Patarimai tėvams, kaip sudominti vaikus sveiku maistu

Sveikas vaikas – kiekvienų tėvų laimė. O ar rodome pavyzdį savo vaikams? Ar skatiname vaikus domėtis sveika mityba ir aktyviu laisvalaikiu? Maži vaikai yra labai smalsūs ir juos sudominti sveiku maistu puikiausiai įmanoma. Kartais tiesiog pristinga idėjų kaip tai padaryti, bet pasirodo vaikams tai tikrai įdomu ir turime skatinti jų norą pažintį kokybišką, sveiką maistą.

Vaikų valgymo įpročiai formuojasi ankstyvoje vaikystėje


Labai svarbu jau nuo mažų dienų vaiką pratinti prie sveiko, subalansuoto maisto, neįtraukti į jo mitybą pridėtinio cukraus. Sveika mityba yra svarbiausias veiksnys ugdant sveiką gyvenseną. Subalansuotas maistas turi aprūpinti organizmą būtinu kiekiu angliavandenių, riebalų, vitaminų ir mineralų. 


Sveiko maisto tinklaraštininkė Rima Novikevičiūtė ir sveikų produktų linijos “Žalioji dėžutė” įkūrėja Agnė Gedminaitė - Miškinienė pasakoja, kad vaikams sveikas maistas dažnai yra nepriimtinas ir vis daugiau tėvų skundžiasi, kad vaikas nemėgsta daržovių ar net vaisių. Bet reikia atkreipti dėmesį ir į tai, nuo kokio amžiaus duodame paragauti įvairių saldumynų. Būtent jų paragavę vaikai pradeda vis dažniau atsisakyti maisto, kurio skonis natūralus, be priedų. 

Dera nepamiršti, kad vaikų maitinimosi įpročiai formuojasi iki 2 - 5 metų, o vėliau juos gana sunku pakeisti. Nuo pirmųjų vaiko gyvenimo dienų reikia jį maitinti tinkamai. 


Rima ir Agnė įsitikinusios, kad tėvų pavyzdys – pirmas žingsnis į sėkmę.
Rima ir Agnė įsitikinusios, kad tėvų pavyzdys – pirmas žingsnis į sėkmę.
Asmeninio albumo nuotr.


Kas svarbiausia vaikų mityboje? 


Sveikam vaiko maistui keliami šie reikalavimai: 


• Maiste turi būti visų reikiamų medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų ir vandens;


• Maisto medžiagų turi būti tiek, kiek reikia organizmui pagal jo amžių, lytį, sąlygas, kuriomis jis gyvena;


• Maistas turi būti skanus, įvairus, šviežias.


Vaikus maitinti Rima rekomenduoja 4 – 6 kartus per dieną. Tai turėtų būti 3 pagrindiniai valgymai – pusryčiai, pietūs, vakarienė ir 2-3 papildomi (užkandžiai) – priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai. Geriausia, kiek įmanoma, valgyti tomis pačiomis valandomis. Viena dažniausių kylančių problemų tėvams – kokius sveikesnius užkandžius ar saldėsius parinkti savo vaikui. Dabar lentynos lūžta nuo įvairiausių šokoladukų, saldumynų, guminukų, kuriuose dideli cukraus kiekiai ir maža maistinė vertė. Visa tai skatina nutukimą, vaikai tampa išsiblaškę, perdėtai aktyvūs ir neramūs. 


Kaip vaikus įpratinti rinktis sveikesnes alternatyvas? 


Svarbu yra parodyti pavyzdį bei nuolat kalbėti apie tai. Vaikai tikrai gali pamėgti ir sveikus saldumynus su mažesniu cukraus ir didesniu maistinių medžiagų kiekiu. Vesdamos sveikų saldumynų dirbtuves mažiesiems Rima ir Agnė pastebėjo, kad vaikams įdomus pats kūrybinis procesas, produktai ir gaminimo eiga. Su mažaisiais jos gamina datulių, riešutų, daigintų grikių rutuliukus. Vaikai išklauso trumpą įvadą, kodėl geriau rinktis sveikatai palankius produktus, kodėl per didelis cukraus kiekis organizme žalingas. Pagaminę saldėsių masę, visi kartu lipdo įvairiausius pasakų ir filmukų herojus. Čia puikiai atsiskleidžia vaikų kūrybiškumas, jie iš vieno rutuliuko gali nulipdyti net tris sniego senius ar dinozaurą. Vaikai smagiai dalinasi savo mintimis apie maistą, kurį mėgsta ir ragauja pagamintus saldėsius. Dažnai nustemba, kad ir be rafinuotų produktų saldėsiai gavosi labai skanūs. 


Rima ir Agnė dalinasi puikiu sveiko saldėsio receptu ir tikisi, kad namuose pasigaminsite kartu su vaikais šį sveiką užkandį. 


Sveikas užkandis
Sveikas užkandis
Asmeninio albumo nuotr.


„Linksmieji rutuliukai“ 


Jums reikės: 


130 gramų migdolų arba lazdynų riešutų;


30 gramų daigintų kviečių;


60 gramų saulėgrąžų;

 

30 gramų kokoso drožlių;


100 gramų datulių;

  

3 valgomieji šaukštai kakavos arba kerobo;


20 gramų ištirpinto kokoso aliejaus.


Gaminimas: 


Visus ingredientus sudėkite, išskyrus daigintus grikius, į maisto trintuvę ir susmulkinkite iki vientisos masės.


Į gautą masę suberkite daigintus grikius ir suformuokite rutuliukus ar kitas pasirinktas figūras.


Galima valgyti iškarto arba palikti 15 minučių šaldytuve, kad jie šiek tiek sustingtų. 


Rūpinkitės savo ir savo atžalų sveikata. Sveikas maistas yra mūsų geros savijautos pagrindas! 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis