9-12 mėn. kūdikio raida: kineziterapeutė pataria, ką ir kaip lavinti

Konsultuoja kineziterapeutė Tatjana Matekonis:


9–10 mėnesių: šiuo amžiaus tarpsniu formuojasi glaudus smulkiosios ir stambiosios motorikos ryšys. Vaikas pradeda suvokti savo vaidmenį, įtaką aplinkos pokyčiams. Savo aplinkoje jis aptinka vis naujų daiktų, jais domisi ir tyrinėja. Kadangi tuo laikotarpiu jau gana neblogai būna išvystyta liemens kontrolė, mažylis gali keisti sėdimą padėtį, laikydamas rankoje žaislą. Kūdikis įprastai jau sėdi vieną kojytę ištiesęs, kitą sulenkęs, ištiesęs abi kojytes, sukiojasi sėdėdamas. Šiuo raidos etapu formuojasi žnyplinis griebimas (nykščiu, rodomuoju pirštu ir didžiuoju), todėl vis patogiau tampa manipuliuoti žaislais ar smulkesniais daiktais.


Taip pat jiems ypač patinka dėti mažesnius daiktus į didesnius. Kūdikis drąsiai ir greitai iš sėdimos padėties pereina į padėtį ant keturių ir grįžta atgal, pradeda ropoti diferencijuotais kojų ir rankų judesiais, noriai ir gana lengvai įveikdamas kelyje sudėtas kliūtis. Tokio amžiaus vaikai dažnai žaidžia klūpėdami, o ropodami jau geba savarankiškai atsistoti – įsikibę į atramą. Atsistoję jie stovi tvirtai ir jau žingsniuoja pristatomu žingsneliu aplink baldus, o vedami į priekį, deda plačius ir nekoordinuotus žingsnius.


Naudingi patarimai: vis dažniau skatinkite mažylį atsistoti. Tai padarysite, jei leisite jam žaisti, klūpint prie baldų ar žemesnio stalo. Nepasiekęs norimo daikto, jis bandys temptis į viršų ir stotis. Pamodeliuokite taisyklingą atsistojimą – iš klūpimos padėties statyti vieną koją, ja atsispirti ir pristatyti antrą koją. Padėliokite vaikui rūpimus daiktus 1 m atstumu – taip priversite jį pažingsniuoti pristatomu žingsneliu. Dažnai tėveliai nori vedžioti šio amžiaus mažylius už dviejų rankų. Atminkite, kad ne visi šiame amžiuje jau yra pasirengę tai daryti. Ėjimas – sudėtingas judesys, reikalaujantis geros liemens kontrolės bei koordinacijos. Veskite vaiką tik tuomet, kai jaučiate, kad jo liemuo yra stabilus (netaisyklingas vedžiojimas: vesti vaiką už abiejų rankų, rankos pakeltos virš galvos ir visas kūnas pasviręs į priekį). 


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


11–12 mėnesių: šiuo laikotarpiu vis daugiau laiko mažylis praleidžia stovėdamas. Vaikas jau beveik nebešliaužioja, juda ropodamas. Dažnai stojasi prie baldų, vėliau net ir prie sienų ar veidrodžių. Vis dažniau juda, eidamas pristatomu žingsniu, o ropoja tik tada, kai pasiekti tikslą reikia greitai. Beje, ropojimo tempas būna labai intensyvus. Šio amžiaus vaikutis jau nori stotis iš padėties ant keturių. Pradžioje krenta, bet, atkakliai bandydamas, išlavina šį judesį.


Stovėdamas vaikas vis dažniau paleidžia rankytes – lieka remtis pilvu į baldą arba tiesiog užsimiršta, žaisdamas abiem rankytėmis. Nukritus žaislui, bando tūptis ir jį pasiimti. Beveik metukų mažylis labai mėgsta lipti. Tai gana sudėtingas judesys, reikalaujantis remtis ir išlaikyti kūno svorį ant vienos kūno pusės, o kitoje pusėje lenkti koją. 12 mėnesio pabaigoje dauguma jau drąsiai eina, laikydamiesi viena ranka už baldo ar už tėvelių rankos. Savarankiškai eidami, plačiai stato kojytes, taip padidindami atramos plotą.


Naudingi patarimai: norint pagerinti liemens kontrolę, leiskite mažyliui kažką stumti. Tai gali būti stumdukas, vežimėlis ar tiesiog didelė žaislinė mašina. Nesirinkite vaikštynės. Teigiama, kad, ją naudojant, vaikas ilgiau mokosi eiti savarankiškai. Norint palavinti smulkiąją motoriką, leiskite plėšyti arba glamžyti popierių. Lavinant eiseną, tik ką pradėjusiam vaikščioti mažyliui duokite kažką neštis rankoje.


Tai apsunkina CNS (centrinės nervų sistemos) darbą. Ji jau turės kelias užduotis – kontroliuoti ėjimą ir nepamesti iš rankos daikto. Stebėkite savo mažylių raidą. Kuo anksčiau pastebėsite raidos vėlavimą ir kuo anksčiau kreipsitės į specialistus pagalbos, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis