Vaikui skauda gerklę: kaip atskirti, ar tai bakterinė, ar virusinė infekcija?

Vos tik vaikui ima perštėti gerklę, mamos užduoda klausimą - gal tai angina? Ir iš tiesų, kaip atpažinti net kelias viena į kitą panašias ligas?


"Labiausiai bijoma anginos, - "Tavo vaikui" teigė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų pulmonologė dr. Miglė Klimantavičienė. - Ir ne be reikalo, nes tikra angina yra bakterinė infekcija, kurią riekia gydyti antibiotikais, ir svarbu nepavėluoti. Tačiau dažniau gerklę gali skaudėti dėl virusinės infekcijos. Visai maži vaikučiai ypač retai serga bakteriniu uždegimu, ta vadinamąja angina. Dažniausiai jiems būna virusų sukeltas ryklės uždegimas". 


Anot jos, kūdikiai pasiskųsti skausmu negali, tad apie ligą galima spręsti iš to, kad jie tampa irzlūs, verkia, nenori valgyti ar net gerti, nes ryti skausminga, be to, karščiuoja. Vyresni pasako arba parodo, jog jiems tarsi degina ryklę. Ribinė temperatūra, kurią būtina mušti, – labai individualus dalykas. Vieno vaiko organizmas gali toleruoti ir 39 ar daugiau laipsnių temperatūrą, o kitam ir 38,5 jau sunkiai pakeliama. Jeigu pakilusią temperatūrą numušus vaistais, kurie dar ir skausmą mažina, vaikas atsigauna, vėl atrodo kaip sveikas, laksto, juokiasi, žaidžia, tai rodo, kad nebūtina skubiai lėkti pas gydytoją.


Viruso sukeltas skausmas ir karščiavimas išgėrus vaistų sumažėja. Tačiau jeigu numušate temperatūrą, o vaikas vis tiek lieka irzlus, vangus, nenori žaisti, tai gali būti ženklas, kad infekciją sukėlė bakterijos. Tokiu atveju būtina kreiptis į medikus, kad būtų paskirtas reikiamas gydymas.  


Jeigu ryklės uždegimą sukėlė virusas, svarbiausia, kad vaikelis gertų daug skysčių. Skysčiai padeda sumažinti temperatūrą, nes karščiuojant padažnėja kvėpavimas ir organizmas išgarina vandenį per kvėpavimo takus; prakaituojant taip pat netenkama skysčių, tad reikia skysčių atsargas papildyti. Kitas dalykas – gerklės sausumas didina skausmą ir blogina gijimą, o geriant gerklytė drėkinama. Tad svarbu ligoniukams duoti daug gerti, didesniems – kažką dar ir čiulpti, kad gamintųsi daugiau seilių, būtų kuo daugiau drėgmės: ji slopins gerklės skausmą, padės sveikti. 


Labai dažnai viršutinių kvėpavimo takų uždegimas reiškiasi ne tik ryklės skausmu, bet ir sloga. Todėl mažyliui, kuris nemoka išsišnypšti, reikia išvalyti nosį, kad jis galėtų laisvai kvėpuoti (plauti druskų tirpalais, įlašinti vietinio poveikio gleivinės paburkimą mažinančių lašų į nosį). Jei vaikas nėra alergiškas, perdėm jautrus, padus, krūtinę galima patrinti eterinių aliejų (pvz., eukaliptų) tepalu – tai kartu ir aromaterapija, pakenkti tikrai neturėtų. 


Vaistinėse galima įsigyti purškalų, čiulpinukų, šiek tiek malšinančių gerklės skausmą. Tačiau dėl visų jų naudojimo yra skirtingų nuomonių. Dauguma medikų mano, kad pakanka vaikui duoti uždegimą mažinančių vaistų, daug skysčių, kad nebūtų sausas oras namuose, ir to turėtų pakakti. Tačiau mamos dažnai nerimsta, nori kažką daryti, purkšti, girdyti sirupus. Na, galima tą daryti (purkšti) vyresniems vaikams, tačiau jokiu būdu ne kūdikiams. Kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau cheminių preparatų jam galima duoti. Geriausias vaistas mažyliams, sergantiems virusine infekcija, – mamos pienas ir jau anksčiau minėtos simptominio gydymo priemonės.


Daugiau patarimų rasite žurnale "Tavo vaikas". Sausio žurnalo numerio ieškokite ne tik parduotuvėse, prekybos centruose, tačiau jį nusipirkti galite (anksčiau išleistus taip pat) ir internetu! PIRKTI  O prenumeratos pasiūlymus ir dovanų rasite mūsų puslapyje www.gmzurnalai.ltSausio numeris
Sausio numeris
Redakcijos archyvo nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis