KOSULYS: kada galima gydyti namie, o kada skubėti pas gydytoją

Vaikui pradėjus kosėti, mamai kyla daugybė klausimų: ar vesti jį į darželį, ar duoti vaistų, ar bandyti gydyti namuose?

Dažniausia priežastis - virusai


Daugelis peršalusių vaikų kosėja dėl viršutinių kvėpavimo takų užkrato, kuris dažniausiai būna virusinis. Įprastai bakterijos kimba į darbą, kai joms kelią paruošia virusai. Užkratas pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, ją dirgina, todėl atsiranda protrūkinis išvėpimas, kuris vadinamas kosuliu. Tai apsauginė organizmo reakcija, padedanti jam atsikratyti ligas sukeliančio užkrato, dulkių dalelių ar smulkių svetimkūnių.


Sausas kosulys


Atpažinti sausą kosulį tikrai nesunku: vaikas kosėja, kosėja, tačiau nieko neatkosėja. Medikai tai vadina neproduktyviu kosuliu. Sausas kosulys nemenkai kamuoja ligonį: kosėjant vaikas jaučia diskomfortą, kutena arba net skauda plotą krūtinės srityje. Sausas kosulys vaiką gali varginti, kai jis serga laringitu. Neretai pasitaiko, kad sausas kosulys būna tuomet, kai skauda gerklę. Tačiau tokiu atveju dažnas toks ligos scenarijus: kosulys sausas būna pirmas kelias ligos dienas, paskui pasidaro šlapias.


Šlapias kosulys


Dėl užklupusio nosiaryklės gleivinės uždegimo (slogos) ir čia susikaupusių gleivinės išskyrų, ūmaus bronchito, plaučių uždegimo mažylis kosėja drėgnai. Jei kosulys šlapias, kosėjant išsivalo kvėpavimo takai. Tačiau gydytojai, kad toks kosulys negali užsitęsti ilgiau nei keliolika dienų.


Esant šlapiam kosuliui, kurio priežastis jau minėtos ligos, ligoniui gali pakilti temperatūra, skaudėti galvą, apimti silpnumas.


Ūmus kosulys: kada skubėti pas gydytoją?


Vaikus dažniausiai vargina ūmus kosulys, kuris gali tęstis keletą savaičių (lėtinis trunka ilgiau). Jei jūsų atžala rytais pakosėja vos du ar tris kartus, skubėti pas gydytoją tikrai nebūtina. Tačiau geriausiai būtų pirmomis 5-7 kosulio dienomis vaiko į darželį nevesti, nes jis yra pavojingas aplinkiniams. Jei mažylio imunitetas stiprus ir pats neįsisirgs, jis gali užkrėsti kitus.


Būtinai atkreipkite dėmesį į tai, koks tai kosulys. Jei vaikas kas rytą kosėja ilgai, po 10-20 min., dieną taip pat pakosti, nedelskite ir keliaukite pas gydytoją.


Taip pat jei vaikas ne tik kosėja, bet ir atsiranda kitų peršalimo požymių, sloga, jei kosėja ilgiau nei savaitę, reikėtų aiškintis priežastį su gydytoju. Gal vaikas kosėja ne dėl viršutinių kvėpavimo takų užkrato, o dėl refliukso?


Ar kosėjant galima į darželį?


Dažnai tėvai svarsto, ar vaikui galima eiti į darželį, jei jau beveik sveikas, neturi temperatūros, yra žvalus, bet dar pakosėja. Medikai sako, kad kiekvienas atvejis yra individualus. Jei po savaitės nuo ligos pradžios vaikas gerai jaučiasi, į darželį gali eiti. Per tiek laiko, jei nesukarščiuoja, dažniausiai pasveiksta.


Tėvai iš patirties žino, kad vaikų atsparumas ligoms yra skirtingas: vienas vaikas vos suslogavęs ar pakosėjęs tuoj suserga "rimčiau", o kitas pasloguoja ir pakosėja dieną ar dvi, ir tuo viskas pasibaigia.


Kai kurios ikimokyklinio amžiaus vaikų mamos skundžiasi, kad vaikas vos tik pasveiksta darželyje ir vėl serga, todėl yra priverstos atsisakyti ugdymo ir samdyti auklę. Medikai ramina tėvus, kad ugdymo įstaigą lankantis vaikas virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis gali sirgti iki 8-10 k. per metus, taigi, vos ne kas mėnesį. Jei vaikas dažnai peršalęs kosėja, bet kosulys nesikomplikuoja bronchitu ar plaučių uždegimu, nieko bloga. Tačiau jei lengvas peršalimas dažnai virsta sunkia kvėpavimo takų liga, tokio vaiko į darželį nereikėtų vesti bent pavojingu laikotarpiu, rudenį, žiemos pabaigoje, kai siaučia gripas, ir pavasarį. Vaiką, linkusį įsisirgti, geriau palaikyti namie net ir sveiką ligų piko metu.


Kai kosulys komplikuojasi


Kaip pastebėti, kad kosėjančiam vaikui prasideda rimtesnė liga - bronchitas ar plaučių uždegimas? Kai liga komplikuojasi, pasikeičia kosulio pobūdis – jei buvo sausas, pasidaro drėgnas, pasunkėja, padažnėja kvėpavimas, pakyla temperatūra, sloga tampa pūlinga. Tada tikrai būtina kreiptis į gydytoją, kad atliktų kraujo tyrimus. Jei reiks, gydytojas skirs rentgeno tyrimą ir po visų tyrimų parinks tinkamus vaistus.


Švelnios priemonės


Kosėjantį vaiką pirmiausia ne gydykite vaistais, bet sukurkite sveikti padedančią aplinką, siūlykite jam daugiau skysčių, ypač jei kosėja sausai, ir prisiminkite liaudiškus priemones.


Aplinka


Namuose tinkamiausia ne žemesnė kaip 18-21 laipsnių kambario temperatūra. Šiltesnis oras nerekomenduojamas, nes didelis temperatūros skirtumas lauke ir namie vaiką susargdina dar labiau. Be to, išsausėja ne tik oras, bet ir ligonio kvėpavimo takai, jam sunku atsikosėti. Jei patalpos, kurioje būna vaikas, oras sausas, reikia drėkinti. Santykinė drėgmė būste turėtų būti apie 60-70 proc.


Inhaliacijos


Kosėjančiam mažyliui sveika pakvėpuoti šiltais garais, į karštą vandenį įbėrus valgomosios druskos (litrui - 1 šaukštas druskos). Jei vaikas neserga bronchų astma ar kita alergine liga, į vandenį galima įlašinti kelis lašiukus eterinio eukaliptų aliejaus, kuris padeda mažinti gleivinės uždegimą. Mažas vaikas ilgai neišsėdės, bet būtų gerai, kad įkalbėtumėte garais pakvėpuoti nors porą kartų per dieną po 5-6 min. Rytais po inhaliacijų kokią valandą neveskite vaiko į lauką, nes po procedūros pagreitėja kraujotaka, gleivinė labiau paburkusi ir smarkiai pasikeitus aplinkos temperatūrai padidėja galimybė peršalti. Vakare patartina procedūrą atlikti prieš einant miegoti.


Kojų vonelės


Labai gerai būtų prieš naktį kojytes keliolika minučių pamirkyti šiltame vandenyje su druska arba garstyčių milteliais (maždaug šaukštas vonelei) ir užmauti šiltas kojinaites. Jei vaiką vargina sausas, spazminis kosulys, tinka garstyčių lapeliai ant krūtinės.


Vaistažolių arbatos


Joms tinka čiobreliai, ramunėlės, liepžiedžiai, gebenės, islandinė kerpena. Patartina ruošti tokio stiprumo, koks nurodytas ant pakuotės (dažniausiai 1 l vandens reikia valgomojo šaukšto žaliavos). Vaistažolių arbatos duokite kaip vaisto, o ne kaip maisto. Vaikui pakanka išgerti po pusę stiklinės arbatos 2-3 k. per dieną.


Gerklės skalavimas


Vaikui, kuria, skauda gerklę ir kuris moka gargaliuoti, galima paruošti druskos tirpalo (stiklinei - 1 arbatinis šaukštelis) ir duoti paskalauti gerklę. Tinka šiltas ramunėlių užpilas.


Medus


Medaus, kuris turi bakterijas naikinančių savybių, galima duoti nuo 5-6 metų, tačiau po mažai, pačiulpti pakabinus ant šaukštelio galo - ir tik tam, kuris neserga alergija.


Kaip pastebėti, kad vaikui prasideda rimtesnė liga - bronchitas ar plaučių uždegimas?


Kai liga komplikuojasi, pasikeičia kosulio pobūdis (jei buvo sausas, pasidaro drėgnas), pasunkėja, padažnėja kvėpavimas, pakyla temperatūra, nepūlingoji virsta pūlingąja sloga. Tada tikrai būtina kreiptis į gydytoją, kad atliktų kraujo tyrimus (ištirtų C reaktyvinį baltymą) ir nustatytų, ar nėra pūlingosios infekcijos. Ją aptikus skiriama vaistų nuo bakterijų. Plaučių šviesti gydytojas neskuba, nebent tikrai įtaria uždegimą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis