčių realiame gyvenime. Tai gali būti įžeidžiantys komentarai, grasinančios žinutės, be sutikimo platinamos asmeninės nuotraukos ir šaipymasis iš jų, bauginimai, žeminimai. Kaip ir visais kitais atvejais vaikas turi apie tai pranešti tėvams ir su jų pagalba imtis priemonių tolimesnėms patyčioms užkirsti kelią.  


Norint užbėgti elektroninėms patyčioms už akių derėtų aptarti su vaikais nuotraukų, ar video publikavimą internete, nes dažnai būtent jie tampa patyčių objektu. Iš nuotraukos galima ne tik pasišaipyti, bet ir ją pasisavinti, ji gali nukeliauti į pažinčių portalus, nepadorius puslapius, gali pasklisti jums nepatinkančiose vietose. Atminkite – internete informacija išlieka labai ilgai, kažkas po kiek laiko radęs nuotrauką gali ne tik tyčiotis, bet ir šantažuoti.

Išprovokuoti patyčias bei kelti pavojų gali ir taip vadinamas sekstingas, erotinio pobūdžio žinutės, nuotraukos bei elektroniniai laiškai. Toks intymus susirašinėjimas net ir siunčiamas tuo metu patikimam, artimam asmeniui vėliau gali atsidurti internete arba patekti į piktavalių asmenų rankas.


Netinkamas turinys


Vis dažniau vaikai yra skatinami informacijos ieškoti internete, tačiau naudingos informacijos paieškos gali užsibaigti ir susidūrimu su netinkamu turiniu, žalojančiu vaiko ar paauglio psichiką, kenkiančiu vaiko asmenybės vystymuisi. Netinkamu turiniu laikoma ne tik pornografija, smurtiniai bei žiaurūs vaizdo įrašai, neapykantos kurstymas, bet ir įsitraukimas į tam tikrą, vaikui žalingą, elgesį propaguojančias pokalbių grupes. Pavyzdžiui, įvairios grupės socialiniuose tinkluose, kuriose dalijamasi savižalos patirtimis, diskutuojama apie dietas ar atvirai propaguojama anoreksija bei kiti mitybos sutrikimai, siūloma dalyvauti ir viešinti pavojingus iššūkius.


Tad būtina stebėti savo vaiko interneto naršymo istoriją ir kalbėtis apie galimas grėsmes. Tam tikslui galite sukurti specialią vaiko paskyrą ir taip stebėti bei prižiūrėti vaiko veiksmus internete, patartina naudoti ir tėvų kontrolės bei apsaugos programėles.


Svarbios taisyklės, kurių būtina laikytis virtualioje erdvėje


Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pataria, laikytis bendro pobūdžio susitarimų ir elgesio virtualioje erdvėje normų:


– aptarkite, kiek laiko vaikas per dieną gali praleisti prie kompiuterio (kiek ieškodamas informacijos, kiek žaisdamas);


– socialinių tinklų paskyras bei elektroninį paštą vaikui leiskite susikurti, o žaidimus pirkti, atsisiųsti bei žaisti griežtai laikantis rekomenduojamo amžiaus cenzo;


– drąsinkite vaikus pasakoti apie internete aptiktą netinkamą informaciją, pasakyti bei prašyti pagalbos gavus nemalonią žinutę, laišką, išvydus šokiruojantį vaizdą;


– kartu sudarykite lankomų svetainių sąrašą, jį kartais papildykite, peržiūrėkite;


– priminkite, kad internete būtina elgtis kaip nepažįstamoje vietoje su nepažįstamaisiais;


– neleistina atskleisti asmeninę informaciją ir dalintis asmeninėmis nuotraukomis su nepažįstamaisiais;


Na, o prisidėti prie saugesnės mūsų vaikams virtualios erdvės gali kiekvienas, apie netinkamą turinį ir neteisėtą elgesį internete pranešęs „karštajai linijai“.


Šaltinis: www.lvjc.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis