Kaip vystosi vaiko rega pirmaisiais gyvenimo metais

Pirmą kartą pas akių gydytoją profilaktiškai rekomenduojama apsilankyti iki vienų metų. Per apžiūrą įvertinama, ar yra žvairumas, ar nesutrikę akių judesiai, tikrinamas akių dugnas. Jei viskas gerai, kitas vizitas paprastai skiriamas po metų ar kelerių.

1 mėnuo. Vaizdas lyg pro rūką 


Pirmosiomis gyvenimo dienomis vaikas mato tik labai iš arti, maždaug 20-30 cm. Iš pradžių mato lyg pro rūką ir skiria tik labai ryškius bei kontrastingus objektus. Gana greitai, jau kelių savaičių, ima skirti spalvas. Pirmiausia raudoną, žalią, geltoną. Šiek tiek sunkiau sekasi atskirti mėlyną ir violetinę. Dažniausiai naujagimiai gimsta toliaregiai (2 -3 dioptrijos) ir augant rega vystosi.


Pirmą gyvenimo mėnesį neskubėkite virš lovytės kabinti muzikinės karuselės ar pirkti barškučių – tai nėra labai reikalinga ar įdomu vaikui. Jei labai norite, pirmuoju vaiko „žaislu“ galėtų būti ant didelio popieriaus lapo juodai nuspalvinti kvadratėliai (tarsi šachmatų lenta) – ji mažyliui padės geriau sutelkti žvilgsnį.  


2-3 mėnuo. Mieliausias vaizdas – mama


Sulaukęs dviejų mėnesių mažylis jau mato 50 cm atstumu. Jo akies centrinės tinklainės dalis nėra visiškai išsivysčiusi, tad spalvas atskirti dar sunkoka. Geriausiai skiria itin kontrastingus daiktus, o kadangi juodos ir baltos spalvų derinys ypač kontrastingas, tai itin priimtina mažyliui. Sunkiau atskiria nekontrastingas spalvas – raudoną, oranžinę. Trijų mėnesių kūdikis atskiria mamą pagal jos veido išraišką, akis, lūpas, o ne tik iš balso ar kvapo, kaip vos gimęs. Jeigu tokio amžiaus kūdikiui rodysite žaisliuką ir vesite jį į kairę ar dešinę, vaikas seks jį akimis. Sunkiau jam seksis akimis lydėti žaisliukus į viršų (vertikaliai). Du trys judesiai ir pavargs, neišlaikys dėmesio.


Šiuo metu jau galite virš lovytės pakabinti muzikinę karuselę ar stovą su žaislais. Svarbu, kad nuo akių jie būtų 50 cm ir toliau. Jei žaislai nuolat kabės pernelyg arti akių, gali vystytis žvairumas (ypač pavojinga turintiems didesnę, negu leidžia normos, toliaregystę). Tačiau atminkite, kad tokio amžiaus mažyliai labiausiai domisi žmonių veidais, o ne žaislais. Tad geriausias tokio amžiaus mažylių „žaislas“ – mamos ar tėčio veidas. Apie trečią mėnesį kūdikis kalbinamas mamos jau šypsosi. 


4 -5 mėnuo. Žvairuoja ar ne?

 

Keturių mėnesių kūdikis mokosi skirti, kaip toli vienas nuo kito yra daiktai. Šiuo laiku jis „atranda“ savo rankas, prisikišęs apžiūrinėja žaislus ir taip pažįsta pasaulį. Iki penkių mėnesių kūdikiams būdingi nekoordinuoti akių judesiai, jos kartais lyg „nuplaukia“ į vieną ar kitą pusę. Nesibaiminkite, tai nėra tikrasis žvairumas, taip gali nutikti iki 5 mėn. Maždaug nuo 5 mėn. susiformuoja stereo matymas. Penktą-šeštą mėnesį atsiranda binokulinis regėjimas, tai yra, kai abi akys žiūri tiesiai ir sugeba į abi puses judėti vienodai. Išnyksta prieš tai buvę „plaukiojantys“ akių judesiai, kūdikis turi nustoti žvairuoti.


Netikro žvairumo svarbu nesupainioti su tikruoju. Jei mažylis žvairuoja nuolat, tarkim, viena ar abi akys nukrypusios į nosį, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją. Į jį kreipkitės ir tada, jei akys akivaizdžiai nevienodo dydžio. Ta, kuri gerokai mažesnė už kitą, gali blogiau matyti. Kai vienos akies vyzdys yra baltas (tai ypač gerai matyti nuotraukose, fotografuojant vaiką tiesiai iš priekio), galima įtarti įgimtą kataraktą.


6-12 mėn. Akys seka greitai judantį objektą


T toliau tobulėja akių ir rankų koordinacija, vaikas pats ima norimą daiktą. Aštuonių mėnesių kūdikis atpažįsta žmones per kambario ilgį, o artėjant pirmajam gimtadieniui mato ir seka greitai judantį objektą. Susiruošę pirkti pirmą knygą vaikui, atkreipkite dėmesį ne tik į storus jos lapus, bet ir į tai, kas ir kaip joje pavaizduota. Kūdikiui tinkamiausia knyga su dideliais ir ryškiais piešiniais. Geriausia, kai viename puslapyje vienas piešinys. Kai puslapis mirga marga įvairiais vaizdais, mažyliui per sunku žiūrėti. Kiekvienam kūdikiui iki metų rekomenduojama apsilankyti pas akių gydytoją, net jei ir neturite bėdų. 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis